Jump to content

Βοήθεια! !!


Vasomes

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα δεν είμαι καθόλου σχετική με τα ψαράκια αλλά μου έκαναν δώρο ένα ενυδρείο 15 Lt μαζί με δύο ψαράκια και τα δύο χρυσόψαρα και το ένα από αυτά είναι Black moore ( εάν το λέω σωστά )εδώ και τρεις μέρες το μπλακ μοορ στέκεται συνεχώς στον πάτο του ενυδρείου και ανεβαίνει μόνο για να φάει καθώς και κουνιέται ελάχιστα!και έχει πριστει και αλλάξει και κάπως ασπρισει!!έκανα συχνές αλλαγές νερού έχω μέσα φίλτρο και έμπαιναν και σταγόνες για να είναι το νερό φιλικό προς αυτά!!Σήμερα η κτηνίατρος μου είπε να ρίξω tocivec  σε σκόνη!!Αλλά δεν βλέπω βελτίωση!!τι έχει το ψαράκι και τι πρέπει να κάνω ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

καλως ήρθες στο φόρουμ και γενικά στο χόμπυ!! :thumbsu:

Λοιπόοον καταρχήν θα ήταν πολύ καλό να μας έβαζες μια φωτογραφία από το ψαράκι και απο το ενυδρειάκι σου!!

Κατά πάσα πιθανότητα φταίει το οτι το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο κι επειδή ήδη έχουν μπει ψαράκια μέσα επιβαρύνεται το συστημά σου με αμμωνία που λογικά θα είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα και το ψαράκι δηλητηριάζεται μερα με τη μέρα δυστυχώς!!Το καλύτερο για σένα και τα ψαράκια θα ήταν να πάνε σε ένα ενυδρειάκι στρωμένο μέχρι να στρώσει το δικό σου!! Το toxivec δύσκολα θα κάνει δουλειά σε τόσο νέο ενυδρείο. Οσο το ψαράκι έχει ακόμα δυνάμεις και τρώει, καλά είναι να κινηθείς γρήγορα!!Από εξόπλισμό τι έχεις? Ένα εσωτερικό φιλτράκι?

Σου βάζω και ένα λινκ που θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις τι σημαίνει στρώσιμο ενυδρείου και θα καταλάβεις και μόνη σου γιατί το ψαράκι δεν νιώθει καλά!!Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου φαίνεται οτι αγαπάς τα ζωάκια και θα ασχοληθεις!!

Αυτό το θεματάκι είναι για τους τρόπους στρωσίματος!!

και αυτό είναι για να καταλάβεις τί είναι ο κύκλος  του αζώτου και γιατί το ψαράκι σου δεν νιώθει καλά στο καινούργιο του ενυδρείο!!

Ελπίζω να βοήθησα και εδώ είμαστε σε ότι δεν καταλαβαίνεις να σε βοηθήσουμε!! :) 

Καλή δύναμη και καλή υπομονή γιατι την χρειάζεσαι σε αυτό το χόμπυ για να χεις τα επιθυμητά αποτελέσματα!! Καλως ήρθες και πάλι!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @Vasomes και καλώς ήρθες. Tα χρυσόψαρα είναι ψάρια που μεγαλώνουν αρκετά και ανάλογα με το είδος, χρειάζονται αρκετά λίτρα. Ρίξε μια ματιά στα άρθρα που παρέθεσε ο @Skoti, αφού είναι πληροφορίες απαραίτητες για την ενασχόλησή σου με το χόμπυ, όπως και στο παρακάτω άρθρο για να δεις πως πρέπει να στηθεί ένα ενυδρείο για χρυσόψαρα. Καλή συνέχεια!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Skoti έγραψε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

καλως ήρθες στο φόρουμ και γενικά στο χόμπυ!! :thumbsu:

Λοιπόοον καταρχήν θα ήταν πολύ καλό να μας έβαζες μια φωτογραφία από το ψαράκι και απο το ενυδρειάκι σου!!

Κατά πάσα πιθανότητα φταίει το οτι το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο κι επειδή ήδη έχουν μπει ψαράκια μέσα επιβαρύνεται το συστημά σου με αμμωνία που λογικά θα είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα και το ψαράκι δηλητηριάζεται μερα με τη μέρα δυστυχώς!!Το καλύτερο για σένα και τα ψαράκια θα ήταν να πάνε σε ένα ενυδρειάκι στρωμένο μέχρι να στρώσει το δικό σου!! Το toxivec δύσκολα θα κάνει δουλειά σε τόσο νέο ενυδρείο. Οσο το ψαράκι έχει ακόμα δυνάμεις και τρώει, καλά είναι να κινηθείς γρήγορα!!Από εξόπλισμό τι έχεις? Ένα εσωτερικό φιλτράκι?

Σου βάζω και ένα λινκ που θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις τι σημαίνει στρώσιμο ενυδρείου και θα καταλάβεις και μόνη σου γιατί το ψαράκι δεν νιώθει καλά!!Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου φαίνεται οτι αγαπάς τα ζωάκια και θα ασχοληθεις!!

Αυτό το θεματάκι είναι για τους τρόπους στρωσίματος!!

