Jump to content

Συντηρητης δολωματων για σουπιες


Recommended Posts

@Skoti Εγω εκει που έχω ένσταση ειναι οτι το μελάνι τους σε συνθήκες αιχμαλωσίας και με 2-3 άτομα σε 20 λτ  πιθανόν να τους δημιουργήσει κάποιο θέμα, αν όχι τοξικό, ίσως στο Ο2. Αν βγεί μελάνι απο τόσα άτομα σε τόσο λίγο χώρο εκτός απο το Ο2 ίσως αλλάξει και κάποιος άλλος φυσικοχημικός παράγοντας στο νερό. Π.χ ΡΗ, ιξώδες κλπ. Μην ξεχνάμε δεν ειναι στην ανοιχτή θάλασσα. 

 

Τωρα όσο αφορά την Θερμοκρασία για τους καλοκαιρινούς μήνες θα έχει ενα θέμα. Αλλά για τέτοια περίοδο όπως τώρα αλλα και με ποιό κρύο δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

 

Αν μπορεί να κάνει αλλαγές νερού τότε δεν υπάρχει θέμα με ΝΗ3 και μελάνια, και ίσως να μπορέσει άνετα να βγάλει και την 2η μέρα.  Όσο για την  θερμοκρασία αν ειναι 2-3 βαθμούς διαφορά δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερο θέμα. 

 

@Skoti  Εντελώς φιλικά τα παραπάνω, απλά εχει τύχει να κρατήσω σουπιές σε συνθήκες αιχμαλωσίας σε ενυδρεία και τα έχω δει live αυτά που σου λέω. :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.Δοχειο 20 λιτρων θα μπορουσα να παρω απλα το ψυγειο θα διατηρει ποιο πολυ την θερμοκρασια.Οσο αφορα τον φωτισμο δεν χρειαζετε; πρεπει να ειναι στο σκοταδι;(uv φωτισμο κτλ.).Για την αμμωνια την μπορω να κανω ;αν βαλω σκιμερ δεν κανει δουλεια αντι για αεραντλια;Και τελος το μελανι δεν υπαρχει τροπος να το αποβαλλω απο το νερο;Αυτοι που εχουν στα ενυδρεια σουπιες οταν αυτες βγαζουν μελανι αντικαθιστουν το νερο;

Οπως το σκεφτομαι ειναι να βαλω εξωτερικο σκιμερ.Να εχω δυο-τρια χωρισματα με πλεξιγκλας ωστε να ειναι η καθεμια μονη της,(με τρυπες το πλεξιγκλας) και ενα τεταρτο χωρο ωστε να μπορω να βαλω ενα μπουκαλι παγωμενο νερο ωστε να ριχνω την θερμοκρασια.Επισης θερμοστατη για να βλεπω την θερμοκρασια .

Ισως απο αυτα που γραφω να ειναι χαζομαρες αλλα δεν γνωριζω ακριβος τι κανει το καθε εξαρτημα για αυτο συγχωρεστε με

Έγινε επεξεργασία - Niklas
Link to comment
Share on other sites

Το σκιμερ καθαριζει το νερο απο οργανικες ουσιες.το προβλημα ειναι με την αμμωνια που θα αποκτησεις στο ενυδρειο.αυτο ειναι το προβλημα και πως μπορει να λυθει.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειχες ενα ενυδρειο κανονικο στο σπιτι σου θα βρισκοταν λυση αν και δεν ξερω με το μελανι τι θα γινοταν.και οταν θα πηγαινες για ψαρεμα επερνες και της εβαζες στο 20 λιτρο δεν θα υπηρχε προβλημα για καποιες ωρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως λέει ο @manos0000.  Απο την στιγμή που το θέλουμε να ειναι φορητό και εκτός σπιτιού δεν σε πάιρνει για μηχανήματα.

Γιαυτό και σου προτείναμε αυτη την πρόχειρη λύση ποιο πριν.

