stathis spithas

Ο φοβος εχει γλυκια μυρωδια

11 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Ποσοι γνωριζουμε την χονδροϊτινη;;

Ειναι ενας ειδος "ζαχαρης" που υπαρχει στον οργανισμο των ψαριων και "απελευθερωνεται" κατα τον τραυματισμο του ψαριου..

Η συγκεκριμενη ερευνα λυνει ενα μυστηριο 70 περιπου χρονων για το πως τα ψαρια "βαρανε συναγερμο" οταν καποιο ειναι τραυματισμενο...

Ενα απο τα αρκετα επιστημονικα αθρα που κυκλοφορουν στο διαδυκτιο...

https://www.sciencedaily.com/releases/2012/02/120223133004.htm

11 people like this

πολυ καλο αθρακι... 

1 person likes this

Το είχα διαβάσει και εγώ παλιότερα. Ιδιαίτερα ενδιαφέρον θέμα! 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/73902-η-γλυκιά-γεύση-του-φόβου/#comment-648398

6 people like this

Στάθη με αφορμή το δικό σου ποστ απευθύνομε σε όλα τα μέλη διαχειριστές και συντονιστές (γιατί το κάνουν όλοι αυτό). 

Αναρτηθήκατε πόσα μέλη απο αυτό το φόρουμ δεν γνωρίζουν καθόλου ή λίγα αγγλικά;

Θεωρό πως όταν κάποιος ποστάρει ένα κείμενο η μια σελίδα σε άλλη γλώσσα οφείλει απο άποψη ευγένειας και μόνο να γράψει μια μικρή περιλήψει για το περιεχόμενο ώστε να λαμβάνουν γνώσει όλα τα μέλη.

Εσύ πάλι κάτι έγραψες οι περισσότεροι δεν γράφουν τίποτα.

Όσο για την αυτόματη μετάφραση μάλλον περισσότερο μπερδεύει παρά σε κάνει να κατανοήσεις το κείμενο.

5 people like this

πριν 3 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Στάθη με αφορμή το δικό σου ποστ απευθύνομε σε όλα τα μέλη διαχειριστές και συντονιστές (γιατί το κάνουν όλοι αυτό). 

Θεωρό πως όταν κάποιος ποστάρει ένα κείμενο η μια σελίδα σε άλλη γλώσσα οφείλει απο άποψη ευγένειας και μόνο να γράψει μια μικρή περιλήψει για το περιεχόμενο ώστε να λαμβάνουν γνώσει όλα τα μέλη.

Όσο για την αυτόματη μετάφραση μάλλον περισσότερο μπερδεύει παρά σε κάνει να κατανοήσεις το κείμενο.

Θα συμφωνήσω με τον @Χρήστος μιας και είμαι μέσα σε μια από τις αναφερθέντες ομάδες...

Κάποιοι από εμάς μερικές φορές ποσταρουμε καπια άρθρα τα οποία είναι στα αγγλικά ανοίγοντας ένα θέμα πετάμε ένα λινκ μέσα και δεν σκεφτόμαστε τον φίλο συνχομπιστα αν έχει τις κατάλληλες γνώσης και μόρφωση έτσι οστε να μπορέσει να μάθει κάτι νέο με αποτέλεσμα να τον στεναχωρούμε και να τον κάνουμε να νιώθει άβολα που δεν ξέρει μια ξένη γλώσσα.

Με όλο τν σεβασμό Γιάννης :)

2 people like this

πριν 44 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

πριν 27 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Θα συμφωνήσω με τον @Χρήστος μιας και είμαι μέσα σε μια από τις αναφερθέντες ομάδες...

Κάποιοι από εμάς μερικές φορές ποσταρουμε καπια άρθρα τα οποία είναι στα αγγλικά ανοίγοντας ένα θέμα πετάμε ένα λινκ μέσα και δεν σκεφτόμαστε τον φίλο συνχομπιστα αν έχει τις κατάλληλες γνώσης και μόρφωση έτσι οστε να μπορέσει να μάθει κάτι νέο με αποτέλεσμα να τον στεναχωρούμε και να τον κάνουμε να νιώθει άβολα που δεν ξέρει μια ξένη γλώσσα.

Και εγω παιδια @Χρήστος και @Giannis_X ανηκω στην ιδια ομαδα (που με κοπο και με ελαχιστα αγγλικα προσπαθει να καταλαβει τι θελει να πει ο ποιητης)...

Γιαυτο και οι μικρες περιληψεις Χρηστο επειδη δεν εχω την ικανοτητα να μεταφρασω με ευκολια μεγαλα αγγλικα κειμενα..

Παρολα αυτα ουτε μειονεκτικα νιωθω ουτε στεναχωριεμαι...

