Jump to content

Πια είναι η βέλτιστη αλατότητα σε ένα FOWLR;


Mr.Puff

Recommended Posts

Διαβάζοντας σε ξένα φόρουμ απόψεις σχετικά με την αλατότητα σε FOWLR ενυδρεία, βλέπω ότι οι πιο πολλοί προτείνουν 1022 έως 1025. Δεν είναι λίγοι βέβαια και αυτοί που λένε ότι διατηρούν τα ενυδρεία τους σε 1020 κάνοντας έτσι και σχετική οικονομία στο αλάτι. Έχω διαβάσει και πιο ακραίες περιπτώσεις με αλατότητα στο 1019 ή και 1017 αλλά μάλλον δεν θα έκανα κάτι τέτοιο τουλάχιστον όχι μακροχρόνια. Θεωρείτε ότι το 1020 είναι καλή τιμή για FOWLR ενυδρείο; Αν κάποια στιγμή μπουν και μερικές γαρίδες, τι γίνεται τότε;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

οικονο  

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Διαβάζοντας σε ξένα φόρουμ απόψεις σχετικά με την αλατότητα σε FOWLR ενυδρεία, βλέπω ότι οι πιο πολλοί προτείνουν 1022 έως 1025. Δεν είναι λίγοι βέβαια και αυτοί που λένε ότι διατηρούν τα ενυδρεία τους σε 1020 κάνοντας έτσι και σχετική οικονομία στο αλάτι. Έχω διαβάσει και πιο ακραίες περιπτώσεις με αλατότητα στο 1019 ή και 1017 αλλά μάλλον δεν θα έκανα κάτι τέτοιο τουλάχιστον όχι μακροχρόνια. Θεωρείτε ότι το 1020 είναι καλή τιμή για FOWLR ενυδρείο; Αν κάποια στιγμή μπουν και μερικές γαρίδες, τι γίνεται τότε;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

οικονο  

Δεν πιστεύω να το ρωτάς για σένα?Τα εχουμε πει αυτά.....θεωρω ό,τι 1021 και 1022 είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Διαβάζοντας σε ξένα φόρουμ απόψεις σχετικά με την αλατότητα σε FOWLR ενυδρεία, βλέπω ότι οι πιο πολλοί προτείνουν 1022 έως 1025. Δεν είναι λίγοι βέβαια και αυτοί που λένε ότι διατηρούν τα ενυδρεία τους σε 1020 κάνοντας έτσι και σχετική οικονομία στο αλάτι. Έχω διαβάσει και πιο ακραίες περιπτώσεις με αλατότητα στο 1019 ή και 1017 αλλά μάλλον δεν θα έκανα κάτι τέτοιο τουλάχιστον όχι μακροχρόνια. Θεωρείτε ότι το 1020 είναι καλή τιμή για FOWLR ενυδρείο; Αν κάποια στιγμή μπουν και μερικές γαρίδες, τι γίνεται τότε;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

οικονο  

ειχα 1017 με 1019 σε ενυδρειο μονο με ψαρια τιποτες αλλο(οχι γαριδες,κοραλια) αρκετα μεγαλο διαστημα με αγγελοψαρα και ολα ητανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρωτάς σηκώνει πολλές σελίδες :)  

 

Θα σου πω την γνώμη μου με τον "μπακάλικο" τρόπο B)

 

Τα ψάρια (και οχι μόνο)  έχουν ενα εύρος ανοχής στις αλατότητες.  Σε χαμηλές αλατότητες πετυχαίνουν κάπως ελάττωση κρουσμάτων απο κάποια παράσιτα και ίσως και ασθένειες (βακτηριακής προέλευσης)  και φυσικά  οικονομία στο αλάτι (για ενυδρεία πολλών λίτρων). 

 

Επίσης κάποια είδη βακτηριδίων που "καταπολεμούν" τα ΝΟ3/ΡΟ4  επιβιώνουν καλύτερα σε χαμηλές αλατότητες. Π.χ της Microlift  Special Blend αναφέρει κάπου οτι η μέγιστη αλατότητα, για να είναι αποτελεσματικό το προιόν είναι εώς 1025 το ανώτερο, και 1017 το κατώτερο.

