Jump to content

Προβλημα με φυτο κα ξυλο


Φωτο

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι μου και χρονια πολλα!!
Πριν 3 βδομαδες πηρα ενα ενυδρειο 85 λιτρα και ξεκινησα την διαδικασια στρωσιματος, μεσα εχω βαλει ενα φιλτρο με βιολογικο υλικο και ενα μικοτερο με τυρφη παραλληλα εχω εναν θερμοστατη στους 25 βαθμους και υποστρωμα λευκη αμμο με ενα ξυλο πανω στο οποιο ειναι δεμενη μια ανουμπια με τις ριζες οχι θαμμενες στο υποστρωμα....
Γυρνωντας απο την σεζον δουλεια που ειχα (Μια βδομαδα) στο ενυδρειο το ξυλο εχει πιασει κατι σαν χνουδι και σε πμερικα σημεια προεξεχει εωσ λιγα εκατοστα
η ανουμπια φαινεται πως εχει καποια κιτρινα στιγματα πανω σε καποια απο τα φυλλα της.... 
Μεσα δεν υπαρχει ζωντανο και οι μετρησεις δειχνουν τα εξης
Ph 6.8

NΟ3-ΝΟ2  0 

gH 6

KH 6

 

Ξεχασα να αναφερω πως την μια αυτη εβδομαδα το ενυδρειο δεν ειχε φωτισμο λογω της απειριας μου στο φυτεεμενο ενυδρειο 
ΤΙ μπορει να συνεβη ? 
Ν βγαλω το ξυλο και την ανουμπια και να τα ξεπλυνω σε νερο ενυδρειου? 

Ευχαριστω εκ των προτερων !!! 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τιποτα μην αγχωνεσαι.Τα περισσοτερα ξυλα οταν βυθιστουν για πρωτη φορα ρο κανουν αυτο.Ειναι μια μορφη μυκητα που θα φυγει απο μονο του.Δεν ειναι επικινδυνο για κανενα οργανισμο,ισα ισα που τα αλγοφαγα το τρωνε.Θα προτεινα ομως να ξεκινησεις το φως μιας και εχουν μπει τα φυτα ωστε να μην σου χαλασουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Δεν ειναι τιποτα μην αγχωνεσαι.Τα περισσοτερα ξυλα οταν βυθιστουν για πρωτη φορα ρο κανουν αυτο.Ειναι μια μορφη μυκητα που θα φυγει απο μονο του.Δεν ειναι επικινδυνο για κανενα οργανισμο,ισα ισα που τα αλγοφαγα το τρωνε.Θα προτεινα ομως να ξεκινησεις το φως μιας και εχουν μπει τα φυτα ωστε να μην σου χαλασουν.

Συμφωνώ με τον Μιχάλη.

Επίσεις θα σου έλεγα όταν αναψεις τα φώτα να το κανεις σταδιακά. Δλδ να ξεκινησεις με 4ωρες φωτα και να αυξανεις την φωτοπερίοδο κάθε 4 μέρες ανα μισή ωρα ώστε να φτάσεις στο 8ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα φίλε @Φωτο.

Θα σου πρότεινα κατά τη διάρκεια του <<στρωσίματος>> να ανεβάσεις τη θερμοκρασία του θερμαντήρα στους 28 C βαθμούς ώστε να βοηθήσεις στον πολλαπλασιασμό των βακτηρίων, και επίσης εάν δε το έχεις κάνει, να προσθέτεις και λίγη τροφή ώστε να δημιουργηθούν και οι ανάλογοι ρύποι που θα βοηθήσουν τη διαδικασία.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...