Jump to content

Μετατροπή juwel rio 125 σε reef


Karlos

Recommended Posts

Καλημέρα παιδια!

Διατηρώ 2 ενυδρεία, ένα γλυκου νερου juwel rio 125 lt και ένα nano reef 30 lt. Η αλήθεια είναι ότι από τότε που έφτιαξα το Reef έχει μονοπωλήσει το ενδιαφέρον μου οπότε σκέφτομαι να μετατρέψω το rio σε Reef για ψαράκια και μερικά εύκολα lps.

Θα ήθελα την άποψή και την εμπειρία σας για το τι θα χρειαστώ σε πρώτη φάση χωρίς να τρύπησω τζάμια και να βάλω σαμπ.

Ειδικοτερα θα ήθελα να δω οικονομικες ιδεες για:

- τι φίλτρο πρέπει να βάλω και αν μπορώ παράλληλα να κρατήσω και το υφιστάμενο εσωτερικο που έχει πχ μόνο με βιολογικό υλικο

- φωτιστικο led η και αλλου τυπου

αν θα πρέπει οπωσδηποτε να βάλω skimmer και αν ναι τι προτείνετε 

και ότι επιπλέον θεωρείτε σκόπιμο. 

Ευχαριστω εκ των προτέρων! 

20170404_205107.jpg

20170404_205320.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 598
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε κρατιέσαι ε? χαχαχα

Λοιπόν έχω το juwel vision 180..Αυτή τη στιγμή έχω πολύ βασικά πράγματα που χρειάζονται για να διατηρηθεί ένα ενυδρείο reef και πάω για αναβάθμιση αλλά τρέχει έτσι για 12 χρόνια και παραπάνω από τα μισά πήγαινε σφαίρα μέχρι να πάθω τη ζημια με το θερμοστάτη και το άφησα και λόγω οικονομικών συγκυριών..Τέσπα αυτό που θέλω να πω είναι οτι με τον συγκεκριμένο εξοπλισμό ήμουν καλυμένος όσα χρόνια έτρεχε σωστά το ενυδρείο . Δεν έχω sump  ούτε εγώ αλλά skimmer σε θαλασσινό ναι είναι απαραίτητο αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά..Εγώ προς το παρών έχω το Prizm Deluxe High Efficiency Hang-On Skimmer και όσο το ενυδρείο το διατηρούσα σε καλή κατάσταση δεν μου είχε παρουσιάσει κανένα πρόβλημα και ασχολούμουν μόνο με soft και lps. Είναι πολύ οριακό για τα λίτρα μου και συμφωνα με τις πληροφορίες είναι μέχρι 100-120 λιτρα αν το ενυδρείο είναι heavy stock και 180 λίτρα αν είναι χωρίς κοράλλια..Θα το αλλάξω όμως τώρα καθώς το δουλεύω ήδη 12 χρόνια..Για τα 125 λίτρα μικτο και γύρω στα 100 λιτρα καθαρό όταν βάλεις βράχο και αραγωνίτη πιστεύω οτι σε καλύπτει εσένα και είναι σχεδιασμένο για κρεμαστό σε main tank.Αυτό έχω να σου προτείνω εγώ από εμπειρία..Τώρα αν θέλεις να πας σε κάτι πιο δυνατό και πιο ακριβό αλλά σίγουρα πολύ καλύτερο υπάρχουν πολλές επιλογές όπως το deltec 300 ας πούμε..Για φίλτρο μπορείς να βάλεις κάποιο εξωτέρικό ή άλλο ένα εσωτερικό όπως έχω κάνει εγώ και τα δουλεύω με βιολογικά υλικά και με καλύπτουν..Για φωτισμό ,αν δεν θέλεις να μπεις σε περιπέτειες αλλαγη΄ς φωτιστικού και να γυρίσεις σε led που δεν έχω εμπειρία αλλά μπορούνε πολλά παιδιά από εδώ μέσα να σε βοηθήσουνε,  θα σου πρότεινα αν πιάνουν τα χέρια σου να προσθέσεις στις ήδη δύο υπάρχουσες θέσεις για Τ5 από την juwel άλλη μία και με 3 Τ5 σε αυτά τα λίτρα θα είσαι καλυμένος για lps..Αυτά είναι τα βασικά για να κρατήσεις ένα Reef χαμηλών απαιτήσων..Αν θες να πας σε κάτι πιο προχωρημένο σιγουρα χρειάζεται καλύτερος και περισσότερος εξοπλισμός. Θα σου δώσουν ιδέες και τα υπόλοιπα παιδιά!! Καλή υπομονή από εμένα!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αντίστροφη όσμωση το σκέφτεσαι?έχεις ήδη?ή πας καλά με το νερό βρύσης? Καλό πάντως θα ήταν να τη βάζεις σιγά σιγά στο προγραμμα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Skoti said:

