Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά...από αύριο θα έχω στην κατοχή μου πλέον το πρώτο μου ενυδρείο 60χ30χ40 (επιτέλους) μετά από μια εβδομάδα καθυστέρησης.. Πήρα μαύρο χαλίκι ψηλό, τα ξύλα μου, μια ρίζα, τα βακτήρια της stability, το αντιχλωριο της Sera, θερμόμετρο και μετά από μια συζήτηση στο καφέ και ένα εξωτερικό φίλτρο της "fluval 206"...φυτά μάλλον αύριο και εάν βρω και καμια πέτρα που να μου αρέσει.. βλέπουμε... Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέχασα να πάρω κάτι για το στήσιμο του ενυδρείου για πρώτη μέρα... Και εάν ξέρετε για το συγκεκριμένο φίλτρο.... Μην το βάλω σε λειτουργία και βαράω το κεφαλι μου στο τοίχο μετά... 

Link to comment
Share on other sites

Τι σκοπεύεις να βάλεις μεσα?θερμοστατη δεν έγραψες.αν θα βάλεις φυτα πρέπει να βάλεις και το σωστό υπόστρωμα αλλιώς θα βάλεις ταμπλετες μεσα στο χαλίκι για να τραβάνε τα θρεπτικά συστατικά οι ρίζες των φυτών.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Sriz έγραψε:

Τι σκοπεύεις να βάλεις μεσα?θερμοστατη δεν έγραψες.αν θα βάλεις φυτα πρέπει να βάλεις και το σωστό υπόστρωμα αλλιώς θα βάλεις ταμπλετες μεσα στο χαλίκι για να τραβάνε τα θρεπτικά συστατικά οι ρίζες των φυτών.

Καλησπέρα φίλε μου...το πήρα τελικά σήμερα... Το καθάρισα κιόλας... Θερμοστάτη είχε μέσα, μάλλον κινέζικο αλλά οκ...Σε λίγες μέρες θα πάρω άλλο... Ευτυχώς που πήρα και φίλτρο... Έχω πολύ ψηλό χαλίκι... Δεν ξέρω ακριβώς το μέγεθος για να σου πω... Άμμοχαλικο ψηλό μου φαίνεται... Φυτά θα βαλω σίγουρα... Όσο για ταμπλέτες σιδήρου το έχω υπόψην μου... Μέχρι το βράδυ θα το στήσω και θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες.. 

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σου... 

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο... Εξωτερικά το γυαλί του ενυδρείου έχει 2 γρατζουνιες...ΟΧΙ κάτι σοβαρό από φαίνεται... Και πρέπει να το προσέξεις πολύ λεπτομέρες για να τις δεις.. Είναι (μάλλον) σίγουρα γρατζουνιες... Πήρα τηλ τον κατασκευαστή... Τα έριξε στη μεταφορική βέβαια...τέσ πα... Δεν πιστεύω να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα..μιλάμε σε περίπτωση που είναι γρατζουνιες πάντα... Αν είναι ραισμα θα φανεί... 

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη εαν ειναι απλα γρατζουνιες δεν εχεις προβλημα πιστεψε με σε ολα τα ενυδρεια υπαρχουν γρατζουνιες. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Giannis stam έγραψε:

Και κάτι άλλο... Εξωτερικά το γυαλί του ενυδρείου έχει 2 γρατζουνιες...ΟΧΙ κάτι σοβαρό από φαίνεται... Και πρέπει να το προσέξεις πολύ λεπτομέρες για να τις δεις.. Είναι (μάλλον) σίγουρα γρατζουνιες... Πήρα τηλ τον κατασκευαστή... Τα έριξε στη μεταφορική βέβαια...τέσ πα... Δεν πιστεύω να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα..μιλάμε σε περίπτωση που είναι γρατζουνιες πάντα... Αν είναι ραισμα θα φανεί... 

