Jump to content

Δυναμικό come back (Nothobrancius Korthausae "Red")


panos nts

Recommended Posts

Nothobrancius Korthausae "Red" ειναι το είδος που αποφάσισα να ασχοληθώ.. 
Το ενυδρείο που θα τα συντηρήσω είναι σε 30λ το οποίο στρώνεται εδώ και έναν μήνα με σαλιγκάρια και ταϊζοντας καθε 4 μερες με ταμπλέτες για να μην χαλάει η βιολογία.. Αλλά έχουμε καιρό ακόμα για να δω αν έχω κάνει τυχόν λάθη μέσα..
Πήρα τα αυγά στο χέρι μου πριν 2 βδομάδες μαζι με καλλιέργεια microworms όπου μπήκαν σε μπολ με δημητριακά και ανακατεύω κάθε μέρα μέχρι να δω σκουλικια στα πλάγια του μπολ..Το βρέξιμο των αυγών έγινε 'ηδη και παρατήρησα 4 μικρά ως τώρα και έχει άλλα 3 που είναι ετοιμα να σκάσουν..

Στο μπολ με τα μικρά έριξα μια πρέζα microworms καθώς βοηθάει στο να κυνηγήσουν πρώτη φορά τα μικρά.. Περιμένω ν δυναμώσουν κάποιες ώρες και θα μεταφερθούν σε μεγαλύτερο μπολ των 2 λίτρων νομίζω είναι καλά για κανα 2 βδομάδες ανάλογα με το πόσα μικρά θα έχουμε..

Σκέφτομαι ανά πεντάδα και ανα μέρα να τα βάζω σε διαφορετικό μπολ έτσι ώστε να μην έχουμε ανόμοιο τάισμα, λέτε να βοηθήσει??
Έχω και αρτέμια έτοιμη μαζί με αλάτι απλά ήθελα να ρωτήσω κάτι.. είναι πολύ ποσότητα και θα πρέπει ν μπει κατευθειαν όλο?? Είναι σαν ένα μεγάλο σακουλακι κλειστά αεροστεγώς.. Σε ορθογώνια συσκευασία..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία @panos nts. H artemia είναι σχετικά μεγάλη και θα τη χρειαστείς λίγο αργότερα. Η συσκευασία που περιγράφεις είναι μάλλον τα σακουλάκια της sera. Δεν είναι από τα πιο αποδοτικά προϊόντα, αφού δεν έχει μεγάλο ποσοστό εκκόλαψης και βγαίνει σχετικά ακριβό. Καλύτερα να το χρησιμοποιήσεις όλο μαζί και για να πετύχεις το ποσοστό αλατότητας αλλά και για να μη τραβάει υγρασία ότι αφήσεις. Αφού το έχεις δοκίμασέ το αφού μεγαλώσουν λίγο. Τα microworms που ταΐζεις, νομίζω ότι είναι καλύτερη λύση προς το παρόν. Με το καλό!:)

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τωρα εβγαλα τα 3 σε ενα μπολ λιγο μεγαλο με 2 σνειλς μεσα για ν μαζευουν περισσεις τροφης.. εγινε και το.πρωτο τάϊσμα και οι κοιλιτσες γεμισαν!! Περιμενω πως και πως να δω και αλλες ουριτσες μεσα στο μπολ με.την τυρφη... 

1493110794085-1906967554.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ανανέωση!! Τα μικρά είναι 5 και λεω σημερα να βγαλω την τυρφη απλά εχω μια απορία..Την εβαλα Δευτερα ξερω πρέπει να την βγαλω μεχρι σημερα.. αλλά βλέπω 2 αυγά που τα μικρά είναι σχηματισμένα μέσα και κουνιούνται!! Παρ όλα αυτά να τα βγάλω από το νερό??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μεγαλωνουμε εμεις.. τελικα εμειναν 4 καθως το 1 δεν αντεξε ηταν πολυ μικρο και πολυ αδυναμο..

1494173476218-1985946874.jpg

149417350696677146219.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πλεον ταΐζω με αρτεμια.. αλλα θα εχω θεμα.. καθως δεν βρισκω καποιον ν μ δωσει αυγα αρτεμιας και για να γινει παραγγελια απο εξω επισης δυσκολο καθως δν εχω πειπαλ.. οποτε παιρνω τα ετοιμα της sera και οσο κρατησουν!! Μετα θα αρχισω να δινω κατεψυγμενη αρτεμια οταν μεγαλωσουν λιγο ακομαα..

20170523_202514.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις μπορω να σου δωσω αυγα της ocean nutrition.

