Jump to content

Μετατροπή juwel rio 125 σε reef


Karlos

Recommended Posts

Με 2 ευρώ παίρνεις μπλε πλαστικό χρωμα και με 1 ευρώ ρόλακι πινέλο. 

Βάφεις την πλάτη και Με 3 ευρώ καθάρισες  .

Σε βιβλιοπωλείο για αυτοκόλλητο μπλε μου είχαν ζητήσει 5 ευρώ. 

Και σου μένει και το χρώμα ...για το μεγαλύτερο ενυδρείο που θα κάνεις αργότερα... Χα χα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 598
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 20 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

Από που το αγοράζεις? 

Έχω την εντύπωση ότι το ίδιο μπορείς να κάνεις με σαπουνονερο . Το ψεκαζεις με σπρέι και βάζεις πάνω το βινύλιο.  Το περνας με μια κάρτα να φύγουν οι φυσαλίδες και είσαι οκ .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, nasos said:

Έχω την εντύπωση ότι το ίδιο μπορείς να κάνεις με σαπουνονερο . Το ψεκαζεις με σπρέι και βάζεις πάνω το βινύλιο.  Το περνας με μια κάρτα να φύγουν οι φυσαλίδες και είσαι οκ .

Στο δικό μου οταν κολλήσαμε το βινύλιο με σαπουνόνερο άφησε κιλλιδες στην μέσα μεριά του τζαμιού και φαινοντουσαν άσχημα στην πλάτη του ενυδρείου.

Η πιο εύκολη λύση ειναι να κολλήσεις το βινύλιο με σελοτέιπ ή ταινία διπλής όψης γύρω γυρω στο ενυδρειο και δεν θα φαίνεται τίποτα.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, alan boy said:

Με 2 ευρώ παίρνεις μπλε πλαστικό χρωμα και με 1 ευρώ ρόλακι πινέλο. 

Βάφεις την πλάτη και Με 3 ευρώ καθάρισες  .

Σε βιβλιοπωλείο για αυτοκόλλητο μπλε μου είχαν ζητήσει 5 ευρώ. 

Και σου μένει και το χρώμα ...για το μεγαλύτερο ενυδρείο που θα κάνεις αργότερα... Χα χα 

Αυτό έκανα αλλά μετάνιωσα και δεν το έβαψα μήπως και δεν μου άρεσε. 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένοι μου φίλοι μόλις έβαλα 6 κιλά ζωντανο βράχο και αύριο μεθαυτιο θα βάλω και τα υπόλοιπα 3,5 από το 30 λίτρο. Το aquascape  δεν είναι το τελικό. Ξεκίνησα το stability, έχω αλάτοτητα 1,24 και ξεκίνησα και το skimmer.στο φίλτρο έβαλα λίγο μπολι από πετραδάκια από το παλιό και άνθρακα και αντιφοσφωρο.

20170424_192054.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αιντε το ξεκινημα αρχισε:thumbsu:

σιγουρα οταν προσθεσεις και τον αλλον βραχο η διακοσμηση θα αλλαξει η θα τα βαλεις δεξια εκει που εχει ποιο πολυ κενο.

Συμφωνω

submarine1981 (Η χαρά το να φτιάχνεις ενα καινούργιο ενυδρείο δεν υπάρχει :bigemo_harabe_net-193:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και από εμένα.. Αντε Με το καλό.Οσο για σαμπ, δες το παλιό μου Ρίο, σαν κατασκευή ήταν τέλεια το μόνο λάθος ήταν η παγίδα και το μεσαίο διαμέρισμα ήταν πολύ ψιλό. Το άλλαξα θα βρω φώτο και θα ανεβάσω. Και έβαλα το mce 500 τέλειο! 

P1060210.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και που ειναι η παρουσίαση του ενυδρείου σου φίλε @akillis ;;;:jig:;;;;

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bblov said:

Αιντε το ξεκινημα αρχισε:thumbsu:

σιγουρα οταν προσθεσεις και τον αλλον βραχο η διακοσμηση θα αλλαξει η θα τα βαλεις δεξια εκει που εχει ποιο πολυ κενο.

Συμφωνω

submarine1981 (Η χαρά το να φτιάχνεις ενα καινούργιο ενυδρείο δεν υπάρχει :bigemo_harabe_net-193:

Ναι φίλε για αυτό άφησα το κενό δεξιά. ..

Link to comment
Share on other sites

Τρομερή φάση λέμε. ..με έχει φάει το ξενύχτι! 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fishbone! έγραψε:

Και που ειναι η παρουσίαση του ενυδρείου σου φίλε @akillis ;;;:jig:;;;;

Από το Ρίο... Πριν 7χρόνια λίγο δύσκολο.! Αλλά από το 500αρι θα ετοιμάσω ένα πλήρες πλανω και θα το ανεβάσω σύντομα.! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο έγινε,  μόλις μπουν και τα υπόλοιπα από το 30αρι θα δείξει τρελά.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε @Karlos ..  Με υπομονή και σωστές κινήσεις θα έχεις όμορφα αποτελέσματα..Οπότε απότι καταλαβαίνω το μικρό θα το ξεστήσεις έτσι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Skoti said:

Μπράβο φίλε @Karlos ..  Με υπομονή και σωστές κινήσεις θα έχεις όμορφα αποτελέσματα..Οπότε απότι καταλαβαίνω το μικρό θα το ξεστήσεις έτσι?

