Jump to content

Μετατροπή juwel rio 125 σε reef


Karlos

Recommended Posts

Δες μην βρεις τίποτα σε τέτοιο στυλ και σου κάνει τη δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 598
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Skoti ευχαριστω για τις πληροφορίες. θα προσπαθησω να το καθαρίσω και βλέπουμε. από ροή πάντα του έχω στραμμενο πανω του ένα μικρο κυκλοφορητη...τι να πω  θα δούμε

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τεστ νιτρικων και εχω 50.

Αλλαγη νερου έκανα χτες 20 λιτρα από τα 100κατι καθαρά που είναι το ενυδρειο.βέβαια είχα ταισει αρκετά σήμερα με αρτεμια και pellets.έριξα παλι βακτηρια γιατι ειχα να ριξω 2 και κατι εβδομαδες.πρέπει να κάνω καμιά αλλαγή νερού ακόμα? Εχώ και υαλοβάμβακα στο φιλτρο που ξέρω ότι ανεβάζει νιτρικά.να το βγάλω? @niknik?

20170628_223911.jpg

Έγινε επεξεργασία - Karlos
Link to comment
Share on other sites

Τον υαλοβαμβακα βγαλε εξω σταματάς κατεψυγμένη τελείως αυξάνεις αλλαγή βακτήρια κανονικα τάισμα μέρα παρά μέρα σκιμαρισμα   wet.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος niknik έγραψε:

Τον υαλοβαμβακα βγαλε εξω σταματάς κατεψυγμένη τελείως αυξάνεις αλλαγή βακτήρια κανονικα τάισμα μέρα παρά μέρα σκιμαρισμα   wet.

Ok

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Έπεσα στο 25. Έκανα αυτά που είπαμε και επιπλέον έβαλα και purigen.τα αποτέλεσματα εμφανή από την πρώτη μέρα. 

20170630_182711.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Από βδομάδα θα ξήλωσω. ..προσεκτικά το εσωτερικό φίλτρο και θα βάλω εξωτερικό. ..Οι κυκλοφορητες της juwel απλά απαράδεκτοι. ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Karlos έγραψε:

Από βδομάδα θα ξήλωσω. ..προσεκτικά το εσωτερικό φίλτρο και θα βάλω εξωτερικό. ..Οι κυκλοφορητες της juwel απλά απαράδεκτοι. ..

Στα ελεγα να πω πώς δεν στα έλεγα!!!!

:hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο καρλος !

Εκτος απο του απαράδεκτους κυκλοφορητες βγάλε και το σαρκοφυτο απο εκει πανω και βάλτο χαμηλά !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2017 at 0:20 PM, fishbone! said:

Πολυ ωραίο καρλος !

Εκτος απο του απαράδεκτους κυκλοφορητες βγάλε και το σαρκοφυτο απο εκει πανω και βάλτο χαμηλά !

Χτες ξήλωσα προσεκτικά το εσωτερικό φίλτρο και έβαλα εξωτερικό το astro 2210. Και εγώ σκέφτομουν να το βάλω χαμηλά αλλά που?για πες καμιά ιδέα? ??τι να ανεβάσω πάνω? 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια ερώτηση. Τα skimmer κάθε πότε τα καθαρίζετε?δεν εννοώ το δοχείο συλλογής. Χτες το άνοιξα και το καθάρισα λίγο και σημερα έχει γεμίσει το νερο με φυσάλλιδές.πρέπει πάλι να στρώσει φαντάζομαι? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω περίπου κάθε 1-2 μήνες το λύνω όλο και το καθαρίζω. Για τις φυσαλίδες δεν ξέρω να σου πω, καθώς παίζουν πολλά ρόλο. Μερικές φορές σταματάει απο μόνο του. (στρώνει μόνο του)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2017 at 10:30 AM, Karlos said:

Χτες ξήλωσα προσεκτικά το εσωτερικό φίλτρο και έβαλα εξωτερικό το astro 2210. Και εγώ σκέφτομουν να το βάλω χαμηλά αλλά που?για πες καμιά ιδέα? ??τι να ανεβάσω πάνω? 

Το ξήλωμα του εσωτερικού φίλτρου τελικά δεν αποδείχθηκε ανώδυνο. Πιθανότατα ανεβασα αμμωνία,  νιτρικα στο 25 το ενυδρείο γέμισε φυσαλίδες από το skimmer και από το όλο στρεσάρίσμά έχασα τον ξανθοπτερο μου.κρίμα και ήταν καταπληκτικό και δυνατό ψάρι. Έκανα αλλαγές νερού μπουσταρισα με βακτηρια και αναμένω να δω εξελίξεις...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Karlos έγραψε:

Το ξήλωμα του εσωτερικού φίλτρου τελικά δεν αποδείχθηκε ανώδυνο. Πιθανότατα ανεβασα αμμωνία,  νιτρικα στο 25 το ενυδρείο γέμισε φυσαλίδες από το skimmer και από το όλο στρεσάρίσμά έχασα τον ξανθοπτερο μου.κρίμα και ήταν καταπληκτικό και δυνατό ψάρι. Έκανα αλλαγές νερού μπουσταρισα με βακτηρια και αναμένω να δω εξελίξεις...

