Jump to content

Σκεψεις για nanoreef


Mr.Angelos

Recommended Posts

Γεια σας!, Σκεφτομαι να φιαξω ενα 60λιτρο ενυδρειο και να βαλω μερικα κοραλια και 2 clown fish (γιατι με εχουν τρελανει!!!!! :jig:) και ενα αλλο ειδος πχ goby.

ποσο μπορει να κανει ενα 60λιτρο κυβακι? ή να φιαξω μονος μου? και ποσα πρεπει να δοσω και τι να παρω?. πρωτη φορα παω στα αλατια και δεν ξερω και πολλα.... 

Διαβασα καποια πραματα αλλα νομιζω περισοτερο μπερδευτικα.....:geek: επισης πρεπει να εχω A/O αναγκαστικα? αν δεν παρω δεν γινεται να βαλω κοραλια? 

επισης θα μου βγει πολυ ακριβο το ενυδρειο? γινετε να βαλω ενα δυο κοραλια και καποια bubble ανεμωνη? :bow:

ευχαριστω

Υ.Γ συγνωμη για τις πολλες ερωτησης αλλα δεν εχω γνωσεις στα αλατια οπως ειπα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

μπορω να βαλω στο ενυδρειο αυτα τα καβουρακια που ειναι σε κοχυλια?

Από την θάλασσα μας ?φωτο?Αλλά βιάζεσαι δεν θέλει βιασύνη θέλει υπομονή και διάβασμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Από την θάλασσα μας ?φωτο?Αλλά βιάζεσαι δεν θέλει βιασύνη θέλει υπομονή και διάβασμα.

Δεν εχω τορα βασικα δεν εχω καν ετοιμασει ενυδρειο.... απλα ρωταω αν ειναι να βαλω ναι απο την θαλασσα μας γινεται? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Δεν εχω τορα βασικα δεν εχω καν ετοιμασει ενυδρειο.... απλα ρωταω αν ειναι να βαλω ναι απο την θαλασσα μας γινεται? 

Εάν φτιάξεις Μεσογειακό φυσικά μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Εάν φτιάξεις Μεσογειακό φυσικά μπορείς.

αααα οκ εγω θελω τροπικο οποτε δεν μπορω σωστα? επισης τι ενυδρειο να παρω 60ρι καλο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

αααα οκ εγω θελω τροπικο οποτε δεν μπορω σωστα? επισης τι ενυδρειο να παρω 60ρι καλο ειναι?

Εξαρτάται από τι θες να κάνεις και πόσα λεφτά διαθέτεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος niknik έγραψε:

Εξαρτάται από τι θες να κάνεις και πόσα λεφτά διαθέτεις.

Εμενα τα clownfish μου αρεσουν πολυ για ενα ζευγαρη ειναι καλα? επισης πρεπει να εχω A/O? γιατι δεν μπορω να παρω επιδη δεν εχω που να την βαλω και ειναι και ακριβες...... 

εμενα θα μου αρεσε να ειχα και ανεμωνη υπαρχει καποια ποιο ευκολη? 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα. 

 

Τα δυσάρεστα είναι οτι,  θάλασσα και λίγα λεφτά δεν γίνεται δυστυχώς .

 

 Τα κλόουν μπορείς να τα βάλεις σε ενα 60λτ, μαζί και μια ανεμώνη. Αλλά θα χρειαστείς εξοπλισμό, όπως πχ φωτιστικό, όσμωση,κυκλοφοριτές, βαρέλια προετοιμασίας νερού, αλάτι, αλατόμετρο, ίσως κανένα μικρό σκιμερακι κλπ κλπ, τα οποία θα κοστίσουν.   Επίσης τα κλόουν μην νομίζεις οτι θα είναι και 100% άνετα και ευτυχισμένα σε 60 λτ, καθώς τα ψαράκια μεγαλώνουν με τον καιρό.

