Jump to content

Σκέψεις για στήσιμο νέου ενυδρείου - γεννήστρα


Recommended Posts

Πριν 2 μήνες περίπου και με την βοήθεια του @Bill Koulosousas κολλήθηκε μια γυάλα με διαστάσεις 45*40*45(ύψος) με σκοπό να υπάρχει στην άκρη για καραντίνα - νοσοκομείο - γεννήστρα.

Αφού αυτό τον καιρό είχα κάποιες γέννες από κάποια από τα ψαράκια μου, με τις οποίες δεν πρόλαβα να ασχοληθώ, αποφάσισα να δω τι θα χρειαστώ ώστε να στήσω το ενυδρείο και να βάλω ένα ζευγάρι από τις κιχλίδες μου μέσα και να τα αφήσω μόνα τους χωρίς άλλους κατοίκους.  Αρχικά σκέφτομαι να βάλω τα keyhole (ξέρω είναι μικρό το ενυδρείο για αυτά τα ψάρια, αλλά θα μπουν δοκιμαστικά και όχι για μόνιμα) που έχουν ήδη μια γέννα στο ενεργητικό τους και στην πορεία κάποιο από τα apistogramma που φιλοξενώ στο μεγάλο.

 

Οι προβληματισμοί μου έχουν να κάνουν κυρίως με 2 πράγματα:

 

  1. Φωτιστικό ενυδρείου.  Υπάρχει σκέψη με την βοήθεια κάποιου ηλεκτρολόγου να φτιάξω ένα φωτιστικό led ή να αγοράσω κάποιο έτοιμο.  Σκέφτομαι για κάτι οικονομικό από ebay σε led (αν έχετε χρησιμοποιήσει κάτι και έχετε κάτι να μου προτείνετε ... περιμένω τις προτάσεις σας), αλλιώς κάτι αντίστοιχο με αυτό που είχε βάλει ο @Husky_Jim στο δικό του ενυδρείο, δηλαδή κάτι τέτοιο:  http://www.hinterfeld.com/chihiros-a-series-aquatic-aquarium-high-output-led-lamp-12-65w-light-20-120cm/
  2. Φίλτρο ενυδρείου.  Να πάω σε εσωτερικό, εξωτερικό ή να φτιάξω κάποιο sump;

 

To ενυδρείο θα στηθεί κανονικά με πέτρες, άμμο, ξύλα και λίγα φυτά.  Σε ότι αφορά την βάση που θα τοποθετηθεί, μάλλον θα φτιάξω μόνος μου από μελαμίνη.  Σε αυτά τα λίτρα τι μελαμίνη προτείνετε;  Νομίζω μία στα 14 ή 16 χιλιοστά θα με καλύπτει.

Παραθέτω και μια φωτό της γυάλας μετά τον χθεσινό καθαρισμό της.

IMG_3090.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα ενα φιλτρο εσωτερικο σαν το μαμα-juwel να βαλεις μεσα και τον θερμαντηρα, και φωτιστικο κατι σε led, αυτο του jim μια χαρα φαινεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό του Δημήτρη δεν το έχω δει από κοντά, αλλά ήταν κατενθουσιασμένος...

Εγώ θα πρότεινα εξωτερικό και για λόγους εξοικονόμησης χώρου αλλά και γιατί θα χρειαστεί καλή φίλτρανση όταν μεγαλώσεις μικρά με το καλό μετά από κάποιο σημείο. Κάποιο τύπου classic eheim με ικανό κάδο και χωρίς ροή που σκοτώνει. Το 2213 πχ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

Πριν 2 μήνες περίπου και με την βοήθεια του @Bill Koulosousas κολλήθηκε μια γυάλα με διαστάσεις 45*40*45(ύψος) με σκοπό να υπάρχει στην άκρη για καραντίνα - νοσοκομείο - γεννήστρα.

Αφού αυτό τον καιρό είχα κάποιες γέννες από κάποια από τα ψαράκια μου, με τις οποίες δεν πρόλαβα να ασχοληθώ, αποφάσισα να δω τι θα χρειαστώ ώστε να στήσω το ενυδρείο και να βάλω ένα ζευγάρι από τις κιχλίδες μου μέσα και να τα αφήσω μόνα τους χωρίς άλλους κατοίκους.  Αρχικά σκέφτομαι να βάλω τα keyhole (ξέρω είναι μικρό το ενυδρείο για αυτά τα ψάρια, αλλά θα μπουν δοκιμαστικά και όχι για μόνιμα) που έχουν ήδη μια γέννα στο ενεργητικό τους και στην πορεία κάποιο από τα apistogramma που φιλοξενώ στο μεγάλο.

