Jump to content

Καρδινάλιος σε απόγνωση


Recommended Posts

Θα ήθελα να δώσετε τα φώτα σας εσείς του ψαροιατρικού κλάδου γιατί εγώ δεν σκαμπάζω η αλήθεια. Σήμερα πριν λίγο παρατήρησα τον ένα καρδινάλιο να μην ακολουθεί τους υπολοίπους και να κάθεται λίγο πιο ψηλά μόνος του. Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει και η αλήθεια δεν θυμάμαι αν και την στιγμή που τάϊσα έφαγε γιατί ήταν στην άκρη ψηλά οπότε δεν τον πρόσεξα εκείνη τη στιγμή. Τώρα τον έχω απομονώσει διατηρώντας τις ίδιες συνθήκες με αυτές του ενυδρείου. (νερό, θερμοκρασία) Αυτό που εγώ παρατήρησα είναι πως η ουρίτσα του λίγο πίσω σε ένα μέρος είναι σαν δαγκωμένη?? Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ποτέ δεν τα έχω δει γενικά να μαλώνουν. Βάζω και δύο φωτό μπας και οι πιο έμπειροι μπορείτε να καταλάβετε κάτι.

20170417_222347.jpg

20170417_222430.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε!τι συγκατοικους εχεις μεσα??παρατηρησε εαν εχουν κ αλλα ψαρακια παρομοιο θεμα με απωλεια ουρας η δερματικων παθησεων γενικοτερα..οι τσαμπουκαδες γινοντε για δευτερολεπτα που εσυ δεν βλεπεις..αλλαγη νερου ποτε εκανες??στα ρωταω γτ μπορει να ειναι απο ενα απλο δαγκωμα μεχρι....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα και χρόνια πολλά!!

Μπήκα στο θεματάκι της παρουσίασής σου και είδα οτι το ενυδρείο σου τρέχει πολύ καλά!! Αν είσαι οκ από μετρήσεις τότε ή κάποιος τσαμπουκάς είναι ή κάτι το επηρέασε από κάτι που έκανες στην αλλαγή(πχ ανακάτεμα βυθού).. Στο θαλάσσινό για τέτοιες περιπτώσεις έχουμε το σκορδόζουμο που βουτάμε την τροφή πριν ταίσουμε για ενδυνάμωση του ψαριού δεν γνωρίζω όμως και δεν θυμάμαι από την εμπειρία μου με το γλυκό αν αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε γλυκό νερό..Θα σε βοηθήσουνε περισσότερο τα παιδιά που γνωρίζουν!! Επίσης συγχαρητήρια και για το στήσιμο του ενυδρείου σου!!Πολύ όμορφο!!

Κι επίσης όταν λες το έχεις απομονώσει ενοείς σε κάποια ταίστρα μέσα ή σε κάποια καραντίνα εκτός ενυδρείου με νερό ενυδρείου?

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Nikos Malissovas έγραψε:

καλημερα φιλε!τι συγκατοικους εχεις μεσα??παρατηρησε εαν εχουν κ αλλα ψαρακια παρομοιο θεμα με απωλεια ουρας η δερματικων παθησεων γενικοτερα..οι τσαμπουκαδες γινοντε για δευτερολεπτα που εσυ δεν βλεπεις..αλλαγη νερου ποτε εκανες??στα ρωταω γτ μπορει να ειναι απο ενα απλο δαγκωμα μεχρι....

 

Καλημέρα. So far so good. Έχω άλλους 6 καρδινάλιους, 5 melanotaenia praecox kai 5 otocinclus. Μου κάνει εντύπωση διότι δεν τα έχω δει ποτέ να μαλώνουν αυτούς τους μήνες που τα έχω. Αλλαγή έκανα χθες. Άλλα ψαράκια δεν έχουν κάτι άλλο.

 

πριν 40 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Καλημέρα κι από εμένα και χρόνια πολλά!!