 Εγω καταλαβαίνω απο αυτό οτι στο 1020 πχ είναι μια πολύ καλή τιμή δράσης των συγκεκριμένων βακτηριδίων, οπότε αν δεν έχω κοράλλια μέσα, θα μπορούσα να το φέρω το ενυδρείο μου στο 1020. 

 

Επίσης πολλά είδη κωπηπόδων, και ζωντανών τροφών έχουν καλύτερη γονιμότητα, και επιβίωση στις χαμηλές αλατότητες. Οπότε προστίθεται  και αυτό στα θετικά της χαμηλής αλατότητας. 

 

Για τις γαρίδες που ρωτάς, εγω θα τις έβαζα σε 1020, και θα έβλεπα την συμπεριφορά τους. (Φυσικά μια  μια θα τις έβαζα) Πιστεύω οτι δεν θα είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

Για το ενυδρείο σου δεν ξέρω τι να σου προτείνω μιας και δεν ξέρω τι έχεις μέσα. Για να λέει ο @niknik να μην πέσεις κάτω απο 1021 με 1022 σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρει. 

 

Και κάτι άλλο. Το FOW ειναι Fish only water?   Το FOWLR τι είναι? :thumbdown:

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Αυτό που ρωτάς σηκώνει πολλές σελίδες :)  

 

Θα σου πω την γνώμη μου με τον "μπακάλικο" τρόπο B)

 

Τα ψάρια (και οχι μόνο)  έχουν ενα εύρος ανοχής στις αλατότητες.  Σε χαμηλές αλατότητες πετυχαίνουν κάπως ελάττωση κρουσμάτων απο κάποια παράσιτα και ίσως και ασθένειες (βακτηριακής προέλευσης)  και φυσικά  οικονομία στο αλάτι (για ενυδρεία πολλών λίτρων). 

 

Επίσης κάποια είδη βακτηριδίων που "καταπολεμούν" τα ΝΟ3/ΡΟ4  επιβιώνουν καλύτερα σε χαμηλές αλατότητες. Π.χ της Microlift  Special Blend αναφέρει κάπου οτι η μέγιστη αλατότητα, για να είναι αποτελεσματικό το προιόν είναι εώς 1025 το ανώτερο, και 1017 το κατώτερο.

 Εγω καταλαβαίνω απο αυτό οτι στο 1020 πχ είναι μια πολύ καλή τιμή δράσης των συγκεκριμένων βακτηριδίων, οπότε αν δεν έχω κοράλλια μέσα, θα μπορούσα να το φέρω το ενυδρείο μου στο 1020. 

 

Επίσης πολλά είδη κωπηπόδων, και ζωντανών τροφών έχουν καλύτερη γονιμότητα, και επιβίωση στις χαμηλές αλατότητες. Οπότε προστίθεται  και αυτό στα θετικά της χαμηλής αλατότητας. 

 

Για τις γαρίδες που ρωτάς, εγω θα τις έβαζα σε 1020, και θα έβλεπα την συμπεριφορά τους. (Φυσικά μια  μια θα τις έβαζα) Πιστεύω οτι δεν θα είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

Για το ενυδρείο σου δεν ξέρω τι να σου προτείνω μιας και δεν ξέρω τι έχεις μέσα. Για να λέει ο @niknik να μην πέσεις κάτω απο 1021 με 1022 σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρει. 

 

Και κάτι άλλο. Το FOW ειναι Fish only water?   Το FOWLR τι είναι? :thumbdown:

 

 

 

 

φιλε submarine1987 το fowlr αναφερεται σε ενυδρεια με ψαρια και ζωντανο βραχο χωρις κοραλλια..(fish only with live rock)

Προσωπικα κρατω χρονια την αλατοτητα στο fish only μου 1019 me 1020 με αριστα αποτελεσματα..Παλαιοτερα στο 1025 ειχα καποια κρουσματα ικ ομως με υψηλη θερμοκρασια και αλατοτητα σχετικα χαμηλη δεν ξαναειδα κατι..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το εχω στο 1024!

Βεβαια εχω σκοπό μόλις φτιάξω το φωτιστικό να βάλω κάποια soft /lps απο το ρεεφακι μου !

Να ξέρεις ότι τα ψάρια έχουν τρελές αντοχές σε χαμηλές αλατοτητες !

