Jump to content

Μετατροπή juwel rio 125 σε reef


Karlos

Recommended Posts

On 12/4/2017 at 10:32 ΠΜ, το μέλος Karlos έγραψε:

καλημέρες!

 

έλεγα να το μετατρέψω μετά το καλόκαίρι αλλά μάλλον θα ξεκινήσω μετά το Πάσχα ώστε το καλοκαίρι να με βρεί στημένο τουλάχιστον 1 μήνα.

 

1. Λέω να ξεκινήσω αφήνοντας μέσα το εσωτερικό φίλτρο της juwel κενό χωρις υλικά και μέσα να βάλω το skimmer PS1 της fluval (φώτο). τη ροή του νερού θα την ρίχνω πάνω στον βράχο για να προσoμοιώνοντας το ως wavemaker. έχω αλλάξει αντλία και έχει πάνω την 600λτ/h

 

2. Δεν θα κάνω sump σε αυτή τη φάση, λέω να βάλω ένα φίλτρο 1200λτ/h. έχετε άποψη για τα Astra?(φώτο). το φίλτρο θα τρέχει μόνο με αντιφόσφωρο και άνθρακα? Να μην προσθέσω μέσα καθόλου βιολογικό υλικό ή σφουγγαράκι?

 

3. Λάμπες για αρχή θα βάλω την marine και την blue με ανακλαστήρες και πίθανότατα μετά να προσθέσω και άλλη με εξωτερικό ballast αν χρειαστει

 

4. Αντίστροφη όσμωση αγοράστηκε

 

5. θα βάλω σίγουρα ένα wavemaker ακόμα

 

6. Το ενυδρείο είναι 125 λτ (81*36*50) και έχω ήδη περίπου 3 κιλά ζωντανό βράχο από το 30λτ και 2 κιλά αραγωνίτη. Λέω να πάρω ακόμα 6-7 κιλά βράχο και 8-10 κιλά αραγωνίτη. είναι καλά? Από το 30 λτ λέω να βγάλω το ένα κομμάτι βράχου που είναι 2 κιλά και να το βάλω εξαρχής στο νέο ενυδρείο.

 

τα υπόλοιπα (1 eyphylia, 1 star polyps, 1-2 mushrooms και 1 που δεν το θυμάμαι) πότε θα μπορώ να τα μεταφέρω σταδιακά μετά από 1-2 μήνες? να μεταφέρω και την άμμο απο το παλιό στο νέο ή θα μου δημιουργήσει χειρότερα προβλήματα?

 

προσπαθώ να πάω με φθηνές λύσεις γιατί με τα λάθη που έκανα στο nano θα είχα ήδη στήσει το μεγάλο!

 

παιδιά ευχαριστώ. συγνώμη που ρωτάω αυτονόητα πράγματα ...αλλά ...νέος

20170411_182025.jpg

20170411_182040.jpg

Με τα λεφτα που θα χαλασεις για το φιλτρο ανετα φτιαχνεις παντως ενα σαμπακι...

Εκει μπορεις να βαλεις οποιο σκιμμερ θες (το ποιο θα σου πουν τα παιδια που γνωριζουν περισοτερα) και να μην φαινεται κιολας μεσα στο ντουλαπι...

Εγω το εσωτερικο θα το κραταγα και θα το δουλευα παραληλλα με ενυδρειακο βαμβακι και ανθρακα και αντιφωσφορο αφου πρωτα το "εντυνα" με βραχο!!!

Κατα τα αλλα το αστρο εχει αποδειχτει μια φτηνη καλη λυση...

Βιολογια μεσα θα βαλεις βραχο..

Ανακλαστηρες μπορεις να βρεις σε καταστηματα με λαμπες με 3 ευρω...

Και 8 κιλα αραγωνιτης ειναι μια χαρα οπως τουλαχιστον υπολογιζα και εγω με το δικο μου που ηταν ιδιο ενυδρειο..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 598
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Που να το βάλει το sump ρε παιδιά ; Και αν το βάλει στην βάση του Rio που θέλει τροποποίηση δεν θα έχει αρκετό χώρο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος PanaGreco έγραψε:

Που να το βάλει το sump ρε παιδιά ; Και αν το βάλει στην βάση του Rio που θέλει τροποποίηση δεν θα έχει αρκετό χώρο. 

