Jump to content

Recommended Posts

Για χρονια πολλες ηταν οι "κοντρες" αναμεσα σε χομπιστες κατα ποσο τα ψαρια μπορουν να αναγνωρισουν ανθρωπινα χαρακτηριστικα...

Σε μια ερευνα που εγινε αποδειχτηκε οτι μερικα ειδη ψαριων οπως το ψαρι "τοξοτης" μπορουν να αναγνωρισουν σε ποσοστα μεχρι και 86%  απο ενα εως σαραντα τεσσερα διαφορετικα προσωπα!!..

http://www.ox.ac.uk/news/2016-06-07-fish-can-recognise-human-faces-new-research-shows

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν αναγνωρίζουν κάτι ή όχι πάντως σίγουρα κάτι βλέπουν και θυμούνται, το βλέπω καθημερινά στο ενυδρείο μου όταν πλησιάζω εγώ πως συμπεριφέρονται σε εμένα και πως σε κάποιον άλλον όταν πλησιάζει το ενυδρείο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο μπορώ να βεβαιώσω και εγώ με τους γεωφάγους που είχα.

Όταν πλησίαζα στο ενυδρείο τα ψάρια έκαναν σαν τρελά, και ερχόντουσαν στο μπροστά μέρος του ενυδρείου.

Μάλιστα μια φορά έκανα ένα πείραμα φορώντας μια άσπρη μπλούζα, και μετά από λίγο έβαλα μια μαύρη. Η αντίδραση τους ήταν ακριβώς η ίδια.

Σε αντίθεση όταν πλησίαζε κάποιος άλλος από την οικογένεια μου, τα ψάρια ήταν πολύ επιφυλακτικά, και χαμήλωναν στο βυθό.

Θεωρώ σίγουρο πως κάτι ξεχώριζαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοια εμπειρία μπορώ να πω με τα ψάρια  μου ! Όποτε πλησιάζω μαζευονται στο τζάμι άμεσα όποτε πλησιάζει οποιοσδήποτε άλλος γίνονται Λούης !!!

Μου λείψατε όλοι βρε , ελπίζω να είστε καλα !!!Χρονια πολλα επι της ευκαιρίας !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους παιδιά!!Ευχαριστούμε Στάθη, πολύ ενδιαφέρουσα ερευνα!! :thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερα οι κιχλίδες και κυρίως οι δίσκοι με περιμένουν όταν μπαίνω σπίτι το βράδυ μαζεμένοι όλοι στη γωνία του ενυδρείου. Στη γυναίκα μου σημασία...:thumbdown::D Στο προηγούμενο κοπάδι δίσκων και σε ψάρια που είχα στα χέρια μου 10 χρόνια, κάποια ανταποκρινόντουσαν σε νοήματα που τους έκανα από την άλλη άκρη του δωματίου. Και δεν τύχαινε. Ιδιαίτερα με το Α θηλυκό όταν ήταν στους τελευταίους μήνες της ζωής της και ακούμπαγε στο βυθό, σηκωνόταν όταν της έκανα νόημα και της γλυκομίλαγα και καθόταν όταν της έκανα νόημα να ησυχάσει. Τα θυμήθηκα και συγκινήθηκα. Ευχαριστούμε @stathis spithas!

 

spam... @ΕΥΤΥΧΗΣ είχαμε τη κουβέντα σου χθες με ένα φίλο συμφορουμίτη. Ελπίζω να είσαι καλά. Περιμένουμε ενημέρωση σύντομα γιατί γλυτώνεις - δε γλυτώνεις να βγεις ΑΑ:D;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Έχω παρόμοια εμπειρία μπορώ να πω με τα ψάρια  μου ! Όποτε πλησιάζω μαζευονται στο τζάμι άμεσα όποτε πλησιάζει οποιοσδήποτε άλλος γίνονται Λούης !!!

Μου λείψατε όλοι βρε , ελπίζω να είστε καλα !!!Χρονια πολλα επι της ευκαιρίας !

Και συ μας ελειψες!!

 

πριν 11 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Χρόνια πολλά σε όλους παιδιά!!Ευχαριστούμε Στάθη, πολύ ενδιαφέρουσα ερευνα!! :thumbsu:

Χρονια πολλα!

Ευχαριστω και εγω!

πριν 10 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Ιδιαίτερα οι κιχλίδες και κυρίως οι δίσκοι με περιμένουν όταν μπαίνω σπίτι το βράδυ μαζεμένοι όλοι στη γωνία του ενυδρείου. Στη γυναίκα μου σημασία...:thumbdown::D Στο προηγούμενο κοπάδι δίσκων και σε ψάρια που είχα στα χέρια μου 10 χρόνια, κάποια ανταποκρινόντουσαν σε νοήματα που τους έκανα από την άλλη άκρη του δωματίου. Και δεν τύχαινε. Ιδιαίτερα με το Α θηλυκό όταν ήταν στους τελευταίους μήνες της ζωής της και ακούμπαγε στο βυθό, σηκωνόταν όταν της έκανα νόημα και της γλυκομίλαγα και καθόταν όταν της έκανα νόημα να ησυχάσει. Τα θυμήθηκα και συγκινήθηκα. Ευχαριστούμε @stathis spithas!

 

spam... @ΕΥΤΥΧΗΣ είχαμε τη κουβέντα σου χθες με ένα φίλο συμφορουμίτη. Ελπίζω να είσαι καλά. Περιμένουμε ενημέρωση σύντομα γιατί γλυτώνεις - δε γλυτώνεις να βγεις ΑΑ:D;)

Παρακαλω Χριστο!!

 

Με την σειρα μου να πω οτι και εγω το εχω παρατηρησει με αρκετες κιχλιδες (ειδικα αμερικανικες)...

Μερικα ψαρια ειδικα οπως τα οσκαρ φημιζονται για την "σκυλισια" συμπεριφορα τους!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...