Jump to content

Δυναμικό come back (Nothobrancius Korthausae "Red")


panos nts

Recommended Posts

Ενταξει, θα το δοκιμασω μπας και δω κάποια βελτίωση στο μέγεθος του.. Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλες.. Από την στιγμη που δεν εχω ενηλικιώσει κανένα μου είναι αρκετά δύσκολο.. :/

Αλλα προσπαθώ όσο καλύτερα μπορώ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πάνο,

πόσα ψαράκια έχεις καταφέρει να κρατήσεις και πόσα είναι τα αρσενικά;

Link to comment
Share on other sites

Ενα μονο καταφερα να κρατήσω..Εξαρχης μου ειχαν σκάσει 5 τα ξανα εβαλα μετα από λιγο καιρο δεν βγηκε τιποτα.. Και ανα καιρους εχανα και ενα ψαρι.. Τώρα αυτο που έχω είναιτο μοναδικο και το μόνο που έχει μεγαλώσει τοσο πολύ, η τουλαχιστον περισοτερο απο τα υπολοιπα.. Φυλλο δν μπορω ν καταλαβω καθως τωρα αρχιζει ν αναπτυσσει τα χαρακτηριστικα του.. :/

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις είναι θηλυκό, που είναι μικρότερο από τα αρσενικά σε μέγεθος.

Για αναπαραγωγή δεν παίζει με ένα να κάνεις κάτι, εκτός κι αν μυρίσει κρίνο, ποτέ δεν ξέρεις.

 

Εκ των πραγμάτων, τώρα που έχεις και ζωντανή τροφή, παραγγέλλεις νέα αυγά από το συγκεκριμένο είδος ή

σου στέλνω αυγά από το είδος που αναπαράγω (Nothobranchius Guentheri "Red").

Για το ξεκίνημα να θυμάσαι πως χρειάζεσαι infusora σε καλή ποσότητα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλήσπερα σαςς!!

Λοιπον έχω κάποια πολύ καλά νέα!!

Μετά από συννενόηση με συνχομπίστες και αφου μου έδωσαν τις πρώτες ύλες και τους ευχαριστώ πολύ και πάλι για να αρχίσω ξανα!!

Infusoria σε 2,5 λ βαζο έχει αρχίσει να φουντώνει απίστευτα και αυγά των ψαριών που λέω στον τίτλο!!

Τα αυγά μόλις χτες βράχηκαν και το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό!! Προς το παρόν έχω 9 μικρά που σημαίνει σχεδόν 100% εκκολαπτικότητα!!

Τώρα πέρα απο αυτό είχα μια ιδέα.. Αφού τοα αρσενικά μεταξυ τους μαλώνουν και δεν επιβιώνουν πολλά σε αριθμό έλεγα να βάλω ένα ψάρι σε κάθε ενα βαζάκι.. αεραντλία σε κάθε ενα με διακλάδωση προφανώς ίσα ίσα για την επιφάνεια μην δημιουργήσει φιλμ και να βάλω μος μέσα έτσι ώστε να μην φαγωθούν αλλά να έχω και τον πλήρη έλεγχο σε τροφές για το κάθε ψάρι!! Τι λέτε?? Αξίζει την προσπάθεια??

 

Πάρτε και φώτο απο τα πρώτα 6, που τα έβγαλα από την τύρφη πριν τα μεταφέρω στην οριστική τους θέση, ενώ έριξα και λίγη ινφουσορια μέσα.. ;)

23667334_1789169774428614_2145973727_n.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, panos nts said:

Καλήσπερα σαςς!!

Λοιπον έχω κάποια πολύ καλά νέα!!

Μετά από συννενόηση με συνχομπίστες και αφου μου έδωσαν τις πρώτες ύλες και τους ευχαριστώ πολύ και πάλι για να αρχίσω ξανα!!

Infusoria σε 2,5 λ βαζο έχει αρχίσει να φουντώνει απίστευτα και αυγά των ψαριών που λέω στον τίτλο!!

Τα αυγά μόλις χτες βράχηκαν και το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό!! Προς το παρόν έχω 9 μικρά που σημαίνει σχεδόν 100% εκκολαπτικότητα!!

Τώρα πέρα απο αυτό είχα μια ιδέα.. Αφού τοα αρσενικά μεταξυ τους μαλώνουν και δεν επιβιώνουν πολλά σε αριθμό έλεγα να βάλω ένα ψάρι σε κάθε ενα βαζάκι.. αεραντλία σε κάθε ενα με διακλάδωση προφανώς ίσα ίσα για την επιφάνεια μην δημιουργήσει φιλμ και να βάλω μος μέσα έτσι ώστε να μην φαγωθούν αλλά να έχω και τον πλήρη έλεγχο σε τροφές για το κάθε ψάρι!! Τι λέτε?? Αξίζει την προσπάθεια??

