Jump to content

Μικρό βιότοπο μου «Τάραντα νότια ακτή» DSB


Recommended Posts

Εξαιρετικο!!!!!! Μου αρεσουν απιστευτα τα μεσογειακα και ειναι ενα απο τα ονειρα μου.....Εσεις οι Ιταλοι εχετε παραδοση με τα μεσογειακα.....πες μας ποσο καιρο το τρεχεις, πως το τρεχεις, παραμετρους, οργανισμους....

Και παλι μπραβο αν και εχω ενα παραπονο......μονο μια φωτο;;; :bigemo_harabe_net-122:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος dimtsok έγραψε:

Εξαιρετικο!!!!!! Μου αρεσουν απιστευτα τα μεσογειακα και ειναι ενα απο τα ονειρα μου.....Εσεις οι Ιταλοι εχετε παραδοση με τα μεσογειακα.....πες μας ποσο καιρο το τρεχεις, πως το τρεχεις, παραμετρους, οργανισμους....

Και παλι μπραβο αν και εχω ενα παραπονο......μονο μια φωτο;;; :bigemo_harabe_net-122:

Μπραβο,φωτο ομως θελουμε και αλλες............

Link to comment
Share on other sites

eccellente! πανέμορφος ο βιότοπος φίλε μου! δώσε μας μερικές περισσότερες πληροφορίες αν θες 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν γραφω σε θαλασσινα θεματα,τα μεσογειακα τα χαζευω και το δικο σου μου αρεσει πολυ! 

Πολυ καλη προσπαθεια!

 

Αν μπορουσες να δωσεις παραπανω λιγες πληροφοριες για τους οργανισμους και τις παραμετρους,εχει αρκετο ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

Οντως φιλε,πανεμορφο κ παρα πολυ φυσικο.Το κοιτας κ νομιζεις φορας καταδυτικη μασκα.Συγχαρητηρια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, είμαι τυχερός γιατί έχω ζήσει κοντά στη θάλασσα, και μπορώ να πάρει νερό, άμμο, βράχους και τα ζώα από τον ίδιο βιότοπο.

Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα ακαθάριστο, υπάρχουν 16 cm από ψιλή άμμο, 4 μεγάλα πορώδη πετρώματα και περίπου 36 λίτρα θαλασσινού νερού.

Έχω μόνο μία αντλία για την κίνηση του νερού (Jabao) και 117 LEDs για φωτισμό.
αλατότητα 1030
PH 8.2
KH 9
5 NO3
ΝΟ2 0.10
CA 400
mg 1520
Υπάρχουν φίλτρα, επειδή η DSB ενεργεί ως φίλτρο.

Αν χρειάζεστε πληροφορίες, ρωτήστε.
Φύτεψα το Cymodea δύσβατο, χρειάζομαι βοήθεια για να το κάνετε να αυξηθεί καλύτερα.
Μπορεί κανείς να βοηθήσει;
Γεια σε όλους

IMG_1083.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Buonasera Castoronero.

Mi chiamo Riccardo e sono per meta Italiano.

Complimenti per il tuo acquario anche se di acquario marino ne so poco o niente.

Benvenuto nella nostra comunita!!

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Rik said:

Buonasera Castoronero.

Mi chiamo Riccardo e sono per meta Italiano.

Complimenti per il tuo acquario anche se di acquario marino ne so poco o niente.

Benvenuto nella nostra comunita!!

Χάρη Richard, μπορείτε να με βοηθήσετε για την εκτροφή των Cymodea δύσβατο;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κι από εμένα φίλε,

το μεσογειακό ενυδρείο είναι πολύ όμορφο να το χαζεύεις!!Δεν γνωρίζω τίποτα από μεσογειακά για να σε βοηθήσω αλλά σίγουρα υπάρχουν παιδιά εδώ μέσα που θα σε βοηθήσουν!!Πάντως το ενυδρείο σου μου αρέσει πολύ!!Μια ερώτηση μόνο γιατί έχεις ΝΟ2?Είναι καινούργιο το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Skoti said:

Γεια σου κι από εμένα φίλε,

το μεσογειακό ενυδρείο είναι πολύ όμορφο να το χαζεύεις!!Δεν γνωρίζω τίποτα από μεσογειακά για να σε βοηθήσω αλλά σίγουρα υπάρχουν παιδιά εδώ μέσα που θα σε βοηθήσουν!!Πάντως το ενυδρείο σου μου αρέσει πολύ!!Μια ερώτηση μόνο γιατί έχεις ΝΟ2?Είναι καινούργιο το ενυδρείο σου?

