Jump to content

Μετατροπή juwel rio 125 σε reef


Karlos

Recommended Posts

Άρα βάζοντας sump πάνε όλα κάτω. Δηλαδή θερμοστάτες skimmer φίλτρα. 

Το τρύπημα και η όλη σύνδεση είναι μεγάλη μανούρα? Έχουμε κάποιον που τα αναλαμβάνει? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 598
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 36 λεπτά, το μέλος manos0000 έγραψε:

Ωραια να βαλω γιατι δεν εχω ειναι ετσι.20170405_181538.thumb.jpg.35006ccdd5b44f1cd31fc7a39cf9f28e.jpg

Θα τον βγαλεις εξω ,θα τον πλυνεις σε μια λεκανη με νερο ενυδρειου και βουρτσα και μετα μεσα με ροη,κοιτα την λεκανη....και μου λες.

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://m.ebay.co.uk/itm/Chihiros-LED-Light-Coral-SPS-LPS-Aquarium-Sea-Reef-Tank-12-15-18-21-24-27-33-39W-/381629836532?nav=SEARCH&varId=650719934391

 

Για αυτό το φωτιστικό έχει κανείς άποψη μου το πρότεινε ο  φίλος @nasos άλλος ένας γλυκός που έχει ήδη ξεκινήσει Reef αλλά δεν  το ξέρει ακόμα. ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

Άρα βάζοντας sump πάνε όλα κάτω. Δηλαδή θερμοστάτες skimmer φίλτρα. 

Το τρύπημα και η όλη σύνδεση είναι μεγάλη μανούρα? Έχουμε κάποιον που τα αναλαμβάνει? 

Αν δεν κρατησεις το εσωτερικο..

Ναι ολα κατω!!

Τιποτα δεν ειναι το τρυπημα και οι σωληνωσεις!!

Ολοι σχεδον εχουμε κανει!!

Υπαρχει ομως παιδι που αναλαμβανει αν καποιος απο τα παιδια δεν εχει ορεξη ή χρονο...

Καλη αρχη!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, niknik said:

Θα τον βγαλεις εξω ,θα τον πλυνεις σε μια λεκαμη με νερο ενυδρειου και βουρτσα και μετα μεσα με ροη,κοιτα την λεκανη....και μου λες.

Προσέξτε πως εκφράζεστε θα μας παρεξήγησουν...:hehe:angel:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι αφού τελικά αποφάσισες να πας σε sump(και καλά θα κάνεις αφού υπάρχει δυνατότητα) εδώ τα παιδιά μπορούν να σε βοηθήσουνε καλύτερα καθώς εγώ ναι μεν ξέρω σε γενικες γραμμές πως δουλεύει ένα sump αλλά δεν έχω, οπότε δεν έχω πρακτική εμπειρία με αυτό!! Αλλά αν βάλεις ναι σίγουρα σου λύνει τα χέρια!!Καλή επιτυχία με ότι αποφασίσεις!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου @Karlos - πρίζα  το σαμπ θα σε σωσει,  τώρα για τον φωτισμό αν θες βάζουμε άλλο ένα μπαλαστ για 2 λάμπες,  φέρνω το ντρεμελ και σε 2 ωρίτσες έτοιμος ο φωτισμός :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nasos said:

Φίλε μου @Karlos - πρίζα  το σαμπ θα σε σωσει,  τώρα για τον φωτισμό αν θες βάζουμε άλλο ένα μπαλαστ για 2 λάμπες,  φέρνω το ντρεμελ και σε 2 ωρίτσες έτοιμος ο φωτισμός :hehe

φίλε @nasos είσαι μέγας παίκτης και διδάσκαλος:bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2017 at 7:02 ΜΜ, το μέλος Karlos έγραψε:

Προσέξτε πως εκφράζεστε θα μας παρεξήγησουν...:hehe:angel:

Πονηρο μυαλο :lolu::lolu::lolu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Α.Ο. αγοράστηκε σήμερα από τον φίλο @argy1 σε άριστη κατάσταση και καλή τιμη!

IMG-1491636197938-V.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να σε βολεψει φιλε η οσμωση και το ταφακι και ο διακοπτης μπορει να σε βοηθησουν να κανεις flush.Εγω το ειχα για να παιρνω αποχλωριομενο νερο απο τα προφιλτρα.Για οτι χρειαστεις θα σε βοηθησουν και οι θαλασσινοι μας φιλοι γιατι εγω μονο απο αφρικανες ξερω.

