Jump to content

Σκέψεις για νέο ενυδρείο


Fred13

Recommended Posts

Χρόνια πολλά παιδιά, υγεία εύχομαι σε όλους!

 

Είναι κάμποσος καιρός τώρα που γλυκοκοιτάζω μία γερή επιστροφή στο χόμπι και λέω να πάρω μερικές συμβουλές σαν τροφή για σκέψη.

 

Καταρχήν θέλω να πάω πάλι στο φυτεμένο ενυδρείο , όχι σε aquascape με iwagumi , πεδιαδούλες και τέτοια αλλά σε κάτι πιο φυσικό με ρίζες , πέτρες, υπόστρωμα και άμμο.

 

Οι διαστάσεις που έχω σκεφτεί και πρέπει να βρω και τον άνθρωπο-ή μαγαζί που   σε συμφέρουσα τιμή θα μου το φτιάξει είναι 1.20 x 60 x 50,  360 λίτρα δηλαδή και με αρκετό πλάτος που είναι κάτι που μου αρέσει. Αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο στις διαστάσεις ελεύθερα.

 

Στο παραπάνω ενυδρείο σκέφτομαι για φωτισμό ένα έτοιμο φωτιστικό τύπου fluval 4 χ 54 watt το οποίο ανοίγει έως 1.20 σε μήκος.

 

Για το διοξείδιο 5κιλη μπουκάλα.

 

Στο κομμάτι του φίλτρου σκέφτομαι eheim όχι επειδή δυσαρεστήθηκα σε κάτι από το φλούβαλ απλώς επειδή θέλω να πάω σε ριάκτορα και όχι άλλους διαχυτές και θα ήθελα να μην χρειάζονται πατέντες με σωλήνες κλπ. Στο θέμα αυτό θα επιλέξω κάτι καλό και πρωτίστως αθόρυβο.

 

Το ενυδρείο το φαντάζομαι αρκετά φυτεμένο , κοινωνικό, με κάποιο κοπάδι τέτρα , κάποιο ζευγάρι σχετικά ήρεμης κιχλίδας (ram πχ) , κόρυ και γενικά κίνηση σε όλες τις ζώνες.

 

Επειδή όπως καταλαβαίνετε το παραπάνω έχει ένα κόστος αρκετά μεγάλο αυτό θα αργήσει λιγάκι να μπει σε εφαρμογή αλλά θα ξεκινήσω σιγά σιγά με τα βασικά.

 

Αυτά ;)

Έγινε επεξεργασία - Fred13
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εύθυμη Χριστος Ανεστη και χρόνια πολλα. 

Καλώς ξαναρθες στο χόμπι. 

Ωραίες διαστάσεις ακούω και ομορφες σκέψεις. 

Πιστεύω οτι γνωρίζεις αρκετά πραγματα και θα ξεκινήσεις κάτι δυνατό. Καλες επιλογές μηχανημάτων γράφεις.

Οπωτε καλη αρχή απο εμένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που είσαι πάλι εδώ.:D

Στη πορεία θα τα λέμε αναλυτικά.:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά!!!

Καλώς ξανάρθες στο χόμπι.

Όμορφα πράγματα βλέπω έχεις στο μυαλό σου και πιστεύω ότι θα φτιάξεις κάτι πολύ όμορφο.:thumbsu:

Καλή επιτυχία σε ότι και να κάνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά,

 

Το παραπάνω ενυδρείο το βρήκα με 12αρι τζάμι , Ultra clear πρόσοψη 600 ευρώ. Δυστυχώς δεν βρίσκομαι αυτή τη στιγμή σε άνεση για να το προχωρήσω οπότε το αφήνω λίγο σε παύση το εγχείρημα μέχρι νεοτέρας. Θα γίνει αργά η γρήγορα.

 

Μιας και δεν έχω πλέον διοξείδιο γιατί το είχα δώσει σκεφτόμουν μήπως έφτιαχνα την παλιά μου γυάλα 80 χ 30 χ 40 ως low tech φυτεμένο προκειμένου να ξαναμπώ λίγο στο χόμπι.

Έχω το φωτιστικό μου 2 χ 24 Watt της fluval και θα πάρω και ένα καλό υπόστρωμα.

 

Ανούμπιες, πολλές ανούμπιες , moss , staurogyne repens ,cryptokorines , τέτοια. Μπορεί το εγχείρημα με τα παραπάνω να αποδώσει ή θα βλέπω τα φυτά να χαλάνε ; 

 

Aπό ζωή σκέφτομαι 1 ζευγάρι ραμ, κόρυ , ανσίστρους ή ότο και ίσως μερικά τετρα αν με παίρνει.

