Jump to content

Συντηρητης δολωματων για σουπιες


Recommended Posts

Καλημερα καλως σας βρηκα.Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και εχω καποιες απωρειες.Εχω διαβασει αρκετα αρθρα αλλα δεν εχω καταληξει και για να ειμαι ειλικρινης εχω μπερδευτει.Ασχολουμε με το ψαρεμα και θελω ενα δοχειο συντηρησης δολωματων για σουπιες ωστε να παραμενουν ζωντανες οσο γινεται περισσοτερο.

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης(οπου εχω λαθος παρακαλω διορθωστε με)

1)Οι σουπιες ζουν σε θερμοκρασια νερου 16 βαθμους.Πως μπορω να διατηρω την θερμοκρασια σε σταθερη θερμοκρασια;

2)Διαβασα οτι χρειαζομαι σκιμερ και sump.Πανω κατω καταλαβα τι κανει το καθενα αλλα το sump πρακτικα ειναι δυσκολο να μπει σε ενα δοχειο πχ 20 λιτρων .Το σκιμερ απο την αλλη κανει νομιζω.Οξυγονει το νερο και καθαριζει.

3)Χρειαζεται ειδικος φωτισμος;

4)Οσο αφορα την μελανι που θα βγαζει η σουπια υπαρχει τροπος να καθαριζεται διχως να χρειαζεται να ανανεωνω συνεχεια το νερο;

5) Τι αλλο θα χρειαστω για να παραμενουν ζωντανες οι σουπιες;

6)Στο site υπαρχουν ατομα που πουλανε μεταχειρισμενα?(γενικοτερα που μπορω να προμηθευτω τα ανταλλακτικα;) ευρω.Θα ηθελα να γινει σωστο ισως και καλυτερο απο του εμποριου.

Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις .Ειμαι νεος στον χωρο 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στη παρέα μας φίλε!!

Εγώ δεν κατάλαβα κάτι, θέλεις να διατηρείς τα δολώματα ζωντανά σε ενυδρείο ή θελεις να βάλεις τις σουπιές που ψαρεύεις στο ενυδρείο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήταν spam θα ξαφνιαστω. 

Γιατί 20 λίτρα για σουπιες = κατσαρόλα με σωστή αναλογία θερμοκρασίας αλατιού και....  Κρεμυδιου (!)

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .Οχι ενυδρειο θελω να φτιαξω δοχειο η αλλιως ψυγειο συντηρησης δολωματων.Σκοπευω να χρησιμοποιησω ενα ψυγειο παγου.Αυτα δεχονται 20 λιτρα περιπου.Δεν ειναι εφικτο να σηντηρηθουν σε τετοιο;Του εμποριου ειναι παρομοια παντως.Δεν σκοπευω να τις τρωω παντως .Αυτο το ψυγειακι θα χρησιμοποιειται στο ψαρεμα και θα ηθελα οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες για να συντηρουνται.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι μπήκες σε forum με σχέση την ενυδρειοφιλια και κατεπεκταση την ζωοφιλία γενικότερα..  

 

Πράγμα που σημαίνει ότι εδώ μέσα υπάρχουν άνθρωποι που προσπαθούν να δώσουν τις καλύτερες συνθήκες σε θαλάσσιους η 'γλυκους'  οργανισμούς όπως είναι οι σουπιές που αναφέρεις. 

 

Ζητάς λοιπών να πάρεις πληροφορίες για το πως θα μπορέσεις να κάνεις τα πανέξυπνα και φιλικότητα αυτά ζωντανά να επιβιώσουν (συντηρούνται όπως ειπες)  σε ένα ψυγείο 20 λίτρων με σκοπό να τα χρησιμοποιήσεις  για δόλωμα. 

 

Αυτό λοιπόν σε μένα δεν μου ακούγεται καλά και ειλικρινά δεν ξέρω αν πρέπει να πάρεις αυτές τις πληροφορίες. 

 

Δεν θέλω να με παρεξηγήσεις αλλά τουλάχιστον ο δικός μου σκοπός που γράφτηκα στο forum είναι να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα για την καλύτερη διαβίωση των ζωντανών οργανισμών που έχω μέσα στο ενυδρείο μου και όχι την συντήρηση τους! 

Φυσικά αυτή είναι η δική μου άποψη. 

