Jump to content

Νέο nano light reef 84lt


nasos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους αλατισμένους !!!!

Μετά απο αρκετή σκέψη και αρκετό μπόλιασμα απο τον φίλο μου Νικο - @Karlos είπα να ξεστήσω το φυτεμένο μου και να το κάνω light reef .

Το ενυδρείο ειναι 60χ40χ35 με extra clear , 84λτ μεικτα 75 καθαρα και πιστευω με βραχο και αραγωνιτη να ειναι κανα 60αρι καθαρα .

Ελπίζω να με αντέξετε γιατι θα σας ζαλίζω στις απορίες :hehe:hehe:hehe .

Απο εξοπλισμό εκτός απο σκίμερ που θα μπει αρκετα αργότερα σχεδον όλα τα εχω παρει.

Απο κυκλοφορία θα εχω εναν κυκλωφορητη 2000λτ\ω SICCE Nano Voyager 2000 lt  και θα βοηθάει και ενα εξωτερικό φίλτρο eheim 2075 1200lt\h για ανθρακα και αντιφωσφορο .

Εχω πάρει 7κιλα νεκρο αραγωνιτη και αλλο τόσο νεκρο βράχο .

Απο βακτήρια πηρα το Seachem Stability , πυκνώμετρο sera ( αργοτερα θα πάρω ρεφρακτομετρο) και αλάτι red sea 4kg.

Για τον φωτισμό είχα ανοιξει αλλο θεμα στην αντιστοιχη κατηγορια , στο οποιο μου λύθηκαν όλες οι απορίες .

 

Σκεφτομαι να το στρωσω μόνο με νεκρο βράχο και βακτήρια ωστε να ειμαι σιγουρος τι θα εχω μέσα και αν βρω να ριξω μεσα μονο λιγο κοράλλινη πανω στο βραχο.

Δεν με ενδιαφερει ποσο χρόνο θα κάνει να στρωθει , αλλα η ερωτηση μου ειναι θα στρωθει η αδικα θα περιμένω ???

Αν εχετε καμια καλή πρόταση θα χαρω πολυ να την ακουσω ωστε να μην παιδευομαι αδικα !!!

 

Ευχαριστώ, 

 

 

Έγινε επεξεργασία - nasos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.φυσικα και θα στρωθει να ριχνεις και λιγο τροφη που και που και σε κανα διμηνο περιπου θα εισαι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τροφή έχω σπιρουλινα για θαλασσινό,  κάνει? 

Βακτήρια να ριχνω? 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες για δες εδώ

Επισείς βακτήρια θα πρότεινα τα spacial blend η τα microbacter n7.βάζεις κανονικά όπως γράφουν οι οδηγιες.ΥΠΟΜΟΝΗ.Εαν ξεκινήσεις με νεκρό θα πάει περίπου 8 μήνες +σίγουρα μέχρι να πιάσει σιγά σιγά κοραλινη Όμως έχεις όλα τα ατού με το μερο σου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες Νάσο !

Με υπομονή και διάβασμα όλα θα βρουν το δρόμο τους !

δωσε χρόνο στο βράχο σου και με βακτήρια , φως και αργότερα κοπιποδα κτλ θα πάρει ζωή !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το ξεκινήσω το αλλο Σάββατο οποτε μεχρι τότε θα σας πρηξω , οχι οτι μετα θα σας αφησω σε ησυχία. 

Αλλαγές νερού θα κανω κανονικά καθε βδομάδα η οχι πιο αργά μεχρι να αρχισει να στρώνει? 

Βακτήρια θα  κανω το προγραμμα των 7 ημερών και μετα καθε εβδομάδα?

Τα φωτα τα ξεκινάω απο την πρωτη μέρα? 

Τα πρώτα ζωντανά μετα απο 8 μήνες η μπορεί και νωρίτερα? 

Το σκιμερ υπαρχει πρόβλημα αν το βάλω σε κάνα μήνα, η να περιμενω να το ξεκινησω τότε που θα το εχω ? 

Ευχαριστώ και συγγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος nasos έγραψε:

Σκέφτομαι να το ξεκινήσω το αλλο Σάββατο οποτε μεχρι τότε θα σας πρηξω , οχι οτι μετα θα σας αφησω σε ησυχία. 

