Jump to content

Κάτι μικρο για αυτά τα "Μεγάλα" ψάρια..


lth

Recommended Posts

Ομορφα πραγματα.......ενα ενυδρειο οπως πρεπει να ειναι για αυτα τα παρεξηγημενα ψαρια οπου τα βλεπουμε συχνα να καταληγουν σε απλες γυαλες .......... σε συγχαιρω για την ολη σου προσπαθεια, φαινετε αλλωστε το πως λαμπει το ενυδρειο σου παρολο το φορτο με αυτα τα λαιμαργα ψαρια οπου οργωνουν ολη μερα τον βυθο!! Αν ειχες την δυνατοτητα να βγαινει εξω το νερο σε καποιο κηπο με θερμοκηπιο θα ετρωγες και ωραια λαχανικα :) αλλα βλεπω πως ακομα και ο ποθος εχει βρει την θεση του κανωντας ετσι και χημικη φιλτρανση στο ολο συστημα. Εχεις καποια μικροσωματιδια αλλα και ποιος δεν εχει........... εχω να καθαρισω τα φιλτρα μου αρκετο καιρο και βλεπωντας τα βιντεο με βαζεις στην μπριζα καποια στιγμη να ασχοληθω λιγο σοβαρα.....σου ευχομε τα καλυτερα και να χαιρεσε τις ψαρουκλες σου!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kadmos έγραψε:

Πολύ ωραία δουλειά @lth! Τις τρύπες στην είσοδο και έξοδο του δοχείου τις έχεις ασφαλίσει με σιλικόνη ή κάπως αλλιώς;

 

Καλημερα :) ?

Να σαι καλα :) 

Με ρακορ δεξαμενης φ20 αν θυμαμαι καλα...

Αυτα απο μεσα εχουν κατι σαν φλατζουλα οποτε αποτρεπει οποιαδηποτε διαρροη 

 

 

πριν 38 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Ομορφα πραγματα.......ενα ενυδρειο οπως πρεπει να ειναι για αυτα τα παρεξηγημενα ψαρια οπου τα βλεπουμε συχνα να καταληγουν σε απλες γυαλες .......... σε συγχαιρω για την ολη σου προσπαθεια, φαινετε αλλωστε το πως λαμπει το ενυδρειο σου παρολο το φορτο με αυτα τα λαιμαργα ψαρια οπου οργωνουν ολη μερα τον βυθο!! Αν ειχες την δυνατοτητα να βγαινει εξω το νερο σε καποιο κηπο με θερμοκηπιο θα ετρωγες και ωραια λαχανικα :) αλλα βλεπω πως ακομα και ο ποθος εχει βρει την θεση του κανωντας ετσι και χημικη φιλτρανση στο ολο συστημα. Εχεις καποια μικροσωματιδια αλλα και ποιος δεν εχει........... εχω να καθαρισω τα φιλτρα μου αρκετο καιρο και βλεπωντας τα βιντεο με βαζεις στην μπριζα καποια στιγμη να ασχοληθω λιγο σοβαρα.....σου ευχομε τα καλυτερα και να χαιρεσε τις ψαρουκλες σου!!

 

Καλημερα :)

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια :)

Αν και καθαριζω την μηχανικη του καθε μηνα περιπου...υπαρχουνε ακομα..!Βεβαια τωρα με την προγραμματισμενη καθαριοτητα ολου του σαμπ εγινε κρυσταλλο το νερο...

Ο ποθος τι χημικη φιλτρανση κανει?

 

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικα ως επι το πλειστον συν μικρο και μακρο στοιχεια αποφευγοντας την υπερβολικη τοξικοτητα του νερου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Νιτρικα ως επι το πλειστον συν μικρο και μακρο στοιχεια αποφευγοντας την υπερβολικη τοξικοτητα του νερου.

 

Την ιδια δουλεια δεν κανουν και τα αλλα φυτα?Ποια η διαφορα του με τα αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Οσα ειναι εξω απο το νερο εχουν μεγαλυτερη ποσοτητα διοξειδιου απο την ατμοσφαιρα εφοσον δεν εχεις και μπουκαλες διοξειδιου. Απο εκει και περα ναι κανουν ολα αναλογη δουλεια απλα αναλογα το φυτο αλλα τραβανε περισσοτερο απο καποια στοιχεια και αλλα απο καποια αλλα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικα βασικα πραγματα, ετσι για να καταλαβαινουμε λιγο περι τινος μιλαμε ;) 

 

 

Τροφοπενία: Είναι η παθολογική κατάσταση που προκύπτει από τον ελλειπή εφοδιασμό του φυτού με θρεπτικά στοιχεία.

