Jump to content

Νεο ξεκινημα στην αφρικη


GXSARA

Recommended Posts

2c261e8f1ee27e72d7e9b38d578d682a.jpg

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλαράκι η γνωμη για το στησημο ειναι πως με χαλαει αυτο στην μεση καντο αρκετα φυσικο να γουσταρουν τα ψαρακια 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα είναι άδειο απο νερό και απο άμμο το μονο που έβαλα είναι το background. Μέχρι να βρω τι θα βάλω στον πατο του ενυδρειου. Όσο για το στήσιμο εμένα με ικανοποιεί ενα 90%eae59d7639a492c8b4c18e7d5c160967.jpg

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δειχνει ωραιο κ λειτουργικο για οτι κ αν διαλεξεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση... αμα μπουν ασβεστολιθικες  πετρες  θα επηρεασει το πεχα και τις σκληροτητα του νερου???

θα το ανεβασει???? θα δημιουργησει τιποτα αλλο??? 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος GXSARA έγραψε:

ερωτηση... αμα μπουν ασβεστολιθικες  πετρες  θα επηρεασει το πεχα και τις σκληροτητα του νερου???

θα το ανεβασει???? θα δημιουργησει τιποτα αλλο??? 

 

δεν θα εχεις προβλημα απτα λιγα που ξερω. αλλα θα σ πουν οι πιο εμπειρει οσο για το στησιμο αμα σε ικανοποιει εσενα εμενα δεν μ πεφτει λογος αλλα ειπα να πω την γνωμη μ αμα σ κακοφανηκε συγνώμη φιλαρακι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα καινούργια αποκτήματα d3c4d82eefeba6090f4138723a624731.jpg4402d826ba404012f9dc39577874ad27.jpg
Ας είναι καλά ο Ερμής πήρα και χαλαζιακη μπεζ 2 mm 25 κιλα
Έλεγα μαύρη στην αρχη αλλά το ήθελα πιο φωτεινό
Αρχίζει το πλύσιμο για να μπει η χαλαζιακό μέσα να το βάλω σε λειτουργία

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On Monday, April 10, 2017 at 0:31 ΠΜ, το μέλος GXSARA έγραψε:

Θα πάρω καινούργιο βιολογικό υλικό για το φίλτρο και ας στρωθεί απο την αρχή.γιατί αυτό που έχω Ιδη μέσα δεν έχει αλλαχτεί απο τοτε που το αγορασα

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γιατι να το αλλαξεις;; ισα ισα που θα παρει μπρος ποιο γρηγορα το ολο στρβσιμο. Και καλη αρχη......  .:;

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι άχρηστο τόσο καιρό, θρυμματίζεται με το που το ποιανεις.δεν πειράζει δεν με κυνηγάει ο χρονος.εχθες το βράδυ το έβαλα μπροστά και έχω αρχίσει το στρώσιμο.αλλαξα και το ντεκόρ.

f45ff1a6198a6fbfda3aeb466534b05b.jpg
και μια πρόχειρη φωτο.
Θέλω να ρωτησω κάτι μπορω να σύνδεσω αεραντλίασ τηνΕξαγωγη του νερου προς το ενυδρείο στο σπρειμπαρ να βγάζει και οξυγόνο μαζί όπως κάτι μικρά φιλτρακια
Μου αρέσει πιο πολύ αυτό παρα η αεροπετρα μέσα στο νερό.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μπορεις και να μην το βαλεις και καθολου εαν εχεις καλη αναταραξη :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το έχω γεμίσει όσο παει το ενυδρείο δεν θα έχω τόσο καλη.απλα μου αρέσει κιόλας όσα χρόνια ασχολούμενος παντα εβαζα αεροπετρα.. Αυτό που λέω υπάρχει περιπτωση να γίνετε?