 

Για δώστε καμία ιδέα παιδιά να ξαναμπώ με κάτι όμορφο στο χόμπι!

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα. γιατι δεν ρωτας και αλλου; εγω ειχα ρωτησει για εναν αλλον συνχομπιστα απο εδω μεσα, για τα ιδια λιτρα και ειχα παρει τρομερη τιμη, αλλα χωρις ultra clear. η τιμη του ηταν το 1/7 της τιμης που αναφερεις.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Fred13 said:

Kαλησπέρα παιδιά,

 

Το παραπάνω ενυδρείο το βρήκα με 12αρι τζάμι , Ultra clear πρόσοψη 600 ευρώ. Δυστυχώς δεν βρίσκομαι αυτή τη στιγμή σε άνεση για να το προχωρήσω οπότε το αφήνω λίγο σε παύση το εγχείρημα μέχρι νεοτέρας. Θα γίνει αργά η γρήγορα.

 

Μιας και δεν έχω πλέον διοξείδιο γιατί το είχα δώσει σκεφτόμουν μήπως έφτιαχνα την παλιά μου γυάλα 80 χ 30 χ 40 ως low tech φυτεμένο προκειμένου να ξαναμπώ λίγο στο χόμπι.

Έχω το φωτιστικό μου 2 χ 24 Watt της fluval και θα πάρω και ένα καλό υπόστρωμα.

 

Ανούμπιες, πολλές ανούμπιες , moss , staurogyne repens ,cryptokorines , τέτοια. Μπορεί το εγχείρημα με τα παραπάνω να αποδώσει ή θα βλέπω τα φυτά να χαλάνε ; 

 

Aπό ζωή σκέφτομαι 1 ζευγάρι ραμ, κόρυ , ανσίστρους ή ότο και ίσως μερικά τετρα αν με παίρνει.

 

Για δώστε καμία ιδέα παιδιά να ξαναμπώ με κάτι όμορφο στο χόμπι!

Ευχαριστώ!!

Αν σκέφτεσαι για νανοκιχλίδες (πχ ραμ, απιστόγραμμα), θα σου πρότεινα να μην μπλέξεις με διοξείδια, υποστρώματα, λιπάσματα και δυνατό φωτισμό.

Βάλε μόνο άμμο, ξύλα, ίσως καμιά πέτρα και μερικά εύκολα φυτά.  Στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν θες να επενδύσεις σε κάποιο εξοπλισμό, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις μια αντίστροφη όσμωση και ίσως να βάζεις και λίγη τύρφη στο ενυδρείο σου.  Πιστεύω θα το εκτιμήσουν καλύτερα αυτά τα ψαράκια απ' ότι το διοξείδιο και τα λιπάσματα.

 

Αν πάλι θες να πας σε φουλ φυτεμένο με πιο απαιτητικά φυτά, μιας και βλέπω ότι άνοιξες το θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία, παίξε με τον εξοπλισμό που λες και βάλε κάποιο κοπαδόψαρο, σε συνδυασμό ίσως με καμία νανοκιχλίδα.

 

Η επιλογή έχει να κάνει καθαρά με το τι σου αρέσει εσένα καλύτερα.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Kαλησπέρα παιδιά,

 

Μιας και δεν έχω πλέον διοξείδιο γιατί το είχα δώσει σκεφτόμουν μήπως έφτιαχνα την παλιά μου γυάλα 80 χ 30 χ 40 ως low tech φυτεμένο προκειμένου να ξαναμπώ λίγο στο χόμπι.

Έχω το φωτιστικό μου 2 χ 24 Watt της fluval και θα πάρω και ένα καλό υπόστρωμα.

Ανούμπιες, πολλές ανούμπιες , moss , staurogyne repens ,cryptokorines , τέτοια. Μπορεί το εγχείρημα με τα παραπάνω να αποδώσει ή θα βλέπω τα φυτά να χαλάνε ;

Δεν χρειάζεται απαραίτητα  μπουκάλα co2 για αυτά τα φυτά, ούτε ιδιαίτερος φωτισμός. Ίσως λίγη σκίαση στις anubias στην αρχή, και μέχρι το ενυδρείο να βρει το δρόμο του.

Μπορείς και χωρίς υπόστρωμα με τη βοήθεια κάποιας ταμπλέτας. Ένας σκούρος βυθός με την αντίθεση των πράσινων φυτών και των ξύλων δημιουργεί όμορφη αντίθεση. Θα απέφευγα για την αρχή τα ραμ.