Τοξικότητα: Είναι η παθολογική κατάσταση που προκύπτει από τον υπερβολικό εφοδιασμό του φυτού με θρεπτικό ή άλλο στοιχείο.

Απλή τροφοπενία: Οφείλεται σε ανεπάρκεια ενός θρεπτικού στοιχείου.

Σύνθετη τροφοπενία: Η ανεπάρκεια περιλαμβάνει δύο ή περισσότερα θρεπτικά στοιχεία.

  Τα φυτά χρειάζονται το σωστό συνδυασμό θρεπτικών στοιχείων για να επιβιώσουν, να μεγαλώσουν και να αναπαραχθούν. Όταν φυτά πάσχουν από κακή θρέψη εμφανίζουν συμπτώματα ασθενειών. Λίγο υψηλότερη ή λίγο χαμηλότερη συγκέντρωση κάποιου στοιχείου μπορεί προκαλέσει προβλήματα.

 Τα θρεπτικά στοιχεία των φυτών χωρίζονται σε δύο κατηγορίες:

  • Tα μακροστοιχεία και
  • Τα μικροστοιχεία

   Τα μακροστοιχεία είναι τα στοιχεία εκείνα που απαιτούνται σε σχετικά μεγάλες συγκεντρώσεις. Σε αυτά περιλαμβάνονται το άζωτο, το κάλιο, το θείο, το ασβέστιο ,το μαγνήσιο και ο φώσφορος.
   Τα μικροστοιχεία είναι εκείνα τα στοιχεία που απαιτούνται σε σχετικά μικρότερες ποσότητες γι' αυτό αναφέρονται και ως ιχνοστοιχεία, όπως το σίδηρο, το βόριο , το μαγγάνιο, ο ψευδάργυρος, το χλώριο, το μολυβδαίνιο και ο χαλκός.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στα παιδια :-)
Ηθελα να ρωτησω επειδη δεν μπορω να καθομαι για να ειμαι ειλικρινής,θα ηθελα μερικες ιδεες για καινουργιο hardscape...
Καιρο ψαχνομουν για καποια διαφορα "παλι" αλλα δυστυχώς δεν μου καθεται κατι καλα απο αυτα που εχω βρει,οποτε ειμαι ανοικτος σε ιδεες...
Ευχαριστώ προκαταβολικα :-)


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...


Το ενυδρειο εχει μπει πλεον στον αυτοματο..
Αφησα την αλγη να παρει τον δρομο της...
Οι ανουμπιες αρπαξανε λιγο αλλα θα μπουνε για καθαρισμο...
2d3368cf5f6c84218894cd7ca31601f6.jpg2df54e8c2c6f8d83f0ea40fc89dffdc4.jpg

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μη σε αγχώνει η άλγη μιας και τα ψαράκια σου σίγουρα τη χαίρονται, άλλωστε θεωρείται πολύ φυσιολογική στο χρυσοψαράδικο.

Η συμβίωση πως είναι?:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη σε αγχώνει η άλγη μιας και τα ψαράκια σου σίγουρα τη χαίρονται, άλλωστε θεωρείται πολύ φυσιολογική στο χρυσοψαράδικο.
Η συμβίωση πως είναι?[emoji4]
 
Αμπα δεν με αγχώνει ισα ισα μαρεσει...το κανει πιο φυσικο...
Η συμβίωση μεταξυ των ψαριών φαντάζομαι εννοεις..είναι μια χαρα...
Αν και κυριαρχος του ενυδρειου και της παρέας ειναι ενας μεταξυ τους...
Ενας αρσενικος κοντα στα 25 εκατοστα...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο τα πιο ομορφα ενυδρεια που εχω δει.

Μπραβο μεσα απο την καρδια μου και ευγε για το μερακι σου! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο τα πιο ομορφα ενυδρεια που εχω δει.

Μπραβο μεσα απο την καρδια μου και ευγε για το μερακι σου! 
Να σαι καλα φιλε μου,σε ευχαριστώ πολυ για τα καλα σου λογια :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

SPECIAL! BEST!SUPER! Δεν εχω αλλα λογια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

SPECIAL! BEST!SUPER! Δεν εχω αλλα λογια
:-) χαχαχα με κανες και γέλασα,καλο :-)
Σε ευχαριστώ παρα πολυ φιλαρακι :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...