Jump to content

Μετατροπή juwel rio 125 σε reef


Karlos

Recommended Posts

:bigemo_harabe_net-193:

Νίκο έχεις ανέβει επίπεδο!!!
Πολύ όμορφα όλα!
 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 598
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έτσι τα ανεβαίνω εγώ απότομα...μην τα κατέβω και απότομα όμως..

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Karlos έγραψε:

έτσι τα ανεβαίνω εγώ απότομα...μην τα κατέβω και απότομα όμως..

Χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νικόλα,

όλα φαίνονται να είναι σε καλή κατάσταση..

Προσοχή στην όλη διαδικασία αλλαγής φωτισμού στις άλγες, να το χεις από κοντα τις πρώτες μέρες..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Μπράβο Νικόλα,

όλα φαίνονται να είναι σε καλή κατάσταση..

Προσοχή στην όλη διαδικασία αλλαγής φωτισμού στις άλγες, να το χεις από κοντα τις πρώτες μέρες..

Ευχαριστώ φιλαράκι. Μέχρι στιγμής πάει καλά η μετάβαση. Κρατάω νιτρικα στο 10 και κάτω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εντυπώσεις απο το νέο φωτιστικό? τα αλλαξες τα λευκά και κοκκινα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα άλλαξα δεν βρήκα χρόνο. Απλά έκλεισα με μαύρο αυτοκόλλητο τα κόκκινα και πρασινα

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Karlos said:

Δεν τα άλλαξα δεν βρήκα χρόνο. Απλά έκλεισα με μαύρο αυτοκόλλητο τα κόκκινα και πρασινα

και εγω το ίδιο εχω κάνει? Απο αναπτυξη και χρώμα πώς πάς?

Link to comment
Share on other sites

Μετά το μήνα και τα χρωμματα έδειξαν και μπορώ να πω ότι άρχισαν οι καταναλωσεις και η ανάπτυξη. Ταυτόχρονα όμως βγήκε και κυανό τι οποίο σταδιακά εφυγε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μία ώρα πριν, το μέλος niknik έγραψε:

@Karlos πως παει το ενυδρειο??

Νίκο το ενυδρείο μετά από 1 χρονο και καποιες διορθωτικες κινήσεις βρίσκει τον δρόμο του. Η αλλαγή του φωτιστικού βοήθησε πάρα πολύ καθώς άρχισαν οι καταναλωσεις. Στον μήνα πέρασα λίγο κυανό το οποίο το ξεπέρασα με αλλαγές νερού και μείωση των θρεπτικών στοιχείων.

https://www.aquazone.gr/forums/gallery/image/-20180527_131314-1032x581jpg/

Έγινε επεξεργασία - Karlos
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

Νίκο το ενυδρείο μετά από 1 χρονο και καποιες διορθωτικες κινήσεις βρίσκει τον δρόμο του. Η αλλαγή του φωτιστικού βοήθησε πάρα πολύ καθώς άρχισαν οι καταναλωσεις. Στον μήνα πέρασα λίγο κυανό το οποίο το ξεπέρασα με αλλαγές νερού και μείωση των θρεπτικών στοιχείων.

https://www.aquazone.gr/forums/gallery/image/-20180527_131314-1032x581jpg/

Το κινήσεις έκανες?

Φωτο θα δούμε?

Link to comment
Share on other sites

Φώτο δεν μπορώ να ανεβασω, είχα ζητησει διαγραφή συνημμένων από τους admin αλλά από ότι κατάλαβα δεν πρέπει να γίνεται. ?

 

Το βασικό που έκανα είναι ότι συγκρότησα την σκέψη μου ως προς τις κινήσεις που απαιτούνται για έναν υγιή υφαλο. Η αληθεια ειναι οτι παντα ακους διαφορες αποψεις απο τα forum, τα μαγαζια και τους φιλους αλλα στο τελος δεν ξερεις τι να ακολουθησεις και ποια ειναι η καταλληλη λυση για το ενυδρειο σου γιατί τις περισσότερες φορές είναι αντικρουομενες.