Όχι, ο βιότοπος είναι 19 μηνών,αλλά είχα προβλήματα με χιτωνόζωα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, castoronero said:

Όχι, ο βιότοπος είναι 19 μηνών,αλλά είχα προβλήματα με χιτωνόζωα.

Επειδή το μεσογειακό το θεωρώ πολύ ενδιαφέρον και αρκετά δύσκολο για κάποιον διοτι οι γνώσεις και οι πληροφορίες που υπάρχουν στο διαδίκτυο είναι περιορισμένες για πες μου πόσα χρόνια ασχολείσαι με το χόμπυ και αν ασχολήθηκες κατευθείαν με το μεσογειακό..?

Παρεπιπτόντως πολύ όμορφα τα ζωντανά...!!!:bow:

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλαρακι Βιτο. Μενεις εδω Ελλαδα;
Δεν γραφω σε θαλασσινα θεματα αλλα πραγματικα το δικο σου ενυδρειο ειναι πανεμορφο. Τα φυκια που τα βρηκες; δωσε λιγες πληροφοριες απο φιλτρανση, φωτισμο κτλ!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sturm said:

Γεια σου φιλαρακι Βιτο. Μενεις εδω Ελλαδα;
Δεν γραφω σε θαλασσινα θεματα αλλα πραγματικα το δικο σου ενυδρειο ειναι πανεμορφο. Τα φυκια που τα βρηκες; δωσε λιγες πληροφοριες απο φιλτρανση, φωτισμο κτλ!

Greetings from the dark side!
 

Γεια σας φίλοι, ξέρω ότι η διαχείριση μεσογειακό είναι δύσκολη, και να αναπτυχθούν Fanerogame είναι πιο δύσκολο, αλλά εγώ επιμένω.
Στην Ελλάδα υπάρχουν για ένα μήνα κάθε καλοκαίρι, και συγκεκριμένα στην Πρέβεζα.
Δεν έχω φίλτρα, επειδή η DSB βιολογικώς φιλτράρεται από άμμο (πάχους 16 cm) χρησιμοποιήθηκε για να φωτίσει ένα φως οροφής με 117 λευκά LED (39 watts συνολικά) 8000 βαθμούς Kelvin, αλλά πιστεύω ότι το φως του Τ5 είναι καλύτερη.

Αυτό είναι Athanas Nitescens.
Η νύχτα βγαίνει από το κρησφύγετο.

Θα ήθελα να μάθω ένα Prevezano.
Γεια σε όλους.

IMG_1628.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πως οξυγονώνεις το νερό? Έχεις κάποιο σκίμμερ?Ψαράκια εκτός από το goby δεν έχεις άλλα μέσα?όποτε βρεις χρόνο ανέβασε καμία φώτα με όλα τα ζώντανα που έχεις μέσα με τις ονομασίες τους.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχο σκιμμερ,μεσα το ενυδρείο είναι μόνο μια αντλία για την ανάδευση του νερού.

Έχω μόνο δύο μικρά ψάρια, sphynks Aidablennius και vulgaris Diplodus.

 

Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2017 at 5:43 ΜΜ, το μέλος castoronero έγραψε:

Γειασας φιλοι μου,ειμαι Βιτο και ειμαι ιταλος,απο του Ταραντα.

Δείχνω δίσκο μου και τότε θα σας ρωτήσω σχετικά.

 

 

IMG_1093.jpg

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!!!! πολλα μπραβο!!!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Πολυ ωραιο το goby!!!!! 

Σαλιαρα ειναι και ειναι κουκλα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2017 at 4:08 PM, Mr.Angelos said:

Πολυ ωραιο το goby!!!!! 

Για την ακρίβεια, είναι: Aidablennius Sphynx (Σφίγγα blenny) και Diplodus vulgaris (κοινή Sargo)

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο είναι μωρο μελανουρακι?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, niknik said:

Το άλλο είναι μωρο μελανουρακι?

Οχi ειναι απλό σαργος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...