Jump to content

Παχυσαρκα Χρυσοψαρα - Αυξηση Ροης


Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα και καλες γιορτες.

Μου δημιουργείται ενα μεγαλο ερώτημα .

Ολη την περιοδο του χειμωνα μεχρι και σημερα τα ψαρια μου τρεφονται τεσσερις φορες την ημερα και το τελευταιο ταισμα γινετε τρης ωρες πριν κλεισουν τα φωτα.

Λογω της τροφης που ηταν λαθος επιλογη περισσοτερη ζωικης προελευσεις πρωτεΐνες την αναμιξη με τροφη για αλγοφαγα ψαρια αλλα και παλι ειχε σαν αποτελεσμα η λαθος τροφη να παχυνει τα ψαρια μου.

Τελειωσε αυτη η τροφη και τους πηρα την σωστη με φυτικες πρωτεινες πριν δυο μερες σκέφτηκα εφοσον τους εκανα και 1 μερα νηστεια την εβδομαδα με αποτελεσμα να παχαίνουν και παλι τωρα που εχω την σωστη τροφη να τους βαλω και ενα παλιο εσωτερικο φιλτρο που εχω απο το προηγουμενο ενυδρειο για να αυξηθεί η κινηση τους και η καφση τους.

Το φιλτρο αυτο ειναι ενα εσωτερικο της MARINA στα 1000 Lit/Ωρα

Τα ψαρια μου ειναι .

1 με γονιδια Pearscale 

3 Oranda

Vailtail

1 black moor

1 Shubunkin

Αν βαλω το εσωτερικο το Pearscale θα εχει προβλημα και  θα πρέπει να φιγη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρυθμίσεις την τροφή τους και θα είναι οκ. 

 

Τον χειμώνα τα είχες για κάποια περίοδο θυμάμαι σε υπερβολικά χαμηλή θερμοκρασία ενώ η ταΐστρα σου έριχνε φουλ φαγητό. Μηδενικές καύσεις με κανονικό τάισμα. 

 

4 φορές την ημέρα θεωρώ ότι είναι υπερβολικό.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις πως 4 φορες την ημερα ειναι πολυ αυτο? :bigemo_harabe_net-135:

large.WP_20170412_15_23_37_Pro.jpg.fb8629399268ab32e5760513530b6b10.jpglarge.WP_20170412_15_23_28_Pro.jpg.fd37e15b8e6c5934f6a5c44956e02eb6.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Κάντο 2 να δεις.

:jawdrop::jawdrop::jawdrop::jawdrop: Μονο 2?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 2 φορές τα ταϊζω τα δικά μου, 4 ενυδρεία. 

Link to comment
Share on other sites

αν μπορουσα να σπασω αυτην την ποσοτητα με καποιο τροπο στα 2 θα με επερνε για 4  ταϊσματα

Π.χ. 4φορες * 1/2 ποσοτιτα?

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια να μειωσω την ποσοτητα αλλα να αφησω την συχνοτητα ως εχει?

Link to comment
Share on other sites

Ειδικός δεν είμαι, λες ότι έχεις χοντρά ψάρια και σκέφτεσαι να τους κάνεις γυμναστική αντί δίαιτα. Εγώ αυτό δεν το έχω δει πουθενά, αν το έχεις διαβάσει κάπου και παίζει κάντο, εγώ απλά θα μείωνα την τροφή. 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρα πολυ αυτη η ποσοτητα για μια ημερα Γιαννη..

Γι'αυτο εχεις και αλγες.

Καλυτερα αν δεν μπορεις να περιορισεις την ποσοτητα να ταιζεις φλεικς.Ειναι απο την φυση τους πολυ λιγοτερα σε γραμμαρια απο τα πελετ.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω φιλε μου για να μαθω ρωταω κανεις μας δεν μπορει να τα ξερει ολα :) 

Sorry  αν εγινα σπαστικος :bigemo_harabe_net-135:

υποθεσεις κανω μπας και εχει ακουση κανεις κατι πανω σε αυτο εκτος της μειωσης τροφης.. οχι πως δεν θα σε ακουσω θα το κανω σε λιγα λεπτα  κιολας που θα παω κατω στο ενυδρειο :) 

Ολη η απορια μου γεννηθηκε διοτι συνηθως λεμε πως λιγοτερη τροφη σε περισσοτερες συχνοτητες ειναι καλυτερα απο πολυ τροφη σε λιγες συχνοτητες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Ειναι παρα πολυ αυτη η ποσοτητα για μια ημερα Γιαννη..

Γι'αυτο εχεις και αλγες.

Καλυτερα αν δεν μπορεις να περιορισεις την ποσοτητα να ταιζεις φλεικς.Ειναι απο την φυση τους πολυ λιγοτερα σε γραμμαρια απο τα πελετ.

θα μου μπουκωνει η ταιστρα απο την εξατμιση :( 

εχω δοκιμασει φλεικς και γινεται λασπη στην εξοδο

Link to comment
Share on other sites

Να οριστε και ενα βιντεο που φενετε ξεκαθαρα πως για το μεγεθος τους ειναι παχουλα 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μειωσε τα ταισματα σε δυο φορες την ημερα και μετα απο λιγο καιρο μια φορα την ημερα,θα εχεις

ποιο υγιη ψαρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια καταλαβα :) 

Να τους το κανω με προσαρμογες?

