Jump to content

Μετατροπή juwel rio 125 σε reef


Karlos

Recommended Posts

Κάτι άλλο που πάει το μυαλό μου επίσης είναι αν κάποια στιγμή φόρτωσες το σύστημα απότομα με κοραλλια αυξημένων απαιτήσεων σε ιχνοσοιχεία να τράβηξαν αυτά που ήθελαν αυτά και σε συνδυασμό με την διακοπή τροφοδότησης ιχνοστοιχείων από σένα σε λάποια κοράλλια να λείπουν κάποια ιχνοστοιχεία πολύ σημαντικά γιαυτά αλλά ποια είναι αυτά δεν μπορούμε να το ξέρουμε..Τα ιχνοστοιχεία τα έκοψες γτ είδες κάτι που δε σου άρεσε ή θεωρείς έτσι όπως βλέπεις το σύστημά σου καθημερινά οτι δεν τα εχεις ιδιαίτερη ανάγκη? άλλαξες κάτι τώρα τελευταία στα υλικά φίλτρανσης? (αντιφοσφωρο και ανθρακα? εννοώ αν άλλαξες ποιοτικά εταιρία ή από αλουμινίου σε σιδήρου και το αντιστροφο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 598
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Τα έκοψα γιατι θεώρησα ότι με τις αλλαγές νερού θα ήμουν καλυμμένος.άνθρακα και αντιφοσφωρο έχω τα ίδια υλικά. Άνθρακα από καλογεροπουλο και αντιφοσφωρο aquaforest

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πίεσα το σύστημα με συχνό τάισμα φυτοπλακτον και ζωοπλακτον και κατεψυγμένη τροφή?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού αποκλείσουμε την περίπτωση του αλατιού, περισσότερο βλέπω την περίπτωση να το ενοχλεί κάποιο διπλανό κοράλλι, η να μην αρκούν τα ιχνοστοιχεία από τις αλλαγές του νερού. Ρίξε μια πιο προσεκτική ματιά το βράδυ με κλειστά τα φώτα μήπως φτάνουν κοντά του τα πλοκάμια από γειτονικό κοράλλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το συγκεκριμένο κοραλι (μανιταρι) ειναι απο τα πιο ανθεκτικα που μπορει να βρει ενας χομπιστας!

 

Το εχω στο ενυδρειο μου πολλα χρονια σε συνθηκες απο Μηδενικα Θρεπτικα (φωσφορικα, νιτρικα ) εως 50 νιτρικα (στο γραφειο)

 

Απο εντονο φως εως σχεδον πληρης συσκότιση κατω απο βραχια στο σαμπ.

 

Απο αλατοτητα 1026 εως 1020.

 

Αν σθνεχισει ετσι και δεν επανελθει και δεν δεις κατι (παρασιτο , ψαρι , καβουρι η αλλο κοραλι με πολυποδα να το ενοχλει) τοτε μιλαμε για καποια βακτηριακη μολυνση και πολυ πιθανον αν ειναι τοσο εντονη να το χασεις! Δωσε λιγο χρονο να δεις αν θα επανελθει!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Παιδια το συγκεκριμένο κοραλι (μανιταρι) ειναι απο τα πιο ανθεκτικα που μπορει να βρει ενας χομπιστας!

 

Το εχω στο ενυδρειο μου πολλα χρονια σε συνθηκες απο Μηδενικα Θρεπτικα (φωσφορικα, νιτρικα ) εως 50 νιτρικα (στο γραφειο)

 

Απο εντονο φως εως σχεδον πληρης συσκότιση κατω απο βραχια στο σαμπ.

 

Απο αλατοτητα 1026 εως 1020.

 

Αν σθνεχισει ετσι και δεν επανελθει και δεν δεις κατι (παρασιτο , ψαρι , καβουρι η αλλο κοραλι με πολυποδα να το ενοχλει) τοτε μιλαμε για καποια βακτηριακη μολυνση και πολυ πιθανον αν ειναι τοσο εντονη να το χασεις! Δωσε λιγο χρονο να δεις αν θα επανελθει!

Συμφωνω Διονύση. Έγινε ξαφνικά ένω τόσους μήνές πήγάίνέ τρένο και σπλίτάρέ σύνέχέίά με τις ίδιες συνθήκες φωτισμού και νέρόύ . Είχα ένα καβουρα ο οποίος έξόντώθήκέ την Τσικνοπέμπτη. ..τα ντιπάρα κιόλας για παράσιτο. Έίδόμέν...

