Jump to content

Κάτι μικρο για αυτά τα "Μεγάλα" ψάρια..


lth

Recommended Posts

Το ενυδρείο σου είναι υπέροχο, το μόνο που θα σου έλεγα είναι ότι κάνεις πολύ μεγάλες αλλαγές νερού, δεν χρειάζεται τόσο μεγάλες και στο 50% να κάνεις πάλι μια χαρά θα είσαι.

In search of incredible

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια και τους 2  :) 

 

Οι αλλαγες ειναι τοσο μεγαλες φιλαρακι μου γτ ειναι 15 τα ψαρια,δεν ειναι και λιγα για τα λιτρα που αναλογουν στο καθενα...λογικα θα το σπασω σε 2 την εβδομαδα στα 50% ετσι οπως το βλεπω...ειδικα και για το καλοκαιρι θα με ωφελησει σε μεγαλο βαθμο...ευτυχως δεν μου παιρνει πολυ ωρα μια αλλαγη οποτε το εκμεταλευομαι σε μεγαλο βαθμο αυτο...

 

Έγινε επεξεργασία - lth
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο πολυ ωραιο.ειδικα το τελευταιο και πολυ καθαρο.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι συγχαρητηρια για το εργο τεχνης που έφτιαξες :bow::bow::bow::bow:

Η δημιουργια σου και οι φώτο ειναι για διαγωνισμο.

Πραγματικά αξιοζήλευτο :bow:.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος manos0000 έγραψε:

Μπραβο πολυ ωραιο.ειδικα το τελευταιο και πολυ καθαρο.

 

Ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου να σαι καλα :)

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Φιλαρακι συγχαρητηρια για το εργο τεχνης που έφτιαξες :bow::bow::bow::bow:

Η δημιουργια σου και οι φώτο ειναι για διαγωνισμο.

Πραγματικά αξιοζήλευτο :bow:.

 

Ευχαριστω Γιανναρε να σαι καλα..! :)

 

Έγινε επεξεργασία - lth
Link to comment
Share on other sites

@lth έκανες πολύ καλή δουλειά και το αποτέλεσμα είναι πράγματι πολύ όμορφο! Μπράβο που αφιέρωσες χρόνο και χρήμα γι' αυτα τα υπέροχα ψάρια.

Περιμένουμε εναγωνίως υλικό από το σύστημα φίλτρανσης.:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Μπράβο, και για το ενυδρείο, και για τις αλλαγές νερού. :) 

Ευχαριστώ πολυ φιλε μου :) Οτι μπορω καλυτερο..! :)

 

 

Μόλις τώρα, το μέλος kadmos έγραψε:

@lth έκανες πολύ καλή δουλειά και το αποτέλεσμα είναι πράγματι πολύ όμορφο! Μπράβο που αφιέρωσες χρόνο και χρήμα γι' αυτα τα υπέροχα ψάρια.

Περιμένουμε εναγωνίως υλικό από το σύστημα φίλτρανσης.:thumbsu:

 

Ευχαριστω πολυ!!

 Οτι μπορω καλυτερο για αυτα τα ψαρια..εχω περασει σχεδον 3 χρονια μαζι με αρκετα απο αυτα τα ψαρια,και με βοήθεια απλετη καταφερα αυτο το αποτελεσμα...

Το μονο ευκολο...αν και στο πρωτο βιντεο μπορεις να την δεις την φιλτρανση :) δεν εχει αλλαξει κατι παραμονο το οτι υψωσα το σαμπ παραπανω για να το ανεβασω στα 300 λιτρα...γτ ειχα καποια θεματακια...και η τοποθετηση εξτρα ελαφροπετρας και σφουγγαριων...+ το aquaponic...αν και πολυ ευχαριστως να κανω μια παρουσιαση :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ενυδρειο. Οι θερμοκρασιες αν μπορουσαν να ειναι πιο χαμηλες τον χειμωνα θα ηταν καλυτερα νομιζω.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Ωραιο ενυδρειο. Οι θερμοκρασιες αν μπορουσαν να ειναι πιο χαμηλες τον χειμωνα θα ηταν καλυτερα νομιζω.

Greetings from the dark side!
 

Ευχαριστω πολυ :)

Ολιγον τι δυσκολο...να πεσει μεσα στο σαλονι πιο κατω απο αυτην την θερμοκρασια...αντε με τα καλα τα κρυα να πιασει κανα 16-17,δεν το εχω δει πιο κατω...

 

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή δουλεια φιλε μου! Συγχαρητήρια για το ενυδρείο σου! Πολυ τυχερά τα ψάρια σου!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος lth έγραψε:

Οτι μπορω καλυτερο για αυτα τα ψαρια..εχω περασει σχεδον 3 χρονια μαζι με αρκετα απο αυτα τα ψαρια,και με βοήθεια απλετη καταφερα αυτο το αποτελεσμα...

