Jump to content

Δυναμικό come back (Nothobrancius Korthausae "Red")


panos nts

Recommended Posts

Σιγα καλε την βοήθεια... 

Μια ιδέα έριξα που ισως βοηθήσει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια μια αποριαα.. Τα ψαράκια όσο πάνε και μεγαλώνουν τα εχω σε μεγάλο 4λ κουτι για να ελέγχω την αναπτυξη τους.. το ενα απο αυτα είναι εμφανώς πιο δυνατό από τα υπόλοιπα.. Δεν ακουμπάει πλεον στον βυθό σαν υποστηριξη είναι σαν ένα μικρό ψάρι δηλαδή.. Λέτε να το βάλω μέσα στο ενυδρείο?? ηρθε η ωρα??

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν εχουν κρυψώνες μπορεις να το βάλεις...  δεν ξερω τι χσρσκτηρα εχουν σαν ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Εχουν οχι και τοσο φιλησυχο χαρακτηρα αλλα μεσα εχω μονο ρεντ τσερυ ενηλικες.. αρκετη μος και μια πετρα λαβας οπως και αρκετες βαλινσεριες.. εγω ελεγα να βαλω το πιο δυνατο απο αυτα γιατι φαινεται οχο εχει δυναμωσει πιο πολυ απο τα αλλα 2 και μετα μολις μεγαλωσουν λιγο ακομα να βαλω και τα αλλα 2.. αν και μια μερα διαφορα στην εκκολαψη εχει πολυ περισσοτερη αναπτυξη και φαινεται οτι ειναι πιο δυνατο.. εγω για αυτο το ειπα.. ουτε υο φιλτρο ειναι πολυ δυνατο για να το ρπυφηξει.. το εχω βαλει να χρυπαει στην επιφανεια..

Link to comment
Share on other sites

Αν το μόνο που έχεις στο ενυδρείο σου είναι γαρίδες, τότε τα βάζεις όλα τα ψαράκια μέσα.

Σίγουρα θα αναπτυχθούν γρηγορότερα. Αργότερα, θα πρέπει να ανησυχείς για τις γαρίδες.

 

Έχεις ζωντανή τροφή να τα ταΐσεις; Κάτι σε grindal εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως με γκρινταλ τα ταιζω τα μικρά και η αλήθεια είναι μόλις αρχισα να τους δίνω γκρινταλ αναπτυχθηκαν πιο πολύ!! Τέλεια τότε θα την κάνω την μετακόμιση τους σήμεραα.. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Έγινε η μετακόμιση όλων  ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγινε η μετακομιση ολων μεσα στο ενυδρειο και τωρα ειναι με τις γαρίδες.. Κανονικα τα ταϊζω με γκρινταλ και ηθελα να ρωτησω άλλη ζωντανη τροφη που μπορώ να ταϊζω??

Αλλα δν τρωνε και παρα πολυ καθώς τα γκρινταλ ειναι αρκετά μικρά και δεν τα βλέπουν όταν είναι να τα φάνεε..

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου τρώνε ως επί το πλείστων grindal και τίποτε άλλο.

Θα επιχειρήσω κατεψυγμένο σκουλήκι γιατί έχω πρόβλημα στην καλλιέργειά μου,

αλλά δεν τρώνε τις τροφές του εμπορίου ή και αποξηραμένα σκουλήκια κ.λπ.

 

Γράφεις πως τα grindal είναι πολύ μικρά. Ως προς τι; Σε σχέση με τα ψάρια ή το δικό τους μέγεθος είναι πόσο;

Μετά από τα grindal δεν ξέρω ούτε γω (προς το παρών) που να στραφώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρά και για τα ψαρια πλεον.. Από ότι φαίνεται δεν φτάνουν εύκολα ή δεν ξερω αν στις δικές μου καλλιέργειες φτάνουν σε ενηλικο στάδιο με αποτέλεσμα να δίνω στα μικρά τον γόνο των γκρινταλ.. με αποτέλεσμα πολύ από αυτό να πηγαίνει χαμενο καθώς δεν του πολύδίνουν σημασία και ψάχνουν τα μεγαλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά μετά απο καιρό, μια ανανεωση να κανω.. Τα ψάρια δεν μεγαλώνουν έχουν μείνει στασιμα δηλαδη το μεγεθος τους δεν αυξάνεται όσο και σταθερα να τα ταϊζω.. εβδομαδιαιες αλλαγες νερου καθαρισμα φιλτρου και συγκατοικουν τα μικρά με τις γαρίδες..