Εσύ πόσο χρήμα διαθέτεις?   Θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι έτοιμο απο αγγελία που θα σε συμφέρει καλύτερα σε σχέση με το να το αγόραζες καινούργιο.

Αμα φυσικά σε παίρνει οικονομικά πήγαινε σε καινούργια, δεν το συζητώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Φίλε μου καλησπέρα. 

 

Τα δυσάρεστα είναι οτι,  θάλασσα και λίγα λεφτά δεν γίνεται δυστυχώς .

 

 Τα κλόουν μπορείς να τα βάλεις σε ενα 60λτ, μαζί και μια ανεμώνη. Αλλά θα χρειαστείς εξοπλισμό, όπως πχ φωτιστικό, όσμωση,κυκλοφοριτές, βαρέλια προετοιμασίας νερού, αλάτι, αλατόμετρο, ίσως κανένα μικρό σκιμερακι κλπ κλπ, τα οποία θα κοστίσουν.   Επίσης τα κλόουν μην νομίζεις οτι θα είναι και 100% άνετα και ευτυχισμένα σε 60 λτ, καθώς τα ψαράκια μεγαλώνουν με τον καιρό.

Εσύ πόσο χρήμα διαθέτεις?   Θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι έτοιμο απο αγγελία που θα σε συμφέρει καλύτερα σε σχέση με το να το αγόραζες καινούργιο.

Αμα φυσικά σε παίρνει οικονομικά πήγαινε σε καινούργια, δεν το συζητώ. 

Γινεται να περνω σταδιακα τα πραματα πρωτα να παρω το ενυδρειο μετα να παρω λαμπες,κυκλοφοριτες,σκιμμερ και ζωντανο βραχο κτλ και να βαλω ψαρια σε κανα τετραμηνο???

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά. 

 

άλλωστε μετά απο 1 μήνα θα έβαζες ψαράκια μέσα, για να έχει στρώσει το ενυδρειο σου. 

 

Αρχικά ενυδρείο,ζωντανό βράχο ή και νεκρό,αραγωνίτη ,αλάτι,αλατόμετρο, κυκλοφοριτές και αν σε παίρνει βακτήρια. 

 

Απλά το νερό το 1ο καλό θα ήταν να έμπαινε με όσμωση. Αλλά αρχικά μπορείς και με βρύσης.  Να ξέρεις όμως το νερό της βρύσης είναι λίγο επίφοβο για άλγες, ανισορροπίες ΚΗ, βαρέα μέταλα, χλώρια κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ναι φυσικά. 

 

άλλωστε μετά απο 1 μήνα θα έβαζες ψαράκια μέσα, για να έχει στρώσει το ενυδρειο σου. 

 

Αρχικά ενυδρείο,ζωντανό βράχο ή και νεκρό,αραγωνίτη ,αλάτι,αλατόμετρο, κυκλοφοριτές και αν σε παίρνει βακτήρια. 

 

Απλά το νερό το 1ο καλό θα ήταν να έμπαινε με όσμωση. Αλλά αρχικά μπορείς και με βρύσης.  Να ξέρεις όμως το νερό της βρύσης είναι λίγο επίφοβο για άλγες, ανισορροπίες ΚΗ, βαρέα μέταλα, χλώρια κλπ.

Ωρεα θα βαλω ζωντανο βραχο, ποσα κιλα σε 60 λιτρα? θα βαλω δυο κυκλοφοριτες απο 1000l/h σε ποια θεση να τους βαλω? στις δυο ακρες? επισης να βαλω και ενα φιλτρο εσωτερικο? ή δεν χρειαζετε με τον ζωντανο βραχο? θελω να βαλω αμμο γιατι θελω goby θα εχω καποιο θεμα? θα παω να δω τιμες για ενυδρεια αν αξιζει να φιαξω ενα 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα πάς σε ενα μαγαζί (που να ασχολείται με θαλασσινά) να ρωτήσεις τιμές και θα δείς τι θα σου προτείνουν και εκείνοι, και ανάλογα το κόστος, θα προχωρήσεις. (Απλά να σου πω οτι λίγο θα απογοητεύτεις με το συνολικό  κόστος, γιαυτό και σου πρότεινα κάποια πράγματα απο αγγελίες.) 

