Jump to content

Νεο ξεκινημα στην αφρικη


GXSARA

Recommended Posts

Ανακλαστηρες μπορεις και να μην ξαναβαλεις.Θα μειωθει λιγακι η φωτισμος αλλα αφου δεν παει για φουλ φυτεμενο ισως ειναι και καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα χρησιμοποιησω καθολου τις λαμπες του ενυδρειου... τ5 grolux ειναι και οι δυο.

εβγαλα  τα ανεμηστηρακια απο το πισω  καπακι και  θα προσπαθησω να βρω  led  σε σποτ η κατι αναλογο να το προσαρμοσω  στις 4 τρυπες  απο τα ανεμηστηρακια 8 εκατοστα ειναι διαμετρος της καθες τρυπας.

αγορασα και το πλαστικο  οπου θα ακουμπησουν  οι πετρες..

το ενυδρειο ακομα στην βεραντα  το εχω και λιαζετε .. δεν αξιωθηκα να το βαλω μεσα . σχολαω αργα και δεν εχω κουραγιο  για κουβαληματα  

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquariumfinatics.com/images/section_pundamilia-nyererei.png

καθομαι και χαζευω   ψαρια απο λιμνη βικτωρια ειναι απιστευτα ωραια .......αντε να βρεις και αν βρεις ποσο  θα εχουν .και αντε να ξερεις αν ο καταστηματαρχης  σου πει αυτα  ειναι απο εκει...  να καθεσε να ψαχνεις για να δεις οτι ισχυη αυτο που σου λεει.

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο εμπορευσιμα κ ειναι λιγο πιο ακριβα αλλα το να δεις αν ειναι απ τη βικτψρια αυτα που σου λεει ειναι το μονο ευκολο.Ασε που δε νομιζω ο καταστηματαρχης να σου πει ενα τοσο "χοντρο" ψεμα.

Link to comment
Share on other sites

Welcome back!

Σχετικά με τον φωτισμό, γιατί δεν βάζεις απλά μια ledοταινία?? σε μένα βγάζει προσφέρει πολύ ωραίο φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει αρκετές φορες λεντοταινια rgb αδιαφροχη .αλλά απο την υγρασία και τα άλατα γίνετε χαλια

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος GXSARA έγραψε:

Έχω βάλει αρκετές φορες λεντοταινια rgb αδιαφροχη .αλλά απο την υγρασία και τα άλατα γίνετε χαλια

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Να την βαλεις μεσα σε αλφαδολαστιχο.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος GXSARA έγραψε:

Έχω βάλει αρκετές φορες λεντοταινια rgb αδιαφροχη .αλλά απο την υγρασία και τα άλατα γίνετε χαλια

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μετά από πόσο καιρό; Η δική μου που έχω 8 μήνες δεν φαίνεται να έχει παρουσιάσει κάποια φθορά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος manos0000 έγραψε:

Να την βαλεις μεσα σε αλφαδολαστιχο.

σωστο και αυτο...

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Adiabroxos έγραψε:

Μετά από πόσο καιρό; Η δική μου που έχω 8 μήνες δεν φαίνεται να έχει παρουσιάσει κάποια φθορά.

εμενα  8 μηνες δεν κραταγε παντος.

μηπως επειδη η σταθμη του νερου ητανε παντα στο ανωτατο σημειο 

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

748584376cd9e8c1fbe7f51db930c390.jpga3794518e1d60ed85b53c175c41a05a4.jpg
Απο λεντοταινια έχω δει αυτες

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα led πήρα
Waterproof

37481c53cf777563dbd67840ddd4c8db.jpg
Tα αλλά που αγοραζα δεν ηταν έτσι συμπαγές η λεντοταινια ηταν μέσα σε σιλικονουχο τετράγωνο σωληνάκι
Και μάλλον για αυτό χαλουσανε

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα σακί silgrit και γραφει silica sand ξέρει κανεις τι είναι αυτη η άμμος το googlara αλλά δεν βρήκα κάτι.


Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος GXSARA έγραψε:

Έχω ενα σακί silgrit και γραφει silica sand ξέρει κανεις τι είναι αυτη η άμμος το googlara αλλά δεν βρήκα κάτι.


Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

το googlara και ιδα οτι χρισιμοποιηται για κατασκευη γυαλιου τορα δεν ξερω την καταλιλοτιτα του για ενυδρειο θα στο πει αλλος αυτο γιατι δεν ξερω ακριβος.....