Αλλαγές νερού θα κανω κανονικά καθε βδομάδα η οχι πιο αργά μεχρι να αρχισει να στρώνει? καθολου μεχρι να στρωσει.

Βακτήρια θα  κανω το προγραμμα των 7 ημερών και μετα καθε εβδομάδα?σωστα

Τα φωτα τα ξεκινάω απο την πρωτη μέρα? για μενα ναι

Τα πρώτα ζωντανά μετα απο 8 μήνες η μπορεί και νωρίτερα? μολις στρωσει αμεσως μπορεις ενα δυο και βλεπεις απο τις μετρησεις

Το σκιμερ υπαρχει πρόβλημα αν το βάλω σε κάνα μήνα, η να περιμενω να το ξεκινησω τότε που θα το εχω ? Εαν μπορεις βαλτο με το ξεκινημα μαζι με αντιφωσφωρο

Ευχαριστώ και συγγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις :thumbsu:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

 

Με πρόλαβες για τον αντιφωσφορο και τον άνθρακα τα βάζω και αυτά από την πρώτη μέρα?  

Δυστυχώς έπεσαν πολλά και για σκιμερ είναι στον προϋπολογισμό του επόμενου μήνα :hehe:hehe γιατί αλλιώς με βλέπω να πηγαίνω να μείνω στον @Karlos Αφού θα με διώξει η γυναίκα :hehe:hehe

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είπα θα νοικιάσουμε μιαπό γκαρσονιέρα μαζί. ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Το ενυδρείο στήθηκε την Παρασκευή το βράδυ,  ρυθμιστηκε η αλατοτητα στο 1022 και τρέχει με 8 κιλά νεκρό βράχο και 8 κιλά νεκρό αραγωνιτη,  έχει μπει 500ml άνθρακας και αντιφωσφορος για τα λίτρα του και λίγο παραπάνω. Βακτήρια seachem stability 2η μέρα σήμερα.  Το σκιμερ να το βάλω από τώρα να τρέχει η να περιμένω?  Την άλλη βδομάδα θα βάλω και 2 κιλά ζωντανό βράχο για μπολι.  Να βάλω τότε το σκιμερ?

20170422_161242.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα άφηνα 2-3 μέρες και μετά θα έβαζα το σκίμερ. Οχι οτι αν θα το έβαζες και τώρα θα γινόταν κάτι το τράγικό. Οτι θέλεις βασικά. 

 

Τον κυκλοφοριτη σου κάντον να κοιτάει λιγάκι την επιφάνεια. Δώστου 5-10 μοίρες άνοδο. 

 

Το φωτιστικό ποιό είναι? με πόσες λάμπες? 

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη,το σκιμερ σημερα, βαλτο,επισεις βακτηρια παρε special blend,microbacter και υπομονη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Εγω θα άφηνα 2-3 μέρες και μετά θα έβαζα το σκίμερ. Οχι οτι αν θα το έβαζες και τώρα θα γινόταν κάτι το τράγικό. Οτι θέλεις βασικά. 

 

Τον κυκλοφοριτη σου κάντον να κοιτάει λιγάκι την επιφάνεια. Δώστου 5-10 μοίρες άνοδο. 

 

Το φωτιστικό ποιό είναι? με πόσες λάμπες? 

Οκ ευχαριστώ, 

Τον κυκλοφορητη θα τον ανεβάσω αύριο. Το φωτιστικό είναι το sun sun 2x24 t5 με μια λάμπα ati blue + και η άλλη προς το παρών είναι η δικιά του marine 10000k και θα την αλλάξω με μια ati coral + .

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Καλη αρχη,το σκιμερ σημερα, βαλτο,επισεις βακτηρια παρε special blend,microbacter και υπομονη.

Ένα απο τα δυο η και τα δύο?  

Να τα ριχνω μαζί με το seachem ?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος nasos έγραψε:

Ένα απο τα δυο η και τα δύο?  

Να τα ριχνω μαζί με το seachem ?

Ενα απο τα δυο μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Ενα απο τα δυο μονο του.

Και να σταματήσω το seachem η να το τελειώσω και να συνεχίσω με αυτά.  Έχω πάρει το μικρό μπουκαλάκι που θα βγάλει λίγο.  Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος nasos έγραψε:

Και να σταματήσω το seachem η να το τελειώσω και να συνεχίσω με αυτά.  Έχω πάρει το μικρό μπουκαλάκι που θα βγάλει λίγο.  Ευχαριστώ 

οκ τελειωσετο και στο τελος ριξε και το αλλο μαζι.και μετα το συνεχιζεις μονο του.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

οκ τελειωσετο και στο τελος ριξε και το αλλο μαζι.και μετα το συνεχιζεις μονο του.