Απλα αν κάποια στιγμή θελήσεις να βάλεις κανενα μανηταρακι θα πρεπει να ανεβάσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις. Ακόμα το ενυδρείο δεν έχει φτιαχτεί αλλά για την ώρα η σκέψη είναι να μπουν μόνο ψαράκια ίσως και μερικές γαρίδες cleaner αν τις αφήσει ήσυχες το puffer μου. Οπότε ξεκινώντας λέω να πάω σε 1020 ή το πολύ 1021. Όμως μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσω αργά αργά να ρίχνω την αλατότητα στο υπάρχον ενυδρείο για αρχίσουν να προσαρμόζονται τα ψαράκια που έχω τώρα. Οπότε τα λιγοστά κοράλλια που μου έχουν μείνει θα πρέπει να φεύγουν. Αλήθεια ξέρουμε στα καταστήματα σε τι αλατότητα διατηρούν τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Λουκα μπορεις να εχεις και fish only με 1024-1025 οπως εγω

Ετσι εχω και τις γαριδουλες μου και τα σαλιγκαρακια μου και κανα ευκολο μαλακο(star polyps) ετσι για να σπαει η μονοτονια του βραχου

Αν και τα ψαρια που μπορεις να βαλεις στο fish only σου δινουν φανταστικο χρωμα στο ενυδρειο(angelfish dwarf)

 

Αν το κανεις για λογους οικονομιας σε πληροφορω οτι η ποσοτητα σε αλατι ειναι κατι γραμμαρια παραπανω

H γνωμη μου

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις. Ακόμα το ενυδρείο δεν έχει φτιαχτεί αλλά για την ώρα η σκέψη είναι να μπουν μόνο ψαράκια ίσως και μερικές γαρίδες cleaner αν τις αφήσει ήσυχες το puffer μου. Οπότε ξεκινώντας λέω να πάω σε 1020 ή το πολύ 1021. Όμως μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσω αργά αργά να ρίχνω την αλατότητα στο υπάρχον ενυδρείο για αρχίσουν να προσαρμόζονται τα ψαράκια που έχω τώρα. Οπότε τα λιγοστά κοράλλια που μου έχουν μείνει θα πρέπει να φεύγουν. Αλήθεια ξέρουμε στα καταστήματα σε τι αλατότητα διατηρούν τα ψάρια;

 

Επειδη πριν βάλω τα ψάρια ελενχω αλατοτητα στην σακούλα ώστε να προσαρμόζω την καραντίνα !

Εχω βρει απο 1017 μέχρι 1023 !

πιο συνηθησμενη περίπου στο 1021 !

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα συμφωνησω μαζι σας πως απο μαγαζι σε μαγαζι υπαρχουν αποκλισεις...Συνηθιζουν κοντα στο 1020 νομιζω να κρατουν οι περισσοτεροι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος vasilis4x4 έγραψε:

Λουκα μπορεις να εχεις και fish only με 1024-1025 οπως εγω

Ετσι εχω και τις γαριδουλες μου και τα σαλιγκαρακια μου και κανα ευκολο μαλακο(star polyps) ετσι για να σπαει η μονοτονια του βραχου

Αν και τα ψαρια που μπορεις να βαλεις στο fish only σου δινουν φανταστικο χρωμα στο ενυδρειο(angelfish dwarf)

 

Αν το κανεις για λογους οικονομιας σε πληροφορω οτι η ποσοτητα σε αλατι ειναι κατι γραμμαρια παραπανω

H γνωμη μου

 

Βασίλη όντος η διαφορά στο αλάτι δεν είναι πολύ μεγάλη. Διάβαζα κάπου ότι για 1026 θέλεις 36,5 γρ. αλάτι ανά λίτρο ενώ για 1020 θέλεις 28,5 γρ. πάντα στους 25 c. Οπότε σίγουρα για να δεις μεγάλη διαφορά, πρέπει να αλλάζεις πολλά λίτρα. Περισσότερο θα το κάνω για άλλους παράγοντες όπως το ick. Κοράλλια δεν θα βάλω καθόλου και έτσι ακόμα και ο φωτισμός θα γίνει καθαρά για διακοσμητικό ρόλο.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...