Jump to content

μετρησεις ,αλλαγη νερου


george78

Recommended Posts

καλησπερα παιδια,πριν λιγο καιρο ξεκινησα  καινουργιο ενυδρειο με αφρικανες (πριν ειχα οσκαρ).  το αδειασα απο την αρχη ,εβαλα αραγωνητη,τα παφερ ολα τα προβλεπομενα. Το ενυδρειο μου ειναι το ριο 400 .στις 10/3 εβαλα τα δυο πρωτα μου ψαρακια ενα  neolamprologus brichardi και ενα πλακοστομο δεν θυμαμε το ονομα του.Και τα δυο ειναι πολυ μικρα 3-4εκ το καθενα)Τα ψαρια αυτα εχουν μπει μεχρι να βρω αυτα που θελω να βαλω.

ΚΑΝΩ μετρησεις κ μου βγαινουν πολυ καλες νομιζω 

ph            8 

gh           15

NO3        0

NH3NH4 0 

NO2.       0 

με αυτες τις μετρησεις ,χρειαζετε να κανω αλλαγη νερου?ως τωρα δεν εχω κανει καμια.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες φυτα θα σου ελεγα πως θα επρεπε να κανεις αλλα τωρα δεν βλεπω λογο...

Οι μετρησεις σου ειναι τοσο χαμηλα-καλες γιατι δεν υπαρχει στην ουσια πηγη αμμωνια σε σχεση με τα λιτρα σου...

Το μονο που θα προσεχα θα ηταν (οταν θα εβαζα και τα υπολοιπα ψαρια) την σποτομη επιβαρυνση του συστηματος...

Καλη αρχη στο νεο στησιμο!!:thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω μπορεις σιγα σιγα να ξεκινησεις να προσθετεις ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω δεν εχει ξεκινησει καν ο κυκλος του αζωτου λογο ελειψης αμμωνιας οπως ειπε και ο Σταθης.

Θα προτεινα να ξεκινησεις να βαζεις τα ψαρακια που θες σε μικρη ηλικια και τα αρκετα λιτρα που εχεις θα σε βοηθησουν να στρωσεις το ενυδρειο (με ψαρια) χωρις να υπαρξει κανενα προβλημμα.

Προσοχη στην ιχθυοφορτιση και στο ταισμα,ολα να γινονται σιγα σιγα και με παραλληλες μετρησεις και αλλαγες νερου.

Οταν λες "παφερ" φανταζομαι εννοεις buffer,καλο θα ηταν να το σταματησεις αυτο,το νερο της βρυσης μας ειναι μια χαρα για αφρικανες.Το πολυ πολυ λιγο ενυδρειακο αλατακι ή αλατα οπως το seachem lake salt,και εδω χωρις υπερβολες.

 

Αυτα και απο μενα,καλη αρχη και ειμαστε συντονισμενοι να δουμε και φωτο μολις μπουνε και οι κατοικοι!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος argy1 έγραψε:

Νομιζω δεν εχει ξεκινησει καν ο κυκλος του αζωτου λογο ελειψης αμμωνιας οπως ειπε και ο Σταθης.

Θα προτεινα να ξεκινησεις να βαζεις τα ψαρακια που θες σε μικρη ηλικια και τα αρκετα λιτρα που εχεις θα σε βοηθησουν να στρωσεις το ενυδρειο (με ψαρια) χωρις να υπαρξει κανενα προβλημμα.

Προσοχη στην ιχθυοφορτιση και στο ταισμα,ολα να γινονται σιγα σιγα και με παραλληλες μετρησεις και αλλαγες νερου.

Οταν λες "παφερ" φανταζομαι εννοεις buffer,καλο θα ηταν να το σταματησεις αυτο,το νερο της βρυσης μας ειναι μια χαρα για αφρικανες.Το πολυ πολυ λιγο ενυδρειακο αλατακι ή αλατα οπως το seachem lake salt,και εδω χωρις υπερβολες.

 

Αυτα και απο μενα,καλη αρχη και ειμαστε συντονισμενοι να δουμε και φωτο μολις μπουνε και οι κατοικοι!

ναι το buffer εννοω και lake salt βαζω . Απλα ηθελα να ανεβαζα το ph kai την σκληροτητα.

οσο για τα ψαρια που λες,θα τα ειχα βαλει ηδη αλλα αυτα που θελω,αλλα δεν μπορω να τα βρω πουθενα δυστηχως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Αν ειχες φυτα θα σου ελεγα πως θα επρεπε να κανεις αλλα τωρα δεν βλεπω λογο...

Οι μετρησεις σου ειναι τοσο χαμηλα-καλες γιατι δεν υπαρχει στην ουσια πηγη αμμωνια σε σχεση με τα λιτρα σου...

Το μονο που θα προσεχα θα ηταν (οταν θα εβαζα και τα υπολοιπα ψαρια) την σποτομη επιβαρυνση του συστηματος...

Καλη αρχη στο νεο στησιμο!!:thumbsu:

το θεμα μου ειναι οτι δεν βρισκω τα ψαρια που θελω.και οπως καταλαβαινω δυσκολο να τα βρω. εν το μεταξυ εχουν ξεκινησει κ εμφανιζονται κατι πολυ μικροσκοπικα σαλιγκαρια.(υπερβολικα μικρα). .πως θα τα διωξω αυτα απο το ενυδρειο μου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Πιστευω μπορεις σιγα σιγα να ξεκινησεις να προσθετεις ψαρακια!

το ξερω οτι πρεπει να βαλω αλλα δυστηχως δεν τα βρισκω. πιστευεις τελικα οτι πρεπει να κανω αλλαγη?