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας στο μυαλό μου κάποια εσωτερικά φίλτρα, νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις σχετικά εύκολα. Μπορείς να τρυπήσεις  στο σωλήνα της εξόδου και να προσαρμόσεις ένα κομμάτι λάστιχου αεραντλίας, του οποίου η άλλη άκρη θα βρίσκεται εκτός νερού. Τα φίλτρα σαν το παρακάτω, έχουν ένα ρυθμιστή προσαρμοσμένο ώστε να ρυθμίζεται η ποσότητα του αέρα που θα περνάει. Επειδή κάποια στιγμή έχασα το ρυθμιστή, έβαλα ένα πιο μακρύ λάστιχο και έκανα ένα χαλαρό κόμπο στην άκρη που είναι εκτός νερού. Όσο σφίγγω το κόμπο, τόσο κόβω τον αέρα που περνάει.:) Βέβαια αν ψάξεις στα μαγαζιά, ίσως βρεις κάποιο παρόμοιο ρυθμιστή.

EHEIM aquaball 60

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω ρυθμιστή να βάλω. Απο παλιό εσωτερικό φίλτρο αλλα σκευτομουν με την πίεση που θα έχει το εξωτερικο μην το πετάει έξω απο εκεί το νερό.. Για αυτό έλεγα αεραντλια

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από τους σωλήνες που βλέπω στις φωτογραφίες, δε νομίζω να έχεις τέτοιο πρόβλημα. Ποιο φίλτρο έχεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω τις eheim eco pro 3

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω δουλέψει καθόλου αλλά έχουν ονομαστική ροή από 500 ως 750 λίτρα/ώρα ανάλογα με το μοντέλο. Δεν είναι ιδιαίτερα δυνατά και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δε θα έχεις πρόβλημα. Μπορείς να το δοκιμάσεις και αν δεις πρόβλημα, βάζεις μακρύτερο λάστιχο συνδεδεμένο σε αεραντλία. Ίσως έβαζες και κάποια σιλικόνη/κόλλα στην ένωση του λάστιχου με τη σωλήνα εξόδου του φίλτρου. Δοκιμάζεις, βλέπεις πως δουλεύει και πράττεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GXSARA έγραψε:

Επειδη το έχω γεμίσει όσο παει το ενυδρείο δεν θα έχω τόσο καλη.απλα μου αρέσει κιόλας όσα χρόνια ασχολούμενος παντα εβαζα αεροπετρα.. Αυτό που λέω υπάρχει περιπτωση να γίνετε?

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και βεβαια μπορεις, κακο δ εν θα κανεις σε καθε περιπτωση.

 

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι βαζουν 2 και 3  οξυγωνα σε διαφορες μεριες, για εφε αλλα ειδικα οσοι εχουν μεγαλες κυχλιδες και δεν εχουν φυτα γιατι ετσι βοηθαμε και την βιολογια σε μια ποιο γρηγορη διασπασει των αποβλυτων μια που οι αποκοδομοιτες λειτουργουν καλυτερα σε ενα καλα οξυγωνομενο περιβαλλον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια .θα προσάρμοσω την αεραντλία να πηγενει στο σπρειμπαρ και θα σας πω αποτελεσματα. Έχω ανεπιστροφα βαλβιδακια και ρυθμιστή πιεσης.... Οποτε πιστεύω να μην εχω θεμα


Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες φυτεμενο με co2 θα σου ελεγα να μην βαλεις τιποτα αλλα αφου εισαι μαου μαου αφρικανος :-)  βαλε οσο μπουρμπουλιθραρεν θες!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα και να βαλεις και καμια ανουμπια, βαλισνερια δεν θα εχεις κανενα προβλημα.....

Link to comment
Share on other sites

Ανουμπια δεν ξέρω βαλισινερα μάλλον γιγαντεα θα μπει

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι φυτο μπορει να επιζησει με τις αφρκανες καλο θα ειναι μια που θα τραβανε και αυτα καμποσα νιτρικα περα του οτι θα δειχνει και ποιο ομορφο το ενυδρειο κρυβωντας και τον εξοπλισμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...