Οπως επισης θεωρω πιο σοφο να μεταφερω εστω και σαν τιγκαρισμα ενα αθρο που μου φανηκε ενδιαφερον( κανοντας μια μικρη αντιστοιχη των ικανοτητων μου περιληψη)απο το να το κρατησω εγωιστικα για τον εαυτο μου...

Με σεβασμο και εκτιμηση..;)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
2 people like this

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Συμφωνώ απόλυτα με το Χρήστο και επαυξάνω , για πλήρη μετάφραση !!!

Και διαφωνώ με το Στάθη , έστω και σαν "τιγκάρισμα"  .

Αν θέλουν οι διαχειριστές μπορούν να φτιάξουν μια κατηγορία ( όπως υπήρχε κάποτε ) Αγγλόφωνη .

Ή ενα θέμα όπου θα μπορούν να μπαίνουν τα ενδιαφέροντα λινκ απο τα μέλη και να ενεργοποιηθεί η ομάδα μεταφραστών που θα μπορεί να επιλέξει τα ποιό σημαντικά για μετάφραση . Με αυτό το τρόπο γίνετε και ουσιαστική αναβάθμιση του φόρουμ . Πχ. για το ίδιο θέμα έχει γράψει πρίν πέντε χρόνια και ο  theodor72 και είναι πραγματικά κόσμημα για το φόρουμ .

πριν 2 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Γιάννη δε θέλω να γίνω εριστικός ( ύστερα απο τόσο καιρό που έχω να γράψω εδω μέσα ) αλλά να μη νιώθεις άβολα ..... άλλωστε σε Ελληνικό φόρουμ δεν είμαστε ;

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Γιάννη δε θέλω να γίνω εριστικός ( ύστερα απο τόσο καιρό που έχω να γράψω εδω μέσα ) αλλά να μη νιώθεις άβολα ..... άλλωστε σε Ελληνικό φόρουμ δεν είμαστε ;

Καθόλου εριστικός φίλε μου :) 

Ακριβώς έτσι ειναι σε Ελληνικό φόρουμ είμαστε και όπως αναφέρεις παραπάνω καλο ειναι να το συζητήσουμε μιας και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για την ενοτητα που λες θα μας παει ενα σκαλοπάτι παραπάνω :)

Παιδια  δεν εχει ουσια ετσι..

Ανοιξτε θεμα να συμετασχω και εγω σε αυτο...

Θα παρακαλουσα την ομαδα διαχειρησης τα περιττα σχολια περι γλωσσας να μεταφερθουν σε αλλο (καινουργιο)θεμα γιατι ειναι ασχετα με το θεμα μου και το ποστ αυτο να σβηστει!!

Ευχαριστω και συγνωμη...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas

Η συντονιστική ομάδα, λαμβάνει υπόψη της τα σχόλια όσων έχουν κάποιο θέμα με τα αγγλικά, αλλά και όσων τέλος πάντων θέλουν να διαβάζουν πιο άνετα ένα ξενόγλωσσο κείμενο στην ελληνική γλώσσα. Θεωρούμε λοιπόν ότι καλό είναι σε παρόμοια θέματα να υπάρχει έστω μια περίληψη του θέματος που διαπραγματεύεται το link. Εγώ προσωπικά προσπαθώ να το κάνω αν δεν έχω χρόνο ή διάθεση για μια εξ' ολοκλήρου μετάφραση. Έτσι κάνω και το θέμα μου πιο ελκυστικό. Βέβαια αυτό σε καμιά περίπτωση δεν είναι υποχρεωτικό.

Μια μικρή εισαγωγή σαν αυτή που υπάρχει στο αρχικό ποστ είναι αρκετή για να κάνει τον αναγνώστη να αποφασίσει άμέσως αν τον ενδιαφέρει ή όχι. Από κει και πέρα αν κάποιο μέλος επιθυμεί να μεταφραστεί το άρθρο μπορεί να το ζητήσει και η συντονιστική ομάδα θα κάνει ότι μπορεί για να βοηθήσει και να δημιουργηθεί ένα κείμενο στα ελληνικά.

Δεν κρίνουμε ότι υπάρχει λόγος να δημιουργηθεί ένα καινούργιο θέμα για να συζητήσουμε την αναγκαιότητα μετάφρασης άρθων από τα αγγλικά. Αν πάλι κάποιο μέλος θεωρεί πως υπάρχει βάση συζήτισης μπορεί να το κάνει.

Το παρόν θέμα θα καθαρίσει από τα άσχετα με αυτό σχόλια.

Αυτά και καλημέρα σε όλους σας ... :)

1 person likes this

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.