Αυτό που με αγχώνει πιοπολύ είναι το πόσο θα ζήσουν.. κανονικά αν δεν κάνω λαθος θα έπρεπε να έχουν ενηλικιωθεί τώρα και να ετοιμάζονταν για γεννες..

Αλλά επειδη ζουν 4-5 μηνες δεν ξέρω πόσο θα αντέξουν ακομα!! Βλέποντας και κανοντας.. Συνεχιζω ν ταϊζω με γκρινταλ κανονικα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@panos nts Πως πάνε τα ψαράκια?

Πέρασε πολύς καιρός από την τελευταία ενημέρωση. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο παιδια και συγνώμη για την καθυστερηση..

Τα ψαρακια δυτσυχως δεν τα καταφεραν ολα καθως το μεγαλυτερο απλα εξαφανιστηκε απο το ενυδρειο και δεν το βρηκα ποτε και εψαξα κυριολεκτικα ΠΑΝΤΟΥ και γυρω και εξω αλλά ποτε..

Το πιο αδυναμο δν τα καταφερε δεν ηταν αρκετα δυνατο και τελικα εχω το τελευταιο ψαρακι το οποίο μεγαλώνει αργά και σταθερα.. Μαζι με τις ρεντ τσερυ που πολλαπλασιαζονται και αυτες με πολυ αργους ρυθμούς είναι σταθερα..

Σκέφτηκα να προσθέσω ενήλικα μεγάλα ψάρια αλλα εκτός τοοτι είναι πολυ δυσκολο ν βρω ενηλικα δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα..

Εχετε καμια γνώμη??

Link to comment
Share on other sites

Πανο νομιζω οτι χρειαζονται περισσοτερα ταισματα και προσοχη στην θερμοκρασια.Ειναι πολυ αργος ο ρυθμος αναπτυξης και φανταζομαι γι'αυτο δεν επιβιωνουν ολα.

Επισης η κοιλια του (στην φωτογραφια) ειναι μικρη για το μποι του,θελει φαι. :)

 

Τα νερα σου απο σκληροτητεα πως ειναι?

Η οσμωση θα βοηθουσε αρκετα πιστευω απλα δεν ξερω αν χρησιμοποιεις ηδη.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Ταιζω 2 φορες την μερα καλη ποσότητα grindal και απο ενα σημειο και μετά δεν κυνηγάει καν να τα πιάσει, απλά τα αφήνει να πέσουν κάτω..

Οσμωση δεν χρησιμοποιώ και οι σκληρότητες θα σε γελάσω αλλά είναι ουδέτερο προς όξινο, θυμάμαι ότι το νερό της βρύσης είχε εκεί τις τιμές του. Δεν έχω μέσα κάτι ασβεστολιθικό για να ανεβασει σκληρότητες οπότε δεν θα αποκλίνει πολύ από τις τιμές..

Αλλά πρέπει να πάρω και ένα τεστ για σκληρότητες είναι η αλήθεια.. :/

Link to comment
Share on other sites

Απλά το κραταω χαμηλα γιατι διάβασα οτι οσο πιο υψηλη θερμοκρασια η περιοδος που ζουνε μικραινει.. γ αυτο δεν την ανεβαζω.. :/

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο αλλα τους πρωτους μηνες ολα τα ψαρια χρειαζονται υψηλη θερμοκρασια ωστε να προλαβουν να μεγαλωσουν μεχρι τα πρωτα κρυα.

Στην φυση οσα δεν προλαβουν να παρουν μποι δεν επιβιωνουν.

Σε ψαρια που μεγαλωνουμε εμεις ομως δεν θελουμε να μενουνε πισω.

 

Θα προτεινα να ανεβασεις λιγο και να αρχιζεις να ταιζεις πιο συχνα.Μονο ετσι θα αναπτυχθουν σωστα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...