Jump to content

Μεγαλώνοντας babies malawi


Adiabroxos

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι.

Θα ήθελα μερικές γνώμες παιδιών που έχουν πραγματοποιησεί αρκετές γέννες στα ενυδρεία τους. 

Προσωπικά, έχω καταγράψει 3 γέννες: 

1) θηλυκιά κράτησε αυγά 34 ημέρες > άφησα την όλη διαδικασία στην τύχη της > 15 περίπου ψαράκια μέτρησα αρχικά > πάνω στο μήνα ήταν κάπου 10 (δύσκολο να μετρηθούν με όλες αυτές τις πέτρες) > δεν άλλαξα καν τις αλλαγές μου - δλδ 1 αλλαγή 50% τη βδομάδα. Κάπου εκεί, παρέκαμψα μια αλλαγή και μέσα σε μια βδομάδα, έχανα 1 ψαράκι την ημέρα, μέχρι που τελικά έμειναν 3 :( > θεώρησα πως το λάθος μου ήταν που παρέκαμψα την αλλαγή > για την ιστορία, τα 3 αυτά ψαράκια είναι ζουν ακόμα και είναι 4 μηνών.

2) 2η γέννα > άφησα πάλι την διαδικασία στην τύχη της > στις 10 ημέρες η θηλυκιά τα έβγαλε > ήταν σε αρκετά πρώιμο στάδιο - αυγό θα έλεγα > τα έφαγε σε 1 λεπτό όλα ο αρσενικός

3) 3η γέννα, πιάσαμε την θηλυκιά κι αφαιρέσαμε τα αυγά σε 2ο ενυδρείο γεννήστρα > 22 αυγά > μετά την πρώτη μέρα επιβίωσαν 18 και τα οποία έζησαν μια χαρά τον πρώτο μήνα > με πολύ προσοχή όλων των κανόνων αναπαργωγής στο μικρό ενυδρείο: τακτική αλλαγή / 2 φορές τάισμα την ημέρα / θέρμανση/φίλτρο/φως όλα ρυθμισμένα όπως το κύριο ενυδρείο > το πρβλημα είναι, ότι εκεί που πάλι θεωρούμε πως έχουμε ξεφύγει τον όποιο κίνδυνο ξεκινάμε και χάνουμε κάθε μέρα και από ένα μικρό. μέσα στις τελευταίες 15 ημέρες έχουν χαθεί 10 απ αυτά κι έχουν παραμείνει 8. ένα νεκρό ανα 1 ή 2 ημέρες. Πείτε μερικές ιδέες για το τι μπορεί να συμβαίνει λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

Στο κυριως ενυδρειο  τα μικρα τρωγονται κατευθειαν.Ισως,ο λογος που την πρωτη φορα χανονταν πιο αργα να ηταν η ηλικια των μεγαλων ψαριων.Στην συνεχεια αφου ωριμασαν και αυξηθηκε το ταπεραμενταο θα τρωγονται ολα εν ριπη οφθαλμου,ειναι φυσιολογικο να συμβαινει αυτο μεσα σε ενα ενυδρειο.

 

Το οτι εχετε απωλειες σε ενυδρειο-γεννηστρα ειναι ανησυχητικο και με προβλημματιζει η ποιοτητα του νερου.Ποια διαδικασια ακολουθειτε για την προετοιμασια του νερου της αλλαγης?

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Στο κυριως ενυδρειο  τα μικρα τρωγονται κατευθειαν.Ισως,ο λογος που την πρωτη φορα χανονταν πιο αργα να ηταν η ηλικια των μεγαλων ψαριων.Στην συνεχεια αφου ωριμασαν και αυξηθηκε το ταπεραμενταο θα τρωγονται ολα εν ριπη οφθαλμου,ειναι φυσιολογικο να συμβαινει αυτο μεσα σε ενα ενυδρειο.

 

Το οτι εχετε απωλειες σε ενυδρειο-γεννηστρα ειναι ανησυχητικο και με προβλημματιζει η ποιοτητα του νερου.Ποια διαδικασια ακολουθειτε για την προετοιμασια του νερου της αλλαγης?

