Jump to content

Ξεκινημα REEF


Gio@Hk

Recommended Posts

:hehe κι εμενα εκεινα τα βραχακια ειδικα μου αρεσαν πολυ! κατσανε ρε παιδι μου τελεια!!

κι εγω αυτο λεω,σκιμερ μαζι με το στρωσιμο γιατι οντως ο βραχος θα βγαζει πραμα ειδικα στην αρχη!

Link to comment
Share on other sites

  Φίλε Skoti και μένα Μαρεσει πολύ δεν πρόκειται να το πειράξω ... παιδευτικα πολύ για να το κάνω...από βδομάδα θα μπει ένας ακόμα jebao  rw κάτω δεξιά για να χτυπάει το βράχο από πίσω και είμαστε οκ

IMG_0418.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο !!! Και πολλα υποσχόμενο!!! Καλη συνέχεια!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δώσε χρόνο τώρα που δεν έχεις ζωντανα και κάνε αυτό που σου αρέσει γιατι μετά καλό είναι να μήν μπαίνουν χέρια μέσα :)

ο μόνος γνώμονας που έχεις είναι κυκλοφορία χωρίς νεκρά σημεία και θέσεις για κοράλλια. Ολα τα άλλα είναι θέμα γούστου και πορσωπικής επιλογής ;)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρόνια πολλά, με υγεία παιδιά... 

 

μια ανανέωση στο main tank μπήκε ακόμα ένας κυκλοφοριτης tunze να καλύψει τα κενά.

 Στο sump μπήκε εναΣ reactoras που τρέχει αντιφωσφορο σιδήρου. 

Έχουν μπει εδώ και μια 1,5 βδομάδα 2 occelaris μικρούλιδες.

 

εδω και 4 μέρες η αμωνία είναι 0,5 και δεν λέει να πέσει, σε λίγο θα αρχίσει να ενοχλει τα ψαράκια νομίζω αλλά έπρεπε κάπως να το δώσω ένα boost να ξεκινήσει ο κύκλος.

 

χρεισιμοποιουνται βακτηρια seachem pristine, stability και special blends( για να το βοηθήσω λίγο τουλάχιστον έτσι πιστεύω.)

 

την Κυριακή έγινε αλλαγή 50 λίτρων ένα μικρό φρεσκάρισμα.

 

υπολοιπες μετρήσεις 

αλατοτητα 1025

Θερμοκρασία 26

N02 0 με 0,1 

 

No3 10 έχει 2 μέρες που αναιβηκαν

 

Ph 7,9 

 

kh 10

 

Ca 450 

 

mg 1300

 

P04 0,25

 

Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας..

 

 

 

 

 

IMG_0422.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλά με υγεία αγάπη και χαρές σε σένα στην οικογένεια σου και γενικά σε όλο τον κόσμο..;Hταν που ανησυχούσες με τον κύκλο του αζώτου.. :P Σίγουρα τα κλοουνάκια βοηθάνε στον πιο γρήγορο κύκλο του αλλά παίζεις με το ρισκο να τα χάσεις,έτσι πάει αυτό!! Το καλό είναι οτι οι υπόλοιπες μετρήσεις σου  ,εκτός κι από τα φωσφορικά που είναι λίγο τσιμπημένα κι αυτά , είναι αρκετά καλές..Μην προσθέσεις προς το παρών κάτι άλλο  και συνέχισε την βοήθεια του συστήματός σου με τα βακτήρια!!Με τον reactora θα πέσουν και τα φοσφορικά σου τώρα που δεν είναι φορτωμένο το συστημά σου, απλά κάνε υπομονή τώρα να μηδενίσει η αμμωνία σου!! Μια χαρά τα πας...δεν έχεις να φοβάσαι κάτι!! Συνέχισε υπομονετικά και θα ανταμειφθείς...  ;)  

Για να σε ρωτήσω κι κάτι ακόμη μιας και ο καιρός πλησιάζει..Για το καλοκαίρι με θερμοκρασίες τί έχεις σκοπό να κάνεις?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε skoti... 