 

Ολα αυτα που λες για αμμωνίες,θερμοκρασίες, uv κλπ ειναι σωστά αλλά  προϋποθέτουν το ενυδρειο/δεξαμενη συντήρησης να είναι σπίτι με μηχανήματα στην πρίζα (για την ακρίβεια....πολύπριζα :) ) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, submarine1981 said:

@Skoti Εγω εκει που έχω ένσταση ειναι οτι το μελάνι τους σε συνθήκες αιχμαλωσίας και με 2-3 άτομα σε 20 λτ  πιθανόν να τους δημιουργήσει κάποιο θέμα, αν όχι τοξικό, ίσως στο Ο2. Αν βγεί μελάνι απο τόσα άτομα σε τόσο λίγο χώρο εκτός απο το Ο2 ίσως αλλάξει και κάποιος άλλος φυσικοχημικός παράγοντας στο νερό. Π.χ ΡΗ, ιξώδες κλπ. Μην ξεχνάμε δεν ειναι στην ανοιχτή θάλασσα. 

 

Τωρα όσο αφορά την Θερμοκρασία για τους καλοκαιρινούς μήνες θα έχει ενα θέμα. Αλλά για τέτοια περίοδο όπως τώρα αλλα και με ποιό κρύο δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

 

Αν μπορεί να κάνει αλλαγές νερού τότε δεν υπάρχει θέμα με ΝΗ3 και μελάνια, και ίσως να μπορέσει άνετα να βγάλει και την 2η μέρα.  Όσο για την  θερμοκρασία αν ειναι 2-3 βαθμούς διαφορά δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερο θέμα. 

 

@Skoti  Εντελώς φιλικά τα παραπάνω, απλά εχει τύχει να κρατήσω σουπιές σε συνθήκες αιχμαλωσίας σε ενυδρεία και τα έχω δει live αυτά που σου λέω. :) 

 

Κανένα προβλημα φίλε μου, εγω νόμιζα μιλούσες με εγκυκλοπαιδικές γνώσεις και όχι με προσωπική εμπειρία γιαυτο πρ΄σθεσα και γω κάτι εγκυκλοπεδικό αλλά από την ώρα που έχεις προσωπική εμπειρία δεν έχω να προσθέσω τίποτα.. :) Το μόνο που δεν ξέρω κατά  πόσο είναι εφικτό είναι η διατήρηση της θερμοκρασίας κάτω των 20 όλο το χρόνο χωρίς κλιματιστικ,αν ήταν 25 θα λεγα οκ αλλά 20 μου φαίνετε λίγο χαμηλό χωρίς μηχανικήγ υποστήριξη και δεν μιλάω μόνο για το καλοκαίρι..Εκτός αν και αυτο(δηλαδή τόσο χαμηλή θερμοκρασία) δεν είναι απαραίτητο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Skoti  Επειδή ο φίλος @Niklas το θέλει φορητό, μας ακυρώνει πολλά μηχανήματα. Εχεις δίκιο στο να μπορέσει να κρατήσει την θερμοκρασία χαμηλή (χαμηλός μεταβολισμός, υποπροϊόντα στο νερό κλπ), αλλά με το σκεπτικό οτι το θέλουμε φορητό, και για 1-2 μέρες, το παρέκαμψα, γιατι φαντάζομαι για να ειναι φορητό, πρέπει να ειναι και εργονομικό και γενικά να βολεύει στις μετακινήσεις.  Σαν φυσιολογία πάντως δεν θα έχουν πρόβλημα. Αλλά σαν λιγότερη επιβάρυνση νερού, σίγουρα η χαμηλή θερμοκρασία βοηθάει.( :)    

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, submarine1981 said:

@Skoti  Επειδή ο φίλος @Niklas το θέλει φορητό, μας ακυρώνει πολλά μηχανήματα. Εχεις δίκιο στο να μπορέσει να κρατήσει την θερμοκρασία χαμηλή (χαμηλός μεταβολισμός, υποπροϊόντα στο νερό κλπ), αλλά με το σκεπτικό οτι το θέλουμε φορητό, και για 1-2 μέρες, το παρέκαμψα, γιατι φαντάζομαι για να ειναι φορητό, πρέπει να ειναι και εργονομικό και γενικά να βολεύει στις μετακινήσεις.  Σαν φυσιολογία πάντως δεν θα έχουν πρόβλημα. Αλλά σαν επιβάρυνση νερού, σίγουρα η χαμηλή θερμοκρασία βοηθάει. :)    

Είσαι ωραίος!!! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μηχανηματα που αναφερεται μπορω να τα βαλω με πατεντα πανω στο ψυγειακη εξαλλου δεν ζυγιζουν πολυ.Οπως επισης και για την ταση που θα δινω μπορω να βρω λυση (ανταπτορες αυτοκινητου κτλ)Το προβλημα μου ειναι στο τι μηχανηματα ειναι σωστο να βαλω .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...