 

Στα 60 λτ θα έβαζα γύρο στα 4-5 το πολύ  κιλά ζωντανό βράχο.  Οι κυκλοφορήτες θα κοιτάνε ελαφρός την επιφάνεια του νερού, και σίγουρα στις 2 άκρες. (Αρχικά πάρε έναν να δείς πως θα είναι η κυκλοφορία μέσα και βλέπεις για τον 2ο). Να θυμάσαι θέλεις μια χαλαρή κυκλοφορια νερου μέσα στο ενυδρειο, γύρο απο τον βράχο, με τέτοιο τρόπο ώστε να μην γίνεται μέσα πλυντήριο. Το νεράκι να πηγαίνει χαλαρά σε όλα τα σημεία του ενυδρειου, και όσο μπορείς να έχεις λιγότερες ή και καθόλου νεκρές ζώνες. Ετσι θα εχεις μια όμορφη κίνηση μέσα χωρίς να ξεμαλλιάζεται η ανεμώνη και χωρίς να αγκομαχούν τα κλόουν να σταθούν στην στήλη του νερού.

 

Αν μπορείς να βάλεις εσωτερικό φίλτρο θα ήταν καλό, για να βάλεις μέσα άνθρακα και αντιφώσφορο. (Το ίδιο το φίλτρακι, θα σου παρέχει και κυκλοφορία!! Όπότε ίσως τελικά να γλυτώσεις τον 2ο κυκλοφοριτή λόγο του φίλτρου) 

 

Για την άμμο θα βάλεις λεπτόκοκκο αραγωνίτη.   Για μένα 3 δάχτυλα θα είναι οκ.  Και θα μπορείς να έχεις και τα Gobby , και κανέναν σαλιγκάρι τύπου babylon, κανέναν σπειρογράφο κλπ. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Βασικά θα πάς σε ενα μαγαζί (που να ασχολείται με θαλασσινά) να ρωτήσεις τιμές και θα δείς τι θα σου προτείνουν και εκείνοι, και ανάλογα το κόστος, θα προχωρήσεις. (Απλά να σου πω οτι λίγο θα απογοητεύτεις με το συνολικό  κόστος, γιαυτό και σου πρότεινα κάποια πράγματα απο αγγελίες.) 

 

Στα 60 λτ θα έβαζα γύρο στα 4-5 το πολύ  κιλά ζωντανό βράχο.  Οι κυκλοφορήτες θα κοιτάνε ελαφρός την επιφάνεια του νερού, και σίγουρα στις 2 άκρες. (Αρχικά πάρε έναν να δείς πως θα είναι η κυκλοφορία μέσα και βλέπεις για τον 2ο). Να θυμάσαι θέλεις μια χαλαρή κυκλοφορια νερου μέσα στο ενυδρειο, γύρο απο τον βράχο, με τέτοιο τρόπο ώστε να μην γίνεται μέσα πλυντήριο. Το νεράκι να πηγαίνει χαλαρά σε όλα τα σημεία του ενυδρειου, και όσο μπορείς να έχεις λιγότερες ή και καθόλου νεκρές ζώνες. Ετσι θα εχεις μια όμορφη κίνηση μέσα χωρίς να ξεμαλλιάζεται η ανεμώνη και χωρίς να αγκομαχούν τα κλόουν να σταθούν στην στήλη του νερού.