και αυτό είναι για να καταλάβεις τί είναι ο κύκλος  του αζώτου και γιατί το ψαράκι σου δεν νιώθει καλά στο καινούργιο του ενυδρείο!!

Ελπίζω να βοήθησα και εδώ είμαστε σε ότι δεν καταλαβαίνεις να σε βοηθήσουμε!! :) 

Καλή δύναμη και καλή υπομονή γιατι την χρειάζεσαι σε αυτό το χόμπυ για να χεις τα επιθυμητά αποτελέσματα!! Καλως ήρθες και πάλι!!

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!καθώς έχεις γνώσεις πάνω στο θέμα θα ήθελα να σε ρωτήσω μερικά πραγματάκια!!Όταν μου έφεραν τα ψάρια τα έβαλα μέσα στο ενυδρείο και χρησιμοποιησα και το νερό στο οποίο ήταν ήδη τα ψαράκια και καθώς ήταν από πετ σοπ είχε μέσα πολλά! Μου ειχαν φέρει 3 ψαράκια και το ένα πεθανε την πρώτη μέρα! !υπαρχει περίπτωση να μεταφέρθηκε κάποια ασθένεια;  γτ από την αρχή ήταν λίγο πρισμενα! !το ενυδρείο το εστρωσα με άμμο και έβαλα δύο πλαστικά δεντρακια γτ μ είπαν ότι τα χρυσόψαρα το τρώνε έκανα καλά ή  πρέπει να τα βγάλω ;από εξοπλισμό έχω μόνο ένα εσωτερικό φιλτράκι και αυτό το έβαλα επειδή ανέβαιναν συνεχώς στην επιφάνεια και νομιζα ότι δεν έχουν οξυγόνο (δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο μπορεί να λέω και χαζομάρες)και μια τελευταία καθώς δεν υπάρχει άλλο ενυδρείο για να τα βάλω υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω τώρα για να τα βοηθήσω ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως σε αυτα τα λιτρα ενυδρειου δεν θα μπορεσεις ποτε να φιλοξενησεις αυτα τα ψαρια. Η θα πρεπει να παρεις ενα ενυδρειο τουλαχιστον 60 λιτρων με καλο εξωτερικο φιλτρο η θα πρεπει να τα δωσεις αμεσα. Ο χρονος μετραει σντιστροφα και το τοξιβεκ ειναι μια προσωρινη λυση με αμφιλεγομενα αποτελεσματα. Προσωπικα δεν πιστευω στα σκευασματα αμεσου στρωσιματος στο βαθμο που λενε και χρειαζεσε αμεση λυση για αυτο αν ειναι να τα κρατησεις ζητα εδω στο φορουμ μπολι δηλαδη στρωμενο κεραμικο υλικο φιλτρανσης μεχρι να τα μετακομισεις σε μεγαλο ενυδρειο αλλιως δωστα πριν να ειναι αργα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τη σειρά μου θα συμφωνήσω με τον φίλο @Rik.. Σίγουρα θα χρειαστείς ένα μεγαλύτερο ενυδρείο και αν θέλεις προς το παρών να κρατήσεις το ενυδρειάκι αυτό θα πρέπει να διώξεις το ένα ψαράκι και να κρατήσεις μόνο ένα που μόλις μεγαλώσει λιγάκι θα πρέπει να του αλλάξεις ενυδρείο ή να το δώσεις!! Ο μόνος τρόπος για να κρατήσεις το ψαράκι που έχεις ήδη μέσα και να στρώσεις συγχρόνως και το ενυδρείο σου είναι αυτός που σου είπε και ο φίλος απο πάνω με το μπόλι αλλά οι πιθανότητες να ζήσει/ζήσουν είναι μικρές γιαυτό σου είπα οτι πρέπει να μεταφερθούν σε μεγαλύτερο στρωμένο ενυδρείο μέχρι να στρώσεις το δικό σου!!Να προσθέσω οτι δεν θα πρέπει να προσθέτεις το νερό της σακούλας που έβαλαν το ψαράκι στο ενυδρείο σου και οι λόγοι αυτοί που ανέφερες και μόνη σου!! Τέλος καλά έκανες και έβαλες άμμο (αρκεί να μην είναι χρωματιστή) καθώς τα χρυσόψαρα την προτιμούνε γιατί έχουν τη συνήθεια να την πιπιλίζουν,όσο για το πλαστικό φυτό καλό είναι για τα μάτια μας να το βλέπουμε αλλά ενδέχεται μετά από καιρό να αφήσουν τοξικά στοιχεία μέσα στο νερό που δέν τα θέλουμε και έχω και την εντύπωση οτί δύσκολα τα τρώνε, απλά οι καταστηματάρχες έχουν γενικές γνώσεις επι του θέματος και όχι ειδικές και σε γενικές γραμμές γνωρίζουν οτι τα χρυσόψαρα τρώνε τα ζωντανά φυτά πράγμα που ισχύει αλλά δεν ισχύει με όλα τα φυτά οπότε προτίνουν τα πλαστικά διακοσμητικά για να χουν το κεφάλι τους ήσυχο!! 

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, η λύση είναι μία περισσότερα λίτρα, μεγαλύτερο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...