Οκ από βδομάδα θα ξεκινήσω special blend . Κοπιποδα Ποτέ πρέπει να ρίξω? 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος nasos έγραψε:

Οκ από βδομάδα θα ξεκινήσω special blend . Κοπιποδα Ποτέ πρέπει να ρίξω? 

Σε κανα 15 μερο ξεκινα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλως ήρθες στο απέραντο γαλάζιο φίλε @nasos !!!

Είναι πολύ καλό οτι ξεκινήσατε μαζί τα ενυδρεία σας και θα βοηθηθείτε πολύ..Το οτι επέλεξες νεκρό βράχο σημαίνει οτι πήρες τον αργό δρόμο στρωσίματος αλλά τον πιο σίγουρο..Από την ώρα όμως που έχεις υπομονή  αυτό θα σε ανταμοιψει..Για πες μας ποιο σκιμερράκι πήρες τελικά? Το σκιμμεράκι βάλτο να δουλεύει και αυτό σιγά σιγά για να στρώνει και αυτό μαζί με το ενυδρείο σου έτσι ώστε μόλις μπει ο ζωντανός βράχος να μαζέψει αμέσως ότι πετάξει..Εννοειτε οτι θα στρώσει όπως είπαν τα παιδιά με βακτήρια και κωπίποδα αργότερα..Για να βάλεις ζωντανά όχι δεν θα χρειαστεί να περάσουν 8 μήνες απλά μετά από αυτό το διάστημα θα δεις οτι το σύστημα σου θα σταθεροποιηθεί..Άσε να περάσει λίγο ο καιρός και μόλις βλέπεις τις πρώτες άλγες να εμφανίζονται τότε ξεκινάς σιγά σιγά την προσθήκη κωπιπόδων και λίγο αργότερα και κανένα σαλιγκαράκι για να αρχίσουν να κάνουν τη δουλειά τους και μόλις δεις οτι και η αμμωνία σου πλέον έχει μηδενιστεί και τα νιτρώδη είναι σε πολύ χαμηλά-μηδενικά επίπεδα τότε ξεκινάς και με τα πρώτα σου ζωντανά(κολυμβητές).Υπομονή ,υπομονή και καλή υπομονή σου εύχομαι!!! :) 

Υ.Γ. Αποψή μου την αλατότητα να την πας εκεί ώστε το πυκνόμετρο να μετράει 1024-1026 διότι αυτά ναι μεν είναι αξιόπιστα διότι ούτε καλιμπράρισμα  χρειάζονται ούτε τίποτα αλλά από προσωπική μου εμπειρία χάνουν 1-2 βαθμούς γιατί όποτε μετράω με ψηφιακό μηχάνημα που το καλιμπράρω εκείνη την ώρα πάντα μου δείχνει 1-2 βαθμούς παρακάτω.. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Καλημέρα και καλως ήρθες στο απέραντο γαλάζιο φίλε @nasos !!!

Είναι πολύ καλό οτι ξεκινήσατε μαζί τα ενυδρεία σας και θα βοηθηθείτε πολύ..Το οτι επέλεξες νεκρό βράχο σημαίνει οτι πήρες τον αργό δρόμο στρωσίματος αλλά τον πιο σίγουρο..Από την ώρα όμως που έχεις υπομονή  αυτό θα σε ανταμοιψει..Για πες μας ποιο σκιμερράκι πήρες τελικά? Το σκιμμεράκι βάλτο να δουλεύει και αυτό σιγά σιγά για να στρώνει και αυτό μαζί με το ενυδρείο σου έτσι ώστε μόλις μπει ο ζωντανός βράχος να μαζέψει αμέσως ότι πετάξει..Εννοειτε οτι θα στρώσει όπως είπαν τα παιδιά με βακτήρια και κωπίποδα αργότερα..Για να βάλεις ζωντανά όχι δεν θα χρειαστεί να περάσουν 8 μήνες απλά μετά από αυτό το διάστημα θα δεις οτι το σύστημα σου θα σταθεροποιηθεί..Άσε να περάσει λίγο ο καιρός και μόλις βλέπεις τις πρώτες άλγες να εμφανίζονται τότε ξεκινάς σιγά σιγά την προσθήκη κωπιπόδων και λίγο αργότερα και κανένα σαλιγκαράκι για να αρχίσουν να κάνουν τη δουλειά τους και μόλις δεις οτι και η αμμωνία σου πλέον έχει μηδενιστεί και τα νιτρώδη είναι σε πολύ χαμηλά-μηδενικά επίπεδα τότε ξεκινάς και με τα πρώτα σου ζωντανά(κολυμβητές).Υπομονή ,υπομονή και καλή υπομονή σου εύχομαι!!! :) 