Στο πλαι Πανο απλα και ευκολα εαν υπαρχει χωρος η αλλιως να αλλαχτει η βαση ,τα ωφελει ειναι πολλα

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος PanaGreco έγραψε:

Που να το βάλει το sump ρε παιδιά ; Και αν το βάλει στην βάση του Rio που θέλει τροποποίηση δεν θα έχει αρκετό χώρο. 

Νομιζω χωραει μεσα στην βαση του ριο...

Εχει υψος σχετικα σαν επιπλο αν θελει να  φτιαξει σαμπ αναλογο με τα λιτρα του..

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stathis spithas said:

Με τα λεφτα που θα χαλασεις για το φιλτρο ανετα φτιαχνεις παντως ενα σαμπακι...

Εκει μπορεις να βαλεις οποιο σκιμμερ θες (το ποιο θα σου πουν τα παιδια που γνωριζουν περισοτερα) και να μην φαινεται κιολας μεσα στο ντουλαπι...

Εγω το εσωτερικο θα το κραταγα και θα το δουλευα παραληλλα με ενυδρειακο βαμβακι και ανθρακα και αντιφωσφορο αφου πρωτα το "εντυνα" με βραχο!!!

Κατα τα αλλα το αστρο εχει αποδειχτει μια φτηνη καλη λυση...

Βιολογια μεσα θα βαλεις βραχο..

Ανακλαστηρες μπορεις να βρεις σε καταστηματα με λαμπες με 3 ευρω...

Και 8 κιλα αραγωνιτης ειναι μια χαρα οπως τουλαχιστον υπολογιζα και εγω με το δικο μου που ηταν ιδιο ενυδρειο..

Φίλε μου Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Ευχαριστω για τις πληροφορίες. Σκέφτομαι και εγώ ακομα να κρατήσω το εσωτερικό φίλτρο. Αν το κρατήσω να βάλω σε αυτό δηλαδή άνθρακα αντιφοσφωρο και ενυδρειακο βαμβακι και στο άστρο σπασμένα βραχάκια? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, stathis spithas said:

Νομιζω χωραει μεσα στην βαση του ριο...

Εχει υψος σχετικα σαν επιπλο αν θελει να  φτιαξει σαμπ αναλογο με τα λιτρα του..

 

Έχεις δίκιο.αν βγάλω το εσωτερικό ραφακι χωράει αλλά δεν θα κάνω τώρα sump.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

Φίλε μου Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Ευχαριστω για τις πληροφορίες. Σκέφτομαι και εγώ ακομα να κρατήσω το εσωτερικό φίλτρο. Αν το κρατήσω να βάλω σε αυτό δηλαδή άνθρακα αντιφοσφωρο και ενυδρειακο βαμβακι και στο άστρο σπασμένα βραχάκια? 

Ναι πιστευω οτι θα σε βολεψει να εχεις στο εσωτερικο τα υλικα που θα αλλαζονται τακτικα και το εξωτερικο να μην το ανοιγεις σχεδον καθολου!!

Αλλα να σου πουν και τα παιδια που κρατανε χρονια τετοια ενυδρεια και γνωριζουν πολλα παραπανω..

πριν 3 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

Έχεις δίκιο.αν βγάλω το εσωτερικό ραφακι χωράει αλλά δεν θα κάνω τώρα sump.

Το ξερω γιατι ειχα το ιδιο και το μελεταγα καιρο για να το κανω θαλασσινο ..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν έχω σαμπ, τα υλικά τα βάζω στον χώρο υλικών που έχει το σκιμερ mce 600. 

Πάρε ένα τέτοιο και προσαρμοσε στην έξοδο του ένα ταπερακι με υαλοβαμβακα και είσαι καλυμενοι από όλα.

Ούτε φίλτρο εσωτερικό ούτε εξωτερικό τίποτα. 