παντος ειδα οτι περιεχει μεταλλα χορις να ξερω συγουρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ειδα και εγω   αυτο.  με αυτην την αμμο ετρεχε το ενυδρειο  με τα σκαλαρια που ειχα. και δεν ειχα δει  κανενα προβλημα τωρα με τις αφρικανες που σκευτομαι να βαλω  δεν ξερω..ειναι ανοιχτοχρωμη (μπεζ)αλλα με το νερο γινετε γκρι.και η κοκκομετρια τις πολυ ψιλη σαν την αμμο στην παραλια

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος GXSARA έγραψε:

το ειδα και εγω   αυτο.  με αυτην την αμμο ετρεχε το ενυδρειο  με τα σκαλαρια που ειχα. και δεν ειχα δει  κανενα προβλημα τωρα με τις αφρικανες που σκευτομαι να βαλω  δεν ξερω..ειναι ανοιχτοχρωμη (μπεζ)αλλα με το νερο γινετε γκρι.και η κοκκομετρια τις πολυ ψιλη σαν την αμμο στην παραλια

Εφοσον την εχεις χρισιμοποιησει χορις προβληματα τοτε νομιζω εισαι μια χαρα.... τορα για αφρικανες δεν θα μιλισω γιατι θα πω καμια βλακεια και θα πεσουν οι αφρικανοι να με φανε....... :hysterical:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα   βρηκα αυτα τα ψαρια απο λιμνη βικτωρια σε pet.

haplochromis nyererei

δεν ειναι καθολου ασχημα

 

https://www.youtube.com/watch?v=3qTrmDaphOY

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια επιλογή! Δεν ξερω πολλα απο Αφρική αλλα ετσι οπως το ειδα στο βίντεο μου αρεσε σαν ψάρι!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικα ψαρια,πανεμορφα!Θα εχεις κ την χαρα οτι φιλοξενεις ενα απειλουμενο ειδος καθως εται θεωρουντε ολα τα ειδη της λιμνης Βικτωρια.Εχω κ γω ενα κατοσταλιτρο με astatotilapia aeneocolor.Το μονο μειωνεκτημα ειναι οτι τα θηλυκα ειναι σχεδον ολοκληρωτικα αχρωμα αλλα οι αρσενικοι σαν παγωνια!Πιστευω 10 ψαρακια ειναι ιδανικα για τα λιτρα σου.Παρε 3 αρσενικους κ τα υπολοιπα θηλυκα,αν καταληξεις σ αυτο το ειδος τελικα.Ειναι σχετικα ευκολο να τα ξεχωρισεις καθως κ απο μικρα στα αρσενικα αρχισουν να σχηματιζονται απο νωρις οι καθετες ριγες στο κεφαλι τους κ να διαφαινονται οι αυγοκιλιδες ενω τα θυληκα ειναι τελειως ασημι χρωματικα.Οι αρσενικοι που θα διαλεξεις να ειναι οσο το δυνατον παραπλησιοι σε μεγεθος ωστε να διαφυλαξει ο καθενας το μερος του κ να παρουν ολοι τα χρωμαρα τους.Να μην ειναι καποιος σημαντικα ποιο μεγαλος/δυνατος κ εχει ολους τους υπολοιπους στο κυνηγι.Επισης αναπαραγονται πολυ ευκολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκευτομαι να βάλω ενα ειδος είμαι αναμεσα σε αυτά και demasoni.
Ναι όντος οι θυλικιεε είναι εντελος αχρωμες και αυτό λίγο με χαλασε.είχε μπουκομενες έτοιμες με αυγά μερικές θυλικιες .και το άλλο κακό είναι οτι τα έδινε μονο ζευγαρι αυτά τα ψαρακια

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε ωραία ψάρια είναι και αυτά άλλα σαν τα demasoni όχι εγώ σου προτείνω να πας στα demasoni που θα έχεις και άλλες πολλές επιλογές σε ψάρια.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή ανάσταση φίλε !

Σου εύχομαι τα καλύτερα για το ενυδρείο σου. 

Μια ερώτηση να σου κάνω : μήπως να άλλαζες το όνομα του θέματος σου ;;;

Το καλησπέρα σε όλους παραπέμπει σε άλλη κατηγορία !

Σκεψου το αν θες !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επισης φιλε να εισαι καλα.. κανενα προβλημα  δεν εχω αμα  μπορεις κανε την αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω στήσιμο αλλά δεν έχω κανει κάτι που να μου αρεσει

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

422e51564dff93bcba06f65c3e80b704.jpg

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλή ανάσταση φίλε !

Σου εύχομαι τα καλύτερα για το ενυδρείο σου. 

Μια ερώτηση να σου κάνω : μήπως να άλλαζες το όνομα του θέματος σου ;;;

Το καλησπέρα σε όλους παραπέμπει σε άλλη κατηγορία !

Σκεψου το αν θες !

ενας τιτλος που θα προτεινα θα ηταν (Νεο ξεκινημα στην αφρικη)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...