 

Προς το παρών έχω βάλει αυτά είναι ρυθμισμένα με το controller μόλις πάει 27 βαθμούς να ανάψουν. Από εκεί και πέρα Ιδομεν δεν έχω ιδέα ποσό μπορούν να βοηθήσουν στις μεγάλες καψες του καλοκαιριού.. στο χώρο υπάρχει και aircondition όποτε κουτσα στραβά κάτι θα κάνουμε :thumbsu:

IMG_0424.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σε βρισκω φουλ εξοπλισμενο!!!!  

γενικως... και ωραιο βραχο.... στην αρχη οταν ειναι ασπρος πιο ωραιος ειναι!

θα εβαζα και στοιχημα οτι θα κρατησεις τη θερμοκρασια ανετα στα επιθυμητα επιπεδα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρχή ακόμη όταν θα μηδενίσει η αμμωνία και τα νιτρώδη θα δεις άλλες τιμές και άλλη συμπεριφορά στο ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από εξοπλισμό λήξης θεωρώ ότι θα είσαι οκ αλλά με μεγάλη εξάτμιση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω τα ιδια ανεμιστηρακια οπου σε συνδιασμο με το ac κρατω την θερμοκραια στα επιθυμιτα επιπεδα!

Προσεξε να τα καθαριζεις τακτικα  γιατι πιανουν αλατα με τον καιρο και υπολειτουργουν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε!! Καλή υπομονή τώρα λοιπόν και απόλαυσε τη διαδικασία γεμίσματος/στοκαρίσματος μόλις πέσουν αμμωνίες και νιτρώδη!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα... θα ήθελα τι γνώμη σας για κάτι γιατί θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω με αυτά που βλέπω ...

Να μην τα πολυλογο

Ο κύκλος του αζώτου έγινε με 2 clown ξεκίνησε σιγά σιγά αμωνία 0,5 και ανέβαινε και κορυφώθηκε 27 Απριλίου όπου αμωνία 1 και νιτρώδη 1 για μια βδομάδα και δεν έπεφτε με τίποτα. Πρώτη απορία πως ζήσανε  οι clown εκεί μέσα τόσες μέρες  χωρίς κανένα πρόβλημα και με πολύ όρεξη για φάει και για κολυμπει. 

Η αμωνία και νιτρώδη σήμερα και χθες 0 , νιτρικά χθες 25 τα οποία τα παρακολουθώ και αυτά σε όλοι την πορεία τους και σήμερα βγαίνουν μηδέν. Αυτοί είναι η 2 απορία μου πως γίνανε από 25   0 σε μια μέρα( τα νιτρικά ) :cigar:

 

Έγινε επεξεργασία - Gio@Hk
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Gio@Hk έγραψε:

Καλησπέρα... θα ήθελα τι γνώμη σας για κάτι γιατί θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω με αυτά που βλέπω ...

Να μην τα πολυλογο

Ο κύκλος του αζώτου έγινε με 2 clown ξεκίνησε σιγά σιγά αμωνία 0,5 και ανέβαινε και κορυφώθηκε 27 Απριλίου όπου αμωνία 1 και νιτρώδη 1 για μια βδομάδα και δεν έπεφτε με τίποτα. Πρώτη απορία πως ζήσανε  οι clown εκεί μέσα τόσες μέρες  χωρίς κανένα πρόβλημα και με πολύ όρεξη για φάει και για κολυμπει. 

Η αμωνία και νιτρώδη σήμερα και χθες 0 , νιτρικά χθες 25 τα οποία τα παρακολουθώ και αυτά σε όλοι την πορεία τους και σήμερα βγαίνουν μηδέν. Αυτοί είναι η 2 απορία μου πως γίνανε από 25   0 σε μια μέρα( τα νιτρικά ) :cigar:

 