 

Σε αυτο λοιπον με βοήθησαν 2 φιλοι ο nasos  και περισσοτερο ο Νίκος Π.  (πραγματικός αγνός χομπιστας - admin σε άλλο φορουμ) που μου μετέφεραν πολύτιμη γνώση και συμβουλες από την εμπειρία τους.

Έτσι αναμεσα σε αλλα πολλα αναβάθμισα φωτιστικό, σταμάτησα τα πειράματα στις αλλαγές αλατιού επιλεγοντας την σταθερότητα του Tropic Marine pro reef. Εφάρμοσα σταθερες ρουτίνες στις αλλαγές νερου και σταμάτησα το βαρύ χέρι στο τάισμα και γενικά το σκάλισμα του ενυδρείου. 

 

Το βασικό ομως ειναι οτι εμαθα πλεον να βλέπω  και να ακουω τα σημάδια που μου έδειχνε το ενυδρείο μου και να αντιδρώ σωστά και με υπομονή χωρίς άσκοπες ενέργειες και περιττά έξοδα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Karlos

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την gallery του forum όπου και έχεις απεριόριστο χώρο για να ανεβάσεις φωτογραφίες . . .

 

Ρίξε μια ματιά εδώ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα εγώ να ανεβάσω φωτογραφίες κ δεν μπόρεσες εσύ;;;;
Χα.. χα...!!!!  Αισθάνομαι αλήθεια υπερήφανη για τον εαυτό μου! :lolu:
Νίκο από όσα έγραψες αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι σταμάτησες να σκαλίζεις! :bigemo_harabe_net-69:
Εγώ δεν κατάφερα ακόμα να το κόψω αυτό το κουσούρι!
Κρίμα που δεν μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες γιατί εγώ ξέρω πόσο όμορφο έχει γίνει!!!
 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αγάπη! Ναι κατάφερα να μην βάζω χέρι μέσα. Κόλλησα μια και καλή τα κοραλια με τσιμέντο ταχείας πήξεως και ησύχασα και από αυτό το θέμα. Φώτο δεν μπορώ να ανεβασω απευθειας στο θεμα μου γιατί έφαγα το διαθέσιμο όριο μου και πρέπει να ανεβάζω πρώτα στην gallery και μετά να κάνω paste το λινκ. Το δικό σου και αν έχει γίνει τουμπανο!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Karlos έγραψε:

Ευχαριστώ Αγάπη! Ναι κατάφερα να μην βάζω χέρι μέσα. Κόλλησα μια και καλή τα κοραλια με τσιμέντο ταχείας πήξεως και ησύχασα και από αυτό το θέμα. Φώτο δεν μπορώ να ανεβασω απευθειας στο θεμα μου γιατί έφαγα το διαθέσιμο όριο μου και πρέπει να ανεβάζω πρώτα στην gallery και μετά να κάνω paste το λινκ. Το δικό σου και αν έχει γίνει τουμπανο!

Κ εγώ από gallery τις ανεβάζω!
Είναι πολύ πιο εύκολο!
Να φανταστώ πως τα κόλλησες μετά την ελεύθερη πτώση της εφύλλιας...
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Κ εγώ από gallery τις ανεβάζω!
Είναι πολύ πιο εύκολο!
Να φανταστώ πως τα κόλλησες μετά την ελεύθερη πτώση της εφύλλιας...
 

Ναι ακριβώς....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Karlos έγραψε:

Ευχαριστώ Αγάπη! Ναι κατάφερα να μην βάζω χέρι μέσα. Κόλλησα μια και καλή τα κοραλια με τσιμέντο ταχείας πήξεως και ησύχασα και από αυτό το θέμα. Φώτο δεν μπορώ να ανεβασω απευθειας στο θεμα μου γιατί έφαγα το διαθέσιμο όριο μου και πρέπει να ανεβάζω πρώτα στην gallery και μετά να κάνω paste το λινκ. Το δικό σου και αν έχει γίνει τουμπανο!

