Jump to content

Εμφάνιση Καφέ Αλγης


george@m

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, εχω ένα ενυδρείο με αφρικάνες (demasoni & labidochromis) και τελευταία παρατηρώ την εμφάνιση καφέ άλγης στην άμμο(χαλαζιακή ανοιχτή μπέζ) σε συγκεκριμένα σημεία πάντα, πιθανόν εκεί που έχω περισσότερο φωτισμό.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με κάποια ιδέα εξάληψης ή μείωσης της άλγης, χωρίς την αντικατάσταση του υπάρχον φωτισμου?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο? Μπορεις να βαλεις καποια φωτο να σιγουρευτουμε οτι ειναι καφε αλγη? Αν ειναι καφε φευγει με τον καιρο οσο στρωνει το ενυδρειο σου και ειναι απο τις πρωτες αλγες που εμφανιζονται. Βαλε αν θες καποιο φυτο γρηγορης αναπτυξης π.χ. καμια βαλισνερια να καταναλωνει τα περιττα θρεπτικα συστατικα. Φυσικα μπορεις και να την απομακρυνεις μηχανικα με σφουγγαρακι η με συφωναρησμα της αμμου.

 

Διαβασε και αυτο για τις αλγες: https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/80879-άλγες-γλυκού-νερού/

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς και άμα δεις ότι συνεχίζεται και ότι έχει μεγάλη έκταση πια μπορείς να κάνεις συσκότιση το ενυδρείο για μια δυο μερες και να μην ταϊζεις καθόλου.. Διορθώστε με αν έχω κάπου λάθος..

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο το συγκεκριμένο το έχω ακομα στο στρώσιμο εδωκαι τρειςεβδομάδες,και ολα αυτά που μου λέτε παιδιά τα έχω κάνει απλά ποτέ δεν μου είχε εμφανιστεί τόσο έντονη στο στρώσιμο του νερού. και απο φυτα φίλε Ορέστη έχω μέσα μόνο δύο ρίζες ανούμπιες και δεν ηθέλα να βάλω άλλα, οπότε αν είναι θα το αφήσω να κάνει τον κύκλο του και θα δώ πως θα πάει σε κανένα δεκαήμερο μετά την εισαγωγή των πρώτων ψαριών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο και τι φωτισμός υπάρχει? Και επίσης πόσες ώρες είναι ανοικτός ο φωτισμός σου?:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Αφησε την να κανει τον κυκλο της..

Το πιθανοτερο ειναι σε κανα δεκαημερο το πολυ να μην υπαρχει..

Αυτό θέλω να πιστεύω και εγώ φίλε Στάθη. εχω χαμηλώσει λίγο και τις ώρες φωτισμού μέχρι την εισαγωγή των ψαριών..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...