καθε 2 εβδομαδες να λιγοστευω τωρα απο 4 το πηγα στα 3 την μερα, η να το παω 2 κατευθειαν και μετα απο 3-4 εβδομαδες σε 1 φορα

Link to comment
Share on other sites

 καντο 2 και 1 φορά την εβδομάδα μην ταΐσεις καθόλου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα πελλετ ειναι ιχθυοτροφιου και ειναι οντως αρκετα παχυντικη. Και εγω την κανω χρηση αλλα μια φορα ανα δυο μερες και οντως επιβαρυνη αρκετα το ενυδρειο μια που ειναι πλουσια σε πρωτεινη. Απο την αλλη τα χρυσοψαρα ειναι συνεχεια στην αναζητηση τροφης και οργωνουν ολοι την ημερα οποτε παρε καποια τροφη πλουσια κυριως σε ινες και φυτικα υποπροιοντα για να εχουν την αισθηση οτι χορτενουν και σιγα σιγα να επανελθουν στα κανονικα τους κιλα. Μην τους κανεις πληρη νηστεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρακα γιαννη δινεις καθολου??Ακολουθας καποια συγκεκριμένη ασύγχρονη Διατροφή??
Απο τι αποτελείται η διατροφη τους??


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος lth έγραψε:

Αρακα γιαννη δινεις καθολου??Ακολουθας καποια συγκεκριμένη ασύγχρονη Διατροφή??
Απο τι αποτελείται η διατροφη τους??


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αρακα 2 φορες τον μηνα τους δινω.

καθε δευτερα που εχω ρεπο τους δινω μπροκολο και καποια φρουτα  εποχης εκτός εσπεριδοειδων κοβοντας τα 3 ταϊσματα.

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Αυτα τα πελλετ ειναι ιχθυοτροφιου και ειναι οντως αρκετα παχυντικη. Και εγω την κανω χρηση αλλα μια φορα ανα δυο μερες και οντως επιβαρυνη αρκετα το ενυδρειο μια που ειναι πλουσια σε πρωτεινη. Απο την αλλη τα χρυσοψαρα ειναι συνεχεια στην αναζητηση τροφης και οργωνουν ολοι την ημερα οποτε παρε καποια τροφη πλουσια κυριως σε ινες και φυτικα υποπροιοντα για να εχουν την αισθηση οτι χορτενουν και σιγα σιγα να επανελθουν στα κανονικα τους κιλα. Μην τους κανεις πληρη νηστεια.

Θα ψαξω να βρω και αλλες τροφες

πριν 7 ώρες, το μέλος Ba1a22 έγραψε:

 καντο 2 και 1 φορά την εβδομάδα μην ταΐσεις καθόλου. 

οκ φιλε μου 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους
Χριστός ανέστη.

Μπορω να σας πω πως εδω και 3 μερες που τα ζωντανά μου ταΐζονται δυο αντι για τέσσερις φορές έχουν αρχίσει να στρώνουν οι κοιλίτσες τους και τα βλέπω να οργώνουν όλη μέρα τον βυθό τους.

Σήμερα θα κάνω την προγραμματισμένη αλλαγή νερού και θα την κάνω λίγο μεγαλύτερη για να βελτιώσω πιο γρήγορα την ποιότητα του νερού και να εξαφανίσω την ΒΒΑ άλγη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καθαρισε και τα φιλτρα και κανε και μια σκουπα...........;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Καθαρισε και τα φιλτρα και κανε και μια σκουπα...........;)

τα έκανα την προηγούμενη δευτέρα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το σαββατο προμηθεύτηκα και τροφή σε φιλαράκι όπως μου πρότεινε ο @Argy1 και κατα την γνώμη μου είναι καλή.

( sera Pond Fkakes )

Κάθε Κυριακή θα ταΐζω μόνο φιλαράκι και τις άλλες μέρες με πελετ.

Δευτέρες αφαγία

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου και Χρόνια Πολλά με υγεία σε όλους!!!

Τα ψάρια σε γενικές γραμμές όπως θέλεις να τα βλέπεις μπορείς να τα κάνεις αρκεί να έχουν σωστές συνθήκες για να είναι υγειή..Εννοώ ότι αν θέλεις να τα ταίζεις μία φορά με αρκετές πρωτείνες τα ψάρια σου θα είναι αρκετά κινητικά ψάχνωντας για τροφή,αν τα θέλεις αργοκίνητα για περισσότερες φωτογραφίες τάισμα 3 φορές την ημέρα(για μένα είναι το max).Για παράδειγμα στο ενυδρείο μου που έχω είναι θαλασσινό και ταίζω μία φορά την ημέρα και τα ψάρια διατηρούνται σε μία πολύ καλή κατάσταση για εμένα..Το χα περάσει το στάδιο του πολύ ταίσματος και το μόνο που έβγαλα σαν συμπέρασμα ήταν το οτι δεν πρόσέφερα κάτι επιπλέον στα ψαράκια παρα μόνο επιβαρυμένες συνθήκες νερού!!Αποψή μου λοιπόν να μειώσεις την τροφή όπως κι έκανες κι αν δεις οτι κάτι δε σου αρέσει (καυγάδες την ώρα του φαγητού για το ποιος θα φάει περισσότερο) δίνεις ένα τικ παραπάνω!!Μην τα φοβάσαι τα ψάρια αντέχουν χωρίς καθόλου τροφή πάνω απο 20 μέρες!!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

το σαββατο προμηθεύτηκα και τροφή σε φιλαράκι όπως μου πρότεινε ο @Argy1 και κατα την γνώμη μου είναι καλή.

( sera Pond Fkakes )

Κάθε Κυριακή θα ταΐζω μόνο φιλαράκι και τις άλλες μέρες με πελετ.

Δευτέρες αφαγία

μπράβο φιλε τωρα εισαι καλα δεν εχεις προβλημα 2 την ημερα εισαι πολυ κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...