Είχες κάποιο βιολογικό υλικό μέσα στο παλιό φίλτρο; Αν είχες το έβαλες στο καινούριο ή το πέταξες; Την αμμωνία την μέτρησες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Loukas Agelopoulos said:

Είχες κάποιο βιολογικό υλικό μέσα στο παλιό φίλτρο; Αν είχες το έβαλες στο καινούριο ή το πέταξες; Την αμμωνία την μέτρησες;

Αυτό είναι το λάθος. Είχα λίγο βιολογικό υλικό siporax και μερικά πετραδάκια και ο λακαμας όταν έκανα την αλλαγή τα άφησα κάνενα μισάωρο εκτός νερού.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Karlos έγραψε:

Το ξήλωμα του εσωτερικού φίλτρου τελικά δεν αποδείχθηκε ανώδυνο. Πιθανότατα ανεβασα αμμωνία,  νιτρικα στο 25 το ενυδρείο γέμισε φυσαλίδες από το skimmer και από το όλο στρεσάρίσμά έχασα τον ξανθοπτερο μου.κρίμα και ήταν καταπληκτικό και δυνατό ψάρι. Έκανα αλλαγές νερού μπουσταρισα με βακτηρια και αναμένω να δω εξελίξεις...

Εάν το κάνες με την μια σίγουρα ναι εάν ήσουν μεγαλύτερος σε λίτρα Ίσως να είχες μικρότερα θέματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψάρι ρε φίλε αλλά έμαθες τωρα σε λιγο χρονικό διάστημα ξαναβάλεις.Keep Reefing

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, niknik said:

Κρίμα για το ψάρι ρε φίλε αλλά έμαθες τωρα σε λιγο χρονικό διάστημα ξαναβάλεις.Keep Reefing

Thanks για την εμψύχωση ...keep reefing!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, niknik said:

Εάν το κάνες με την μια σίγουρα ναι εάν ήσουν μεγαλύτερος σε λίτρα Ίσως να είχες μικρότερα θέματα.

Ρε nik ο βράχος δεν έχει την βιολογία? Μπορεί να ηρθε τόση αναστάτωση από 300 gr βιολογικό υλικό? Θα μου πεις ότι όλα συντελεσαν στο αποτέλεσμα. .. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά!  

Το ενυδρείο πλέον τρέχει 4 μήνες και ευτυχως δεν αντιμετώπισα σημαντικά προβλήματα.Το καλοκαίρι πέρασε σχετικά αναίμακτα (μετά απο 16 μερες απουσιας εχασα μια heliofungia), τα ανεμιστηρακια με τον stc-1000 και την αυτόματη αναπλήρωση δούλεψαν ρολόι. 

Οι μετρήσεις μου ειναι:

- Αλατοτητα: 1,025

- KH: 7,5

- NO3:10

- NH4:0

- PO4:0

- θερμοκρασία: 26

- Αλάτί το reef της aquaforest

- Νερό από Α.Ο.

- βακτηρια της prodibio και της special blend

 

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες παρατηρώ ότι οι eyphylies δεν ανοίγουν όπως πάντα αλλά είναι πολύ "συγκρατημενες". Η ροή είναι ένταξη και δεν τις χτυπάει πολύ. 

Όλα τα υπόλοιπα κοράλλια είναι happy.

Τι χάνω? Τι είναι αυτό που μπορεί να τις επηρεάζει? 

 

 

 

 

1502996639506-814139290.jpg

Έγινε επεξεργασία - Karlos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ φαίνονται από την ip camera όταν έφυγα για διακοπες που είναι τούμπανο σε ανάπτυξη. 

IMG_20170723_165154.jpg

IMG_20170723_173616.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στις φωτό από την κάμερα διακρίνω στο πίσω μέρος μεσογειακό σφουγκάρι ή κάνω λάθος; Αν το λέω σωστά μήπως κουβάλησε κάτι που μπορεί να πείραξε τις εφύλειες; Υπάρχει ακόμα γιατί δεν το βλέπω στην πρώτη φωτό που είναι και η ποιο πρόσφατη, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Στις φωτό από την κάμερα διακρίνω στο πίσω μέρος μεσογειακό σφουγκάρι ή κάνω λάθος; Αν το λέω σωστά μήπως κουβάλησε κάτι που μπορεί να πείραξε τις εφύλειες; Υπάρχει ακόμα γιατί δεν το βλέπω στην πρώτη φωτό που είναι και η ποιο πρόσφατη, έτσι δεν είναι;

Καλημέρα , οχι το εχει βγαλει το σφουγγαρι , απανταω εγω γιατι ο @Karlos ξυπναει αργα !!!! :hehe:hehe

Link to comment
Share on other sites

χαχα έχω στο πόδι μου τον @nasos. τα σφουγγάρια τα έβγαλα σύντομα γιατί παρατήρησα ότι είχαν αρχίσει να σκουραίνουν.

Έγινε επεξεργασία - Karlos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...