Για αντίστροφη όσμωση το σκέφτεσαι?έχεις ήδη?ή πας καλά με το νερό βρύσης? Καλό πάντως θα ήταν να τη βάζεις σιγά σιγά στο προγραμμα :)

παίζω με εμφιαλωμένα λόγω μικρών λίτρων....θα αγοράσω το Σάββατο μια

Link to comment
Share on other sites

@Skotiτο καπάκι του φωτιστικού το έχω ανοιξει ήδη και είχα αλλάξει ballast οπότε πιστεύω ότι μια λάμπα θα μπορέσω με κάποια πατέντα να προσθέσω..

 

το εσωτερικό φίλτρο να το κράταγα και να έβαζα και ένα skimmer ή χρειάζεται και ακόμα ένα φίλτρο?

 

σε ευχαριστώ :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - Karlos
change
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να παίξεις μόνο με εσωτερικά φίλτρα που είναι πιο οικονομικά, και αποψή μου είναι οτι είναι αρκετά για τόσα λίτρα(εννοώ χωρίς να χρειάζεται εξωτερικό) ,τότε θα σου πρότεινα εκτός από το υπάρχον να προσθέσεις άλλο ένα μικρότερο ή και ίδιο και ενοοειται οτί εκτός από αυτά χρειάζεται και το skimmer..και μην ευχαριστείς..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καλό με το δεύτερο φίλτρο είναι οτι εκεί όταν χρειάζεσαι άνθρακα θα μπορείς να τον προσθέτεις εκεί με ένα σφουγγαράκι και όταν δεν το χρειάζεσαι θα μπορείς να προσθέτεις εκεί ξανά βιοloγικά υλικά κι έτσι στο υπάρχον φίλτρο θα μπορείς να έχεις μόνιμα βιολογικά υλικά χωρίς να έισαι υποχρεωμένος να το αλλάζεις σε αντιφόσφωρο και άνθρακα όταν θα τα χρειάζεσαι γιατί θα χεις καβάντζα το άλλο... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Skoti said:

Το καλό με το δεύτερο φίλτρο είναι οτι εκεί όταν χρειάζεσαι άνθρακα θα μπορείς να τον προσθέτεις εκεί με ένα σφουγγαράκι και όταν δεν το χρειάζεσαι θα μπορείς να προσθέτεις εκεί ξανά βιοloγικά υλικά κι έτσι στο υπάρχον φίλτρο θα μπορείς να έχεις μόνιμα βιολογικά υλικά χωρίς να έισαι υποχρεωμένος να το αλλάζεις σε αντιφόσφωρο και άνθρακα όταν θα τα χρειάζεσαι γιατί θα χεις καβάντζα το άλλο... ;)

για αυτό το λόγο σκέφτομαι 2 φίλτρα ένα με βιολογικό και το άλλο με άνθρακα και αντιφόσφωρο...ειναι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Karlos said:

για αυτό το λόγο σκέφτομαι 2 φίλτρα ένα με βιολογικό και το άλλο με άνθρακα και αντιφόσφωρο...ειναι λάθος?