 

Να σου πω λοιπόν ότι οι σουπιές δεν ζουν σε κανένα 'δοχειο'  η ψυγείο 20λιτρον. Τώρα για την συντήρηση δεν μπορώ και δεν θέλω να σου δώσω τέτοιες πληροφορίες. 

Τελείως φιλικά! 

 

Όσο για την τελευταία σου πρόταση να ξέρεις ότι δεν βρισκόμαστε στον ίδιο χώρο! 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - revolution1925
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ζητας ειναι δυσκολο να γινει ειδικα στα 20 λιτρα.το μονο που μπορεις να κανεις στα 20 λιτρα μια αντλια ενα φιλτρακι δηλαδη για οξυγονωση του νερου και συχνες αλλαγες νερου.δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο σε αυτα τα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα που μπηκα και σε ποιο φορουμ εγραψα .Εγω δεν εφτιαξα την κοινωνια και το ψαρεμα ειναι κατι το οποιο υπαρχει .Εσεις που ειστε ζωοφιλοι δηλαδη δεν τρωτε ψαρια;.Ειπαμε να εισαι ζωοφιλος αλλα η ευσυνηδηση ειναι που σε κανει και οχι τα λογια.Το οτι θα σκοτωθουν πχ 5 σουπιες σε ενα μηνα δεν νομιζω οτι καταστρεφεται το οικοσυστημα.Οπως εσενα ισως να σου φαινεται περιεργο το πως ψαρευω ετσι και εμενα ισως μου φαινετε περιεργο που εχεις ενα ενυδρειο και απλα καθεσαι και βλεπεις τα ψαρια, χωρια του οτι σε αυτο που κανετε υπαρχει αντιθεση.Εφοσον αγαπατε αυτα τα ζωα γιατι τα εχετε περιορισμενα σε ενυδρεια 50 λιτρων πχ.Αυτα εχουν μαθει να ζουν στην θαλασσα.Εγω δεν ειρωνευτηκα κανεναν δεν ειναι στην φυση μου.Χανταμπακιδες για οσους βλεπουν survivor εχει γεμισει ο τοπος.προσπαθησα αν και ειρωνευτηκατε να κρατησω καποιο επιπεδο ,αλλα δεν γινεται.Οταν λες πανεξυπνα τι εννοεις revolution?Εμπας περιπτωση κλειστε το θεμα θα παρω τις πληροφοριες απο αλλου και διαγραψτε τον λογαριασμο.

 

Υ.Γ ευχαριστω Μανο για την τιμια απαντηση.

 

Έγινε επεξεργασία - Niklas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτος και αν φτιαξεις κανονικο ενυδρειο.με σκιμερ στρωσιμο φιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ειρωνευτηκα φίλε μου και αν το πήρες έτσι δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.! Τα καταλαβαίνω όλα αυτά που λες,  απλά αυτό που λέω ειναι ότι είναι ακούγεται κάπως στα δικά μου αφτιά αυτό!  

 

Λάθος μου και που σου απάντησα. Δεν είχα σκοπό να σε ταράξω τόσο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως θα ειχε ενδιαφερον ενα τετοιο ενυδρειο.το μονο προβλημα ειναι αν πεταξει μελανι η σουπια θα γινει χαμος στο ενυδρειο.θα εχει πολυ γελιο.χα χα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν παρεξηγησα εσενα revolution.Ουτε με ταραξες.Και εσυ λες αυτο που πιστευεις αρκει να σεβεσαι το δικο μου χομπυ οπως εγω το δικο σου.Αναλογισου καποιος ποσες φορες τρωει ψαρια τον μηνα.Δηλαδη σκοτωνουμε ενα ενυδρειο απο μονοι μας .Σκοπος μου δεν ειναι να τυραναω τα δολωματα αν το ηθελα θα τα αφηνα να αργοπεθαινουν .Φυσικα οτι απομενει απο δολωμα και δεν χρησιμοποιειται αφηνεται στην θαλασσα.

