Jump to content

καλησπέρα λίγη βοήθεια


Recommended Posts

ξέρει κανεις γιαυτο εαν κανει θορυβο και εαν θα κανω δουλεια θελω να καθετε ο βυθος καθαρος για να μην κανα συνεχεια σκουπα γιατι δν ειναι ευκολο

110v-240v-JVP101-Wave-maker-propeller-pump-3000L-800GPH-font-b-mini-b-font-nano-suction.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ba1a22
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε και χρονια πολλα . αυτο ειναι για να δημιουργεις ροη νερου  μεσα στο ενυδρειο. οποτε σκουπα δεν θα την γλιτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα καλη ανασταστη. Ενταξει το θεμα ειναι πως με ενοχλει να βλεπω ολη την ωρα ετσι τον βυθο πιστευω εαν το γυρω να χτυπαει εκει θα σηκωνονται και θα τα ρουφαει το φιλτρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τιποτα η σκουπα  σε καθε αλλαγη.ετσι που λες θα πρεπει να καθαριζεις το φιλτρο καθε λιγο και λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλη ανασταση σε ολους. Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου και τη φιλτρο εχεις;

Link to comment
Share on other sites

χρονιά πολλά φίλε μου και καλή ανάσταση 240 λίτρα έχω το fluval u4.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GXSARA έγραψε:

δεν ειναι τιποτα η σκουπα  σε καθε αλλαγη.ετσι που λες θα πρεπει να καθαριζεις το φιλτρο καθε λιγο και λιγακι.

το πήρα απόφαση σε κάθε αλλαγή σκούπα πάνω κάτω το χω συνηθίσει :lmao: 

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου θα εβαζα ακομη ενα ιδιο. Ειναι μικρο για 240 λιτρα. Εγω χρονια τωρα δεν κανω σκουπα και δεν μενει τιποτα στο βυθο. Με το wave maker το μονο που θα καταφερεις ειναι να ανακατευεις το νερο και να πανε να κατσουν αλλου τα επιπλεον αποβλυτα.

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαιρι θα βαλω το fluval 406 θα την βγαλω με σκουπα για λιγο

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Εγω στη θεση σου θα εβαζα ακομη ενα ιδιο. Ειναι μικρο για 240 λιτρα. Εγω χρονια τωρα δεν κανω σκουπα και δεν μενει τιποτα στο βυθο. Με το wave maker το μονο που θα καταφερεις ειναι να ανακατευεις το νερο και να πανε να κατσουν αλλου τα επιπλεον αποβλυτα.

Μια ερώτηση μόνο έμπειρος δεν είμαι δεν ξερό πολλά ποσά λίτρα την ώρα πρέπει να παίζει το φίλτρο?  

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον 3 φορες τα λίτρα σουτην ωρα.Και δουλευοντας το φίλτρο μαζεύει ακαθαρσίες οποτε κατεβενει η απόδοση του.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το u4 λεει πως παει με 1000λιτρα την ωρα πιστευω πως 800 καθαρα σιγουρα

 

Link to comment
Share on other sites

3 φορες το θεωρω πολυ λιγο......τουλαχιστων 5 με 6 φορες. Με το 406 θα εισαι αρχοντας γιατι περα απο τα λιτρα ο καδος θα σου προσφερει σωστη φιλτρανση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτομαι και γω θα είναι οτι πρεπει το εψαξα καλα ειδα πως εχει 4 σφουγκαρια και 4 καλαθακια οτι πρεπει εαν και δεν κτλβα το μαυρο σφουγκαρι τι ειναι εκτος απο ανθρακα σε καρμπον που το λενε ειχε και αυτο το μαυρο σφουγκαρι και με σκαλωσε λιγο και δεν το καταλαβα ακριβως.τελος θα θελα να πω πως δεν εχω προβλημα και με αυτο γιατι δεν το χω αφησει ετσι εχω βαλει κι αλλο εσωτερικο και τα χω βαλει σωστα δεν πιανουν χωρο και απλα το νερο κρυσταλο απλα κατω μενουν πολλα μπορει να ειναι και προβλημα με τα ξυλα και κοβουν ροη. απο μακαρονια ειναι γεματα δεν μπουκωνουν ευκολα για να μπουκωσουν πιστευω πως πρεπει να τα αφησεισ πανω απο 3 μηνες αλλα ενταξει ειμαι τακτικος στο καθαρισμα και δεν το αφηνω καν να μπουκωσουν 

Link to comment
Share on other sites

αα κατι ακομα ειχα δει και πουλαγαν μεταχειρισμενο ετσι οπως το εκοψα σε καλη κατασταση ηταν απλα το φοβαμε λιγο πιστευω πως καλυτερη λυση να παω σε καινουριο τα λεω καλα? 