 

ναι φίλε σε καμιά βδομάδα με το που τελειώσω με το stability λέω να το μεταφέρω. σήμερα θα κάνω μια αλλαγή νερού στο μικρό και το νερό θα το ρίξω στο μεγάλο και το σαββατο λέω να μεταφέρω και τον βράχο...και στο τέλος τα ζωντανά. σωστά?

Έγινε επεξεργασία - Karlos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Karlos said:

 

ναι φίλε λέω σε καμιά βδομάδα με το που τελειώσω με το stability λέω να το μεταφέρω. σήμερα θα κάνω μια αλλαγή νερού στο μικρό και θα το ρίξω στο μεγάλο και το σαββατο λέω να μεταφέρω και τον βράχο...και στο τέλος τα ζωντανά. σωστά?

Σωστά!!! Θα σου πρότεινα αφου μεταφέρεις τον βράχο στο καινουργιο να αφήσεις στο παλιό ένα μεγάλο κομματι για καμια βδομάδα μαζί με τα ζωντανά να δεις μετρήσεις στο νεο ενυδρείο κατα τη διάρκεια αυτής της εβδομάδας και αν δεις οτι δεν βλέπεις κάτι περίεργο και όλα βαίνουν καλώς την επόμενη βδομάδα μαζί με το τελευταίο κομμάτι βράχου μεταφέρεις και όλα σου τα ζωντανά σιγά σιγά.. :) 

Ερώτηση : Το νερό που έχεις βάλει στο καινούργιο ενυδρείο είναι όλο καινόυργιο ή έχεις βάλει και καθόλου από το μικρό?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε το νερό είναι όλο από Α.Ο. και σήμερα θα κάνω μια αλλαγή και θα ρίξω 10-15 λίτρα από το παλιό. στο φίλτρο έχω βάλει πετραδάκια και λίγο siporax που είχα στο παλιό φίλτρο για μπόλι

Link to comment
Share on other sites

Η θολούρα σήμερα το πρωί είχε φύγει αρκετά και το skimmer δείχνει να στρώνει.

20170425_080001.jpg

Link to comment
Share on other sites

επίσης στο νερό είδα μερικά κωπήποδα που προφανώς μεταφέρθηκαν από τον ζωντανό βράχο ή από το βιολογικό υλικό του φίλτρου που μετέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία όλα..Αν θέλεις ακόμη πιο ανώδυνη και σίγουρη μεταφορά πριν μεταφέρεις τον βράχο στο καινούργιο να έχεις κάνει ήδη δυο αλλαγές από το μικρό στο μεγάλο έτσι ώστε εκτός από το μπόλι να υπάρχουν μέσα και καμια 30αρια λίτρα από το παλίο σου ενυδρείο και στην τρίτη σου αλλαγη τα μεταφέρεις όλα στο καινούργιο και είσαι άρχοντας... :) Τα κωπίποδα είναι από τον νέο σου βράχο και σημαίνει οτι έχει πολύ ζωή πάνω του!! :) Τώρα που δεν έχεις και τίποτε άλλο μέσα παρακολούθα τον κιόλας μηπως δεις και τίποτα περίεργο που δεν σου αρέσει για να δράσεις άμεσα τώρα που ακόμα μπορείς να βάζεις άνετα χέρια μέσα !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Skoti said:

Πολύ ωραία όλα..Αν θέλεις ακόμη πιο ανώδυνη και σίγουρη μεταφορά πριν μεταφέρεις τον βράχο στο καινούργιο να έχεις κάνει ήδη δυο αλλαγές από το μικρό στο μεγάλο έτσι ώστε εκτός από το μπόλι να υπάρχουν μέσα και καμια 30αρια λίτρα από το παλίο σου ενυδρείο και στην τρίτη σου αλλαγη τα μεταφέρεις όλα στο καινούργιο και είσαι άρχοντας... :) Τα κωπίποδα είναι από τον νέο σου βράχο και σημαίνει οτι έχει πολύ ζωή πάνω του!! :) Τώρα που δεν έχεις και τίποτε άλλο μέσα παρακολούθα τον κιόλας μηπως δεις και τίποτα περίεργο που δεν σου αρέσει για να δράσεις άμεσα τώρα που ακόμα μπορείς να βάζεις άνετα χέρια μέσα !!!

μια χαρά έτσι θα το κάνω....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ωραίος βραχος !!!!!!!!! 

Θα εδειχνε καλυτερα πιστεύω σε 84λτ !!!!!

:hehe:hehe:hehe:hehe:hehe:hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι θα σου φραγκαρω βράχο....:hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...