Και για να το αναλυσω λιγο παραπανω εστω πληροφοριακα ισως να ενδιαφερει καποιον εδω.Η ζωντανη σουπια θεωρειται ενα απο τα καλυτερα δολωματα για ποιοτικα ψαρια.Ενα προβλημα που εχουν οι ψαραδες γενικως ειναι πως να τα διατηρησουν οσο γινεται περρισοτερο απο την στιγμη που θα τα αγορασουν οσο του πανε για ψαρεμα(γενικως τα δολωματα απο σκουλικια μεχρι και σουπιες).Για αυτο πολλες κατασκευαστικες εταιρειες σκαφων ενσωματωνουν δοχεια συντηρησης δολωματων.Για οσους ομως ψαρευουν παρακτια υπαρχουν φορητα ψυγεια του εμπορειου τα οποια εχουν απλα εναν οξυγωνοτη .Αυτο ισως να κανει για τα σκουλικια αλλα οχι για τις σουπιες.Το skimmer το διαβασα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να μπει σε ψυγειακι και τι ακριβως κανει .Νομιζω οξυγωνονει το νερο και καθαριζει την γλιτσα που βγαζουν οι σουπιες.

Υ.Γ. Το διαβασα σε αυτο το φορουμ οπου αλλο μελος ειχε την ιδια ερωτηση φυσικα δεν ειχε τετοια αντιδραση απο τα μελοι και πηρε απαντησεις αλλα δεν αναλυθηκε το θεμα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου θα εκπλαγείς πόσοι απο εδώ που έχουμε ενυδρεία ψαρεύουμε και τρώμε ψάρια.

δυστυχώς σε 20 λίτρα δεν μπορείς να της συντηρήσεις της σουπιές, θέλεις πουλά περισσότερα και θέλεις και εξοπλισμό που στοιχιζει. Για να θες της σουπιές ζωντανές σίγουρα θα πας με βάρκα, παλιότερα που πήγαινα με βάρκα της σουπιές της συντηρούσα ζωντανές μέσα στην θάλασσα σε ένα κιούρτο με αυτοσχέδιο καπάκι για να μην μπαίνουν μέσα άλλα ψάρια. Της έκρυβα σε σημεία που δεν πήγαιναν ψαροντουφεκάδες με σημαδούρα κάτω απο την επιφάνεια της θάλασσας γύρω στο ένα με εναμισο μέτρο για να μην δίνω στόχο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως ηθελα κατι να ειναι φορητο.Βαρκα παλαιοτερα ειχα αλλα πουληθηκε .Αν την ειχα ακομη δεν θα ειχα θεμα οσο αφορα το μεγεθος,αλλα πρεπει να ειναι κατι που να μπορω να κουβαλησω .Ασχολουμε με τηλεκατευθυνομενο βαρκακι απο ακτη.Οσο για τον εξοπλισμο και εγω εκει καταληγω .Μαλλον δυσκολο εγχειρημα.Καλος ο κιουρτος αλλα θελω κατι για την μεταφορα δηλαδη απο θεσ/νικη προς χαλκιδικη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταρχήν ηρεμήστε..Δεν υπάρχει λόγος εκνευρισμου,εδώ ει΄ναι ενα forumγια να συζητάμε και να περνάμε ευχάριστα τις ελεύθερες ώρες μαας,άμα είναι να το χαλάσουμε αυτό τότε καλύτερα να παρατηθούμε ολότελα από την ζωή και να πάμε να φουντάρουμε από καμιά πλαγιά..Το παλικάρι ρώτησε την αποψή μας για κάτι όσοι θέλουν να βοηθήσουν μπορούνε να το κάνουν,όσοι δεν θέλουν μπορούνε να παρακολουθούνε απλά το θέμα ή να μην το παρακολουθούνε καθόλου.. Αν πάλι θεωρείτε άκυρο το θέμα μπορούνε τα παιδιά που συντονίζουν το forum να μας το πουνε και να τελειώσει εδώ..Είναι κρίμα να χαλιόμαστε!!

10 minutes ago, Χρήστος said:

φίλε μου θα εκπλαγείς πόσοι απο εδώ που έχουμε ενυδρεία ψαρεύουμε και τρώμε ψάρια.

δυστυχώς σε 20 λίτρα δεν μπορείς να της συντηρήσεις της σουπιές, θέλεις πουλά περισσότερα και θέλεις και εξοπλισμό που στοιχιζει. Για να θες της σουπιές ζωντανές σίγουρα θα πας με βάρκα, παλιότερα που πήγαινα με βάρκα της σουπιές της συντηρούσα ζωντανές μέσα στην θάλασσα σε ένα κιούρτο με αυτοσχέδιο καπάκι για να μην μπαίνουν μέσα άλλα ψάρια. Της έκρυβα σε σημεία που δεν πήγαιναν ψαροντουφεκάδες με σημαδούρα κάτω απο την επιφάνεια της θάλασσας γύρω στο ένα με εναμισο μέτρο για να μην δίνω στόχο.