Ποιο τσιμέντο έβαλες?Δεν είχες προβλήματα με τα άλλα ζωντανά με το ph κλπ Νίκο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Ποιο τσιμέντο έβαλες?Δεν είχες προβλήματα με τα άλλα ζωντανά με το ph κλπ Νίκο?

D11 durostic.κανένα πρόβλημα με κανένα κοραλι ούτε με φοσφωρικα κτλ. Ίσα ίσα καλύτερα θα ελεγα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

D11 durostic.κανένα πρόβλημα με κανένα κοραλι ούτε με φοσφωρικα κτλ. Ίσα ίσα καλύτερα θα ελεγα

Καλύτερα Νίκο σε τι ?Μετρήσεις?είδες?Η έτσι το λες?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος niknik έγραψε:

Καλύτερα Νίκο σε τι ?Μετρήσεις?είδες?Η έτσι το λες?

Κόλλησα αρκετά πράγματα. Από κοράλλια και βράχια. Οι μετρήσεις μου ήταν οι ίδιες πριν και μετά. Το κόλλημα ήταν πιο εύκολο. Δεν βγάζει αυτή την θολούρα που βγάζει η κολλα 2 στοιχείων. Επίσης διαπίστωσα ότι πιάνει πιο εύκολα κοραλινη και γίνεται εμφανισιακά ένα με τον βράχο πολύ πιο γρήγορα από ότι γίνεται η κόλλα. Επίσης με την κόλα έβλεπα το σκιμμερ να δουλεύει πιο πολύ ενώ με το τσιμέντο δεν το είδα αυτό. Εμένα με βόλεψε απίστευτα και είναι και τσάμπα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Ποιο τσιμέντο έβαλες?Δεν είχες προβλήματα με τα άλλα ζωντανά με το ph κλπ Νίκο?

Με τα ζωντανά γιατι να έχει πρόβλημα ? Η ποσότητα τσιμέντου ειναι πολύ μικρή και αυτά που μπορεί να ξερνάει ειναι απειροελάχιστα και μη μετρήσιμα.  Το χρησιμοποιώ σε λιγότερα λίτρα απο τον @Karlos και δεν εχω διαπιστώσει καμία επίπτωση , μιλάω για μετρήσεις ph , no3 , nh4 ,po4 οτι οι τιμές μου ειναι απόλυτα ίδιες με η χωρίς τσιμέντο.  Στην κόλλα δεν ειχα μετρήσει ποτέ,  οποτε δεν ξέρω,  αλλα θα συμφωνήσω στο οτι οταν εβαζα κόλλα  το skimmer έβγαζε σαν τρελό.  Τώρα αν ειχε πικο reef ισως να ειχε πρόβλημα,  αλλα και η κόλλα που πουλάνε για κοράλλια δεν νομίζω οτι είναι και εντελώς ακίνδυνη και καθαρή .  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος nasos έγραψε:

Με τα ζωντανά γιατι να έχει πρόβλημα ? Η ποσότητα τσιμέντου ειναι πολύ μικρή και αυτά που μπορεί να ξερνάει ειναι απειροελάχιστα και μη μετρήσιμα.  Το χρησιμοποιώ σε λιγότερα λίτρα απο τον @Karlos και δεν εχω διαπιστώσει καμία επίπτωση , μιλάω για μετρήσεις ph , no3 , nh4 ,po4 οτι οι τιμές μου ειναι απόλυτα ίδιες με η χωρίς τσιμέντο.  Στην κόλλα δεν ειχα μετρήσει ποτέ,  οποτε δεν ξέρω,  αλλα θα συμφωνήσω στο οτι οταν εβαζα κόλλα  το skimmer έβγαζε σαν τρελό.  Τώρα αν ειχε πικο reef ισως να ειχε πρόβλημα,  αλλα και η κόλλα που πουλάνε για κοράλλια δεν νομίζω οτι είναι και εντελώς ακίνδυνη και καθαρή .  

Σίγουρα δεν είναι ακίνδυνη εξού και οι οδηγίες που εχουν.

Σε χαμηλό ph θα αρχίσουν να χάνονται κοραλια τα οποία με τη σειρά τους μολύνουν σύστημα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...