Μπήκα στο θεματάκι της παρουσίασής σου και είδα οτι το ενυδρείο σου τρέχει πολύ καλά!! Αν είσαι οκ από μετρήσεις τότε ή κάποιος τσαμπουκάς είναι ή κάτι το επηρέασε από κάτι που έκανες στην αλλαγή(πχ ανακάτεμα βυθού).. Στο θαλάσσινό για τέτοιες περιπτώσεις έχουμε το σκορδόζουμο που βουτάμε την τροφή πριν ταίσουμε για ενδυνάμωση του ψαριού δεν γνωρίζω όμως και δεν θυμάμαι από την εμπειρία μου με το γλυκό αν αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε γλυκό νερό..Θα σε βοηθήσουνε περισσότερο τα παιδιά που γνωρίζουν!! Επίσης συγχαρητήρια και για το στήσιμο του ενυδρείου σου!!Πολύ όμορφο!!

Κι επίσης όταν λες το έχεις απομονώσει ενοείς σε κάποια ταίστρα μέσα ή σε κάποια καραντίνα εκτός ενυδρείου με νερό ενυδρείου?

 

Απο μετρήσεις δεν είχα κάποιο θέμα. Αμμωνία έχω 0, Νιτρώδη 0, Νικτρικά 10 (καμιά φορά και 15 για τα φυτά). Ναι σε καραντίνα εκτός ενυδρείου το έχω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AquaNewbie said:

 

Καλημέρα. So far so good. Έχω άλλους 6 καρδινάλιους, 5 melanotaenia praecox kai 5 otocinclus. Μου κάνει εντύπωση διότι δεν τα έχω δει ποτέ να μαλώνουν αυτούς τους μήνες που τα έχω. Αλλαγή έκανα χθες. Άλλα ψαράκια δεν έχουν κάτι άλλο.

 

 

Απο μετρήσεις δεν είχα κάποιο θέμα. Αμμωνία έχω 0, Νιτρώδη 0, Νικτρικά 10 (καμιά φορά και 15 για τα φυτά). Ναι σε καραντίνα εκτός ενυδρείου το έχω.

Αυτό(αλλαγή συμπεριφοράς καρδινάλιου) το παρατήρησες αφού έκανες την αλλαγή ή από πριν είχε ξεκιησει?Στην αλλαγή έκανες κάτι επιπλέον που δεν έκανες τις άλλες φορές? Π.χ. ανακάτεμα κάποιου σημείου του υποστρώματος, καθάρισμα σφουγγαριών φίλτρου μέσα στο ενυδρείο κατα λάθος, ή ανακάτεμα μούσγας από τον βυθό του φίλτρου που αφέθηκε μέσα στο νερό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το παρατήρησα να σου πω την αλήθεια πριν την αλλαγή γιατί στο σημείο που καθόταν δεν φαινόταν κιόλας. Αλλά όχι δεν έκανα απολύτως τίποτα το διαφορετικό από ότι τις υπόλοιπες φορές. Θα δοκιμάσω να ταϊσω σήμερα και θα δω συμπεριφορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα update παρατηρώ πως είναι πάντως λίγο φουσκωμένο στην περιοχή της κοιλιάς. Αλλά η αλήθεια δεν το βλέπω να τρώει. Δεν έχω και ιδέα αν είναι θηλυκό ή αρσενικό. Πάντως απο κινητικότητα είναι μια χαρά φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεί να στέκεται ψηλά?

Το σημάδι στην ουρά μεγάλωσε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Εξακολουθεί να στέκεται ψηλά?

Το σημάδι στην ουρά μεγάλωσε?