Link to comment
Share on other sites

Στην απάντηση πόσο δυνατό πρέπει να είναι το φίλτρο μας, πρέπει να λάβουμε υπ`όψην και το είδος των ψαριών που φιλοξενούμε.Αλλα ψάρια θέλουν μεγάλη ροή και άλλα όχι.  Είναι παράγοντας που δεν πρέπει να μας διαφεύγει. Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και η τοποθέτηση της εισαγωγής και της εξαγωγής ώστε να δημιουργεί μια κυκλική ροή για να υπάρχει συνεχής κυκλοφορία χωρίς <<νεκρά σημεία>>.:)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Στην απάντηση πόσο δυνατό πρέπει να είναι το φίλτρο μας, πρέπει να λάβουμε υπ`όψην και το είδος των ψαριών που φιλοξενούμε.Αλλα ψάρια θέλουν μεγάλη ροή και άλλα όχι.  Είναι παράγοντας που δεν πρέπει να μας διαφεύγει. Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και η τοποθέτηση της εισαγωγής και της εξαγωγής ώστε να δημιουργεί μια κυκλική ροή για να υπάρχει συνεχής κυκλοφορία χωρίς <<νεκρά σημεία>>.:)

εχω ψαρια που λερενουν αρκετα και ξερω οτι με το 406 θα ηρεμησω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Ba1a22 έγραψε:

εχω ψαρια που λερενουν αρκετα και ξερω οτι με το 406 θα ηρεμησω 

Τι ψάρια έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τι ψάρια έχεις?

μπλου ακαρα γεωφαγους και κατι πλεκακια

Link to comment
Share on other sites

Οταν ο βυθος σου στρωσει καλα δεν  θα κραταει ευκολα βρωμια. Δεν ξερω ακριβως το γιατι αλλα το εχω παρατηρησει. Παντα βεβαια με την σωστη φιλτρανση. Απο την αλλη και μονομαχο να ειχα σε 240 λιτρα παλι την ιδια φιλτρανση θα ειχα προσωπικα. Καινουργιο δαγκωτω φιλε γιατι και τα εξωτερικα φιλτρα παθαινουν με τον καιρο οι φλατζες, προπελες κλπ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

χαχααχχα ευχαριστω πολυ φιλε 

Link to comment
Share on other sites

Στρωμένος, και ώριμος βυθός με σωστή κυκλοφορία δεν κρατάει τίποτα. Τα ιζήματα εξαφανίζονται χωρίς σκούπα.

Αν έχεις όρεξη ρίξε μια ματιά στο παρακάτω σχετικό θέμα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 φορες το θεωρω πολυ λιγο......τουλαχιστων 5 με 6 φορες. Με το 406 θα εισαι αρχοντας γιατι περα απο τα λιτρα ο καδος θα σου προσφερει σωστη φιλτρανση.

Λέω τουλάχιστον και εννοώ το λιγοτερο[emoji4]

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη οικονομικη  λυση ειναι το εσωτερικο sump. Προσωπικα την θεωρω την καλυτερη αν εισαι διαθετιμενος να θυσιασεις λιγα λιτρα απο το ενυδρειο σου. Τα εσωτερικα κομπακτ φιλτρακια ειναι καλα για μικρα ενυδρεια αλλα οχι σε μεγαλα μια που δεν εχουν αρκετο καδο φιλτρανσης. Απο την αλλη τα εξωτερικα προσφερουν μεγαλο καδο αλλα ειναι ακριβουτσικα και ποτε δεν ξερεις ποτε θα πλυμιρισει ο τοπος. Και εαν σου χαλασει τρεχα γυρευε ενω με το εσωτερικο sump αλλαζεις μια αντλια και εισαι παλι μεσα στο παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα ακριβώς πως να το κάνω αυτό η αλήθεια είναι πως είχα σκεφτεί κάτι άλλα δεν σε κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...