Jump to content

Ρυθμιση εντασης φιλτρου


Constantinos_S

Recommended Posts

Εχω ενα σχετικα μικρο φιλτρο της SunSun που σου δινει την δυνατοτητα προσαρμογης του spray bar. Προς το παρον το εχω βαλει αλλα ακομα και αυτο δεν φαινεται να του αρεσει του μονομαχου ακομα και αν το εχω βαλει να χτυπαει στο τζαμι. Προσπαθησα χωρις το spray bar αλλα η ροη ειναι πολυ μεγαλη. Υπαρχει καποιο επιπλεον εξαρτημα που να ρυθμιζει την ροη ενος φιλτρου;

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Constantinos_S said:

Εχω ενα σχετικα μικρο φιλτρο της SunSun που σου δινει την δυνατοτητα προσαρμογης του spray bar. Προς το παρον το εχω βαλει αλλα ακομα και αυτο δεν φαινεται να του αρεσει του μονομαχου ακομα και αν το εχω βαλει να χτυπαει στο τζαμι. Προσπαθησα χωρις το spray bar αλλα η ροη ειναι πολυ μεγαλη. Υπαρχει καποιο επιπλεον εξαρτημα που να ρυθμιζει την ροη ενος φιλτρου;

 

Καλησπερα φιλε. Για να μειώσεις την ροή μπορεις να τυλιξεις το spraybar με ενα τούλι, ή καλτσον ή κάποια γαζα! Επισης μπορεις να "μπουκώσεις" το φιλτρο με μπόλικο βιολογικό υλικό και ενυδρειακο βαμβάκι. Ελπιζω να σε βοήθησα!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το spraybar το αφαιρεσα τελειως, στην θεση του εβαλα την αλλη υποδοχη που ειναι μονή. Βεβαια σε αυτην εβαλα ενα μαυρο καλαμακι σε σχημα γαμα το οποιο οδηγει στην επιφανεια. Μεσα στο καλαμακι εβαλα πολυ λιγο ενυδρειακο σφουγγαρι και ετσι εκοψα σημαντικα την ροη. Η αναταραξη στην επιφανεια μου ειναι πολυ μικρη εως ελαχιστη. Μεσα εχω αληθινα φυτα full, παιζει ρολο εαν εχει μεγαλη αναταραξη; Για το ψαρι και τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη ανατάραξη της επιφανείας έχει σαν αποτέλεσμα να χάνεται το co2, και αυτό μακροπρόθεσμα είναι κάτι που θα επηρεάσει αρνητικά τα φυτά.

Για τα ψάρια σε άλλα που τους αρέσει η έντονη ροή θα είναι μια χαρά, και άλλα που θέλουν ήρεμο νερό θα είναι ενόχληση.:)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SOTIRIS said:

Η μεγάλη ανατάραξη της επιφανείας έχει σαν αποτέλεσμα να χάνεται το co2, και αυτό μακροπρόθεσμα είναι κάτι θα επηρεάσει αρνητικά τα φυτά.

Για τα ψάρια σε άλλα που τους αρέσει η έντονη ροή θα είναι μια χαρά, και άλλα που θέλουν ήρεμο νερό θα είναι ενόχληση.:)

Σε μενα κανει εναν πολυ ελαφρυ κυματισμό. Δεν βγαζει φυσαλιδες δηλαδη. Απλα φαινεται ενας πολυ ελαφρυς κυματισμος. Οποτε υποθετω ειμαι οκ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Σε μενα κανει εναν πολυ ελαφρυ κυματισμό. Δεν βγαζει φυσαλιδες δηλαδη. Απλα φαινεται ενας πολυ ελαφρυς κυματισμος. Οποτε υποθετω ειμαι οκ;

Αν είναι έτσι όπως το περιγράφεις είσαι εντάξει.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Vogias said:

 

Καλησπερα φιλε. Για να μειώσεις την ροή μπορεις να τυλιξεις το spraybar με ενα τούλι, ή καλτσον ή κάποια γαζα! Επισης μπορεις να "μπουκώσεις" το φιλτρο με μπόλικο βιολογικό υλικό και ενυδρειακο βαμβάκι. Ελπιζω να σε βοήθησα!:)

 

9 minutes ago, SOTIRIS said:

Αν είναι έτσι όπως το περιγράφεις είσαι εντάξει.:)

Ωραια! Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...