 

Οι προβληματισμοί μου έχουν να κάνουν κυρίως με 2 πράγματα:

 

  1. Φωτιστικό ενυδρείου.  Υπάρχει σκέψη με την βοήθεια κάποιου ηλεκτρολόγου να φτιάξω ένα φωτιστικό led ή να αγοράσω κάποιο έτοιμο.  Σκέφτομαι για κάτι οικονομικό από ebay σε led (αν έχετε χρησιμοποιήσει κάτι και έχετε κάτι να μου προτείνετε ... περιμένω τις προτάσεις σας), αλλιώς κάτι αντίστοιχο με αυτό που είχε βάλει ο @Husky_Jim στο δικό του ενυδρείο, δηλαδή κάτι τέτοιο:  http://www.hinterfeld.com/chihiros-a-series-aquatic-aquarium-high-output-led-lamp-12-65w-light-20-120cm/
  2. Φίλτρο ενυδρείου.  Να πάω σε εσωτερικό, εξωτερικό ή να φτιάξω κάποιο sump;

 

To ενυδρείο θα στηθεί κανονικά με πέτρες, άμμο, ξύλα και λίγα φυτά.  Σε ότι αφορά την βάση που θα τοποθετηθεί, μάλλον θα φτιάξω μόνος μου από μελαμίνη.  Σε αυτά τα λίτρα τι μελαμίνη προτείνετε;  Νομίζω μία στα 14 ή 16 χιλιοστά θα με καλύπτει.

Παραθέτω και μια φωτό της γυάλας μετά τον χθεσινό καθαρισμό της.

IMG_3090.jpg

εάν θυμασε σου το είχα πει και γω για γεννηστρα. σιγουρα θα σου χρειαστεί στηστω οπως θελεις και σου ευχομαι να μεγαλωσεις πολλα μωρακια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αν υπαρχει δυνατοτητα θα εφτιαχνα ενα σαμπακι και για ανεβω σε λιτρα και για ευκολια και εξοικονομηση χωρου στην γιαλα..

Με αντλια ρυθμιζομενη για να εχω οση ροη θελω!!

Φωτηστικα εχει πολλα  λεντ στο e bay με πολυ λιγα λεφτα και ντιμαρισματα..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, stathis spithas said:

Εγω παντως αν υπαρχει δυνατοτητα θα εφτιαχνα ενα σαμπακι και για ανεβω σε λιτρα και για ευκολια και εξοικονομηση χωρου στην γιαλα..

Με αντλια ρυθμιζομενη για να εχω οση ροη θελω!!

Φωτηστικα εχει πολλα  λεντ στο e bay με πολυ λιγα λεφτα και ντιμαρισματα..

Ακριβώς τα παραπάνω.

 

@avraamp Τωρα για τα Apistogramma που σκεφτεσαι, για μόνιμη κατοικία δεν χωράει κάτι. Για αναπαραγωγή και μεγάλωμα μικρών ναι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το οτι το sump ειναι η καλυτερη λυση ειναι δεδομενο, αλλα εχει χωρο κατω απο το ενυδρειο ? γιατι οπως βλεπω την φωτο δεν βολευει, εκτος αν μπει αλλου

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Bill Koulosousas έγραψε:

το οτι το sump ειναι η καλυτερη λυση ειναι δεδομενο, αλλα εχει χωρο κατω απο το ενυδρειο ? γιατι οπως βλεπω την φωτο δεν βολευει, εκτος αν μπει αλλου

 

Σκεφτεται να "αγκαρεψει" καποιον Βασιλη να φτιαξουν βαση απο μελαμινη...:shifty:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, stathis spithas said:

Εγω παντως αν υπαρχει δυνατοτητα θα εφτιαχνα ενα σαμπακι και για ανεβω σε λιτρα και για ευκολια και εξοικονομηση χωρου στην γιαλα..