Εχω μιση συσκευασια περιπου,φυσικα δεν θελω χρηματα.Απλα επειδη εγω δεν τα καταφερα με τα ψαρια αυτα θα ηθελα να σε βοηθησω αφου τα πας τοσο καλα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Θα το εκτιμουσα απιστευτα πολυ αν το εκανες αυτο.. και σε ανταλαγμα αν μεγαλωσουν θα ηθελα να στο ανταπωδωσω και να σ δωσω καποιο ζευγαρι αν με το καλο βγαλω ζευγαρι!! Εννοειται ουτε εγω θελω λεφτα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπω είσαι Θεσσαλονίκη, θα σου έστελνα infusoria (με αυτή μεγάλωσα τα δικά μου) και walter-worms, αλλά πως να φτάσουν χωρίς πρόβλημα από την Αθήνα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αληθεια το εκτιμω αυτο που κανετε και θελετε να με βοηθησετε!! Ειναι αρκετα δυσκολο το.μεγαλωμα αλλα κανω οτι μπορω!! Λογικα με πακεταρισμα δεν θα εχει θεμα αλλα όπως σε βολεψει και εσενα.. αν δεν μπορεις να τα στειλεις θα βρω καποια αλλη λυση.. :/

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο ειναι ο Αρης ετσι το ονομασα και το πρωτο ειναι το πιο αδυναμο απο μικρα.. διπλα τ φαινονται κ η αρτεμια που τα ταϊσα πριν λιγο.. εχουν αρχισει να μοιαζουν σαν ψαρια και μετακομισαν σε ενα 7λ δοχειο οπου μεγαλωνουν εκει.. η επομενη μετακινηση θα γινει μετα απο μια μιαη βδομαδα στο ενυδρειο.. 

14962442639051956996387.jpg

14962442896041593370211.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να ρωτήσω κάτι μιας και σε λιγοτερο απο 1 μηνα θα πουν τα μικρά στο ενυδρείο.. έχω το παρακατω υποστρωμα, είναι χαλίκι χοντροκοκκο που η αλήθεια είναι ότι ανακατευεται απο τα σαλιγκάρια μόνο.. Είναι καλα για τα κιλι??
Μετά σκέφτηκα ότι αν θέλω να κάνω γεννήστρα θα τα βαλω απλά σε άλλο ενυδρείο χωρίς χαλίκι μέσα ή θα βάλω σε ένα μέρος μονο τύρφη καθώς εκεί γεννάνε τα αυγά τους..
Γνώμες??

Επίσης να ρωτήσω, γαρίδες red cherry μπορώ να βάλω μέσα?? Όχι πολλές καμιά 6-7 ??

5441521.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφερουν οι επομενες γεννες θα ελεγα να το κανεις με καθαρο βυθο και μπολακια μικρα με τυρφη ωστε μολις πανε και γεννησουν να τα βγαζεις οπως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βάλω βυθό και να βάζω τα μπολακια μεσα στο εδαφος καιμολις γεννανε εκεί να τα βγάζω κατευθείαν?? Απλά το είπα για να μην είναι αδειο το ενυδρείο καθώς εχω και φυτα μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι και βεβαια μπορεις!

 

Απλα αν δεν σε εννοιαζε η εμφανιση,ισως ηταν καλυτερο για θεμα καθαριοτητας και να βεβαιωθεις οτι τα αυγα θα τα γεννησουν στο μπολακι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο έχεις ένα δικιο ναιι.. απλά δες πως το σκέφτηκα.. Να έχω κάτω το υποστρωμα να είναι και όμορφο εμφανησιακά, να βάλω κάποια στιγμή ένα μικρό φίλτρο μέσα μαζι με το ήδη υπάρχον να γεμίσει βιολογία κάποιες μέρες και όταν θα είναι να γεννήσουν αυγά τα μεταφέρω με νερό ενυδρείου και με το μικρό το φίλτρο που θα έχει στρώσει σε ένα "μπολ 10-15λ και μέσα βάζω βαζάκια με βρασμένη τύρφη 'ετσι ώστε να γεννήσουν εκεί.. έχω δει βιντεο και νομίζω πως θα μπορέσω να το καταλάβω αν θα φλερτάρουν μεταξυ τους.. Ετσι το σκεφτόμουν..

Αν είμαι λάθος πείτε μου φυσικα.. Κάθε γνώμη σεβαστή!!

Link to comment
Share on other sites

Μου δημιουργηθηκε και αλλη απορια.. η αναπτυξη του πιο μικρου οσο παει και φθινει.. επειδη τα αλλα 2 ειναι μεγαλυτερα πιστευετε οτι πρεπει ν τ χωρισω?? Το μικροτερο δεν προλαβαινει να φαει τουλαχιστον οχι μεχρι ν φουσκωσει η κοιλια του.. :/

14977129849721877043169.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να έχω και για τα 3 διαφορετικη τροφη... Δηλαδη.. Βάζω γκρινταλ γ τ μεγαλο, όχι τα πολυ μεγαλα γκρινταλ ταλιγο μικροτεραα.. Για το πολυ μικρο και για το αλλο εναλαξ αρτέμια και microworms.. αλλα και παλι ο μεγαλος τρωει τα παντααα..

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κατι να τα χωριζει οταν ταΐζεις αν ειναι ευκολο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε τι τα έχεις???

Οτιδήποτε μπορεί να τα χωριζει

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ενα μπολ των 5 λίτρων περίπου.. Είναι σχεδον τετράγωνο..

Link to comment
Share on other sites

Ενα τουλι ειναι καλά ή καποιο πλαστικο χώρισμα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...