Giannis_X

Παχυσαρκα Χρυσοψαρα - Αυξηση Ροης

26 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Σήμερα έβαλα την ταΐστρα να ρίχνει  μια φορά τη μέρα τροφή και πραγματικά τα βλέπω ποιο κινητικά τα ψάρια μου και ο τρόπος που κολυμπάνε κάπως έχει αλλάξει δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλά αλλάζουν συμπεριφορά μέρα με την ημέρα

1 person likes this

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από Vasomes
      Παιδιά καλησπέρα δεν είμαι καθόλου σχετική με τα ψαράκια αλλά μου έκαναν δώρο ένα ενυδρείο 15 Lt μαζί με δύο ψαράκια και τα δύο χρυσόψαρα και το ένα από αυτά είναι Black moore ( εάν το λέω σωστά )εδώ και τρεις μέρες το μπλακ μοορ στέκεται συνεχώς στον πάτο του ενυδρείου και ανεβαίνει μόνο για να φάει καθώς και κουνιέται ελάχιστα!και έχει πριστει και αλλάξει και κάπως ασπρισει!!έκανα συχνές αλλαγές νερού έχω μέσα φίλτρο και έμπαιναν και σταγόνες για να είναι το νερό φιλικό προς αυτά!!Σήμερα η κτηνίατρος μου είπε να ρίξω tocivec  σε σκόνη!!Αλλά δεν βλέπω βελτίωση!!τι έχει το ψαράκι και τι πρέπει να κάνω ;
    • Από Giannis_X
      Καλημερα στην παρεα  
      Οπως καταλαβατε πολυ καλα και απο τον τιτλο για τον Α και Β λογο θελω να αρχισω να βαζω αλατι στο ενυδρειο με τα χρυσοψαρα.
      1) Ποσα γραμμαρια βαζω ανα λιτρο/λιτρα
      2) Σαν προτη φορα το προσθετω μονο στο νερο της αλλαγης η συνολικα για οσα λιτρα εχω και μετα σε καθε αλλαγη αναλογα με τα λιτρα που θα αντικαταστήσω?

Υ.Γ.
      Τα ενυδρειακα αλατια ως γνωστόν ειναι ακριβα και μικρα σε ποσοτητα!
      Εσεις ποιο αλατι θα μου προτεινατε να παρω?
      Αυτο που βρισκω ειναι μοναχα χωρις προσθετα ενω πρεπει να ειναι και μη ιωδιουχο αν δεν κανω λαθος
    • Από Giannis_X
      Γενική κατηγορία ενυδρείου 
       Κρύου νερού

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):(Εξωτερικές)   121x51x62cm
      Συνολικά Λίτρα: 300
      Sump (λίτρα):--

Οργανισμοί
      Φυτά:Οχι ακόμα
      Ψάρια: 2 Oranda red cap και 2 Pearlscale panda ! καπως ετσι μου τα ειπαν
      Άλλα είδη: αναμενονται αλα 3 Oranda red cap

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Θα μπει μαυρο χαρτονι
      Πέτρες: 5 μη ασβεστολιθικες
      Ξύλα: 1 δεν ξερω την κατηγορια
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα:
      Βυθός: Μαυρο Χαλίκι 1-3mm

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 4 * Τ5 39W Δεν κοιταξα Kelvin
      Διάρκεια φωτισμού: 6 Ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση: Fluval 306 / Dophin Astro 2212
      Θέρμανση/ Ψύξη: 2 * 150w θερμαντηρες 
      Λίπανση:--
      Παροχή CO2:--
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:--
      Διατροφή:

Παράμετροι
      pH:
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3):
      Νιτρώδη (ΝΟ2):
      Νιτρικά (ΝΟ3):
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C):
      Οι φωτογραφιες ειναι θολες λογο οτι ξεχασα να φορτώσω την ψηφιακη και τραβήχτηκαν απο κινητο..

