Jump to content

Schego 300 watt ή απομίμηση;


elatos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια πολλά!

 

Μόλις πήρα έναν Schego των 300 watt μεταχειρισμένο και δεν ξέρω αν είναι αυτό που μου είπε ο πωλητής, ή είναι αντίγραφο.

Πουθενά δεν έχει κάτι γραμμένο που να το μαρτυρεί, ότι είναι αυτός και, μετρώντας το, οι διαστάσεις είναι ελάχιστα διαφορετικές.

 

Ανεβάζω και τις φωτογραφίες, που μπορεί να βοηθήσουν όσους γνωρίζουν.

IMG_20170418_214118.jpg

IMG_20170418_214246.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές που εντοπίζω σε σχέση με τους δικούς μου... είναι το αυτοκόλλητο ταμπελάκι που λείπει και το χρώμα στην βεντούζα (είναι γκρί... όπως το "δακτυλίδι"). Το αυτοκόλλητο βέβαια... μπορεί να φύγει.

Η βεντούζα κάποια στιγμή ΙΣΩΣ απαιτηθεί να αλλάξει... οπότε βρίσκω λογικό να έβαλε, ότι μπόρεσε να βρει.

Σε περίπτωση που ΔΕΝ το γνωρίζεις... ΑΝ τον βάλεις στο ενυδρείο (όχι σε sumb) καλό θα είναι να του βάλεις κάλυμμα προστασίας (ΜΗΝ καεί κάποιο ψάρι).

Φαντάζομαι ότι... έχεις πάρει και controller θερμοκρασίας.

 

Κοίτα και στο κουτί του... πως δείχνει.-

 

http://www.ebay.com/itm/SCHEGO-TITANIUM-HEATER-ELITECH-HEAT-DIGITAL-CONTROLLER-MARINE-FISH-TANK-STAT-/201804150211?var=501840158843&hash=item2efc76f5c3:m:mLGGpy8MZaNbXwrgAPq1awA

 

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, diskus fan said:

Οι διαφορές που εντοπίζω σε σχέση με τους δικούς μου... είναι το αυτοκόλλητο ταμπελάκι που λείπει και το χρώμα στην βεντούζα (είναι γκρί... όπως το "δακτυλίδι"). Το αυτοκόλλητο βέβαια... μπορεί να φύγει.

Η βεντούζα κάποια στιγμή ΙΣΩΣ απαιτηθεί να αλλάξει... οπότε βρίσκω λογικό να έβαλε, ότι μπόρεσε να βρει.

Σε περίπτωση που ΔΕΝ το γνωρίζεις... ΑΝ τον βάλεις στο ενυδρείο (όχι σε sumb) καλό θα είναι να του βάλεις κάλυμμα προστασίας (ΜΗΝ καεί κάποιο ψάρι).

Φαντάζομαι ότι... έχεις πάρει και controller θερμοκρασίας.

 

Κοίτα και στο κουτί του... πως δείχνει.-

 

http://www.ebay.com/itm/SCHEGO-TITANIUM-HEATER-ELITECH-HEAT-DIGITAL-CONTROLLER-MARINE-FISH-TANK-STAT-/201804150211?var=501840158843&hash=item2efc76f5c3:m:mLGGpy8MZaNbXwrgAPq1awA

 

 

Η διεύθυνση που μου έστειλες έδωσε την απάντηση. Το "κάψιμο" του μετάλλου στο κάτω άκρο και τα πλαστικά στήριξης που είναι όμοια.

Κάλυμμα δεν έχω και δεν έχω sump, οπότε τα ψάρια δεν θα γλιτώσουν το κάψιμο, ή μήπως παίζει κάποιο ρόλο η θέση που θα μπει;

Link to comment
Share on other sites

Η παροιμία λέει... "Όποιος φυλάει τα ρούχα του... έχει τα μισά". Καλού-κακού λοιπόν βάλε ένα κάλυμμα όπου κι αν τον τοποθετήσεις μέσα στο ενυδρείο... για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.- ;)

http://www.ebay.com/itm/17-Aquarium-Fish-Tank-Heater-Guard-Protector-Cover-Case-with-Suction-Cups-New-/381916125294?hash=item58ebf9986e:g:vh8AAOSw44BYNT0j

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου θυμίσω αφού λείπει το ταμπελάκι (πάνω στο οποίο υπάρχει η ένδειξη) ότι... θα πρέπει να είναι βυθισμένος μέχρι το πλαστικό "καπάκι", στο πάνω μέρος.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πηρα ακριβως τον ίδιο κ εγω μεταχειρισμένο.το θεμα μου ειναι οτι δεν ανεβαζει θερμοκρασια πανω απο 28.6 με τιποτα ενω ο eheim ο 200αρης φτανει 30!!!!!κ μιλάω για τετοια εποχή.υπαρχει καποιο παιδι να τον δουλευει σ 400αρι ενυδρειο;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...