Και ευκολα τα αλλάζεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος antonis t83 έγραψε:

Εγώ που δεν έχω σαμπ, τα υλικά τα βάζω στον χώρο υλικών που έχει το σκιμερ mce 600. 

Αντωνη εισαι ευχαριστημενος με το συγκεκριμενο σκιμμερ;;

Γιατι εχω αγορασει ενα ιδιο για το επομενο ενυδρειο μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος ειναι απο τα πρωτα σε πωλησεις παγκοσμιως αν εξαιρεσεις την κινεζικη αγορα!!

 

καταρχην δεν χρειαζεσαι σαμπ,

το κρεμας εξωτερικα του ενυδρειου μαι μεσα στο ενυδρειο φαινεται μονο ο σωληνας εισαγωγης. 

εχει και χωρο για υλικα,

δεν μπορω να σκεφτω κατι καλυτερο στην αγορα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Νομιζω χωραει μεσα στην βαση του ριο...

Εχει υψος σχετικα σαν επιπλο αν θελει να  φτιαξει σαμπ αναλογο με τα λιτρα του..

 

Το έχω κάνει για το Rio 240 και έβαλα το sump στην μέση.  Αν σε ενδιαφέρει πές μου να σου βρω το link. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος PanaGreco έγραψε:

Το έχω κάνει για το Rio 240 και έβαλα το sump στην μέση.  Αν σε ενδιαφέρει πές μου να σου βρω το link. 

 

Για βρες το!!!! Που ξερεις μπορει και καποιος αλλος να ψαχνει για ιδέα!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

 

Για βρες το!!!! Που ξερεις μπορει και καποιος αλλος να ψαχνει για ιδέα!!!

 

Για κάθε ενδιαφερόμενο είναι εδώ 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος PanaGreco έγραψε:

Το έχω κάνει για το Rio 240 και έβαλα το sump στην μέση.  Αν σε ενδιαφέρει πές μου να σου βρω το link. 

Το επομενο δεν θα ειναι εργοστασιακο..

Το 125 εχει πολυ διαφορετικο επιπλο απο το 250...

Στο 125 ειναι ενιαιο το ντουλαπι..

Ευχαριστω πολυ ομως και για τα λινκ που σιγουρα θα ειναι χρησιμα!!:thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν λέω να κρατήσω το εσωτερικο φίλτρο 600lt/h και να βάλω και εξωτερικό το astro 1.200lt/  ή το fluval 206 750lt/h και skimmer το deltec mce 300 η της fluval.στο εσωτερικό θα βαλω άνθρακα και αντιφοσφωρο και στο εξωτερικό ζωντανό βραχο

Link to comment
Share on other sites

ο βραχος που θα εχεις μεσα στο ενυδρειο σου θα αρκει για την βιολογια!

πιστευω οτι δεν χρειαζετε και δευτερο φιλτρο να βαλεις η και ακομα σε αυτο που εχεις μπορεις να βαλεις και λιγο siporax. καλυτερα με τα χρηματα που θα εδινες για φιλτρο η να τα κρατουσες η να επερνες κυκλοφορητη που θα χρειαστεις:thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - bblov
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν αργότερα βάλεις sump, εγω θα έβαζα βράχο στο φιλτρο που λέει ο φίλος για να ενεργοποιείται σιγά σιγά. Αν δεν έχεις σκοπό για sump τοτε , συμφωνώ με τα λεγόμενα του bblov.   

 

Όσο για το σκιμέρ....θα έλεγα να ξεχάσεις το fluval, και να πας στο MCE 300. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα ρε παιδιά να μη βάλω εξωτερικό φίλτρο και να πάρω καλύτερο skimmer σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα έλεγα ναι.

Και στο μέλλων βλέπεις τι θα κάνεις. Το σκίμερ εκτός απο καλό καθαρισμό νερού θα σε βοηθήσει και στην οξυγόνωση του νερού, στην διατήρηση ΡΗ, και φυσικά θα έχεις ενα απο τα top σκιμερ του χόμπυ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, bblov said:

ο βραχος που θα εχεις μεσα στο ενυδρειο σου θα αρκει για την βιολογια!