Όχι δεν είναι λάθος, Σωστά σκέφτεσαι!! Περισσότερη βιολογία και πιο ισορροπημένο ενυδρείο από το να έχεις ένα.. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε παιδια φιλτρο με βιολογικο υλικο.δεν θα εχει βραχο;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, manos0000 said:

Γιατι βρε παιδια φιλτρο με βιολογικο υλικο.δεν θα εχει βραχο;

ναι εννοείται και βράχος και ζωντανος αραγωνίτης αλλα καλό δεν είναι μέσα στο φίλτρο να βάλω και μερικά σπασμένα βραxάκια και λίγο siporax?

Έγινε επεξεργασία - Karlos
c
Link to comment
Share on other sites

Ας μας πει ο σκοτι που ειναι και παλοιος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι αυτηής της άποψης για τα εσωτερικά φίλτρα για extra βιολογία..Τώρα αν θέλεις να παίξεις με εξωτέρικό έχεις κι άλλες δυνατότητες, αλλά ένα φιλτράκι με βιολογικό υλικό για επιπλέον βιολογία δεν είναι κακό... ;) Σίγουρα όμως και σωστά το αναφέρεις η κύρια βιολογία υπάρχει λόγω το βράχου και του αραγωνίτη αρκεί να είναι ζωντανά.. :)

Link to comment
Share on other sites

αργα ή γρήγορα θα έκανες τη μετάβαση και γύρναγες το μεγάλο σε θαλασσινό :P 

κατά τη γνώμη μου η πιο οικονομική και "αξιοπρεπής λύση στο φωτισμό είναι να προσθέσεις τ5 στο υπάρχον σετ απ.

Οσμοση θα χρειαστείς οποσδήποτε οπότε καλα εκανες και την έβαλες στο πρόγραμμα.

σκιμερ από τη στιγμή που δεν θέσεις να πας σε σαμπ η καλύτερη λύση είναι κάποιο hang on τύπου ΜCE300 αλλα και tunze που νε μεν είναι εχωτερικα αλλα σε compact διαστάσεις και αποδοτικά.

επίσης ια χρειαστείς 2 κυκλοφοριτές αλλα ακόμα καλύτερα να πας σε 2 wave makers. Οπωσδήποτε θα χρειαστείς αναπλήρωση ;) 

όσο για το εξωτερικό ή εσωτερικό φίλτρο δεν είμαι πολύ υπέρ. καλυτερα να στηρίξεις τη βιολογία σου στο βράχο και μόνο. Καποια skimmer εχουν media box αρκετό για να βάλεις εκεί άνθρακα και αντιφώσφορο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@pan_Oz δεν μπορώ να κρατηθώ που λέει και ο @Skoti... για να βάλω άλλη μια λάμπα στον υπάρχον φωτισμό απαιτείται άραγε και νέο ballast?

 

επίσης τι λάμπες θα πρέπει να βάλω? έχω μια color και μια daylight... θέλει μια μπλε ακόμα ή 2 λευκές και μια μπλέ?

 

@pan_Oz θα βάλω βράχο και αραγωνίτη και μπόλι από το 30άρι, αλλά λεω να παίξω με το εσωτερικό φίλτρο όπου θα βάλω άνθρακα και αντιφώσφορο (στο οποίο έχω βάλει ήδη μεγαλύτερη αντλία, την bioflow 600 αν θυμάμαι καλά, ένα skimmer όπως αναφέρεις και 2 wave maker. Με αυτά θα είμαι οκ?

 

η  αναπλήρωση από τι τιμές ξεκινάει?

όταν  δει το θέμα ο @niknik θα με βάλει να τρυπήσω τζάμια και να βάλω σαμπ....:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

με τα τεχνικά θέματα δεν το χω καθόλου αλλα μάλλον θα χρειαστείς ballast. Αν πας σε 3 λαμπες, 2 coral plus και μια blue θα είσαι ΟΚ. αν πας σε 4 (που θα είναι ιδανικό) παίξε με 2 coral plus & 2 blue plus.

Ένα καλό skimmer είναι αυτό χρειάζεται περισσότερο και ναι πιστεύω είσαι ΟΚ.

Αναπλήρωση αν θυμάμαι καλά έχει η waterwaves σε diy αν πιάνουν λιγο τα χέρια σου σε καλή τιμή.