 

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου:

1)εχω βαλει το νερο σε δοχειο που θα κανω την αλλαγη  απο εχθες (120λτ).

2)εχω βαλει θερμοστατη για ν αφτασει στους 26 βαθμους

και απο εδω κ περα θελω να μου πειτε αν μπορειτε....

α)ποτε βαζω το buffer  και που στο δοχειο ή στο ενυδρειο

β)ποτε seachem lake salt και που στο δοχειο η΄ενυδρειο

γ) ποτε τα βακτηρια και που στο δοχειο ή ενυδρειο

τελος ειχα σκοπο καποια στιγμη να παρουσιασω το ενυδρειο με φωτογρφιες βημα προς βημα αλλα λογω εππαγγελματικων υποχρεωσεων δεν το εκανα ακομα αλλα το βασικοτερο ειναι οτι ηθελα να εχω βαλει κ τα ψαρακια μεσα ωστε να ειναι ολκληρομενο.

το ξενερωμα ειναι οτι δεν μπορω να τα βρω αυτα τα ψαρια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος george78 έγραψε:

αλλαγη νερου:

1)εχω βαλει το νερο σε δοχειο που θα κανω την αλλαγη  απο εχθες (120λτ).

2)εχω βαλει θερμοστατη για ν αφτασει στους 26 βαθμους

και απο εδω κ περα θελω να μου πειτε αν μπορειτε....

α)ποτε βαζω το buffer  και που στο δοχειο ή στο ενυδρειο

β)ποτε seachem lake salt και που στο δοχειο η΄ενυδρειο

γ) ποτε τα βακτηρια και που στο δοχειο ή ενυδρειο

τελος ειχα σκοπο καποια στιγμη να παρουσιασω το ενυδρειο με φωτογρφιες βημα προς βημα αλλα λογω εππαγγελματικων υποχρεωσεων δεν το εκανα ακομα αλλα το βασικοτερο ειναι οτι ηθελα να εχω βαλει κ τα ψαρακια μεσα ωστε να ειναι ολκληρομενο.

το ξενερωμα ειναι οτι δεν μπορω να τα βρω αυτα τα ψαρια.

 

Για μενα με τον αραγωνητη  θα εισαι μια χαρα  φιλε μου , μην βαζεις ουτε buffer  ουτε seachem lake salt ( θα εχεις προβληματα ) .

Βακτηρια για μενα βαζε μονο τους πρωτους δυο μηνες οταν θα κανεις αλλαγες νερου.

Μετα απο τους δυο μηνες μονο οταν θα καθαριζεις το φιλτρο σου θα βαζεις ,οχι σε καθε αλλαγη νερου.

Οταν το φιλτρο σου θα εχει στρωση και θα εχει βρει την ισορροπια του σε κανα 5-6 μηνο περιπου και θα εισαι ΟΚ σε ολα να μην βαζεις πια τα Βακτηρια.

Απο εκει και περα απλα προσοχη αν εχεις δυο φιλτρα , παντα καθαριζουμε το ενα φιλτρο και μετα απο δυο εβδομαδες το αλλο , ποτε και τα δυο μαζι.

Τα βακτηρια εχουν οδηγιες επανω τους καλο ειναι να τις διαβαζουμε , στο ενυδρειο θα τα βαζεις και θα πανε εκει που πρεπει.

Με καθε αλλαγη νερου βαζε Seachem Prime αντιχλωριο ( σε συμφερει γιατι ειναι μεγαλο το ενυδρειο σου )

welcome africa

:bow:

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια ψαχνεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Τι ψαρια ψαχνεις;

frontosa blue Zaire moba.

 δεν υπαρχουν πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος george78 έγραψε:

frontosa blue Zaire moba.

 δεν υπαρχουν πουθενα.

Μονο αν κανεις παραγγελια θα στα φερουν .

Ξερεις οτι φτανουν τα 30-40 cm σε μηκος ?

Ωραια ψαρια παντος !!!!

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Πουλαει ενα καταστημαψστη θεσσαλονικη,το pet cumulus,στη Βασιλεως Γεωργιου 42.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dankannn έγραψε:

Μονο αν κανεις παραγγελια θα στα φερουν .

Ξερεις οτι φτανουν τα 30-40 cm σε μηκος ?

Ωραια ψαρια παντος !!!!

εχω σκοπο να παρω 6 μικρα ,να τα μεγαλωσω κ να κρατησω αν ειμαι τυχερος 1 αρσενικο κ 3 θυληκα. το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να τα βρω. οταν λες παραγγελια? απο το εξωτερικο?ξερεις απο καπου να μου δωσεις καμια διευθηνση?

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Πουλαει ενα καταστημαψστη θεσσαλονικη,το pet cumulus,στη Βασιλεως Γεωργιου 42.

ελλαδα δεν υπαρχουν απο οτι ξερω . οταν ειναι μικρα δυσκολο να τα καταλαβεις...

 

Link to comment
Share on other sites

Αν κ τωρα δεν σε πειθω...Τωρα ο Σακης απ οτι ξερω εχει μονο τις blue zair.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Αν κ τωρα δεν σε πειθω...Τωρα ο Σακης απ οτι ξερω εχει μονο τις blue zair.

ΕΧΩ μιλησει κ με αυτον ...!δεν εχει γεννες για την ωρα....ειχε πριν λιγο καιρο αλλα τα εδωσε. δεν προλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε υπαρχουν!Αυτες στο καταστημα παντως ειναι μεγαλα ψαρια κ τις δινει 100€ τη μια απ οτι θυμαμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...