Καλησπερα οι νεμο ειναι τα ποιο ανθεκτικα ψαρια τα οποια βγαινουν και σε γεννες ενυδρειακες,το οποιο σημαινει ποιο ανθεκτικα.Τωρα το συστημα ειναι καινουργιο και συμφωνα με το χερι σου η εξαγωγη τους συμφωνα με την εισαγωγη τους ειναι μεγαλυτερη ,παντα με τοις αποικιες των βακτηριων.Ομως το συστημα ειναι αστρωτο και πολυ νεο που οι ισοροποιες σιγουρα θα αλλαξουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Καλησπερα οι νεμο ειναι τα ποιο ανθεκτικα ψαρια τα οποια βγαινουν και σε γεννες ενυδρειακες,το οποιο σημαινει ποιο ανθεκτικα.Τωρα το συστημα ειναι καινουργιο και συμφωνα με το χερι σου η εξαγωγη τους συμφωνα με την εισαγωγη τους ειναι μεγαλυτερη ,παντα με τοις αποικιες των βακτηριων.Ομως το συστημα ειναι αστρωτο και πολυ νεο που οι ισοροποιες σιγουρα θα αλλαξουν.

Φίλε Νίκο τι προτείνεις να κάνω ; να βάλω Κανα κοραλακι σιγά σιγά από βδομάδα αν δω τις τιμές σταθερές ;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Gio@Hk έγραψε:

Φίλε Νίκο τι προτείνεις να κάνω ; να βάλω Κανα κοραλακι σιγά σιγά από βδομάδα αν δω τις τιμές σταθερές ;

Ναι ,το μονο που θελω σε 7 μερες κανε 3 μετρησεις αμμωνιας και νιτρωδη μηπως και χαλασαν οι ισοροποιες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Ναι ,το μονο που θελω σε 7 μερες κανε 3 μετρησεις αμμωνιας και νιτρωδη μηπως και χαλασαν οι ισοροποιες.

Ναι θα κάνω μέρα παρά μέρα.. η διατομικη ενοχλει κάπου στα Κοραλία ;

Έγινε επεξεργασία - Gio@Hk
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Gio@Hk έγραψε:

Ναι θα κάνω μέρα παρά μέρα.. η διατομικη ενοχλει κάπου στα Κοραλία ;

Οχι θα φυγει,συνεχιζεις βακτηρια και τσιγγουνικο χερι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Οχι θα φυγει,συνεχιζεις βακτηρια και τσιγγουνικο χερι.

Ευχαριστώ πολύ Νίκο για τις συμβουλές.. αυτό με τα βακτηρια δεν το πολύ κατάλαβα γενικά κάθε ποσό θέλει τώρα που είναι αρχή ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Gio@Hk έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ Νίκο για τις συμβουλές.. αυτό με τα βακτηρια δεν το πολύ κατάλαβα γενικά κάθε ποσό θέλει τώρα που είναι αρχή ;

οποια βακτηρια και αν δουλευεις γραφουν απο πισω ,μην ανχωνεσε.Θα βαζεις κανεις δεν κανεις αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

οποια βακτηρια και αν δουλευεις γραφουν απο πισω ,μην ανχωνεσε.Θα βαζεις κανεις δεν κανεις αλλαγη.

Τα special blend μάλλον θα κρατήσω...οκ αυτό ήθελα να δω κάνω δεν κάνω αλλαγή να το βοηθάω...

 

ειδα την δημοσιεύσει σου και επειδή ήταν δυσαρεστώ το γεγονός δεν ήθελα να σχολιάσω...

 

το μόνο που έχω να πω είναι υπομονή, για μας τους ανθρώπους είναι και τα εύκολα και τα δύσκολα... μακάρι να κρατήσεις το ενυδρειο που τόσο πολύ αγαπάς.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Gio@Hk έγραψε:

Τα special blend μάλλον θα κρατήσω...οκ αυτό ήθελα να δω κάνω δεν κάνω αλλαγή να το βοηθάω...

 

ειδα την δημοσιεύσει σου και επειδή ήταν δυσαρεστώ το γεγονός δεν ήθελα να σχολιάσω...

 

το μόνο που έχω να πω είναι υπομονή, για μας τους ανθρώπους είναι και τα εύκολα και τα δύσκολα... μακάρι να κρατήσεις το ενυδρειο που τόσο πολύ αγαπάς.

 

 

 

 

:bigemo_harabe_net-162::bigemo_harabe_net-162::bigemo_harabe_net-162:το παλευω μεχρι τωρα,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...