Υ.Γ. Αποψή μου την αλατότητα να την πας εκεί ώστε το πυκνόμετρο να μετράει 1024-1026 διότι αυτά ναι μεν είναι αξιόπιστα διότι ούτε καλιμπράρισμα  χρειάζονται ούτε τίποτα αλλά από προσωπική μου εμπειρία χάνουν 1-2 βαθμούς γιατί όποτε μετράω με ψηφιακό μηχάνημα που το καλιμπράρω εκείνη την ώρα πάντα μου δείχνει 1-2 βαθμούς παρακάτω.. ;)

καλημέρα και ευχαριστω πολυ για όλες τις πληροφορίες . Σκιμερ πήρα το fluval ps1 αλλα μου εχει γεμισει το ενυδρείο φυσαλίδες και δεν ξερω τι φταίει !!!!!

Θα βάλω και λιγο ζωντανο βράχο ( 2κιλά) απο Τριτη για να βοηθήσω το σύστημα .Βράχο θα βάλω τον ίδιο που πήρε και ο @Karlos ο οποίος απ' οτι μου είπε είναι πού καλός!!!!!

Αν υπάρχει καμία ιδέα για το σκίμερ ?????????

 

Αργότερα που θα μπεί και το σαμπ ( μετά το καλοκαίρι ) θα αλαχτεί  με το γνωστό mce 300 , αλλα ελπίζω να στρώσει και το φλούβαλ !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, nasos said:

καλημέρα και ευχαριστω πολυ για όλες τις πληροφορίες . Σκιμερ πήρα το fluval ps1 αλλα μου εχει γεμισει το ενυδρείο φυσαλίδες και δεν ξερω τι φταίει !!!!!

Θα βάλω και λιγο ζωντανο βράχο ( 2κιλά) απο Τριτη για να βοηθήσω το σύστημα .Βράχο θα βάλω τον ίδιο που πήρε και ο @Karlos ο οποίος απ' οτι μου είπε είναι πού καλός!!!!!

Αν υπάρχει καμία ιδέα για το σκίμερ ?????????

 

Αργότερα που θα μπεί και το σαμπ ( μετά το καλοκαίρι ) θα αλαχτεί  με το γνωστό mce 300 , αλλα ελπίζω να στρώσει και το φλούβαλ !!!!!!!!

Κατά πάσα πιθανότητα είναι επειδή το σκίμμερ τώρα ξεκίνησε να δουλεύει και θέλει το χρόνο του..Σε κανένα εικοσαήμερο θα είναι πολύ καλύτερα πιστεύω..Τώρα αν θέλεις να κάνεις κάτι άμεσα να σε βοηθήσει μπορείς να κάνεις τα εξής 1) Μείωση της ροης του νερού συνεπώς και μείωση της ροής αέρα που προκαλεί τις φουσκάλες,

2) Άνοιγμα σκιμμερ και καθάρισμα του από τις φυσαλίδες και τις φούσκες που έχει μέσα αλλά τώρα στην αρχή επειδή θα δουλεύει φουλ θέλει συχνά να το κάνεις αυτό και αν δεν λυθεί το πρόβλημα με αυτο πας στην 3) όπου στο μέρος που επιστρέφει το σκίμμερ το νερό στο ενυδρείο να βάλεις ένα μικρό σφουγγαράκι να περνάει από μέσα το νερό(κανε μια μικρή πατέντα να το καρφιτώσεις κάπως εκεί) αλλά με μεγάλη προσοχή η ροή να γίνεται κανονικά για να μην σου δημιουργει προβλήματα με επιστροφή νερού στο σκίμμερ που θα στο μπουκώνει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...