Ο Νικόλας καλά θα κάνει να σε βάλει πρίζα για σαμπ αλλα αν αυτό εσυ κρίνεις ότι δεν είναι εφηκτό τότε πάσο :P 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Θα χρειαστείς Sump , sump και ενα σαμπ :) !

 

Α να μην ξεχάσω και ενα sump!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Karlos έγραψε:

@pan_Oz δεν μπορώ να κρατηθώ που λέει και ο @Skoti... για να βάλω άλλη μια λάμπα στον υπάρχον φωτισμό απαιτείται άραγε και νέο ballast?

 

επίσης τι λάμπες θα πρέπει να βάλω? έχω μια color και μια daylight... θέλει μια μπλε ακόμα ή 2 λευκές και μια μπλέ?

 

@pan_Oz θα βάλω βράχο και αραγωνίτη και μπόλι από το 30άρι, αλλά λεω να παίξω με το εσωτερικό φίλτρο όπου θα βάλω άνθρακα και αντιφώσφορο (στο οποίο έχω βάλει ήδη μεγαλύτερη αντλία, την bioflow 600 αν θυμάμαι καλά, ένα skimmer όπως αναφέρεις και 2 wave maker. Με αυτά θα είμαι οκ?

 

η  αναπλήρωση από τι τιμές ξεκινάει?

όταν  δει το θέμα ο @niknik θα με βάλει να τρυπήσω τζάμια και να βάλω σαμπ....:thumbsu:

Νομιζω οτι ξεκινα να τρυπας για σαμπ και θα μας συγχωρνας:bigemo_harabe_net-55:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν στο ειπε κανεις Μηπως χρειαστεις σαμπ.χα χα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Karlos έγραψε:

για αυτό το λόγο σκέφτομαι 2 φίλτρα ένα με βιολογικό και το άλλο με άνθρακα και αντιφόσφωρο...ειναι λάθος?

Ενα με ανθρακα και ενα με αντιφωσφωρο αρκει,Στο σαμπ ομως που ΘΑ ΚΑΝΕΙς θα βαλεις βραχο με ροη και ειαι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σαν να θέλω sump  ε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Ενα με ανθρακα και ενα με αντιφωσφωρο αρκει,Στο σαμπ ομως που ΘΑ ΚΑΝΕΙς θα βαλεις βραχο με ροη και ειαι οκ.

Τι ενοεις βραχο με ροη νικολα.θελει κυκλοφοριτη

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος manos0000 έγραψε:

Τι ενοεις βραχο με ροη νικολα.θελει κυκλοφοριτη

Nαι και μαλιστα πολυ εαν δεις την μαζευει..............

Link to comment
Share on other sites

Ωραια να βαλω γιατι δεν εχω ειναι ετσι.20170405_181538.thumb.jpg.35006ccdd5b44f1cd31fc7a39cf9f28e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

Επειδη ειχα το ιδιο σε φυτεμενο και ψηνομουν να το κανω θαλασσινο το επιπλο ετσι οπως ειναι σχεδιασμενο ευννοει να φτιαξεις ενα σαμπακι και κρατας το εσωτερικο για ανθρακα-αντιφωσφορο-μηχανικο καθαρισμα και εξτρα ροη...

Εγω δεν το εκανα απο το κολλημα...

Ηθελα extra clear glass και δεν ηθελα να "χαλασω" με τρυπα το ενυδρειο που ηταν καινουργιο και πηγε σε φιλο..

Αν ειναι το καινουργιο με τις t5 θα χρειαστεις εξτρα φωτισμο που υπαρχει χωρος στο καπακι...

Οπως υπαρχει και χωρος για να κολλησεις εξτρα λεντ και να γινει "υδριβικο"...

Ολα αυτα χωρις να φαινεται τπτ αν ειναι προσεγμενη δουλεια μιας καο το ενυδρειο ειναι ομορφο απο μονο του σαν κατασκευη..

Κατα τα αλλα καλη αρχη απο μενα και ευχομαι να το κανεις γιατι υπαρχουν οι προιποθεσεις να γινει κοσμημα...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...