Jump to content

Καλλιέργεια freshwater Gammarus -Η προσπάθειά μου


elatos

Recommended Posts

Σε συνέχεια του άρθρου του χορηγού @Husky_Jim των συγκεκριμένων καρκινοειδών και λαμβάνοντας υπόψιν την εντολή που έδωσε:

 

Quote

Και σας το ξαναλέωω χρησιμοποιόντας "κωσταντάρα"....το νου σας ρεμάλια....όποιος πάρει να ασχοληθεί για να τα εξαπλώσουμε....το νού σας ρεμάλια!!!!!!

 

ανεβάζω τις παρακάτω φωτογραφίες που δείχνουν την ανάπτυξη της καλλιέργειας, σε ένα σημείο μόνο, γιατί το μικρό ενυδρείο που τα φιλοξενεί δείχνει να έχει καταληφθεί από αυτά.

 

IMG_8459.thumb.jpg.64c307aa26652baf767b604145a680bb.jpg

 

IMG_8461.thumb.jpg.26d6fedb01473f6c3f78f2270ac0da2d.jpg

 

IMG_8462.thumb.jpg.db2bf7faf3dc3c2500ce8dd3a48d8447.jpg

 

Δεν κρύβω την αγωνία μου των πρώτων μηνών (όχι ημερών) για την στασιμότητα του πληθυσμού τους, μέχρι που έκαναν το μπαμ και τώρα αρχίζω να λέω πως πάει καλά.

Μάλιστα για να βοηθήσω στην μακροημέρευσή τους (αστείο ήταν αυτό) ετοίμασα δεύτερο μεγαλύτερο ενυδρείο και τις νέες τους κατοικίες (τα λευκά πολυκαρβονικά φύλλα που δίπλωσα και επιμελώς άφησα να κάτσουν στο βυθό).

 

IMG_8324.thumb.jpg.e442e05873154c97d23bc5baca37d36a.jpg

 

 

Και επειδή είναι πολυτέλεια να τα έχω μέσα σε ενυδρεία, μέσα στον επόμενο μήνα που οι συνθήκες θερμοκρασίας χώρου θα είναι ιδανικές, θα μπουν σε μεγάλα πλαστικά (ΙΚΕΑ) και θα τα αφήσω να αναπαραχθούν τόσο που να ταΐζω τρεις εβδομαδιαίως.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε έχεις κάνει τρομερή δουλειά.

Respect.:thumbup:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@elatos δώσε μας λίγες πληροφορίες αν θες σε παρακαλω! Ph, θερμοκρασία, φιλτρανση, λίτρα που ειδες βελτίωση στην αναπαραγωγή της, ή εν παση περίπτωση κάποιο tip για την σταθεροποίηση και το μεγάλωμα της αποικίας! Με ενδιαφέρει πολυ το συγκεκριμενο είδος τροφής και θα ηθελα κάποια στιγμή να το παλέψω! :)

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Vogias said:

@elatos δώσε μας λίγες πληροφορίες αν θες σε παρακαλω! Ph, θερμοκρασία, φιλτρανση, λίτρα που ειδες βελτίωση στην αναπαραγωγή της, ή εν παση περίπτωση κάποιο tip για την σταθεροποίηση και το μεγάλωμα της αποικίας! Με ενδιαφέρει πολυ το συγκεκριμενο είδος τροφής και θα ηθελα κάποια στιγμή να το παλέψω! :)

 

Για να δω αύξηση του πληθυσμού σταθεροποίησα αρχικά, την θερμοκρασία και μελέτησα ότι βρήκα στον Μελετητή (δες παρακάτω) το youTube και με αρκετό ζάλισμα του Husky.

Τα μεγαλώνω στους 24°C και τα ταΐζω με καρότα, παραμύκια (infusoria), ταμπλέτες βυθού από αυτές που δεν καταδέχονται να φάνε πλέον τα ψάρια στο ενυδρείο.

Το pH δεν το μέτρησα, αν και τείνει να είναι όξινο, όπως όλες οι εγκαταστάσεις μου και, το TDS  είναι στο 90.

Φίλτρανση δεν τους έχω, μόνο μία αερόπετρα για οξυγόνωση και απαλή, αλλά συνεχή ανάδευση του νερού. Όπως δείχνει δεν θέλει να τα ζαλίζουμε με έντονο ανακάτεμα του νερού

 

Έβαλα μέσα στο δίχτυ που φαίνεται στις πρώτες φωτογραφίες, εκτός από το βιολογικό υλικό και πολλές βιόσφαιρες. Μέσα σε αυτές έγινε η αποίκηση και αναπαραγωγή.

Γιατί έβαλα βιόσφαιρες; Γιατί αυτές βρήκα. Σε ένα μικρό πλαστικό δοχείο, χωρίς θερμαντικό στοιχείο, έχω μπλε σφουγγάρι, υλικό που θα δούμε στο youtube να χρησιμοποιούν αρκετοί. Στο μεγαλύτερο ενυδρείο έβαλα πολυκαρβονικά φύλλα διπλωμένα και περιμένω να δω αν θα εκτιμήσουν την κίνησή μου και, πριν τα ξεκληρίσουν τα νεογνά killifish.

 

Μετά από όλα αυτά τα διαφορετικά setup καταλήγω στον σημαντικότερο παράγοντα που είναι η υπομονή.

Μετά στην θερμοκρασία και κατόπιν στην φωτοπερίοδο και τη διατροφή.

Επειδή ρώτησες τον @Husky_Jim για σχετικές έρευνες, έβαλα τον αδελφό μου που είναι Τοξικολόγος και έχει πρόσβαση σε επί πληρωμή περιεχόμενο, και μου βρήκε το αρχείο που  ανέβασα στο άρθρο: 

και μπορείς να το κατεβάσεις με ένα κλικ εδώ.

 

Επίσης κάποιο ωραίο μέρος για επιπλέον αναζήτηση (που καλό είναι να το γνωρίζουμε όλοι εμείς που ψαχνόμαστε για επιπλέον πληροφόρηση) και ως επί το πλείστων τεκμηριωμένη είναι ο Μελετητής της Google. Κάνε κλικ πάνω στη λέξη και θα σε πάει στην ειδική ενότητα που αναζητάει ότι ζητήσεις σε έρευνες που έχουν δημοσιευθεί σε αντίστοιχα περιοδικά, site ή Πανεπιστήμια της Παγκόσμιας Επιστημονικής κοινότητας.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το paramecium εισαι σιγουρος οτι το τρώνε; 

 

Ναι φιλε @elatos βοήθησες πολυ! Ευχαριστω πολυ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...