Εγω την ειχα παρει για γλυκο αλλα την χρησιμοποιησα ελαχιστα οποτε δεν υπηρχε λογος να στεκεται.

Θαλασσινος δεν προκειται να γινω που να χτυπιουνται :P

 

Καλη συνεχεια φιλε και ευχομαι να φτιαξεις το ενυδρειο οπως το ονειρευεσαι και να το χαρεις!

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@argy1 φίλάράκί πότε μη λες ποτέ! Ό φίλός @nasos έλέγέ τά ίδίά κάί μετά το Πάσχα θα κάνει δεύτερη ανάσταση με reef!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

@argy1 φίλάράκί πότε μη λες ποτέ! Ό φίλός @nasos έλέγέ τά ίδίά κάί μετά το Πάσχα θα κάνει δεύτερη ανάσταση με reef!

Χαχαχαχα ας είσαι καλά εσύ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωρε που πανε ολοι οι γλυκουλιδες!?!?!?

Ωραιο θεμα ξεκινάς φιλε μου... καλη αρχη και περιμένουμε την πρόοδο!!!!:bigemo_harabe_net-166:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με το μικρό παρασύρθηκα σε λάθη κάί έκάνα σπάτάλές..σκοπεύω να πάω σιγά σίγά..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τις επιπλέον 2 λάμπες λέω να τις βάλω με ένα εξωτερικό ballast τύπου arcadia και να τις συνδέσω πανω στις υφισταμενες λαμπες. Βλέπε εικόνες παρακατω...πχ να ενωσω 2 βάσεις Τ5 μεταξύ τους η να βάλω το άλλο που είναι από ποτιστικο (πρόταση @nasos  χωρίς να τρύπησω το καπάκι. 

001385-01.jpg

images.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Karlos έγραψε:

Τις επιπλέον 2 λάμπες λέω να τις βάλω με ένα εξωτερικό ballast τύπου arcadia και να τις συνδέσω πανω στις υφισταμενες λαμπες. Βλέπε εικόνες παρακατω...πχ να ενωσω 2 βάσεις Τ5 μεταξύ τους η να βάλω το άλλο που είναι από ποτιστικο (πρόταση @nasos  χωρίς να τρύπησω το καπάκι. 

001385-01.jpg

images.jpg

Καταπληκτικό  :hehe!!!!

για το ποτιστικό μιλάω !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fishbone! said:

Καταπληκτικό  :hehe!!!!

για το ποτιστικό μιλάω !!

Δεν ξέρω αν θα στέκονται οι λάμπες και δεν θα γυρνάνε προς τα κάτω. ..ιδέα του @nasos

Link to comment
Share on other sites

@fishbone! Εγώ θα έχω 4x24w t5...2 από τη μάνα του και άλλες 2 με εξωτερικό ballast...τι θα πρέπει να βάλω? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Karlos said:

@fishbone! Εγώ θα έχω 4x24w t5...2 από τη μάνα του και άλλες 2 με εξωτερικό ballast...τι θα πρέπει να βάλω? 

Λάμπες εννοώ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

@fishbone! Εγώ θα έχω 4x24w t5...2 από τη μάνα του και άλλες 2 με εξωτερικό ballast...τι θα πρέπει να βάλω? 

Εξαρτάται τι χρώμα και κοραλια θες !

Να ξέρεις μια μπλε και μια άσπρη το αποτέλεσμα ειναι λευκό !

Αρα αν θες να μπλεδιζει θα πας 2 προς 1 τουλάχιστον !

Ενας κορυφαίος για μένα συνδυασμός οπτικά ειναι 2 blue plus , 1 coral και 1 purple!

Βέβαια δίνει λίγο στις αλγες το κόκκινα κι :) !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια daylight και μια color και έλεγα να βάλω μια μπλε και μια λευκή ακόμα. Αλλα μαλλον θα βαλω 2 μπλε και θα τις παω εναλλαξ...οι παλιές που εχω δεν κάνουν?

1491763055336-1179741266.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με αυτές ο φωτισμός είναι έτσι. ..

1491763231511-999020719.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daylight = 6500 kelvin = αλγες !

Ξεχνά αυτό τον συνδυασμό !

θα καταλάβεις γιατί ειναι σε φυτεμένο !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...