Jump to content

Recommended Posts

από τότε που άλλαξα το υπόστρωμα και έβαλα άμμο άρχισαν τα πρόβλημα όλα τα ψάρια έχουν ικ.

Link to comment
Share on other sites

Μετεφερα το θεμα σου στην σωστη κατηγορια.

Διαβασε αν θελεις εδω για την ασθενεια αλλα συμπληρωσε και την φορμα διαγωνσης ασθενειων με οσο το δυνατο περισσοτερες πληροφοριες και φυσικα φωτογραφιες ωστε να σε βοηθησουμε στην αναγνωρηση και την αντιμετωπιση του προβλημματος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειναι σιγουρο πως τα ψαρια το επαθαν αυτο απτην αμμο απο τοτς αρχησαν ολα αυτα ερηξα αλατι αλλα δεν ειδα καμια αλλαγη, ποσο θερμοκραδια να σηκωσο?

Link to comment
Share on other sites

30 βαθμους να το βαλεις. επειδη το περασα προσφατα και εγω, το εβαλα σε 30 με 31 βαθμους και σε συνδυασμο με το αλατι εφυγε εντελως.

Link to comment
Share on other sites

επειδή το καταλαβα αργά έχουν γεμησει ολα τα ψαρια εαν και τωρα βλεπω περισσοτερη κινηση μακαρι να γινουν καλα γιατι δεν μπορω να τα βλεπω ετσι χαλιεμε πολυ. Οπως και να χει σε ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - Ba1a22
Link to comment
Share on other sites

βάλε esha exit  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εβαλα το exit διοτι υπηρχε ελλειψη απο την εταιρεια! αναγκαστικα ανεβασα την θερμοκρασια και σε συνδυασμο με το exzoton εφυγε τελειως. και εμενα ειχαν γεμισει ολα τα ψαρακια 8 στον αριθμο. 

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βρει ο φίλος το φάρμακο και είναι κοντά στην Καλογρεζα μπορώ να του δώσω εγώ  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

λετε να το παω για θεραπεια? με esha,exit?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη αλλη επιλογη δεν εχουν και τα ψαρια δεν ειναι καθολου καλα θα κανω θεραπεια με exit. θα γινουν καλα τα πραγματα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος xristosa έγραψε:

αν δεν βρει ο φίλος το φάρμακο και είναι κοντά στην Καλογρεζα μπορώ να του δώσω εγώ  

φιλαρακι επειδη το φαρμακο το χω και γω δεν χρειαζετε αλλα μενω και γω καλογρεζα :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπον βοηθηστε λιγο οταν λεμε θεραπεια με exit ενουμε μονο το ενα χορις με το esha 2000? καπιο αλλο προβλημα ειναι πως θα φυγει ολο αυτο απο το ενυδρειο ενοω το χρωμα φευγει με μεγαλη δυσκολια? και τι θερμοκρασια να εχω?

Έγινε επεξεργασία - Ba1a22
Link to comment
Share on other sites

Το exit μπορεί να συνδυαστεί με το 2000, αλλα για το ικ δεν νομίζω ότι χρειάζεται.  Ακολουθείς τις οδηγίες του φαρμάκου ότι λέει.  Αν δεν δεις αποτελέσματα μπορείς να συνεχίσεις την θεραπεία μέχρι την 5η ημέρα.  Το μπλε χρωμα θα φύγει μόνο του μετα απο λίγο.  Αν θυμάμαι καλα ειναι βιοδιασπώμενο, όποτε δεν χρειάζεται κατι για να φύγει.  Βλεπεις πάντα οδηγίες για να εισαι σίγουρος, αν χρειάζεται άνθρακα ή κατι άλλο μετα την θεραπεία θα το γράφει.

Εγω θα έκανα μια αλλαγή νερού 50% μόλις τελειώσει η θεραπεία και εφόσον τα ψάρια έχουν στρώσει.

