Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

πριν 6 λεπτά, το μέλος Ba1a22 έγραψε:

εγω θα σου προτεινα μικρο γεωφαγους. τα ramirezi θα ηταν μια πολυ καλη επιλογη 

Να σου πω την αλήθεια μου δεν έχω ιδέα ακόμα.....θα δω... Έχω χρόνο μέχρι το στρώσιμο... Τα ramirezi τα σκεφτόμουν.. 

Έγινε επεξεργασία - Giannis stam
Link to comment
Share on other sites

με αυτο το φιλτρο θα εισαι μια χαρα απλα βαλε και τα ξυλα μεσα ασ αφησουν την κιτρινιλα ισα ισα πιο φυσικο θα φενετε και οπως σ ειπα σκεψου για ραμιρεζι. για το στρωσιμο ζητα καλυτερα μπολι να τελειωνεις 

Έγινε επεξεργασία - Ba1a22
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Ba1a22 έγραψε:

με αυτο το φιλτρο θα εισαι μια χαρα απλα βαλε και τα ξυλα μεσα ασ αφησουν την κιτρινιλα ισα ισα πιο φυσικο θα φενετε και οπως σ ειπα σκεψου για ραμιρεζι 

Θέλω και μονομάχο όμως... Οπότε νομίζω ότι εάν βάλω ramirezi θα υποφέρουν μαζί του...εάν δεν φαγωθουν... 

Link to comment
Share on other sites

κιτα κατα την γνωμη μου δεν θα μαρεσε να βαλω μοναμαχο σε τετοιο ενυδρειο θα θελα να το κανω οτι πρεπει για τα ραμιρεζι τα χω αχτη οποτι βλεπεις αλλα θα ερθει και η στιγμη που θα στησω και γω το 70 λιτρο που το χω παρατημενο

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολα ψάρια αυτά....; Δεν θέλω να ταλαιπωριθουν ούτε αυτά ούτε και εγώ... Θέλω να πω ότι δεν έχω την εμπειρία... 

θα κοιτάξω το προφίλ τους και εάν μπορώ θα το σκεφτώ σοβαρά... 

Έγινε επεξεργασία - Giannis stam
Link to comment
Share on other sites

Το καλο με τα fluval ειναι οτι βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά.η δίκη μου γνώμη ειναι να την βάλεις την ρίζα.διχνει απευθείας άλλος βυθός.με moss πανω στην ρίζα ειναι άλλο πράγμα.ολα θέλουν :geek: διάβασμα και την δικιά σου φαντασία.τα ramirezi αν και δεν είχα φενονται υπέροχα αλλα και τα ramirezi πρέπει να υπαρχει χαρέμι.σε ενα αρσενικό πρέπει να υπαρχει και ο ανάλογος αριθμός σε θηλυκά.θα σου πουν και οι πιο έμπειροι πανω σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

 Kαλημέρα @Giannis stam. Τα ραμιρέζι είναι όμορφα ψάρια, αλλά δεν ενδείκνυνται για να ξεκινήσει κάποιος το χόμπυ μ' αυτά. Έχουν απαιτήσεις τόσο στην ποιότητα του νερού όσο και στη σύνθεσή του. Χρειάζονται δηλαδή μαλακό νερό με χαμηλό ph, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να ετοιμάζεις το νερό τους με αντίστροφη όσμωση ή/και με χρήση τύρφης. Ο μονομάχος νομίζω ότι είναι καλύτερη επιλογή και πιο "εύκολη" σε σχέση με τα ραμιρέζι. Και ο μονομάχος θέλει όξινο και μαλακό νερό, αλλά σε άλλες τιμές, τις οποίες είναι πιο εύκολο να επιτύχεις. Στο ενυδρείο σου θα είναι βασιλιάς και αν είναι καλά φυτεμένο, μπορείς να βάλεις 2-3 θηλυκές. Όλα σχετικά με αυτά τα ψάρια βέβαια, αφού μεγάλη σημασία έχει ο χαρακτήρας του ψαριού. Το ίδιο συμβαίνει και με τις κιχλίδες, όπως τα ραμιρέζι. Παραθέτω και το σύνδεσμο του προφίλ του μονομάχου.

 Το ξύλο θα βουλιάξει σιγά σιγά και οι ουσίες (τανίνες) που απελευθερώνονται στο νερό είναι ωφέλιμες, μαλακώνουν το νερό και το κάνουν πιο όξινο (χαμηλό ph), πράγμα ωφέλιμο για τον μονομάχο.

 Το φίλτρο νομίζω ότι είναι μια χαρά για το ενυδρείο σου. Μπορείς να κόψεις τη ροή αν χρειαστεί, αλλά μέχρι το 25%-30%  ώστε να μην υπάρξουν προβλήματα με τη λειτουργία του.

Μεταφέρω το θέμα σου στη σωστή κατηγορία ώστε να συνεχίσουμε εκεί, αφού στο τομέα  "Καλώς ήρθατε" γίνεται αυτό που λέει ο τίτλος. :)

Το ενυδρείο σου έχει δυνατότητες να γίνει διαμαντάκι αν στηθεί σωστά. Είμαστε εδώ για όποια απορία σου και μη διστάσεις να ρωτήσεις κάτι αν δεν είσαι σίγουρος.

Καλή συνέχεια!

 

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Εαν υπαρχει θεληση ολα γινονται και πιστευω ολη μπορουν να το καταφερουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελείωσα και το φυτεμα... Και γενικότερα με το στήσιμο του ενυδρείου μου... Πλέον λειτουργεί κανονικά... Το μόνο που δεν ξέρω εάν έκανα σωστά είναι ότι έχω αυξημένη τη ροή για περισσότερο οξυγόνο... Εάν έχω κάνει λάθος μου λέτε.. Εάν κάποιος από εσάς μένει κάπου κεντρικά (κέντρο Αθήνα) και και μπορεί να μου δώσει μπόλι θα του ήμουν ευγνώμων..ανεβαζω και μια φώτο να το δείτε ολοκληρωμένο....

Ευχαριστώ πολύ παιδιά και πάλι για της συμβουλές σας.. 

1492713316997427027820.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

@Giannis stam μπορώ να σου δώσω εγώ μπόλι. Αν δεν έχεις βρει άκρη, στείλε μου πμ να συνεννοηθούμε.

Καλημέρα φίλε μου.... Ναι ενδιαφέρομαι για μπόλι εάν μπορείς να μου δώσεις...δεν ξέρω εάν μπορώ να σου στείλω το τηλ μου αποδώσει εδώ... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...