Ευτύχη προχώρα.:)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το εγχείρημα σου, το μεγάλο και το μικρό φαίνονται εξαιρετικά! Ειδικά όταν διάβαζα το πρώτο μήνυμα έβλεπα... γραμμένες τις σκέψεις μου για το πως θα ήθελα να είναι το μεγαλύτερο ενυδρείο που θέλω να φτιάξω. Έχω μόνο να σου πω μερικές σκέψεις μου.

 

  • Μ Α Κ Ρ Ι Α ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΗΕΙΜ!!! Ήμουν από τους μεγαλύτερους φαν της εταιρείας ειδικά σε θέρμανση και φίλτρανση. Μετά απο 6 χρόνια σωστής λειτουργείας έσπασε το χερούλι του Ecco Pro. Είπα οκ, έφαγε τα ψωμιά του, δεν πειράζει. Αγοράζω καινούριο και έχει εργοστασιακή βλάβη και κάνει θόρυβο... Το στέλνω πίσω και μετά από 2 μήνες αναγνωρίζουν ότι έχω δίκιο και μου στέλνουν καινούριο... Το καινούριο έχει το ίδιο πρόβλημα... Δεν μπαίνω σε περισσότερες λεπτομέρειες επειδή πάλι θα εκνευριστώ. Καταστηματάρχης που εμπιστεύομαι μου είπε πως η ποιότητα υλικών της Eheim τα τελευταία χρόνια έχει πέσει και τα φίλτρα/jager κλπ δημιουργούν θέματα. Επειδή έχω και εγώ θέμα με τον οποιοδήποτε θόρυβο, του ζήτησα εναλλακτική και με έβαλε να ακούσω ένα ''μοσχάρι'' εν λειτουργεία της Aquael που είχε διαστάσεις μεγάλου Professional, και δεν έβγαζε κιχ. Δεν σου προτείνω να πάρεις Aquael ή κάτι άλλο, αλλά με την Eheim παιδεύομαι από τον Ιανουάριο.
  • Τα Ramirezi είναι όμορφα ψάρια, αλλά εκτός του ότι όντως είναι απαιτητικά, η συντριπτική πλειονότητα που κυκλοφορεί στην αγορά είναι κακής ποιότητας. Πεθαίνουν από την μια μέρα στην άλλη, χωρίς να εμφανίσουν κάποιο έντονο πρόβλημα, και αυτό το έχω διαβάσει αρκετές φορές σε πολλά site. Εννοείται πως αν σου αρέσουν τα δοκιμάζεις, αλλά πραγματικά είναι το μόνο είδος που σχεδόν πάντα είχα προβλήματα. Επίσης, συγκρίνοντας τα Ram με ό,τι έχω κρατήσει από Apistogramma (σαν αυτό στο προφίλ μου από το οποίο έχω τώρα γέννες), είναι πολύ πιο επιθετικά, και στους συγκατοίκους τους αλλά και μεταξύ τους. Ανάλογα και με τον χαρακτήρα τους, σε 80εκ θα δεις επιθετικότητα προς τους αλλους κατοίκους. Αν θέλεις ένα φιλήσυχο ενυδρείο, κάποιο είδος άπιστο θα ήταν ιδανικότερο.

Βασίλης ;)

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνωντας στις αγγελιες μπορει να βρεις σιγουρα κατι ποιο φθηνο αρκει να εισαι διατεθειμένος να ανεχτεις και καμια ψιλογρατσουνια. Για φιλτρανση θα σου προτεινα ενα εσωτερικο η εξωτερικο σαμπ μια που θα σου ερθει ποιο οικονομικα εχει χωρους και δεν κυνδινευεις αμεσα απο καμια πλημμύρα. Και να χαλασει ενα μοτερ ειναι φθηνh μια αλλαγη αντλιας απο το να ψαχνεσε για ανταλλακτικα εξωτερικου φιλτρου τα οποια αν και οταν θα βρεις τα πλερωνεις και μια περιουσια. Τα ραμακια ειναι οντως πανεμορφα αλλα και ευαισθητα. Εκει θα πρεπει να πας σε οξινο περιβαλλον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για όλες τις απόψεις παιδιά. Την γνωρίζω την ευαισθησία των ραμ τα είχα ψάξει αρκετά στο παρελθόν , βλέπω και από φίλους προβλήματα που αντιμετωπίζουν.

 

Θα κάνω τις οικονομίες μου και αναλόγως θα πράξω (μικρό ή μεγάλο ενυδρείο) 

 

Σωτήρη χαίρομαι που σε βλέπω μάχιμο, χαθήκαμε. Θα τα λέμε!! :)

Έγινε επεξεργασία - Fred13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...