Νεες φωτο αυριο απο την ψηφιακη θα δουμε και το θεμα στισιμο
      Ετσι λοιπον ξεκιναω με το νεο μου ενυδρειο
    • Από gyristroula
      Κρύου νερού, χρυσοψαράδικο

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 65x50x40
      Συνολικά Λίτρα: 130
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: Anubia gigantea, Vallisneria
      Ψάρια: 3 χρυσόψαρα φάνσι
      Άλλα είδη: 1 σαλιγκάρι αγνώστου ταυτότητος, αγνοείται τις τελευταίες μέρες

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: όχι ακόμα
      Πέτρες: ναι
      Ξύλα: ετοιμάζεται ένα ξύλο
      Άλλα διακοσμητικά : -
      Υπόστρωμα: -
      Βυθός: άμμος ποταμίσια

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού: 1 λάμπα philips 28w,2800k,370lm
      Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες περίπου

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση: Aquael turbo 500, σε αναμονή για 1000
      Θέρμανση/ Ψύξη:-
      Λίπανση:-
      Παροχή CO2:-
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:-
      Διατροφή: Dajana gold flakes, Sera goldy color spirulina

Παράμετροι
      pH:-
      Γενική σκληρότητα (GH):-
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
      Αμμωνία (ΝΗ3):-
      Νιτρώδη (ΝΟ2):-
      Νιτρικά (ΝΟ3):-
      Φωσφορικά (PΟ4):-
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 20-22

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: Kάθε εβδομάδα 50 λίτρα
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Σε κουβάδες
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Καθάρισμα βυθού σε κάθε σχεδόν αλλαγή

Φωτογραφίες: 

• Από richie_black_moor
      Καλησπέρα,
      Έχω αναρτήσει Κ μια αγγελία αλλα δε ξέρω ποιο είναι το πιο κατάλληλο μέρος για να απευθυνθώ για το συγκεκριμένο θέμα.Έχω 3 χρυσόψαρα σε ενυδρείο 105 λιτρων. Τα έχω εδώ Κ 4 χρόνια Κ προσπαθω να τα φροντίσω σωστά Κ τα αγαπώ πολυ. Επειδή τον τελευταίο καιρό όμως άλλαξαν κάποιες συνθήκες δυστυχώς ( κ το λεω με πόνο ψυχης) δε μπορώ να τα κρατήσω άλλο. Ψάχνω να βρω κάποιον που θα τα φροντίσει καλά ( σε σωστό ενυδρείο η λίμνη ) για να τα χαρίσω. Κ αν χρειάζεται Κ κατι απ τον εξοπλισμο τους θα το έχει.το μόνο που μ ενδιαφέρει είναι να τα φροντιζει σωστά
    • Από FotisAthanasiadis
      Τόλμησα και εγώ λοιπόν να κάνω μια παρουσίαση του σχετικά νέου μου ενυδρείου!
      Πρόλογος:
      Ξεκίνησα από ένα ενυδρειάκι 10 λίτρων με ένα χρυσόψαρο και έναν πλακόστομο και ένα χρυσόψαρο που έχω ακόμα.
      Μερικές φωτογραφίες από αυτό:

Μετά λοιπόν μπήκαν σε ένα ενυδρείο των 25 λίτρων όπου τώρα κατοικεί μονομάχος:

Και ήρθε η σειρά μετά από 11 μήνες του διακοσάλιτρου, οπού μετά από πολλές ασθένειες(Ευχαριστώ τον Σταμάτη και τον Θοδωρή που με βοήθησαν να τις αντιμετωπίσω) και τον χαμό 2 χρυσόψαρων είναι τώρα μια χαρά 
      Και ας μπούμε τώρα στο ψητό:

Κρύου Νερού

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):102*43*50 
      Συνολικά Λίτρα:210
      Sump (λίτρα): 

Οργανισμοί
      Φυτά:Ονόματα δεν ξέρω.Πέστε τα μου αν βγάλετε άκρη
      Ψάρια:3 χρυσόψαρα(common,fantail,pearlscale)
      Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο:Μπλε(έχει καλυφτεί από άλγες και έχει γίνει πράσινο )
      Πέτρες:2 ασβεστολιθικές και λίγες μη ασβεστολιθικές 
      Ξύλα:1 ρίζα
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα:
      Βυθός:Μαύρο, ψιλό, χαλαζιακό χαλίκι

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2 λάμπες.Δεν έχω βγάλει άκρη τι λάμπες είναι.Σας βάζω φωτογραφίες μπας και καταλάβετε τίποτα
      Διάρκεια φωτισμού:12 ώρες(είχα χρονοδιακόπτη αλλά χάλασε.Θα πάρω καινούριο όμως...)

