Jump to content

Ξεκινημα REEF


Gio@Hk

Recommended Posts

Μετα απο χρονια ειπα να ξανασχοληθω με την ψωρα μας... οσοι εχουμε το μικροβιο δεν ψευγει...

 

Main tank  95 χ 65 χ 60  350 λιτρα περιπου + sump 100 λιτρων

 

Νεκρος βραχος main tank 35κιλα + 12 κιλα στο sump.

 

αραγωνιτης 20κιλα red sea pink reef

 

φωτισμος τ5 χ6  3 blue plus + 2 coral + 1 purple. διαρκεια φωτισμου 6-8 ωρες, με ανατολη και δυση 1 blue plus + 1 purple.

 

κυκλοφορια main tank 2 jebao rw 8= 2χ8000 και στο sump 1χ 2000λιτρα + 1 3000 λιτρα  για τον βραχο.

 

αντλια επιστροφης jebao 3000λιτρα.

 

skimmer deltec sc 1456 για 1000 λιτρα.

 

ελεκτης θερμοκασιας elitech E-1000 και 2 τερταπλα ανεμηστηρια grotech για ψυξη.

 

αναπληρωση grotech.

 

 

το ενυδειο τρεχει 4 μερες

χθεσινες μετρησεις αμωνια 0 ηταν 0,6 στην αρχη.

νιτρωδη 0

νιτρικα 25

ph 7,9

kh 9,6 με 10.

θερμοκρασια 25,5

αλατοτητα 1025

βακτηρια seachem stability

καθε μερα ριχνω λιγο τροφη. και να με πειτε την γνωμη σας πως να ανεβασω την αμωνια.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_0410.JPG

IMG_0403.JPG

IMG_0406.JPG

IMG_0408.JPG

Έγινε επεξεργασία - Gio@Hk
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλως ήρθες στη παρέα μας! :welcome:

 

πολλά υποσχόμενο το ενυδρείο σου όσο αφορά διαστάσεις και εξοπλισμό. εχεις κάνει πολύ καλή αρχή :)

 

γνώμη μου είναι να "ξεμπουκώσεις" λίγο το aquascape για να υπάρχουν περισσότερες θέσεις και καλύτερη κυκλοφορία. βέβαια αυτό είναι και θέμα προσωπικού γούστου.

 

καλά κάνεις και βάζεις καθημερινά λίγη τροφούλα για να βοηθήσεις το στρώσιμο

υπομονή και απόλαυσε το!!! :jig:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες κι από μένα φίλε!

Ποφανώς εχεις εμπειρία και φαίνεται από τον εξοπλισμό που είναι ολοκληρωμένος και διαλεγμένος και συμφωνώ με τον @pan_Oz οτι το ενυδρείο είναι πολλά υποσχόμενο!! 

Ο κύκλος της αμμωνίας θα γίνει και μόνος του και με την τροφούλα που ρίχνεις καθημερινά..Τώρα αν θέλεις να επισπευσεις την διαδικασία μπορείς να βάλεις δυο κλοουνάκια μέσα σε καμιά βδομάδα για να γίνει πιο γρήγορα ο κύκλος αλλά πάντα υπάρχει ο κίνδυνος δηλητηρίασής τους με αποτέλεσμα να τα χάσεις..Το καλύτερο είναι η υπομονή!! Καλή συνέχεια κι από εμένα και να το δεις όπως το έχεις φανταστεί!! :):) :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το μικρόβιο δεν φεύγει με τίποτα!!! Χχαχαχαχαχαχα!!!! Καλή αρχή φίλε μου!!!! Οι διαστάσεις υπέροχες και η συνέχεια αναμένεται πολύ καλή......

Καλώς ήρθες!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή !!!!! υπομονή ο νεκρός βράχος έχει να βγάλει πολλά οπότε θα σου ανέβουν όλα!!!!:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

welcome back και καλή αρχή! και εμένα θα μου άρεσε να ξεμπούκωνες ελάχιστα το aquascape και για θέμα κυκλοφορίας και για θέμα αισθητικής... αλλά είναι αντικειμενικό θέμα και όπως σου αρέσει εσένα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε !

Πολλα υποσχόμενο ενυδρείο !

Με δυνατό εξοπλισμό !

Ολα τα αλλα ...θα τα βρεις στην πορεία :) !

