Jump to content

Φωτογραφίες Apistogramma


bbetta

Recommended Posts

Μια ενημέρωση με φωτογραφίες από τα apistogramma elizabethae.

H πρώτη φωτό είναι λίγο πιο πρόσφατη.  Η δεύτερη και τρίτη παλιότερες...

 

large.IMG_3705.jpg.4e1af545c9ebb519c6e811347cff2645.jpglarge.IMG_3107.jpg.01af20e4a688334acb486730414872de.jpglarge.IMG_3111.jpg.2e6dc75e1c5b51f4d293fcb4f1eb1b42.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες φωτογραφίες παιδιά . Λάτρης των νανονκιχλιδων.

Απο την εμπειρία σας ποιο θα λέγατε ή διαβάσατε ότι είναι τα πιο φιλησυχα σε κοινωνικό μεγάλο ενυδρειο.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος globalzero έγραψε:

Πολύ όμορφες φωτογραφίες παιδιά . Λάτρης των νανονκιχλιδων.

Απο την εμπειρία σας ποιο θα λέγατε ή διαβάσατε ότι είναι τα πιο φιλησυχα σε κοινωνικό μεγάλο ενυδρειο.


Sent from my iPad using Tapatalk

Σε ευχαριστούμε @globalzero

Με τη μικρή εμπειρία που έχω σε 2 είδη apistogramma που έχω κρατήσει, elizabethae & borellii, θα έλεγα ότι τα borellii είναι πιο ήσυχα σε σχέση με τα elizabethae.

Βέβαια εξαρτάται με τι συγκάτοικους θα τα βάλεις.

Οι πιο έμπειροι με το είδος βέβαια θα μπορούν να σε κατατοπίσουν και καλύτερα.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Τα elizabethae είναι σε άλλο επίπεδο!πανέμορφο μαγικό περίεργο ψάρι με ιδιαίτερη συμπεριφορά! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, globalzero said:



Απο την εμπειρία σας ποιο θα λέγατε ή διαβάσατε ότι είναι τα πιο φιλησυχα σε κοινωνικό μεγάλο ενυδρειο.


Sent from my iPad using Tapatalk

Apistogramma Borellii, με διαφορά κιόλας. Σε... "όχι και τόσο μεγάλο" ενυδρείο με κάποιες προδιαγραφές θα επιχειρούσα και 2 αρσενικα. Από την εμπειρία μου 5 χρόνια είναι με διαφορά το πιο φιλήσυχο ειδος νανοκιχλιδας.

 

@avraamp θύμισε μου λίτρα από Borellii. Πραγματικά το ενυδρείο που έχεις φτιάξει είναι εξαιρετικό.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Apistogramma Borellii, με διαφορά κιόλας. Σε... "όχι και τόσο μεγάλο" ενυδρείο με κάποιες προδιαγραφές θα επιχειρούσα και 2 αρσενικα. Από την εμπειρία μου 5 χρόνια είναι με διαφορά το πιο φιλήσυχο ειδος νανοκιχλιδας.

 

@avraamp θύμισε μου λίτρα από Borellii. Πραγματικά το ενυδρείο που έχεις φτιάξει είναι εξαιρετικό.

Σε ευχαριστώ Βασίλη.

Τα λίτρα είναι 72 μεικτά.

Διαστάσεις ενυδρείου: 45*40*40

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, kadmos said:

@bbetta Βασίλη, τα κόκκινα μάγουλα είναι χαρακτηριστικό των opal μόνο ή εμφανίζονται και στα "απλά";

Στα opal μονο φίλε. Ειναι ουσιαστικά γονιδιακό trait που κουβαλάνε κάποια ψάρια. Το.. ωραίο με αυτό το trait είναι ότι προέρχεται από την φύση και δεν δημιουργήθηκε με επιλεκρικές αναπαραγωγές. Συνυπάρχουν δηλαδή στην φύση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αβρααμ μια χαρά είσαι. Λόγω του μήκους, μακράν σωστότερη επιλογή τα Borelli. Στα ίδια λίτρα είμαστε. Έχω κάνει αναπαραγωγη Borelli και στο 23λιτρο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Αβρααμ μια χαρά είσαι. Λόγω του μήκους, μακράν σωστότερη επιλογή τα Borelli. Στα ίδια λίτρα είμαστε. Έχω κάνει αναπαραγωγη Borelli και στο 23λιτρο...

Βασίλη προτιμούσα να βάλω τα elizbethae στο μικρό να πάνε για αναπαραγωγή, καθώς είναι πιο σπάνια και ιδιαίτερα ψάρια, αλλά η επιθετικότητα που έχει ο αρσενικός προς την θηλυκιά μέσα σε ενυδρείο 400 λίτρα με τρόμαξε.  Δεν ξέρω τι μπορεί να γινόταν στο μικρό...  Ίσως κάποια στιγμή να τα βάλω δοκιμαστικά...και αν δω ότι τα πράγματα ζορίζουν να τα βγάλω πάλι.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, avraamp said:

Βασίλη προτιμούσα να βάλω τα elizbethae στο μικρό να πάνε για αναπαραγωγή, καθώς είναι πιο σπάνια και ιδιαίτερα ψάρια, αλλά η επιθετικότητα που έχει ο αρσενικός προς την θηλυκιά μέσα σε ενυδρείο 400 λίτρα με τρόμαξε.  Δεν ξέρω τι μπορεί να γινόταν στο μικρό...  Ίσως κάποια στιγμή να τα βάλω δοκιμαστικά...και αν δω ότι τα πράγματα ζορίζουν να τα βγάλω πάλι.

Υπαρχουν κολπάκια για να γίνει αναπαραγωγή επιτυχημένη και στο μικρό, αλλά θέλει προσοχή όπως είπες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Στα opal μονο φίλε. Ειναι ουσιαστικά γονιδιακό trait που κουβαλάνε κάποια ψάρια. Το.. ωραίο με αυτό το trait είναι ότι προέρχεται από την φύση και δεν δημιουργήθηκε με επιλεκρικές αναπαραγωγές. Συνυπάρχουν δηλαδή στην φύση.

Tα έχω στο μυαλό μου τ' άτιμα εδώ και δύο χρόνια αλλά δεν ήρθε ακόμα η ώρα τους. Πιθανότατα από φθινόπωρο να κάνω τη κίνηση.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος avraamp έγραψε:

Βασίλη προτιμούσα να βάλω τα elizbethae στο μικρό να πάνε για αναπαραγωγή, καθώς είναι πιο σπάνια και ιδιαίτερα ψάρια, αλλά η επιθετικότητα που έχει ο αρσενικός προς την θηλυκιά μέσα σε ενυδρείο 400 λίτρα με τρόμαξε.  Δεν ξέρω τι μπορεί να γινόταν στο μικρό...  Ίσως κάποια στιγμή να τα βάλω δοκιμαστικά...και αν δω ότι τα πράγματα ζορίζουν να τα βγάλω πάλι.

Πιθανόν ο μικρότερος χώρος (σε σχέση με το 400άρι) να μην είναι κακό. Πάντα βέβαια με την απαιτούμενη επιφυλακή.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, kadmos said:

Tα έχω στο μυαλό μου τ' άτιμα εδώ και δύο χρόνια αλλά δεν ήρθε ακόμα η ώρα τους. Πιθανότατα από φθινόπωρο να κάνω τη κίνηση.:)

Έχω να σου δώσω μωρά από καλούς γονεις, καλό σπίτι και καλή ανατροφή :jig:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...