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση:bluewave5(προσεχώς εξωτερικό)
      Θέρμανση/ Ψύξη:2 ανεμιστηράκια 4watt/ένα (24ώρες)
      Λίπανση:
      Παροχή CO2:
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:Σκούπα βυθού 1 φορά την εβδομάδα,μαγνήτης καθαρισμού,2 αεραντλίες(λειτουργώ τη μία. Δεύτερη έχω για θεραπείες)
      Διατροφή:Μαρούλι,αρακά,Gold Flakes της Dajana, Gold Fish Color Flakes της Tropical, βιταμίνες aquili 1 φορά την εβδομάδα

Παράμετροι
      pH:7,5
      Γενική σκληρότητα (GH):14
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):11
      Αμμωνία (ΝΗ3):0
      Νιτρώδη (ΝΟ2):0
      Νιτρικά (ΝΟ3):15
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C):21

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού:30%/εβδομάδα
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:αντιχλώριο
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:Σκούπες κτλ.(Τα είπα πιο πάνω )

Φωτογραφίες:

Βίντεο:
    • Από FotisAthanasiadis
      Μήπως ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω χρυσόψαρα pearscale;
      Μένω Κιλκίς και θα με βόλευε πολύ αν το μαγαζί ήταν Θεσσαλονίκη. Αλλά με βολεύει και από Internet.
      Επίσης αν κάποιος να με βοηθήσει για τη συγκατοίκηση τους με άλλα χρυσόψαρα;(τάισμα κ.τ.λ.)

• Από manos3
      Εδώ και μισό περίπου χρόνο τρέχω το παρακάτω ενυδρείο με χρυσόψαρα. Είναι το Juwel rio 180, στο οποίο έχω τις εργοστασιακές λάμπες Τ5 2x45w με διάρκεια φωτισμού 6 ώρες και από μετρήσεις είμαι σε pH: 7,6, ΝΗ3: 0, ΝΟ2: 0 και ΝΟ3: 10 κάνοντας αλλαγές νερού 60 lit κάθε βδομάδα. Έχω αφήσει το ενυδρείο σε θερμοκρασία δωματίου τώρα το χειμώνα, το καλοκαίρι θα προστεθεί σύστημα ψύξης με ανεμιστηράκια.

Μαζί με τα 4 χρυσόψαρα που κατοικούν στο ενυδρείο, έχουν προστεθεί anubia nana, anubias barteri caladiifolia, anubias barteri big, vallisneria americana natans, vallisneria gigantea, microsorum pteropus mini, microsorum pteropus windelov, echinodorus barthii και echinodorus bleheri. Στα φυτά που είναι στην άμμο έχω βάλει λίπασμα σε ταμπλέτες στις ρίζες, ενώ εδώ 10 μέρες βάζω μέρα παρά μέρα 0,5 ml seachem flourish. Σύμφωνα με τις οδηγίες στο μπουκάλι, στα λίτρα μου αναλογούν περίπου 4 ml την εβδομάδα, συνολικά βάζω 1,5 ml αφού έχω εύκολα φυτά που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Τα microsorum pteropus mini έχουν βγάλει πάρα πολλά μαύρα στίγματα, τα οποία μου φαίνεται έχουν ελαττωθεί από τότε που βάζω το seachem flourish, ίσως να είναι και ιδέα μου. Εκτός αυτού, το microsorum pteropus windelov αρχικά, αλλά και άλλα φυτά στη συνέχεια έχουν παρουσιάσει κάτι σαν μαύρες τρίχες. Οι μαύρες τρίχες αυτές εμφανίστηκαν πριν αρχίσω να προσθέτω το γενικό λίπασμα έχουν και αρχίσει να αυξάνονται. Είναι κάποια άλγη? Αν ναι, πως την αντιμετωπίζω? Προς το παρόν υπάρχει μόνο σε φυτά που είναι δεμένα σε πέτρες, οπότε θα μπορούσα να τα βγάλω εύκολα από το ενυδρείο για να ακολουθήσω κάποια διαδικασία καθαρισμού.