 

Δεν στέκεται ψηλά στο νέο  ενυδρείο που το μετέφερα μόνο. Πηγαίνει παντού θα έλεγα. Ούτε λέπια σηκωμένα και τέτοια και δεν έχει. Η ουρίτσα δεν είναι ότι είχε σημάδι απλώς του είχε μαδίσει σε ένα σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Βάζω και σημερινές φώτο. Η αλήθεια δεν θέλω να το μεταφέρω και συνέχεια αλλά δυστυχώς δεν γίνεται διαφορετικά για να βγάλω φώτο. Στην δεύτερη φώτο φαίνεται και αυτό που λέω για την ουρίτσα τους/της. Δεν έχω ιδέα τι φύλο είναι.

20170420_135630.thumb.jpg.56ec9bb304a597344011dda2e24c42de.jpg

 

20170420_135651.thumb.jpg.833ea5ecd7d9cdeffe64665d2d5c8eed.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες κανείς δεν βλέπει κάτι ύποπτο να φανταστώ να το βάλω ξανά στο κυρίως ενυδρείο άρα? :cigar:

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, AquaNewbie said:

Ρε παίδες κανείς δεν βλέπει κάτι ύποπτο να φανταστώ να το βάλω ξανά στο κυρίως ενυδρείο άρα? :cigar:

Άποψή μου να το αφήσεις να δεις πως θα εξελιχτεί, είναι και ησυχο μόνο του να δεις να φαει να δυναμώσει και μετά πάλι μέσα γτ τώρα είναι αδύναμο και θα φάει κυνήγι..Άστο μην έχει και κάτι και το μεταφέρει και στο main σου  αν το χεις προλάβει αφού έχεις χώρο Αρκεί να προσπαθείς να το διατηρείς σε καλές συνθήκες.. ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Skoti έγραψε:

Άποψή μου να το αφήσεις να δεις πως θα εξελιχτεί, είναι και ησυχο μόνο του να δεις να φαει να δυναμώσει και μετά πάλι μέσα γτ τώρα είναι αδύναμο και θα φάει κυνήγι..Άστο μην έχει και κάτι και το μεταφέρει και στο main σου  αν το χεις προλάβει αφού έχεις χώρο Αρκεί να προσπαθείς να το διατηρείς σε καλές συνθήκες.. ;)

 

 

Στις ίδιες ακριβώς συνθήκες το έχω. Εντάξει πρέπει να έφαγε σήμερα γιατί όταν έφαγα και γύρισα είχε τα μισά απο αυτά που του είχα ρίξει. Αλλά φαίνεται άρρωστο τι συμβαίνει? Εννοώ πέρα απο την ουρίτσα του που δεν ξέρω κιόλας αν μπλέχτηκε σε καμία λάβα. Γιατί γενικά ποτέ δεν μαλώνουν ούτε στο φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Άστο εκεί να ανακτήσει τις δυνάμεις του να το δεις να συνέλθει και μετα ένα βράδυ το ξαναπετάς μέσα..Αλλά άποψή μου να το αφήσεις ακόμα το ψαράκι γιατί φαίνεται οτι κάτι έχει και είναι κρίμα να το βάλεις μέσα στο main να το πελεκίσουν τα άλλα ψαράκια και να τους μεταφέρει αν κουβαλάει κάτι..Τώρα το τί έχει? ίσως κάποιο εσωτερικό παράσιτο γιατί βλέπω την κοιλίτσα του πρισμένη.Θα σου λεγα οτι είναι γκαστρωμένο αλλά ο συνδυασμός φαγωμένη ουρά και διακοπή φαγητού μου φαίνεται δύσκολο να είναι κάτι τέτοιο...Οπότε άστο εκεί αφού δεν έχεις θέμα χώρου με συχνές αλλαγές α΄πο το Main σου αν δεν έχεις φιλτράκι μέσα και παρακολούθα το!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το πω με σιγουριά αλλά μου φαίνεται ότι έχει εκτός από πρησμένη κοιλιά και ανασηκωμένα λέπια. Οπότε δεν νομίζω πως η επιστροφή του στο κυρίως ενυδρείο είναι καλή ιδέα.