Αν είχε πρόβλημα η ποιότητα του νερού, δεν έπρεπε να έχουμε χάσει ψάρια τον πρώτο μήνα, που υποθέτω είναι και πιο 'εύθραυστα' τα μικρά; Επίσης, αν το πρόβλημα ήταν στο νερό, δεν θα ήταν πιο φυσιολογικό να χάνουμε 2-2 ή 3-3 τα μικρά από μέρα σε μέρα;

Οι υποψίες μας βασικά τις τελευταίες μέρες έχουν εστιαστεί στον τύπο φαγητού. Έχουμε συγκεκριμένη ξηρά τροφή (που χρησιμοποιώ και στο μεγάλο ενυδρείο) την οποία την τρίβουμε και την ρίχνουμε στο μικρό. Και έχουμε παρατηρήσει πως η συγκεκριμένη τροφή μέσα στο νερο φουσκώνει μετά από ώρα, οπότε ίσως τρώνε παραπάνω απ' όσο πρέπει και κάθε μέρα το στομάχι ενός σκάει απ' το πολύ φαί;;; Σκέψεις απλα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, την Δευτέρα κλείνουν 2 σχεδόν μήνες στο μινι-ενυδρείο και σκέφτομαι ότι έχουν πιάσει το μέγεθος να τα ρίξω στο μεγάλο ενυδρείο. Ή ίσως είναι ακόμα νωρίς;

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι το μεγεθος,απλα η εισαγωγη να γινει βραδυ με σβηστα φωτα.Αφηστε σκοτεινα το δωματιο ολο το βραδυ να ηρεμησουν και οταν ξημερωσει θα συνηπαρχουν μια χαρα με τα μεγαλα.

Ποια τροφη δινετε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα τα αφηνω μεσα στο ενυδρειο  και η φυση κανει την δουλεια της.

Βασικα τα labido δεν ενοχλουν τα μωρα τους ιδιαιτερα , σε αντιθεση με τα maigano που τα τρωνε  ολα.

Και τροφη παντα τριμμενα φυλλα και ολα μια χαρα

Το θεμα ειναι να εχεις κρυψωνες ετσι ωστε να μπορεσουν να μεγαλωσουν , μετα ξερουν απο μονα τους !!

Έγινε επεξεργασία - dankannn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Καλο ειναι το μεγεθος,απλα η εισαγωγη να γινει βραδυ με σβηστα φωτα.Αφηστε σκοτεινα το δωματιο ολο το βραδυ να ηρεμησουν και οταν ξημερωσει θα συνηπαρχουν μια χαρα με τα μεγαλα.

Ποια τροφη δινετε?

Έχω μια μικρή επιφύλαξη για τις μάρκες τροφών γιατί δεν τα έχω μαζί μου αυτή τη στιγμή που γράφω: στο μεγάλο ενυδρείο εναλλάσω τις τροφές μεταξύ Vegi Pellet και Vegi Flake αλλά και 'sera' cichlid που είναι η ξηρή-μικτή (ζωική/φυτική) τροφή που ανέφερα παραπάνω. Στο μικρό ενυδρείο ρίχνω αποκλειστικά την τελευταία - τριμμένη. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dankannn έγραψε:

Εγω παντα τα αφηνω μεσα στο ενυδρειο  και η φυση κανει την δουλεια της.

Βασικα τα labido δεν ενοχλουν τα μωρα τους ιδιαιτερα σε αντιθεση με τα maigano που τα τρωνε  ολα.

Και τροφη παντα τριμμενα φυλλα και ολα μια χαρα

Το θεμα ειναι να εχεις κρυψωνες ετσι ωστε να μπορεσουν να μεγαλωσουν μετα ξερουν απο μονα τους !!

 

Όπως ανέφερα παραπάνω, στην 1η γέννα που τα κράτησε πολύ, δεν είχα θέμα να φαγωθούν απ' τον αρσενικό. Στην 2η γέννα όμως που τα κράτησε ελάχιστα (10 μέρες) δεν ήταν ικανά τα νεογνά καν να κολυμπήσουν - το αυγό τους τα βάραινε και τα κόλλησε στο βυθό και τα κανε μια χαψία ο αρσενικός. 

 

Τι ποσοστό επιβιώνει συνήθως;

Συγκλίνω πως το λάθος που γίνεται είναι στην τροφή, οπότε από δω και πέρα και στην επόμενη γέννα θα παίξω αποκλειστικά τριμμένα flakes

 

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως η θηλυκιά είναι πάλι με μωρά, πάνω από 10 μέρες τώρα. Βλέπω να αρχίσω να ανησυχώ σε λίγο καιρό για τα πολλά ψάρια του ενυδρείου και τι θα τα κάνω χαχα

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα ζουσαν περιπου 6-7 ψαρακια καθε φορα απο καθε θηλυκο labido  , και αυτο περιπου 3 φορες τον χρονο που  γεννουσε η καθε θηλυκια μου.

