Jump to content

Αναπνευστικά προβλήματα;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Παρατηρώ καθημερινά ότι το ένα από τα τρία μου χρυσοψαράκια, το βράδυ λίγο μετά από το τελευταίο τάισμα, ανεβαίνει κάθε λίγο και λιγάκι σε ένα πολύ συγκεκριμένο σημείο του ενυδρείου, τέρμα άκρη αριστερά όπως το βλέπω, από την αντίθετη μεριά που είναι το φίλτρο, στην επιφάνεια του νερού. Σαν να θέλει να πάρει λίγο αέρα. Μετά κατεβαίνει στον βυθό, τσιμπολογάει λίγο φαγητό, και μετά ξανά πάνω στο ίδιο σημείο. Την ίδια στιγμή, τα άλλα δύο ψαράκια βόσκουν για ώρες στον βυθό χωρίς να ανεβαίνουν ούτε μία φορά. Οι μετρήσεις μου είναι καλές, εκτός από τα νιτρικά μου που είναι γύρω στο 35, όπως σας είχα πει και από προηγούμενη δημοσίευσή μου. Σήμερα ήταν και η τελευταία μέρα από τις 7 που τους έβαλα melafix, λόγω απώλειας λεπιών. Τι μπορεί να φταίει και το κάνει αυτό μόνο το ένα ψαράκι; Μήπως έχει κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα; Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο ή μήπως δεν είναι τίποτε; Απλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :)

 

Έγινε επεξεργασία - Nefeli
Link to comment
Share on other sites

Νεφελη καλησπερα,με 35 νιτρικα δεν ειναι καλες οι μετρήσεις σου...πρεπει να ειναι κατω απο 20....και εφοσον εχεις νιτρικα δεν ταιζεις ουτε κανεις θεραπεια...πρωτα φτιαχνεις το νερο σου και επειτα θα φτιαξουν με την σειρα τους τσ υπόλοιπα...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχουν ολα τα ψαρια τις ιδιες αντοχες....

Μετα την αλλαγη νερου θα επανελθει πιστευω...

Η θεραπεια πως πηγε;;

Τα ψαρια ειναι καλυτερα;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Nefeli said:

Καλησπέρα σε όλους! Παρατηρώ καθημερινά ότι το ένα από τα τρία μου χρυσοψαράκια, το βράδυ λίγο μετά από το τελευταίο τάισμα, ανεβαίνει κάθε λίγο και λιγάκι σε ένα πολύ συγκεκριμένο σημείο του ενυδρείου, τέρμα άκρη αριστερά όπως το βλέπω, από την αντίθετη μεριά που είναι το φίλτρο, στην επιφάνεια του νερού. Σαν να θέλει να πάρει λίγο αέρα. Μετά κατεβαίνει στον βυθό, τσιμπολογάει λίγο φαγητό, και μετά ξανά πάνω στο ίδιο σημείο. Την ίδια στιγμή, τα άλλα δύο ψαράκια βόσκουν για ώρες στον βυθό χωρίς να ανεβαίνουν ούτε μία φορά. Οι μετρήσεις μου είναι καλές, εκτός από τα νιτρικά μου που είναι γύρω στο 35, όπως σας είχα πει και από προηγούμενη δημοσίευσή μου. Σήμερα ήταν και η τελευταία μέρα από τις 7 που τους έβαλα melafix, λόγω απώλειας λεπιών. Τι μπορεί να φταίει και το κάνει αυτό μόνο το ένα ψαράκι; Μήπως έχει κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα; Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο ή μήπως δεν είναι τίποτε; Απλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :)

 

Έχεις ανατάραξη της επιφάνειας, οξυγόνωση του νερού; Με μια αεραντλία θα σταματήσει να το κάνει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει ανατάραξη και φυσαλίδες. Έχω προσθέσει ένα air diffuser στο στόμιο του φίλτρου, και αυτό το χαζούλι ανεβαίνει από κει που είναι λιγότερη. Τα άλλα δεν το κάνουν καθόλου! Το ενυδρείο μου είναι Rio 125 της juwel. Ελπίζω πως όταν τα μεταφέρω στο μεγάλο με το καλό θα σταματήσουν όλα αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ενυδρειο και με δυνατο εσωτερικο..