Καλησπέρα φίλε Γιάννη, 

Το ράισμα θα φαινόταν από χιλιόμετρα νομίζω. stay calm!

Δεν ξέρω αν το χεις κάνει σε άλλο σημείο του φορουμ αλλά μπορείς να μας ανεβάσεις καμιά φωτό να δούμε το ενυδρείο.

Καλή αρχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Adiabroxos έγραψε:

Καλησπέρα φίλε Γιάννη, 

Το ράισμα θα φαινόταν από χιλιόμετρα νομίζω. stay calm!

Δεν ξέρω αν το χεις κάνει σε άλλο σημείο του φορουμ αλλά μπορείς να μας ανεβάσεις καμιά φωτό να δούμε το ενυδρείο.

Καλή αρχή.

οπως ειπε και ο φιλος μια φωτο θα βοηθουσε

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω... 

 

1492611948504-467546140.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giannis stam
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ μου κάνουν εξωτερικές αμυδρες γρατζουνιες... Από έξω μόνο...

14926125661711067184367.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giannis stam
Link to comment
Share on other sites

Στη φωτογραφία φαίνονται πιο έντονες μου φαίνεται... 

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη αυτα δεν ειναι τιποτα ζημια απο αυτα δεν θα παθεις σιγουρα .

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το στήσιμο σου. Εντάξει τέτοιες γρατζουνιές δεν κάνουν τίποτα. Εντάξει ενοχλούν στο μάτι αλλά καμία σχέση.

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος Ba1a22 έγραψε:

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?

Aπο τις διαστάσεις που έδωσε το παιδί 72 λίτρα είναι

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Με το καλό το στήσιμο σου. Εντάξει τέτοιες γρατζουνιές δεν κάνουν τίποτα. Εντάξει ενοχλούν στο μάτι αλλά καμία σχέση.

 

Aπο τις διαστάσεις που έδωσε το παιδί 72 λίτρα είναι

δεν θα εχει προβλημα με το φιλτρο? θα εχει πολυ δυνατη ροη

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ξέρω καθόλου πόση ροή έχει το φίλτρο...το καλό είναι ότι έχει ρύθμιση για τη ροή του. Τώρα εάν μου το κάνει πλυντήριο...άλλα δεν νομίζω.... Το παιδί που μου το έδωσε μου είπε εάν το ρυθμίσω θα είναι οκ.... Να μην το έχω στο τέρμα δηλαδή... Θα δείξει παιδιά και θα σας πω 

Link to comment
Share on other sites

κατσε να σου πουν και τα αλλα παιδια  

Link to comment
Share on other sites

Πάω για φυτά τώρα...συγνώμη αλλά δεν μπορώ να περιμένω να μου πείτε ιδέες... Θέλω μέχρι το βράδυ να είναι έτοιμο... Βασικά 2,3 φυτά θα πάρω, τα Λεφτά πήγαν όλα στο φίλτρο... Έχω σημειώσει κάποια εύκολα θα δω τι θα βρω και πόσο και βλέπουμε... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Ba1a22 έγραψε:

δεν θα εχει προβλημα με το φιλτρο? θα εχει πολυ δυνατη ροη

 