 

χαχαχαχαχα είσαι δυνατός παίχτης...Θυμάσαι μια φορά που είχες παέι και δεν τις βρήκες εκεί? Μάντεψε ποιος τις είχε πάρει.. :P:P 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια τρωμε ψαρια,αλλα δεν τα πιανουμε :P

Ατιμη θαλασσα,σημερα διεσχισα 100χιλιομετρα και ενα σκασμο δολωματα και για να μην παρω ουτε τσιμπια..

 

Για τις σουπιες φιλε μου δεν σε συμφαιρει καθολου ο εξοπλισμος που χρειαζεται.Να φανταστω ειναι δυσκολη η προμηθεια τους εκει που εισαι ωστε να παιρνεις μονο την ποσοστητα που χρειαζεσαι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, argy1 said:

Και βεβαια τρωμε ψαρια,αλλα δεν τα πιανουμε :P

Ατιμη θαλασσα,σημερα διεσχισα 100χιλιομετρα και ενα σκασμο δολωματα και για να μην παρω ουτε τσιμπια..

 

 

χαχαχαχαχα ...Σοβαρευτείτε λιγάκι..Μα που είναι αυτοι οι συντονιστές να μας βάλουν σε μία τάξη? :P

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Skoti έγραψε:

χαχαχαχαχα ...Σοβαρευτείτε λιγάκι..Μα που είναι αυτοι οι συντονιστές να μας βάλουν σε μία τάξη? :P

Ψαρευουν :P

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Και βεβαια τρωμε ψαρια,αλλα δεν τα πιανουμε :P

Ατιμη θαλασσα,σημερα διεσχισα 100χιλιομετρα και ενα σκασμο δολωματα και για να μην παρω ουτε τσιμπια..

 

Για τις σουπιες φιλε μου δεν σε συμφαιρει καθολου ο εξοπλισμος που χρειαζεται.Να φανταστω ειναι δυσκολη η προμηθεια τους εκει που εισαι ωστε να παιρνεις μονο την ποσοστητα που χρειαζεσαι?

Θεσ/νικη ειμαι το κοστος περιπου 5-6 ευρω η σουπια οποτε καλυτερα να τις ψαρευεις.Δεν πουλανε πολλοι 1-2 ατομα απο οσο γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. 

 

Ας επανέλθουμε στο θέμα, γιατί ξεφύγαμε λίγο πολύ όλοι μας.  (Όλα στο πρόγραμμα είναι φυσικά :) ) 

 

Φιλε Niklas  Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.  

1 ) Θελεις εναν "φορητό τρόπο" μεταφοράς και προσωρινής αποθήκευσης στο πεδίο(τόπος ψαρέματος) ? ή

2) Να έχεις στο σπίτι π.χ μια δεξαμενή,δοχειο κλπ που θα έχεις ζωντανές σουπιές μέσα, και όταν θα έρθει η ώρα του ψαρέματος θα τσιμπάς 3 σουπιες και θα πηγαίνεις για ψάρεμα?   

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θελω ενα φορητο ψυγειο στο οποιο θελω να εχω σουπιες οταν λεμε φορητο να μην υπερβαινει τα 30 λιτρα εκει θα ειναι τα δολωματα για 3-4 ημερες με σκοπο να παραμενουν ζωντανα εως οτου ψαρεψω

Link to comment
Share on other sites

Λιγο δύσκολο να το πετύχεις αυτό σε αυτά τα λίτρα.  Ειναι πολύ λίγα.  