Οσο καιρο το κρατησα ημουν πολυ ευχαριστημενος..

Οπως και να εχει ειναι φυσιολογικο το ψαρι να συμπεριφερεται ετσι γιατι ειναι καταπονημενο..

Ισως και περισοτερο απο τα υπολοιπα αν φαντασει πως το συγκεκριμενο ειδος το κραταν(κακως)σε γιαλες χωρις καν να υπαρχει φιλτρανση..

Οπως και να εχει ενα μεγαλυτερο ενυδρειο θα βοηθησει αλλα δεν θσ πρεπει να σε επαναπαυει...

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι τα νιτρικα σου εξακολουθουν να ειναι ψηλα...

Εχω την εντυπωση (αλλα το λεω με μεγαλη επιφυλαξη γιατι δεν μπορω να βρω που το ειχα διαβασει) οτι η οξυγονωση που γινεται στην επιφανεια λογο αναταραξης οξυγονωνει το νερο το ιδιο σε οποιοδηποτε σημειο ειτε εκει που ο κυματισμος ειναι υσχηρος ειτε εκει που ειναι μηδενικος..

Οποτε δεν εχει σημασια που ανεβαινει για ανασες..

Κατι αλλο συμβαινει και το κανει!!.Τα ψαρια ομως δεν μας ειπες αν βελτιωθηκαν καθολου ή εξακολουθουν να χανουν λεπια...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ανησυχώ και γω Στάθη. Μήπως το συγκεκριμένο ψαράκι έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Όχι δεν χάνουν άλλα λέπια τα ψαράκια, αλλά ακόμη δεν έβγαλαν και καινούρια. Ίσως είναι πολύ νωρίς. Θα περιμένω βελτίωση. Χτες τελείωσε η θεραπεία και σήμερα έχει αλλαγή νερού. Φοβάμαι πως εάν συμβαίνει κάτι άλλο με την αναπνοή του ψαριού θα είναι δύσκολο να εντοπιστεί. Όσο για τα νιτρικά, να μειώσω τροφή; Σας ευχαριστώ πολύ. Και γω δεν έχω κανένα παράπονο από το συγκεκριμένο ενυδρείο. Και εντελώς αρχάρια όταν πρωτοξεκίνησα με αυτό, το φίλτρο του ήταν ό, τι καλύτερο για μένα!

Link to comment
Share on other sites

Μειωσε την ποσότητα τροφης απλα σπασε την σε πολλα γευματα...κανε ξανα μετρήσεις αν θέλεις γτ τα πολλα νιτρικα δημιουργούν πρόβληματα που δεν λύνονται στην πορεια...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Ith. Tα ταίζω 3 φορές τη μέρα αυτήν την εποχή. Παιδιά να επισημάνω πως πριν από το κινητό δεν είδα όλες τις απαντήσεις. Τώρα μόλις τα είδα όλα καλύτερα. Για αυτό ξαναρώτησα για τα νιτρικά. Οπότε τώρα κατάλαβα καλύτερα κι από την προηγούμενη απάντησή σου Ith! :)

 

Έγινε επεξεργασία - Nefeli
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερού για τα νιτρικα νεφελη..και λιγοτερο φαγητό

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:nurse:

 

Link to comment
Share on other sites

πότε με το καλό το μεγαλύτερο ενυδρείο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άμα ολοκληρώσω το βάψιμο της βάσης, πλύνω 55 κιλά χαλίκι και το στήσω σε πολύυυυυυ αργούς ρυθμούς λόγω πολλών ασχολιών, πιστεύω μέχρι τέλη του μήνα αυτού, αρχές του άλλου να το ολοκληρώσω, πρώτα να είμαστε καλά! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη!! :)

Link to comment
Share on other sites

Απο φιλτρο για το μεγαλο ενυδρειο εχεις μεριμνήσει?