• Από scouperman@gmail.com
      Καλησπέρα σας και καλη χρονιά. Ειμαι νέος στο forum και στο χόμπι. Εχω ενα 60lt ενυδρειο με εσωτερικό φίλτρο κ φωτισμό στο οποίο είχα έναν μονομαχο για 2 χρονια. Τωρα για πρώτη φορά είπα να δοκιμάσω με χρυσόψαρα. Εχω λοιπόν έναν Κογκολέζο εδώ και ενα μήνα και εχθές αποφάσισα να του φέρω συγκάτοικο, νομίζω ειναι fantail αλλα δεν ειμαι σίγουρος . Το πρόβλημα ειναι οτι μόλις μπήκε ο "νέος" ,ο Κογκολέζος μου τον τάραξε στο κυνήγι. Σημερα ενώ έδειχναν να έχουν ηρεμήσει κάπως , άρχισε να συμβαίνει το αντίθετο . Το fantail δεν αφήνει σε χλωρό κλαρί τον Κογκολέζο μου, ο οποίος προσπαθεί να κρυφτεί κάτω απο το φίλτρο . Τρώνε και οι δυο κανονικά. Η θερμοκρασία ειναι στους 23 βαθμούς. Και οι μετρήσεις κανονικές.Δεν εχω φυτα. Εχω μόνο ενα μικρό βράχο στο κέντρο. Δεν βλέπω "τσιμπιες" μόνο κυνήγι . Το κακό ειναι οτι δεν εχω άλλο ενυδρειο για να απομονώσω τα ψάρια. Ειναι μικρά κ δε μπορω να καταλάβω το φύλο τους. Να ελπίζω οτι θα ηρεμήσουν; Πραγματικά δεν ξερω τι φταίει .

• Από manos3
      Εδώ και λίγο καιρό τρέχω το παρακάτω ενυδρείο στο οποίο διατηρώ common, comet και shubunkin χρυσόψαρα. Προσπαθώ να κρατήσω φυτά Anubias barteri caladiifolia, Anubias nana, Echinodorus barthii και Vallisneria americana natans αλλά συναντώ σημαντικά προβλήματα.

Τα ψάρια έχουν τσακίσει τις valisneries και τους echinodorus και δεν τα αφήνουν να μεγαλώσουν. Χρησιμοποιώ λίπασμα της tropica στις ρίζες για να πάρουν τα πάνω τους αλλά μάταιος κόπος. Τα φυτά αναπτύσσουν ρίζες (τα ψάρια παρόλο που σκάβουν δεν τα έχουν ξεριζώσει) αλλά τα περισσότερα φύλλα έχουν φαγωθεί. Χθες μάλιστα που δεν τάισα για να κάνω νηστεία έγινε ένας μικρός χαμός, η μία valisneria έμεινε μισή... Σε ότι αφορά τα φυτά anubias τώρα, αναπτύσσονται μια χαρά, αλλά τα φύλλα τους πιάνουν καφέ άλγη την οποία καθαρίζω μια φορά τη βδομάδα με τις αλλαγές του νερού. Έχω δοκιμάσει να τις σκιάσω και περιμένω να δω πώς θα πάει, πιστεύω να υποχωρήσει με τον καιρό.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν τελικά είναι δυνατόν να διατηρηθούν φυτά σε ενυδρείο με χρυσόψαρα ή αν άδικα το παλεύω. Στο internet και σε βίντεο στο youtube βλέπω πως κάποια φυτά είναι ανθεκτικά και μπορούν να μείνουν αλλά και πάλι αναφέρουν ότι εξαρτάται από τα ψάρια. Περισσότερο το περιγράφουν σαν περίπτωση "trial and error", δοκιμάζεις φυτά και αν μείνουν έμειναν... Τί εμπειρίες υπάρχουν πάνω σε αυτό και ποια φυτά πιστεύετε μπορούν να μείνουν?