Jump to content

καλησπέρα νομίζω πως έχω πρόβλημα με την λάμπα


Recommended Posts

λοιπόν η λάμπα μου είναι αυτή κάτω στην φωτογραφία και δεν με ικανοποιεί στο φως γενικά τι προτείνετε να κάνω. και πέρα από αυτό διάβασα κάπου και έγραφε  αποστειρώσεως

18109971_1144162905729390_1934998897_o.png

Έγινε επεξεργασία - Ba1a22
Link to comment
Share on other sites

Τι φωτισμό έχεις συνολικά στο ενυδρείο;

Τι διαστάσεις και λίτρα είναι το ενυδρείο;

Η λάμπα  είναι μικρή στα 15W και μήκος 438mm, αν συνυπολογίσουμε ότι είναι και Τ8, οι οποίες βγάζουν και πιο λίγα λούμεν από τις Τ5(δηλαδή δεν έχουν τόσο δυνατό φωτισμό). Όλα έχουν να κάνουν με τις διαστάσεις του ενυδρείου, τα λίτρα και το σύνολο του φωτισμού που έχεις, γιατί αν την έχεις σε ένα ενυδρείο 30 λίτρα μπορεί να είναι μια χαρά, αλλά για ένα ενυδρείο 200 λίτρα να είναι τίποτα.

Η συγκεκριμένη δεν νομίζω να είναι αποστειρώσεως, δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά νομίζω ότι είναι κλασική ενυδρειακή λάμπα της Sylvania.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Τι φωτισμό έχεις συνολικά στο ενυδρείο;

Τι διαστάσεις και λίτρα είναι το ενυδρείο;

Η λάμπα  είναι μικρή στα 15W και μήκος 438mm, αν συνυπολογίσουμε ότι είναι και Τ8, οι οποίες βγάζουν και πιο λίγα λούμεν από τις Τ5(δηλαδή δεν έχουν τόσο δυνατό φωτισμό). Όλα έχουν να κάνουν με τις διαστάσεις του ενυδρείου, τα λίτρα και το σύνολο του φωτισμού που έχεις, γιατί αν την έχεις σε ένα ενυδρείο 30 λίτρα μπορεί να είναι μια χαρά, αλλά για ένα ενυδρείο 200 λίτρα να είναι τίποτα.

Η συγκεκριμένη δεν νομίζω να είναι αποστειρώσεως, δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά νομίζω ότι είναι κλασική ενυδρειακή λάμπα της Sylvania.

λοιπον γιατι να καταλαβεισ φωτηζει παρα πολυ δηλαδη ανετα κραταει ενα ενυδρειο 200 λιτρα το θεμα ειναι πως δεν ειναι λευκο προς το μωβ και με ενοχλειο θελω να φωτηζει ωραια οπως για παρδειγμα σαν το φως της ημερας δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα απλα δεν μαρεσει το φως που βγαζει να το πω αλλιως. κατι αλλο η λαμπα ειναι 44εκατοστα.

Έγινε επεξεργασία - Ba1a22
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Ba1a22 said:

λοιπον γιατι να καταλαβεισ φωτηζει παρα πολυ δηλαδη ανετα κραταει ενα ενυδρειο 200 λιτρα το θεμα ειναι πως δεν ειναι λευκο προς το μωβ και με ενοχλειο θελω να φωτηζει ωραια οπως για παρδειγμα σαν το φως της ημερας δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα απλα δεν μαρεσει το φως που βγαζει να το πω αλλιως. κατι αλλο η λαμπα ειναι 44εκατοστα.

Φωτιστικό με το φως ημέρας είναι οι λάμπες τύπου daylight στα 6500Κ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω τετοια λαμπα και εαν υπαρχει στα 15 wat και σε αυτες τησ διαστασεις

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Ba1a22 said:

Που μπορω να βρω τετοια λαμπα και εαν υπαρχει στα 15 wat και σε αυτες τησ διαστασεις

 

Κάτι τέτοιο λογικά θα σου κάνει.

http://www.kafkas.gr/proionta/fotismos-2/lampes/lamptires-fthorismou/lamptires-fthorismou-t8-g13/osram-2-lampa-fthop-lumilux-plus-eco-l15w-865_59089/

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος avraamp έγραψε:

λοιπον για να καταλαβω πρεπει να βρω μια λαμπα 6500κ για να φενετε ωραιος το φως 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ba1a22 said:

λοιπον για να καταλαβω πρεπει να βρω μια λαμπα 6500κ για να φενετε ωραιος το φως 

Σου πρότεινα αυτή τη λάμπα γιατί ζήτησες κάτι που να είναι σαν το φως της ημέρας πιο πάνω.

 

Το ωραίο είναι σχετικό.. τι αρέσει στον καθένα.

Σε άλλους αρέσει η grolux, σε άλλους η daylight, σε κάποιους η aquastar.