 

Αν μπορείς να βάλεις εσωτερικό φίλτρο θα ήταν καλό, για να βάλεις μέσα άνθρακα και αντιφώσφορο. (Το ίδιο το φίλτρακι, θα σου παρέχει και κυκλοφορία!! Όπότε ίσως τελικά να γλυτώσεις τον 2ο κυκλοφοριτή λόγο του φίλτρου) 

 

Για την άμμο θα βάλεις λεπτόκοκκο αραγωνίτη.   Για μένα 3 δάχτυλα θα είναι οκ.  Και θα μπορείς να έχεις και τα Gobby , και κανέναν σαλιγκάρι τύπου babylon, κανέναν σπειρογράφο κλπ. 

 

 

 

Μπορω για καλητερη τιμη να παρω 2-3 κιλα ζωντανο και 2-3 νεκρο? ανεμωνη πρεπει να βαλω αναγκαστικα? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά και μπορείς, αλλά θα πρότεινα να μην μπλέξεις με νεκρό, γιατί δεν ξέρεις ο προηγούμενος τι χρήση/αποθήκευση του είχε κάνει. Και επίσης τον νεκρό πριν τον βάλεις στο ενυδρείο θα ήταν καλό να τον βάλεις με νερό και κυκλοφορία να δουλέψει σε δοχείο (εκτός ενυδρείου) για να ξεράσει ότι έχει (πιθανά ΡΟ4, σκόνες,βρωμιές κλπ). Αφού γίνει αυτο(μετά απο 2-3 εβδομάδες), τον τοποθετείς στο ενυδρείο. (Ειναι λίγο μανούρα, γιαυτό σου πρότεινα για μόνο ζωντανό) 

 

Επίσης ο ζωντανός σου παρέχει και βιολογία. Κάτι που θα επισπεύσει την διαδικασία στρωσίματος του νερού σου. (Αν πάρεις ζωντανό απο χομπίστα να κοιτάξεις να μην έχει απτάισιες και πρασινάδες πάνω του)

 

Την ανεμώνη  στην ανέφερα γιατι είχε πεί στο αρχικό σου Post οτι θέλεις να βάλεις clown με την ανεμώνη τους. Αν δεν θες φυσικά και δεν βάζεις. Αλλα θα χάσεις και το θέαμα των Clown να τρυπώνουν στην ανεμώνη.   Οτι θες βασικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ναι φυσικά και μπορείς, αλλά θα πρότεινα να μην μπλέξεις με νεκρό, γιατί δεν ξέρεις ο προηγούμενος τι χρήση/αποθήκευση του είχε κάνει. Και επίσης τον νεκρό πριν τον βάλεις στο ενυδρείο θα ήταν καλό να τον βάλεις με νερό και κυκλοφορία να δουλέψει σε δοχείο (εκτός ενυδρείου) για να ξεράσει ότι έχει (πιθανά ΡΟ4, σκόνες,βρωμιές κλπ). Αφού γίνει αυτο(μετά απο 2-3 εβδομάδες), τον τοποθετείς στο ενυδρείο. (Ειναι λίγο μανούρα, γιαυτό σου πρότεινα για μόνο ζωντανό) 

 

Επίσης ο ζωντανός σου παρέχει και βιολογία. Κάτι που θα επισπεύσει την διαδικασία στρωσίματος του νερού σου. (Αν πάρεις ζωντανό απο χομπίστα να κοιτάξεις να μην έχει απτάισιες και πρασινάδες πάνω του)

 

Την ανεμώνη  στην ανέφερα γιατι είχε πεί στο αρχικό σου Post οτι θέλεις να βάλεις clown με την ανεμώνη τους. Αν δεν θες φυσικά και δεν βάζεις. Αλλα θα χάσεις και το θέαμα των Clown να τρυπώνουν στην ανεμώνη.   Οτι θες βασικα.

Μαρεσει πολυ η ανεμωνη αλλα διαβασα οτι αν πεθανει θα βγαλει δηλητηριο στο νερο.... ειναι αληθεια?