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

Συμφωνω Διονύση. Έγινε ξαφνικά ένω τόσους μήνές πήγάίνέ τρένο και σπλίτάρέ σύνέχέίά με τις ίδιες συνθήκες φωτισμού και νέρόύ . Είχα ένα καβουρα ο οποίος έξόντώθήκέ την Τσικνοπέμπτη. ..τα ντιπάρα κιόλας για παράσιτο. Έίδόμέν...

Καλά ρε Τσικνοπέμπτη εσυ εψησες κάβουρα αντί για προβατίνα?  :hehe

Μακάρι να σωθεί,  το καλό είναι ότι τα υπόλοιπα κοράλλια σου πάνε τρένο. 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος nasos έγραψε:

Καλά ρε Τσικνοπέμπτη εσυ εψησες κάβουρα αντί για προβατίνα?  :hehe

Μακάρι να σωθεί,  το καλό είναι ότι τα υπόλοιπα κοράλλια σου πάνε τρένο. 

Είχα καλαμακι από σουβλακι. ..

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Karlos said:

Ίσως πίεσα το σύστημα με συχνό τάισμα φυτοπλακτον και ζωοπλακτον και κατεψυγμένη τροφή?

Θεωρώ οτι υπάρχουν κοράλλια μέσα στο σύστημά σου που αν έφταιγε αυτό θα στο έδειχναν πρώτα, πριν τα μανιτάρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν έχω Νικολα άλλη χωρητικότητα...κάντε μου delete τα πάλία αρχεία να ανεβασω

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

Δεν έχω Νικολα άλλη χωρητικότητα...κάντε μου delete τα πάλία αρχεία να ανεβασω

Έμπα στο προφίλ στις φωτο σου και σβήσε οποίες θες βίντεο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Έμπα στο προφίλ στις φωτο σου και σβήσε οποίες θες βίντεο κλπ.

Έχω μπει δεν με αφήνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τί νέα έχουμε @Karlos ? Έβγαλες κάποιο συμπέρασμα με το μανιτάρι?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε @Skoti. Δεν ξέρω τι εφταιξε. Ίσως να ειναι καλύτερα όπως είπε η @AGAPI7 γιατί τα ξεφορτωθηκα.  Άφησα 2 και χτες είδα ότι παρότι είναι λευκά μου έκαναν split. Χαχα έφτιαξα νέο είδος αλφικα hairy mushrooms. Το υπόλοιπο ενυδρείο χαιρει άκρας υγείας. Ειδικά τώρα μετά την αναβάθμιση του φωτιστικού σε Led. 

Έγινε επεξεργασία - Karlos
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον!! Φωτό ακόμη δεν μπορείς να ανεβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω τιγκαρει και δεν μπορώ να διαγραψω! 

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε το ίδιο φωτιστικό!? wifi ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

Έχουμε το ίδιο φωτιστικό!? wifi ?

165 w wifi dimmable. θα αλλάξω όμως τα κόκκινα, πράσινα και κίτρινα με λευκά, μπλέ και royal blue γιατί παίζω 100% το μπλε κανάλι και στο 40% το λευκό. πιο πάνω κοκκινίζει το φάσμα

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Karlos said:

165 w wifi dimmable. θα αλλάξω όμως τα κόκκινα, πράσινα και κίτρινα με λευκά, μπλέ και royal blue γιατί παίζω 100% το μπλε κανάλι και στο 40% το λευκό. πιο πάνω κοκκινίζει το φάσμα

το ιδιο εχουμε, της PopularaGrow..

Και εγώ το ιδιο πρόβλημα παρατηρώ...και ειδικά σε φουλ αποδοση ειναι πολυ λευκό προς κίτρινο το φάσμα...

τωρα για να του βάλω χερι δεν τοχω...αλλα η ιδεα μ'αρέσει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νικ. Το έχω αλλάξει. Δεν φαίνεται εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

το ιδιο εχουμε, της PopularaGrow..

Και εγώ το ιδιο πρόβλημα παρατηρώ...και ειδικά σε φουλ αποδοση ειναι πολυ λευκό προς κίτρινο το φάσμα...

τωρα για να του βάλω χερι δεν τοχω...αλλα η ιδεα μ'αρέσει

Δεν είναι τίποτα.  Παρηγγειλα 3w Led και θα τα αντικαταστησω. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Karlos said:

Δεν είναι τίποτα.  Παρηγγειλα 3w Led και θα τα αντικαταστησω. 

δεν εχω ασχοληθει με ηλεκτρονικά..ακομά... το πακετάρω και στο φέρνω αυθημερον ομως...χαχα...

δεν κάνω πλάκα... μολις τα αλλαξεις θέλω φωτο και πως ειναι εσωτερικά .. και λινκ τι παρηγγειλες... καλάι έχω αν ειναι ευκολη η αλλαγή θα μπορέσω να την κάνω πιστευω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...