Μου μοιάζει για dropsy, αλλά δεν είμαι βέβαιος.

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν μπορώ να το πω με σιγουριά αλλά μου φαίνεται ότι έχει εκτός από πρησμένη κοιλιά και ανασηκωμένα λέπια. Οπότε δεν νομίζω πως η επιστροφή του στο κυρίως ενυδρείο είναι καλή ιδέα.

Μου μοιάζει για dropsy, αλλά δεν είμαι βέβαιος.

 

 

Όχι Σωτήρη σηκωμένα λέπια δεν έχει. Δεν ξέρω ίσως σου φάνηκε δεν είναι καλές οι φώτο? Πάντως σηκωμένα λέπια δεν έχει. Το θέμα είναι οκ να το συντηρώ σε καραντίνα αλλά μήπως πρέπει να του χορηγήσω και κάποιο φάρμακο?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο ψαρούλης σήμερα απεβίωσε. :rip_1: Δυστυχώς στεναχωρήθηκα πολύ. Δεν ξέρω τι μπορεί να είχε ή τι μπορεί να έπαθε. Αλλά δεν έχω και γνώση πάνω σε φάρμακα για ψάρια και τι ίσως να χρειαζόταν παραπάνω. Είναι η πρώτη φορά που έχασα ψαράκι :thumbdown:οπότε μου ήταν λίγο σοκ. Το έθαψα σε μια γλαστρούλα στο μπαλκόνι.... Επομένως μπορεί να κλείσει το θέμα αυτό. Όποιος είναι αρμόδιος ας το φροντίσει. Ευχαριστώ @Skoti και @SOTIRIS για την βοήθειά σας. Ας με συγχωρέσουν και ποιοί άλλοι έγραψαν στο θέμα και δεν τους αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

ισως να ηταν νεον τετρα disease ψαξτο λιγο γιατι εχεις και αλλα βλεπω.τα νεον θελουν  μαλακο νερο ισως και να εχεις αλλα εγω το γραφω καλου κακου,

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Τελικά ο ψαρούλης σήμερα απεβίωσε. :rip_1: Δυστυχώς στεναχωρήθηκα πολύ. Δεν ξέρω τι μπορεί να είχε ή τι μπορεί να έπαθε. Αλλά δεν έχω και γνώση πάνω σε φάρμακα για ψάρια και τι ίσως να χρειαζόταν παραπάνω. Είναι η πρώτη φορά που έχασα ψαράκι :thumbdown:οπότε μου ήταν λίγο σοκ. Το έθαψα σε μια γλαστρούλα στο μπαλκόνι.... Επομένως μπορεί να κλείσει το θέμα αυτό. Όποιος είναι αρμόδιος ας το φροντίσει. Ευχαριστώ @Skoti και @SOTIRIS για την βοήθειά σας. Ας με συγχωρέσουν και ποιοί άλλοι έγραψαν στο θέμα και δεν τους αναφέρω.

Δυστυχώς όλοι μας έχουμε χάσει ψάρια, κατά τη διάρκεια της ενασχόλησης μας με το ενυδρεία, και είναι το στενάχωρο κομμάτι του χόμπι μας.

Σημαντικό όμως είναι ότι αποκτάμε εμπειρίες έστω και αυτού του είδους, ώστε την επόμενη φορά να είμαστε πιο υποψιασμένοι.

Το θέμα δεν χρειάζεται να κλείσει, μιας και κάποιος άλλος μπορεί να πάρει κάτι μέσα από αυτό. Συνεχίζουμε...... δυνατά.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@AquaNewbie, είχες τη διάθεση να κάνεις το καλύτερο για το ψαράκι και αυτό έχει μεγάλη σημασία. Δυστυχώς η απώλεια είναι μέσα στο παιχνίδι, ακόμα και όταν προσφέρουμε το "καλύτερο". Τίποτα δεν πάει χαμένο. Καλή συνέχεια.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...