Όχι με δύο βανάκια αν δεν έχει ήδη το ίδιο μια χαρά θα είναι. Δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Εγώ στα 96 λίτρα και έχω βάλει φίλτρο 2000λ/ω και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Εγώ προσωπικά δεν βλέπω να αναφέρεις και τι φως έχει το ενυδρείο αλλά όπως και να χει προτίμησε εύκολα φυτά. Ανούμπιες κανένα είδος εχινόδορου και καμία μος και είσαι μια χαρά νομίζω. Βέβαια εξαρτάται και τι ψαράκια πρόκειται να βάλεις αργότερα. Η αλήθεια κάνε αργά και σταθερά βήματα. Μπορεί να υπάρχει ενθουσιασμός και λογικό είναι αλλά επειδή στα λίτρα σου οποιοδήποτε λάθος θα έχει κατευθείαν πρόβλημα για εμένα κάντα σιγά σιγά. Για να μην σε αποθαρύνει και το οποιοδήποτε λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε απόλυτο δίκιο παιδία....το όλο σύστημα θέλω να είναι εύκολο στην αρχή, να αποκτήσω μια εμπειρία και βλέπουμε.. Από λαμπα έχει Led μια σειρά μπορώ να βάλω κ δεύτερη εάν χρειαστεί...όσο για φυτά τα πι ευκολα που υπάρχουν.. (Ήταν κλειστα τα μαγαζιά δεν πήρα) για ψάρια λέω για μονομάχο, 2 γαρίδες, 1 σαλιγκάρι... Τώρα για αλλά ψάρια που μπορούν να συμβιωσουν με μονομάχο δεν ξέρω... Θα πάρω α εδώ γνώμες και θα πράξω ανάλογα... 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το ξύλο θα ανέβει στην επιφάνεια. Πρέπει να το πλύνεις καλά και να το βάλεις να δουλέψει το ενυδρείο με αλλαγές νερού γιατί το ξύλο θα βγάλει διάφορα μέχρι να μουλιάσει.βάλε μια πέτρα να το κρατάει κάτω και περίμενε λίγες μέρες να δεις πως πάει. Θα σου πρότεινα μην βάλεις ακόμα ζωντανό μέσα.οι γαρίδες και τα σαλιγκάρια θέλουν στρωμένο βυθό. Θέλει υπομονή όπως προανέφεραν οι φίλοι

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Sriz έγραψε:

Νομίζω ότι το ξύλο θα ανέβει στην επιφάνεια. Πρέπει να το πλύνεις καλά και να το βάλεις να δουλέψει το ενυδρείο με αλλαγές νερού γιατί το ξύλο θα βγάλει διάφορα μέχρι να μουλιάσει.βάλε μια πέτρα να το κρατάει κάτω και περίμενε λίγες μέρες να δεις πως πάει. Θα σου πρότεινα μην βάλεις ακόμα ζωντανό μέσα.οι γαρίδες και τα σαλιγκάρια θέλουν στρωμένο βυθό. Θέλει υπομονή όπως προανέφεραν οι φίλοι

Φίλε μου είχες απόλυτο δίκιο... Η ρίζα βασικά επιπλέε..την έβγαλα γιατί τελικά δεν ξέρω αν θα τη βάλω... Είναι αρκετά μεγάλη... Και εννοείται ότι θα περιμένω να στρωθει......βέβαια σήμερα είναι το δοκιμαστικο... Αύριο που θα μπουν και τα φυτά θα ολοκληρωθεί πιστεύω... 

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα μικρο γεωφαγους. τα ramirezi θα ηταν μια πολυ καλη επιλογη 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας πω για το φίλτρο... Μιλάμε για το fluval 206 σε 60+ ενυδρείο... Πέρα ότι πιάστηκε το χέρι από το τρομπαρισμα (μπιπ), θόρυβος σχεδόν ανύπαρκτος, δηλαδή για να το ακούσεις πρέπει να υπάρχει νεκρική σιγή και να είσαι σε απόσταση του 1 μέτρου... Για τέτοια ησυχία μιλάμε... Όσο αφορά την ροή, εγώ περιμενα περισσότερη... Έχει,  αλλά οκ..συν ότι μπορείς να ρυθμισεις τη ροή.. Άρα όλα εντάξει και με αυτό. Τώρα σαν ποιότητα και απόδοση θέλω να πιστεύω ότι είναι καλό.. Δεν έχω την εμπειρία για να κρίνω ..προς το παρόν.... 

Σας ευχαριστώ όλους σας για της συμβουλές και το ενδιαφέρον που δείξατε σε έναν άσχετο... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...