 

ΥΓ:  Καλογρεζα είμαι και εγώ.:bye2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πολλά φιλαράκια μαζεύτηκαν :hehe επειδη δεν θυμαμε τωρα ακριβως χρωμα νομιζω ειναι πρασινο και πρασινιζει το νερο μολις δω πως τα ψαρια εχουν στρωσει μια καλη αλλαγη σκουπα καθαρισμο φιλτρων και πιστευω θα ειναι κομπλε αυτο που με νοιαζει ειναι πως καποια ψαρια δεν ειναι καθολου καλα και θελω να τα κανω καλα οπως δηποτε μακαρι να γινουν καλα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν είχα ανεβάσει θερμοκρασία μόνο με το φάρμακο τους έφυγε,το χρώμα μου είχε "βάψει" κάτι βεντούζες από τον εξοπλισμό,ακολούθησε τις οδηγίες που έχει μέσα,θερμοκρασία δεν αντέχουν όλα τα ψάρια τόσο μεγάλη,τι ψάρια έχεις;;   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παντως με ενοχλει εαν αφησει χρωμα και ολα αυτα ειμαι λιγο ατομο που τα θελω στην πενα

Link to comment
Share on other sites

στα μόνα που είχα θέμα ήταν σε 2 βεντούζες από τον εξοπλισμό σε τίποτα άλλο,απλά το ανέφερα για ενημέρωση,τα ψάρια σου λογικά δεν θα έχουν θέμα με την θερμοκρασία αλλά το συγκεκριμένο φάρμακο κάνει δουλειά και χωρίς να ανεβάσεις θερμοκρασία (εγώ το είχα χρησιμοποιησει για emper tetra)    

Link to comment
Share on other sites

κιτα δεν θελω να τα κουρασω με θερμοκρασια το πολυ να αφησω 29 και exit λεω να κανα αλλαγη νερου μια 30% γιατι ειχα ρηξει αλατι της api αλλα δεν ειδα διαφορα απλα εγιναν χειροτερα πιστευεις οτι θα τα σωσουμε? 

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα οπιος ξερει ποσες μερες κανω θεραπεια και ποσεσ μερεσ θα ριξω σταγονες που λεει?

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να κάνεις μια αλλαγή πριν την θεραπεία.

Έχω διαβάσει ότι με την αλλαγή θα απομακρυνθούν αρκετά από τα πρωτόζωα, τα οποία εκτός από τα ψάρια βρίσκονται παντού στο ενυδρείο, ακόμα και στο νερό.

Φυσικά στο τέλος της θεραπείας μια σκούπα βυθού θα κάνει καλό.

Θερμοκρασία δεν χρειάζεται να ανεβάσεις.  Καλή οξυγόνωση να έχει το ενυδρείο σου.

 

Πληροφορίες για την δόση θα βρεις εδώ. Η θεραπεία είναι 3ήμερη με δυνατότητα επέκτασης μέχρι 5 ημέρες αν δεν δεις βελτίωση στα ψάρια.

http://www.eshalabs.eu/english/products/esha-exit.html

 

Δες product information & dosage calculator.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Καλό θα είναι να κάνεις μια αλλαγή πριν την θεραπεία.

Έχω διαβάσει ότι με την αλλαγή θα απομακρυνθούν αρκετά από τα πρωτόζωα, τα οποία εκτός από τα ψάρια βρίσκονται παντού στο ενυδρείο, ακόμα και στο νερό.

Φυσικά στο τέλος της θεραπείας μια σκούπα βυθού θα κάνει καλό.

Θερμοκρασία δεν χρειάζεται να ανεβάσεις.  Καλή οξυγόνωση να έχει το ενυδρείο σου.

 

Πληροφορίες για την δόση θα βρεις εδώ. Η θεραπεία είναι 3ήμερη με δυνατότητα επέκτασης μέχρι 5 ημέρες αν δεν δεις βελτίωση στα ψάρια.

http://www.eshalabs.eu/english/products/esha-exit.html

 

Δες product information & dosage calculator.

 

 

κάτι τελευταίο σταγόνες ρίχνω μόνο μια φορά? ανάλογα με τα λίτρα μου η και της 3,4 μέρες που θα κάνω την θεραπεία? 

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτής της άποψης είμαι,αλλαγή και θεραπεία με το φάρμακο στην δοσολογία που αναφέρει στις οδηγίες,εγώ δεν είχα χρησιμοποιησει ούτε αλάτι ούτε είχα αυξήσει την θερμοκρασία 

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να καταλάβω ακριβός τι παίζει με την δοσολογία ρίχνω κάθε μέρα από 20 σταγόνες όσο λέει? η μια φορα και περιμενω να δω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...