Jump to content

καλησπέρα λίγη βοήθεια


Recommended Posts

Μπορεις να φτιαξεις κατι αναλογο με τζαμι η πρεξι λιγο μικροτερο απο τις διαστασεις της μικρης πλευρας του ενυδρειου σου και μετα να το τοποθετήσεις εσωτερικα του ενυδρειου σου και ετοιμο το φιλτρο με λιγα λεφτα και λιγο μερακι!! ;)

1.JPG

1a.JPG

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως για να το κανω το ενυδρειο θα πρεπει να ειναι αδειο λιγο δυσκολο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Οχι απαραιτητα. Αρκει να βγαλεις λιγο νερο και το υποστρωμα στο σημειο που θα μπει το φιλτροκουτο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν βεβαια και ετοιμες λυσεις τυπου biobox.

Link to comment
Share on other sites

@Ba1a22 συνυπογράφω στην πρόταση του @Rik. Tα πλαϊνά σαμπ είναι η καλύτερη και οικονομικότερη λύση για τα περισσότερα ενυδρεία κατά τη γνώμη μου, από τη στιγμή που δεν μας ενοχλεί τόσο η απώλεια λίγου χώρου από τη γυάλα και μια λωρίδα μαύρης φορμάικας στην μια άκρη του ενυδρείου από αισθητικής πλευράς. Το έχω χρησιμοποιήσει σε 2 ενυδρεία τα τελευταία 7-8 χρόνια και έφτιαξα ένα πρόσφατα σε ένα 80άρι που βρίσκεται σχεδόν στο πάτωμα. Ειδικά γι' αυτή την περίπτωση, είναι μονόδρομος αν έχουμε ανάγκη καλής φίλτρανσης και δυνατής ροής.

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν θελω να μπλεχτω σε ολα αυτα ετοιμαζομαι για το 406 και εαν το κανω το ενυδρειο ετσι οπως το χω στο μυαλο μου θα κανω και μια παρουσιαση 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Υπαρχουν βεβαια και ετοιμες λυσεις τυπου biobox.

αυτο δν το καταλαβα και καλα μπαινει με βεντουζεσ?

 

Link to comment
Share on other sites

μια άλλη ερώτηση για να μην ανοίξω άλλο θέμα ετοιμάζομαι να πάω να πάρω κάτι πέτρες από μάντρα σαν και αυτές κάτω που σαν δείχνω είναι κομπλέ για ενυδρείο? 

bt126.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το βιοβοχ ειναι στην ουσια ενα κουτι με χωρισματα. Συγκενονουντα δοχεια οπου το νερο περνα απο τα διαφορα σταδια φιλτρανσης.Μην βαλεις πετρες καλυτερα χαλαζιακο χαλικακι το πολυ 2 mm κοκκομετρια.

Link to comment
Share on other sites

για διακόσμηση ενοω. εχω αμμο χαλαζιακι που ειναι μια χαρα επειδει θα το κανω προς ταγνανικα μερια θελω να βαλω και πετρες για κρυψωνες

Έγινε επεξεργασία - Ba1a22
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ααααα....Απο την φωτο μου φανηκαν πολυ μικρες.Αφου πας για αφρικη δεν εχεις προβλημα αλλα διαλεξε μεγαλα σχετικα κομματια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα διαλεξω 5 κομματια μεγαλα σιγουρα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρεις ότι προσανατολίζεσαι προς Ταγκανίκα, πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση ρίξε μια ματιά στο παρακάτω.

Θα βρεις αρκετές πληροφορίες πως πρέπει να στήσεις τα βράχια (και τι πρέπει να αγοράσεις),  με βάση τα ψάρια που θα επιλέξεις.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...