Jump to content

prodibio


giorgos35

Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους!!!! θα ηθελα να ρωτησω κατι οσον αφορα την prodibio χρησιμοποιω το biokit reef το οποιο περιεχει μια σειρα απο αμπουλες για καθημερινη χρηση....δεν εχω ομως καταλαβει εαν περιεχει αμινοξεα μεσα η οχι και εαν οχι θα ηθελα να μου προτήνετε καποια καλα αμινοξεα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω χρησιμοποιήσει , αλλά εχει μεσα το bioptim, το οποίο έχει λέει αμινοξέα. Αλλά εγω το bioptim το καταλαβαίνω σαν να βοηθάει την παραγωγή βακτηριδίων για NO3/PO4, και για διάλυση οργανικών ενώσεων, παρά σαν αμινοξέα για κοράλλια. Απο την άλλη έχει μέσα το κιτ και το Reef booster το οποίο έχει πολυακόρεστα λιπαρά και αποτελεί τροφή για τα κοράλλια, όστρακα, κλπ.   

Δεν βλέπω κάπου να λέει ξεκάθαρα για αμινοξέα που χρειάζονται τα κοράλλια. (Ίσως να τους έστελνες ενα mail) 

 

Αν θές να παίξεις με σωστά αμινοξέα, κοίτα για την εταιρία Korallen Zucht,  το Aminoacid.

Λιγο ακριβή εταιρία, αλλά είναι πολύ συμπυκνωμένο το υλικό της, σε σημείο να θέλει 1 σταγόνα στα 100 λτ, κάτι που την κάνει μακροπρόθεσμα οικονομική, και αποτελεσματική.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ!!!!! ενα αλλο θεμα που εψαχνα ειναι η τροφη για τα ψαρια,μεχρι στιγμης δινω flakes ocean nutrion αλλα αναρωτιεμαι και το εψαχνα εαν τελικα ποιο είδος τροφης εχει λιγοτερα φωσφορικα τα flake,τα pellet ή κατεψυγμενες τροφες?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχουν πολλές απόψεις, δεν ξέρω ποιά να πιστέψω.  Εγω κυρίως ταίζω flakes, ζωντανές και κατεψυγμένες με ρέγουλα. Δεν ξέρω αν κάποια ανεβάζει περισσότερο ΡΟ4 σε σχέση με κάποια άλλη.

 

Πάντως έχω την εντύπωση οτι κάποιες ξηρές τροφές γράφουν πάνω στο κουτί οτι ειναι Low PO4/NO3.   

 

Πιστεύω πάντως μια νωπή τροφή π.χ καλαμάρι,γαρίδα κλπ, θα βγάλει περισσότερα ΡΟ4 αν μείνει κάπου αφάγωτη και σαπίσει, σε σχέση με ενα Flake.   

 

Δεν εχω πειραματιστεί για να σου πω ακριβώς. 

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο ταιζω με flake και περιστασιακα με κατεψυγμενη,διαβασα σε μερικα αρθρα οτι τα pellet εχουν λιγοτερα po4 σε σχεση με τα flake

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα!!!! Χαζευα στο net σημερα και διαβασα για μια μεθοδο bubble method την εχετε ακουσει? Α ναι θα ηθελα καποιες γνωμες

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος giorgos35 έγραψε:

Καλησπερα!!!! Χαζευα στο net σημερα και διαβασα για μια μεθοδο bubble method την εχετε ακουσει? Α ναι θα ηθελα καποιες γνωμες

Δηλαδη?για πες λεπτομερειες.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς φυσαλίδες που δεσμεύουν θρεπτικά ;;;

Link to comment
Share on other sites

ναι κατι τετοιο διαβαζω τωρα.... εχετε αποψη πανω σε αυτο ποια ειναι τα θετικα και ποια τα αρνητικα? διαβαζω διφορουμενες αποψεις

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχουμε κανένα νέο όσο αφορά την bubble method?:cigar:

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε με κανενα νέο !

 

Ειναι μια μέθοδος/ πειραματισμός "δέσμευσης " θρεπτικών !

Δεν ξέρω αν την εφαρμόζει καποιος στο φόρουμ !

 

Εγω εχω φυσαλίδες λόγω κύματος αλλα περιορισμένης κλίμακας στις εξόδους !

 

Προσωπικα θα με φόβιζε λίγο λόγω ph και διακύμανσης του !

Αλλα ίσως αξίζει μια δοκιμή !

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν το έθεσα λάθος..... Άπλα ρωτάω αν κάποιος έχει κάνει αυτήν την δοκιμή---- και να μας πει αποτελέσματα η αν έχει κάποια εμπειρία από άλλον συνχομπίστα...:angel:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εθεσες κατι λαθος απλα ειναι κατι που απαιτεί πειραματισμο!

 

Μπορεις να στειλεις ενα λινκ μπας και εχω καταλαβει κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...