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες ,εχεις πολυ δρομο ακομα αφου επελεξες νεκρο βραχο.Ναι πρεπει να αφαιρεθει λιγος βραχος γιατι στο μελον θα εχεις θεματα,καλη αρχη και οτι θες εδω ειμαστε.:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο φιλε μου καλως ηρθες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια... η κυκλοφορία είναι πολύ δυνατή είναι σχεδόν χ 45 με χ 50 τα λίτρα του main tank και μελόντικα θα μπει ακόμα ένας χαμηλά να καλύψει τα κενά αν υπάρχουν. Φίλε niknik το ξέρω ότι με τον νεκρό θα αργήσει πολύ το σύστημα, αλλά στο παρελθόν τράβηξα τα πάνδεινα με ζωντανό βράχο, με aptasias να κυνηγάω καβούρια με υπόνοιες για mantis. Για αυτό διάλεξα αυτόν το δρόμο...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ηρθες ξανα στο χομπυ!

Ιδανικες οι διαστασεις της γυαλας για πολυ ωραια πραγματα!

Αληθεια για που το πας? lps corals? sps ή οτι βγει?

 

Θα σου προτεινα παντως κι εγω να βγαλεις λιγο βραχο απο το main. Βεβαια γουστα ειναι αυτα...

 

Καλη συνεχεια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΚαλοΣ σας βρήκα ....Για lps , soft , polyps ,mushroom  τέτοια πράγματα έχω στο μυαλό μου 

Link to comment
Share on other sites

5 μέρα σήμερα η μετρήσεις  είναι 

 

αλατοτητα 1026

 

Θερμοκρασία 25.5

 

αμωνια 0

 

νιτρωδη 0 

 

νιτρικά 10 έχουν πέσει από 25 

 

Ph 8 

 

Kh 10 

 

Ρίχνω καθημερινά τροφή όχι λίγη μπορώ να πω αρκετή 

 

θα ήθελα τις γνώμες σας γιατί η τιμές πέφτουν αντί  να ανέβουν ; η αμωνία δεν ανεβαίνει με τίποτα και τα νιτρικά πέφτουν.

 

 

και μια εικόνα από το sump

 

IMG_0416.JPG

Link to comment
Share on other sites

Η μετρησεις δειχνουν οτι εισαι στρωμενος.με τη μετρας;

Link to comment
Share on other sites

Τόσο γρήγορα ; αμωνία με API όλα τα αλλά με salifert . Η αμωνία την 2 μέρα ήταν 0,6 και μετά 0 συνέχεια κι τώρα αρχίζει και πέφτει και το nitrate κάθε μέρα λίγο

Link to comment
Share on other sites

πω πω πολυ μου αρεσε το στησιμο του βραχου:bigemo_harabe_net-117:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως με το συγκεκριμενο τεστ της api αμμωνιας.και νιτρικων παλι api μου εδειχνε αρες μαρες κουκουναρες.μενω βουλα αν θες ελα να σου δωσω το τεστ αμμωνιας της σαλιφερτ.

Το τεστ αμμωνιας της api αυτο που εχω εγω δεν εχει 0,6 η μικροτερη μετρηση ειναι 0,25

Έγινε επεξεργασία - manos0000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι νωρίς ακόμη????? 5 μέρα λες!!!!!!!!! κάτσε μέχρι τν 20 μέρα και βλέπουμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμερ χρειάζεται έχει να βγάλει ο νεκρός βράχος....

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως το skimer έβγαλε λασπουρα.  Θα το αφήσω να περάσουν οι μέρες και ειδομεν τις μετρήσεις... ελπίζω να ανεβεί κάτι σιγά σιγά 

Link to comment
Share on other sites

Αποψή μου να το αφήσεις το σκμμερ να στρώσει και αυτό μαζί με το ενυδρειό σου ειδικά άμα είναι καινούργιο ή έχει καιρό να χρησιμοποιηθεί..Θα τον κάνει τον κύκλο του  το άζωτο..Συνέχισε να ρίχνεις λίγη τροφή και όλα θα γίνουν...

Κάτι άλλο άσχετο με αυτό..Προσωπικά το aquascape  σου εμένα μου αρέσει πολύ..Αλλά είτε αφη΄σεις έσι το aquascape σου είτε το αλλάξεις είτε αφαιρεσεις βράχο ειτε ειτε.... ΤΑ ΒΡΑΧΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ MAIN ΝΗΣΑΚΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ!!! :bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...