Φυσικα να πω οτι απο τοτε που εβαλα maigano δεν ξαναειδα γεννα απο labido , και γιατι τα τρωνε και γιατι δεν τα αφηνουν να κανουν αγαπουλες

χαχαχα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Adiabroxos έγραψε:

Παρεπιπτόντως η θηλυκιά είναι πάλι με μωρά, πάνω από 10 μέρες τώρα. Βλέπω να αρχίσω να ανησυχώ σε λίγο καιρό για τα πολλά ψάρια του ενυδρείου και τι θα τα κάνω χαχα

 

Θα τα χαριζεις η θα τα δινεις με ενα συμβολικο κοστος

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος dankannn έγραψε:

Σε μενα ζουσαν περιπου 6-7 ψαρακια καθε φορα απο καθε θηλυκο labido  , και αυτο περιπου 3 φορες τον χρονο που  γεννουσε η καθε θηλυκια μου.

Φυσικα να πω οτι απο τοτε που εβαλα maigano δεν ξαναειδα γεννα απο labido , και γιατι τα τρωνε και γιατι δεν τα αφηνουν να κανουν αγαπουλες

χαχαχα

 

Εγώ ξεκίνησα με τον αρσενικό και 2 θηλυκές - αλλά η μία μας άφησε χρόνους μέσα στις πρώτες βδομάδες. Τα πήρα ενήλικα κάπου 2 χρόνων, από άλλο παίδι από εδώ απ' το φορουμ και τώρα τα εχω κάπου 8 μήνες στο ενυδρείο μου. Οπότε μπορεί να έχω έμπειρα ψάρια με άπειρο ιδιοκτήτη, οπότε με μαθαίνουν τρόπους :D 

 

Επίσης αυτό που ανέφερες με την προσθήκη maigano, ίσως είναι καλή λύση όταν θέλω να ανακόψω την αναπαραγωγική τους τάση

Έγινε επεξεργασία - Adiabroxos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να δινεις στα μικρα την vegi flakes καλα τριμμενη.Εχω μεγαλωσει πολλες γεννιες με αυτην αποκλειστικα και χωρις απωλειες.Την αλλη δεν την ξερω καλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Καλυτερα να δινεις στα μικρα την vegi flakes καλα τριμμενη.Εχω μεγαλωσει πολλες γεννιες με αυτην αποκλειστικα και χωρις απωλειες.Την αλλη δεν την ξερω καλα.

Να σε ρωτήσω μια λεπτομέρεια: Αφού έχεις τρίψει τα flakes, τα εισάγεις με το χέρι σου μέσα στο νερό ή απλά τα αφήνεις στην επιφάνεια. 

Γενικότερα - και για το μεγάλο ενυδρείο ισχύει αυτό - έχω την εντύπωση, πως αν δεν εισάγω την τροφή με το χέρι μου μέσα στο νερό, και τ' αφήσω στην επιφάνεια, τότε υπάρχουν κομμάτια που παραμένουν στην επιφάνεια και δεν εντοπίζονται απ' τα ψάρια με αποτέλεσμα να μένουν υπολείματα τροφής στην επιφάνεια. 

 

**Μιλάω για flakes - τα pellets Κατεβαίνουν μια χαρά

Έγινε επεξεργασία - Adiabroxos
Link to comment
Share on other sites

Παντα τα βαζεις μεσα στο νερο με τα δαχτυλα σου και εκει αφηνεις ή τριβεις την τροφη.Και με τα πελετ το ιδιο γιατι καποιες φορες απο την τρελα τους με το που ανοιγει το καπακι του ενυδρειου πηδανε εξω και καταπινουν και αερα.

Εκτος αυτου εχει πλακα να σου τσιμπανε τα δαχτυλα :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Παντα τα βαζεις μεσα στο νερο με τα δαχτυλα σου και εκει αφηνεις ή τριβεις την τροφη.Και με τα πελετ το ιδιο γιατι καποιες φορες απο την τρελα τους με το που ανοιγει το καπακι του ενυδρειου πηδανε εξω και καταπινουν και αερα.

Εκτος αυτου εχει πλακα να σου τσιμπανε τα δαχτυλα :P

Ωχ.. το να καταπίνουν αέρα είναι κακό; Εγώ νόμιζα το κάνουν που και που για πλακα :D

 

Ή όταν καταπίνουν αέρα θεωρείται απόπειρα αυτοκτονίας? :D

Έγινε επεξεργασία - Adiabroxos
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα μπουνα ειναι επιρρεπει στην ασθενεια malawi bloat ιιισως το να περνουν αερα στο στομα τους τα επιρεαζει αρνητικα.Δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο που σου γραφω αλλα καπου το χω διαβασει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...