Link to comment
Share on other sites

Αν πεθάνει και δεν την πάρεις είδηση, ναί θα βγάλει τοξίνες στο νερό και σε λίγα λίτρα που είσαι εσύ θα έχεις θέμα με τα υπόλοιπα ζωντανά.  

 

Αφού στρώσει το ενυδρείο σου και δουλέψει με τα ψαράκια 5-6 μήνες χωρίς προβλήματα, δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις να βάλεις μία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε.

 

εγώ πάντως θα σου πρότεινα να πας σε περισσότερα λίτρα εξαρχής, για παράδειγμα στα 100. στο λέω γιατί ξεκίνησα από 30 λιτρα και τώρα στήνω 125. τελικά έδωσα τζάμπα χρήματα στο μικρό καθώς θα μπορούσα με καλύτερο προγραμματισμό να έφτιαχνα το μεγαλύτερο εξαρχής και με περίπου τα ίδια χρήματα.

 

αυτο που σου λέω λοιπόν είναι όταν θα κάνεις τον προυπολογισμό σου δες πόσο θα σου πάει για 60 λιτρα και πόσο για 100, γιατί αν σου έχει μπει το μικρόβιο δύσκολα θα μείνεις στο μικρό. 

 

Έγινε επεξεργασία - Karlos
Link to comment
Share on other sites

Δυστιχως βγαινει πολυ ακριβω και αυτη την στιγμη δεν μπορω οικονομικα οποτε λογικα καποια αλλη στιγμη......:notfair:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Δυστιχως βγαινει πολυ ακριβω και αυτη την στιγμη δεν μπορω οικονομικα οποτε λογικα καποια αλλη στιγμη......:notfair:

παντως αν κανεις ενυδρειο μονο με ψαρακια βγαινει πολυ ποιο οικονομικα και μεγαλυτερο ενυδρειο:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος bblov έγραψε:

παντως αν κανεις ενυδρειο μονο με ψαρακια βγαινει πολυ ποιο οικονομικα και μεγαλυτερο ενυδρειο:thumbsu:

Το σκεφτομαι!!! μπορει το καλοκαιρη!!! :jig:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε @Mr.Angelos.....μεχρι ποσα χρηματα θα μπορουσες να διαθεσεις;

Θελω να πω, μηπως μπορουμε να βαλουμε κατω τα πραγματα, να παρεις οτι χρειαζεται σιγα, σιγα και να στησεις το ενυδρειακι που ονειρευεσαι;; :)

Έγινε επεξεργασία - dimtsok
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος dimtsok έγραψε:

Φιλε @Mr.Angelos.....μεχρι ποσα χρηματα θα μπορουσες να διαθεσεις;

Θελω να πω, μηπως μπορουμε να βαλουμε κατω τα πραγματα, να παρεις οτι χρειαζεται σιγα, σιγα και να στησεις το ενυδρειακι που ονειρευεσαι;; :)

Εγω μπορω για αρχη περιπου 100 στο στροσιμω και μετα αλλα 100 με 200 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Εγω μπορω για αρχη περιπου 100 στο στροσιμω και μετα αλλα 100 με 200 

Ωραια......με αυτο λοιπον το δεδομενο θεωρω οτι οι επιλογες σου ειναι οι εξης....με το πρωτο ποσο που αναφερεις δυστυχως δεν γινεται να στησεις ενα θαλασσινο ενυδρειο, οσο μικρο και οικονομικο και αν ειναι. Αν ομως μαζεψεις σε βαθος χρονου αυτα τα 300 ευρω που μπορεις  να διαθεσεις, τοτε με στοχευμενες αγορες θα μπορουσες να στησεις αυτο το νανο με την ανεμωνη και τα κλοουν που ονειρευσαι. Ευχομαι να πραγματοποιησεις το ονειρο σου γιατι πραγματικα το θαλασσινο ενυδρειο αξιζει τον κοπο ( και το χρημα....) που χρειαζεται....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...