Μολις το εχεις ετοιμο να το βάλεις μπρος να σου δοσω μπολη απο τα δικα μου φιλτρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιάννη έχω πάρει 2 φίλτρα, ένα fluval 406 και ένα dophin cf1400. Σίγουρα θα χρειαστώ μπόλι. Και θα επικοινωνήσω μαζί σου, μόλις είμαι έτοιμη. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ευγενική σου προσφορά!! Να είσαι καλά!! :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Nefeli έγραψε:

Ναι Γιάννη έχω πάρει 2 φίλτρα, ένα fluval 406 και ένα dophin cf1400. Σίγουρα θα χρειαστώ μπόλι. Και θα επικοινωνήσω μαζί σου, μόλις είμαι έτοιμη. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ευγενική σου προσφορά!! Να είσαι καλά!! :)

 

Όμορφα :)

Να φέρω  μπόλικο δηλαδή :) 

Πάνω απο 500ml θα σου φέρω μαζι με λιγο μουργα απο τα σφουγγάρια και θα σου δωσω τα βακτηρια που περίσσεψαν για το δικο μου στρωσιμο :) 

Να ξερεις μυρίζουν σαν βοθρος αλλα θα ριχνεις λιγο σε καθε αλλαγη νερου μιας και ειναι πολυ δυνατα.

Απο βιολογικο υλικο πως τα πας μεσα στα καινουργια σου φιλτρα και πανω απ ολα τη βιολογικο εχεις?

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την δευτερα την ωρα της αλλαγης θα βγαλω ενα βιντεο να δεις πως πρεπει κατα την γνωμη μου να τοποθετησεις το βιολογικο σου στην περιπτωση που ειναι ολο μακαρωνη η τυπος μακαρονιού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη συγγνώμη που δεν απάντησα πιο νωρίς αλλά δεν μπορούσα. Το βιολογικό υλικό που έχω τώρα μέσα στο ενυδρείο μου είναι λίγο μακαρόνι στο φίλτρο του ενυδρείου juwel. Τα καινούρια φίλτρα είναι ακόμη στα κουτιά τους δεν έχω δει τι ακριβώς έχουν μέσα. Σκέφτομαι να βράσω και σήμερα και μακάρι να το είχα κάνει και νωρίτερα ελαφρόπετρα και να τη βάλω στο ενυδρείο για ενίσχυση της βιολογίας. Είδα το θέμα σου με τα παχύσαρκα χρυσόψαρα. Και σκέφτηκα μήπως εγώ τα ταίζω υπερβολικά πολύ; Τα ταίζω τρεις φορές τη μέρα αλλά με φυλλαράκια σπιρουλίνας, 2 άλλα είδη φλεικς και πέλλετς σαν τα δικά σου. Μία φορά τη βδομάδα νηστεία και την επόμενη μόνο αρακά.  Αλλά μιλάμε για τριπλάσια-τετραπλάσια ποσότητα η κάθε δόση η τροφή μου γενικά. Λες για αυτό να αναπνέει στην επιφάνεια το ένα ή καμία σχέση; Γιατί παλιότερα που τα τάιζα πιο πολύ αρακά και τον μείωσα πολύ, κάθονταν στον πάτο και βαριανάσαιναν τα καημένα. Το καταλάβαινα πως είχαν βαρυστομαχιάσει!! Τώρα είναι οκ. Την τροφή την κάνουν να, και είναι μικρά τα ψαράκια, τα αγόρασα πέρσι στις 5 Μαίου. Πάντως τα φυτά μου έχουν άλγη, δεν ξέρω αν όλα αυτά συνδέονται. Ιδού και τα αυξημένα νιτρικά! Βοήθεια παιδιά! :) Να επισημάνω Γιάννη ότι το παλιό ενυδρείο θα το πουλήσω, οπότε μούργα από σφουγγάρια μάλλον δεν θα χρειαστώ θα μπορούσα να βάλω και από τα παλιά τα δικά μου. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι πάντως!!

 

Έγινε επεξεργασία - Nefeli
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...