Το θέμα είναι και οι ανάγκες του ενυδρείου και των κατοίκων.  Άλλες απαιτήσεις έχει ένα Αφρικάνικο, άλλες ένα φυτεμένο.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι απαιτησεις εχει ενα αφρικανικο 

Link to comment
Share on other sites

2 φωτογραφίες το πως φωτίζει 

20170421_224147.jpg

20170421_224213.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Ba1a22 έγραψε:

δηλαδη τι απαιτησεις εχει ενα αφρικανικο 

Ελάχιστες.:)

Βάλε και μια φωτογραφία από μπροστά για να δούμε πως φαίνεται το ενυδρείο με το φως.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η φωτο ειναι λιγο παλια τωρα δεν γντ να βγαλω αλλη εχω κλεισει τα φωτα 

17820967_1132447490234265_1708726911_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται ότι είναι μια χαρά ο φωτισμός .:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Εμένα μου φαίνεται ότι είναι μια χαρά ο φωτισμός .:)

Τοτε λεω να το αφησω ετσι 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι η sylvania grolux η λαμπα που εχεις και ειναι λαμπα για φυτεμενο. Το θεμα ειναι πως αν την εχεις για το 240αρι μονη της ειναι λιγος σαν φωτισμος περα απο τα βατ και σαν λουμεν που παραγουν. Απο εκει και περα εαν δεν εχεις φυτα δεν υπαρχει λογος να αυξησεις τα βατ.

Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ που σου εστειλα μπορεις να βρεις daylight. Θα δεις διαφορα στο φωτισμο με μια daylight 6500k και τα λουμεν θα ειναι διπλασια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για λαμπα θα ψαχτω μολις κανονισω καποια αλλα πραγματα απο φωτισμο δεν χρειαζομαι και πολυ γιατι περα οτι θα παω σε αφρικανες μου ειπαν οτι αρκει. η αληθεια ειναι πως το σκεφτηκα γω οτι η λαμπα παιζει να ειναι για φυτεμενο αλλα δεν παιζει να ασχοληθω με τα φυτα ποτε 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Ba1a22 έγραψε:

για λαμπα θα ψαχτω μολις κανονισω καποια αλλα πραγματα απο φωτισμο δεν χρειαζομαι και πολυ γιατι περα οτι θα παω σε αφρικανες μου ειπαν οτι αρκει. η αληθεια ειναι πως το σκεφτηκα γω οτι η λαμπα παιζει να ειναι για φυτεμενο αλλα δεν παιζει να ασχοληθω με τα φυτα ποτε 

Φιλε μου γεια σου και Χρονια πολλα, οσον αφαρα τις αφρικανες που σκεφτεσαι, βλεποντας και το ενυδρειο σου, οι αφρικανες δεν θελουνε πολυ εντονο φωτισμο και ειδικα σε σχεση με την ανοιχτοχρωμη αμμο που εχεις στο ενυδρειο σου. Απο την αλλη εαν θες κατι σε ποιο λευκο φως οπως ανεφερες θα πας σε κατι οπως σου ειπαν παραπανω και τα παιδια, σε μια λαμπα απο 6000Κ και πανω για να εχεις ψυχρο λευκο, αλλα αυτο θα ειναι κατι επιπονο για τα ψαρια σου(αφρικανες). Αλλα και παλι λυσεις υπαρχουν αν θες να εχεις ψυχρο φως σε συνδιασμο με λευκη αμμο και αφρικανες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου επισης. η αμμο δεν ειναι λευκη δεν ξερω για πιο λογω ειναι ετσι ειναι μπεζ και ουτε εχω πολυ εντονο φωτισμο αλλα με χαλαει στο οτι φενετε καπως προς το μωβ ενω εγω θελω να φωτηζει σαν το φως της ημερας κτλβες?. απτην φωτο φενεται αλλιως γτ δεν το χω βγαλει απο καλη καμερα

Έγινε επεξεργασία - Ba1a22
Link to comment
Share on other sites

Στήσε σωστά το ευδρείο σου, βάλε τα ψάρια σου, και στο τέλος αν δε σου αρέσει ο φωτισμός τον αλλάζεις. Εγώ πιστεύω πως αυτή η λάμπα που έχεις και θα είναι ξεκούραστη για τα ψάρια και θα τονίζει τα χρώματα τους. Ειδικά αν επιλέξεις ψάρια με μπλε χρωματισμούς.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Στήσε σωστά το ευδρείο σου, βάλε τα ψάρια σου, και στο τέλος αν δε σου αρέσει ο φωτισμός τον αλλάζεις. Εγώ πιστεύω πως αυτή η λάμπα που έχεις και θα είναι ξεκούραστη για τα ψάρια και θα τονίζει τα χρώματα τους. Ειδικά αν επιλέξεις ψάρια με μπλε χρωματισμούς.:)

πως σαν φαινεται να παω για malawi αλλα να βαλω και brichardi θα ειναι κακο?

Έγινε επεξεργασία - Ba1a22
Link to comment
Share on other sites

Και malawi και bricardi όχι ξέχασε το

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικές λιμνες

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...