Παρόλα αυτά αν θες μπορείς να δοκιμάσεις σε ενα 20-25 λτ δοχείο  (οχι απαραίτητα ψυγειο)να κρατήσεις 2 (για 3 δυσκολο) σουπιές για 1 το πολύ 2 μέρες ίσως να είναι εφικτό. Απλά θα πρέπει να τους παρέχεις αερισμό (με αεραντλία), και να είναι εντελώς σκοτάδι. Πιστεύω δεν θα εχει προλάβει να ανεβάσει αμμωνία σε θανατηφόρα επίπεδα σε 1 με 2 μέρες. Προϋπόθεση είναι να μην τις έχεις σε φωτεινό σημείο, να μην χτυπάει το δοχείο ο ήλιος και ανέβει η θερμοκρασία(για τους καλοκαιρινούς μήνες), και να έχουν σκοτάδι (κλειστό καπάκι)  

Για το μελάνι δυστυχώς θα πρέπει πριν τις βάλεις στο δοχείο συντήρησης να τις στρεσάρεις με κάποιο τρόπο, και να αποβάλλουν το μελάνι τους σχεδόν όλο πρίν τις αποθηκεύσεις στην συντήρηση. 

 

Αυτός ο τρόπος ίσως και να δουλέψει για 2 το πολύ 3 σουπιες. Πάντα φυσικά με ρίσκο, ειδικά μετά το πέρας της 1ης μέρας.  

 

Εγώ αυτό θα δοκίμαζα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, submarine1981 said:

Λιγο δύσκολο να το πετύχεις αυτό σε αυτά τα λίτρα.  Ειναι πολύ λίγα.  

Παρόλα αυτά αν θες μπορείς να δοκιμάσεις σε ενα 20-25 λτ δοχείο  (οχι απαραίτητα ψυγειο)να κρατήσεις 2 (για 3 δυσκολο) σουπιές για 1 το πολύ 2 μέρες ίσως να είναι εφικτό. Απλά θα πρέπει να τους παρέχεις αερισμό (με αεραντλία), και να είναι εντελώς σκοτάδι. Πιστεύω δεν θα εχει προλάβει να ανεβάσει αμμωνία σε θανατηφόρα επίπεδα σε 1 με 2 μέρες. Προϋπόθεση είναι να μην τις έχεις σε φωτεινό σημείο, να μην χτυπάει το δοχείο ο ήλιος και ανέβει η θερμοκρασία(για τους καλοκαιρινούς μήνες), και να έχουν σκοτάδι (κλειστό καπάκι)  

Για το μελάνι δυστυχώς θα πρέπει πριν τις βάλεις στο δοχείο συντήρησης να τις στρεσάρεις με κάποιο τρόπο, και να αποβάλλουν το μελάνι τους σχεδόν όλο πρίν τις αποθηκεύσεις στην συντήρηση. 

 

Αυτός ο τρόπος ίσως και να δουλέψει για 2 το πολύ 3 σουπιες. Πάντα φυσικά με ρίσκο, ειδικά μετά το πέρας της 1ης μέρας.  

 

Εγώ αυτό θα δοκίμαζα.

Συμφωνώ με τον φίλο μας,@submarine1981και  ας μου επιτρέψεις να προσθέσω κάτι που γνωρίζω για τις σουπιές..Το μελάνι τους δεν τους προκαλεί ιδιαίτερο αγχος αν υπάρχει στο νερό διότι είναι έτσι φτιαγμένες ωστε να αντέχουν στο μελάνι τους για αρκετες μέρες αλλά η αμμωνία σίγουρα θα χτυπάει κόκκινο γιαυτό οι αλλαγές θα πρέπει να είναι αρκετά συχνές και με νερό ίδιας θερμοκρασίας περίπου στους 18 βαθμους διότι από τους 20 και πάνω αρχίζουν και δραστηριοποιούνται(και αυτό δεν το θες)..Το θέμα είναι πως θα διατηρείς το νερό σαυτούς τους βαθμούς χωρίς ψυκτικό..Και άντε το νερό αλλαγης το χεις στο ψυγείο χαμηλά και το φτιάχνεις εκεί γύρω αλλά στο ενυδρείο-δοχείο τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

αν είναι για 3 μέρες τότε της βάζεις απλά στο ψυγιάκη σου αγοράζεις και άλλα 3 20αλιτρα βαρελάκια αυτά για ελιές και τουρσιά και κάθε μέρα αλλάζεις το νερό πιστεύω πως έτσι θα κρατήσουν 3 μέρες. Προσωπικά δεν το δοκίμασα αλλά την παπαλίνα παλιότερα την συντηρούσα έτσι, (τώρα απαγορεύεται αυστηρά το ψάρεμα της). 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...