Το μονο ευκολο...αν και στο πρωτο βιντεο μπορεις να την δεις την φιλτρανση :) δεν εχει αλλαξει κατι παραμονο το οτι υψωσα το σαμπ παραπανω για να το ανεβασω στα 300 λιτρα...γτ ειχα καποια θεματακια...και η τοποθετηση εξτρα ελαφροπετρας και σφουγγαριων...+ το aquaponic...αν και πολυ ευχαριστως να κανω μια παρουσιαση :) 

Ουσιαστικά το σύστημα aquaponic θέλω να δω(:)) όπως και κάποιες "λεπτομέρειες" στο όλο σύστημα (σωλήνες, βαλβίδες κλπ). 

Και αν τρως φρέσκια σαλάτα από το σαλόνι σου!:D

Όποτε μπορέσεις να κάνεις μια παρουσιάση, θα ήταν πολύ χρήσιμη!

 

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 24/4/2017 at 8:38 ΜΜ, το μέλος Vogias έγραψε:

Φοβερή δουλεια φιλε μου! Συγχαρητήρια για το ενυδρείο σου! Πολυ τυχερά τα ψάρια σου!:)

Ευχαριστω πολυ φιλε μου...Να σαι καλα για τα καλα σου λογια!!

Τα προσεχω αρκετα ομολογω :)

 

On 24/4/2017 at 9:50 ΜΜ, το μέλος kadmos έγραψε:

Ουσιαστικά το σύστημα aquaponic θέλω να δω(:)) όπως και κάποιες "λεπτομέρειες" στο όλο σύστημα (σωλήνες, βαλβίδες κλπ). 

Και αν τρως φρέσκια σαλάτα από το σαλόνι σου!:D

Όποτε μπορέσεις να κάνεις μια παρουσιάση, θα ήταν πολύ χρήσιμη!

 

 

Το συστημα φτιάχτηκε για να απορροφά  νιτρικα απο το νερο των ψαριων μιας και ειναι πολλα και ειχα θεματακι στο παρελθον με τα νιτρικα μου....αλλα τωρα και με τις μεγαλες αλλαγες μια φορα την εβδομαδα αλλα και με το aquaponic ειμαι μια χαρα...

Αλλα δεν τρωω σαλατα!!χααχαχαχαχαχ καλα θα ηταν ομολογω αλλα δεν τρωω δυστυχως...

Αποτελειται απο φυτα ενυδρειακα οπως φακη,πιστια,κερατοφυλλο και κατι αλλα...μιας και δεν ευδοκιμει κατι με τα χρυσα τουλαχιστον οχι τα δικα μου...παρα μονο ανουμπιες...και μια τελευταια προσπαθεια με τα νουφαρα φετος και βλεπουμε....

Θα κανω μια παρουσιαση εδω με φωτο,ελπιζω αυριο :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο Λουκά! Τι να πω.. Περιμένω και αλλες φωτο να χαζεύω! Συμπάθησα ιδιαίτερα τον μαυρούλη!!

Στάλθηκε από το ZTE BLADE L110 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε έχεις φτιάξει παλάτι για τις ψάρια σου. Πολλά μπράβο.:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σας λογια... :-)
Λογω φόρτου εργασιας δεν εχω προλάβει να κανω ακομα τις παρουσιάσεις που ειπα...το συντομότερο δυνατον ελπίζω :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1)Στην πρωτη φωτο η αντλια εισαγωγης νερου στο aquaponic

 

2)Η μερια εισαγωγης 

 

 

 

IMG_20170504_193342.jpg

IMG_20170504_193222.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφη στο 1ο διαμερισμα του σαμπ φιλτραρισμα και επανενταξη στο ενυδρειο

IMG_20170504_193250.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φυτα επιφανειας (πιστια-φακη)

Κερατοφυλλο

Λευκοκεφαλα ,

και ποθος(ο ποθος μεσα στο νερο)

Φωτοπεριοδος 5 ωρων περιπου με λαμπα 50 βαττ 

Εδω και αρκετο καιρο δειχνουν οτι τα πηγαινουν πολυ καλα...

 

Υ.Γ Το καπακι ειναι για την γατα...(Αν το εχω ανοικτο βγαζει τα περισσοτερα εξω)

IMG_20170504_193301.jpg

Έγινε επεξεργασία - lth
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η ολη σκεψη του aquaponic εγινε απο θεωρια πραξη διοτι ως γνωστον τα περισσοτερα φυτα δεν την βγαζουν με τα χρυσοψαρα..ειδικα τα common commet shubunkin ετσι σκεφτηκα αυτην την λυση οπου μπαινει νερο του ενυδρειου και γινεται καταναλωση νιτρικων...

Ετσι παραμενω σε πολυ χαμηλα επιπεδα νιτρικων στο νερο μου,οπου συγχρονως με τις αλλαγες φτανω στα 10 νιτρικα πριν την αλλαγη :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα όλα φίλε! Πολλά μπράβο! Μια ερώτηση η πιστια με κλειστό το καπακι δεν σου χαλάει - σαπίζει;

Link to comment
Share on other sites

Οχι καθολου...αναπτύσσεται κανονικα...αποκτά καποια θεματακια οσον αφορα τα φυλλα της...που υπολογιζω σε έλλειψη καλιου η σιδηρου..αλλα αναπτύσσεται κανονικα :-)
Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια :-)να σαι καλα :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά @lth! Τις τρύπες στην είσοδο και έξοδο του δοχείου τις έχεις ασφαλίσει με σιλικόνη ή κάπως αλλιώς;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...