πιστευω οτι δεν χρειαζετε και δευτερο φιλτρο να βαλεις η και ακομα σε αυτο που εχεις μπορεις να βαλεις και λιγο siporax. καλυτερα με τα χρηματα που θα εδινες για φιλτρο η να τα κρατουσες η να επερνες κυκλοφορητη που θα χρειαστεις:thumbsu:

Ναι φίλε θα πάρω ένα ακόμα  κυκλοφορητη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.

 

Αύριο ξεστήνω και καθαρίζω το rio και από Δευτέρα ξεκινάω να στήνω το θαλασσίνο.

Έχω ήδη 3 κιλά ζωντανό βράχο και θα αγοράσω ακόμα άλλα 5 κιλά ζωντανό και 2 κιλά νεκρό.

 

Αφού ετοιμάσω το νερό και σπάσω το αλάτι θα βάλω να τρέχει το φίλτρο με αντιφόσφωρο και άνθρακα και επίσης  θα βάλω μέσα και λιγά σπασμενα πετραδακια και ciporax που έχω ήδη στο φίλτρο του μικρού ενυδρείου. μαζί θα ξεκινήσω να ρίχνω και το stability.

 

1. πρέπει να ρίχνω και επιπλέον βακτήρια? πχ special blend?

2. τον ζωντανό βράχο πότε τον βάζω μέσα? να αφήσω να περάσει καμία εβδομάδα να πέσει λίγο η αμμωνία κτλ?

3. τα ζωντανά από πότε θα μπορώ να αρχίσω να τα μεταφέρω σταδιακά?

 

ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Karlos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το προιγουμενο ενυδρείο δεν εχει κάποιο πρόβλημα ( ο βράχος απταιζιες η κάτι άλλο )

παιρνεις νερό και βράχο και αραγωνιτη και τα βαζεις στο νέο !

προσθετεις το νερό που εχεις φτιάξει ( να ειναι στην ίδια θερμοκρασία και αλατοτητα ) και το βαζεις !

προσθετεις βακτήρια καθημερινά και τις υπόλοιπες ρουτίνες (άνθρακα , αντιφοσφορο και σκιμερ ) !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, fishbone! said:

Αν το προιγουμενο ενυδρείο δεν εχει κάποιο πρόβλημα ( ο βράχος απταιζιες η κάτι άλλο )

παιρνεις νερό και βράχο και αραγωνιτη και τα βαζεις στο νέο !

προσθετεις το νερό που εχεις φτιάξει ( να ειναι στην ίδια θερμοκρασία και αλατοτητα ) και το βαζεις !

προσθετεις βακτήρια καθημερινά και τις υπόλοιπες ρουτίνες (άνθρακα , αντιφοσφορο και σκιμερ ) !

Διονύση στο 30λιτρο έχω ενα ζευγάρι Νέμο, μια eyphylia, ενα star polyps και κάτι μανιτάρια. δεν θα μπορέσω να τα μεταφέρω εξαρχής αν δεν στρώσει λίγο το νέο. έτσι δεν είναι?

 

Link to comment
Share on other sites

απλά τον ζωντανό βράχο να τον βάλω εξαρχής η να περιμένω καμία βδομάδα με το που τελείώσω με τα βακτήρια?

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-193:καλη αρχη!!

 οταν θα ειναι ετοιμο το νερο σου στην σωστη αλατοτητα βαζεις τον βραχο σου μεσα και αφου ειναι ζωντανος θα στρωσει πολυ ποιο γρηγορα το νερο σου και βλεπω(λογικα) σε καμια 10αρια μερες να μπορεις να βαλεις τα πρωτα ψαρακια που θα ειναι φυσικα κλοουν οχι τιποτε αλλο για αρχη! βασικα το νερο σου θα ειναι ετοιμο οταν θα μετρα ΝΟ2 και εκει που το τεστ θα ειναι στα κοκκινα θα μετρας και θα ειναι ολα οκ:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...