Με αντλια ρυθμιζομενη για να εχω οση ροη θελω!!

Φωτηστικα εχει πολλα  λεντ στο e bay με πολυ λιγα λεφτα και ντιμαρισματα..

Το σαμπ είναι καλή λύση και θα ήθελα να το δοκιμάσω για να μάθω και αυτό το ενυδρειακό κομμάτι που δεν έχω δει καθόλου.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το ενυδρείο έχει ήδη κολληθεί και δεν ξέρω αν τώρα είναι εύκολο να ανοιχτούν οι τρύπες.  Μάλλον θα έπρεπε να είχε γίνει από πριν αυτό.

Επίσης δεν ξέρω τίποτα από σαμπ.  Τι τρύπες θα χρειαστεί, τι υλικά θα χρειαστώ για υπερχείλιση, πως θα γίνουν τα διαμερίσματα, πως θα μπουν τα υλικά...

 

Ίσως η εύκολη λύση ενός καλού εξωτερικού (σαν αυτή που προτείνει ο @kadmos) να είναι μια καλή λύση και πιο οικονομική από το σαμπ.

13 hours ago, bbetta said:

Ακριβώς τα παραπάνω.

 

@avraamp Τωρα για τα Apistogramma που σκεφτεσαι, για μόνιμη κατοικία δεν χωράει κάτι. Για αναπαραγωγή και μεγάλωμα μικρών ναι.

Δεν θα είναι για μόνιμη κατοικία.  Βέβαια τα ψάρια θα μπαίνουν εκεί με σκοπό να γεννήσουν και δεν θα μεταφέρονται από το μεγάλο εφόσον έχουν γεννήσει γιατί η μεταφορά μετά την γέννα νομίζω μόνο προβλήματα θα δημιουργήσει λόγω του στρες των ψαριών.  Αυτό βέβαια σημαίνει ότι μπορεί να χρειαστεί να μείνουν αρκετό καιρό εκεί τα ψάρια, για αυτό αναφέρω ότι το ενυδρείο θα στηθεί κανονικά με φυτά, ξύλα, άμμο...

 

1 hour ago, Bill Koulosousas said:

το οτι το sump ειναι η καλυτερη λυση ειναι δεδομενο, αλλα εχει χωρο κατω απο το ενυδρειο ? γιατι οπως βλεπω την φωτο δεν βολευει, εκτος αν μπει αλλου

 

Σκέφτομαι να φτιάξω βάση από μελαμίνη Βασίλη, αλλά μην τους ακούς τι λένε @stathis spithas @kadmos, με την μελαμίνη το έχω.... τα καταφέρνω και μόνος μου... αν θες βέβαια καφεδάκι το κανονίζουμε... δυο παραπάνω χέρια πάντα είναι χρήσιμα.:P

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα σε χρειαστώ αν πάω σε DIY φωτιστικό... να κάνεις τα μαγικά σου.

Αν και με την τιμή που έχει αυτό που πήρε ο Δημήτρης δεν νομίζω ότι αξίζει να πάμε σε ιδιοκατασκευή και να παιδευόμαστε καθώς η διαφορά στο τελικό κόστος νομίζω θα είναι μικρή.

 

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται το εξωτερικό φίλτρο είναι και αυτό πολύ καλή λύση. Αν δεν θες να μπεις στον κόπο του DIY τότε είναι η καλύτερη.

Αν θέλεις να πετύχεις γέννα στο μικρό με Απιστο, μερικές φορές καλή ιδέα είναι να βάζεις μόνο του το θηλυκό στο ενυδρείο. Καλο ταισμα για 7-10 μέρες και στα 2 ψάρια, μετά τα βάζεις μαζί και μετά την γέννα φευγει το αρσενικο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πήγα και πήρα προσφορά για μελαμίνες 16άρες.  Η 16άρα με καλύπτει σε αυτές τις διαστάσεις;  Δυστυχώς μετά πάει σε 25άρα στο μαύρο που διάλεξα και νομίζω ότι θα είναι too much.  Εννοείται ότι θα ανέβει και αρκετά η τιμή γιατί εκτός από την μελαμίνη αλλάζει και η τιμή από τα PVC στα σόκορα.  H 25άρα παίρνει χοντρά PVC και η 16άρα ψιλά.

 

 

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...