 

Πάρτε και φώτο απο τα πρώτα 6, που τα έβγαλα από την τύρφη πριν τα μεταφέρω στην οριστική τους θέση, ενώ έριξα και λίγη ινφουσορια μέσα.. ;)

23667334_1789169774428614_2145973727_n.jpg

 

Καλή ιδέα, θέλει υπομονή (αλλαγές νερού, ταΐσματα) και επαγρύπνηση, αλλά το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει.

Στην αρχή δε θα βλέπεις μεγάλες διαφορές στην ανάπτυξη, αλλά από τις τρεις βδομάδες και μετά όλα θ' αλλάξουν.

Βγάλε αρκετά αρσενικά γιατί προς το παρών έχω μόνο ένα και τα χρειαζόμαστε, πέραν της ομορφιάς τους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Οπότε θα το κάνω έτσι και βλέπουμε αποτέλεσμαα!!

ομορφα μικρα! Σε 2 ημερες πρεπει να αρχιζεις να ταιζεις με αρτεμια(nauplia αρτεμιας),σε καποια site λενε οτι και απο την 2-η μερα ζωης τρωνε αρτεμια. Εσυ ξερεις καλυτερα:) Ανεβασε κ.α φωτογραφιες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ λίγο οι 2 μέρες!! Είναι πάρα πολύ μικρά ακομα θα χρειαστεί περίπου μια βδομάδα για αρτέμια!!

Είμαι εξοπλισμένος όπως και να έχει.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εν τελη μπηκαν σε 6 βαζακια λογω χωρου απλα μπηκαν διπλα δηλαδη 2 και σε καποια 3 στο καθεναα..

Στο συνολο εχω 14 μικρα ρίχνω ινφουσόρια 2 μπορεί και 3 φορές την μέρα αναλόγως τις κοιλίτσες τους πως είναι..

Ολα μια χαρά, μόλις έκανα και την πρώτη επιτυχημένη αλλαγη νερού χωρι ν ρουφηξω καποιο απο τα μικρά.. Μπορεί να πήρε κανα 20λ γιατι ημουν πολυ προσεχτικός αλλά αξιζε τον κόπο!!  ;)

23758177_1790667894278802_1907034553_n.jpg

23758241_1790667800945478_1922639895_n.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου και χαρά στο κουράγιο και την υπομονή σου!

 

Το αποτέλεσμα πάντως θα σε ανταμείψει!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι.. οι αλλαγές θα πρέπει να γίνονται σε καθημερινή βάση?? Απλά το λέω γιατι το κάθε βάζο είναι περίπου 1λ και δεν βάζω και αμαν και τι τροφη.. μηπως διαταρρασω την ισορροπια και στρεσαρω και τα μικρά για αυτο το λέω.. :/

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Θέλω να ρωτήσω κάτι.. οι αλλαγές θα πρέπει να γίνονται σε καθημερινή βάση?? Απλά το λέω γιατι το κάθε βάζο είναι περίπου 1λ και δεν βάζω και αμαν και τι τροφη.. μηπως διαταρρασω την ισορροπια και στρεσαρω και τα μικρά για αυτο το λέω.. :/

Στην αρχη εκανα αλλαγη 1 φορα την ημερα - 50% . Οταν αρχισα να ταιζω τα μικρα μου (νεον τετρα) με αρτεμια , εκανα αλλαγη και 2 φορες την ημερα απο 50%(οταν προλαβαινα) γιατι αρτεμια ψοφαει στο γλυκο νερο μεσα σε 1-2 ωρες, απλα το νερο πρεπει να ειναι ιδιο καθε φορα και ιδιας θερμοκρασιας. Εβαζα μεσα και Sera Aquatan σε καθε αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Στην αρχη εκανα αλλαγη 1 φορα την ημερα - 50% . Οταν αρχισα να ταιζω τα μικρα μου (νεον τετρα) με αρτεμια , εκανα αλλαγη και 2 φορες την ημερα απο 50%(οταν προλαβαινα) γιατι αρτεμια ψοφαει στο γλυκο νερο μεσα σε 1-2 ωρες, απλα το νερο πρεπει να ειναι ιδιο καθε φορα και ιδιας θερμοκρασιας. Εβαζα μεσα και Sera Aquatan σε καθε αλλαγη.

Καλο κουραγιο με αλλαγες σε τοσες γυαλες!:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καλο κουραγιο με αλλαγες σε τοσες γυαλες!:)

 Νομίζω πως ναι πρέπει να έχω αρκετοο :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 20/11/2017 at 6:06 ΜΜ, το μέλος panos nts έγραψε:

 Νομίζω πως ναι πρέπει να έχω αρκετοο :D

που χαθηκες? πως παει η δουλεια?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιοο, συγνωμη για την απουσία μουυ!! Λοιπόν δείτε πως έχουν τα πράγματα.. Κάποια από τα μικρά ήταν πολύ αδύναμα και δεν τα κατάφεραν 3 από αυτά δηλαδή και ξανα έβαλα τα αυγά να εκκολάπτονται και βγήκαν αλλα 5 που τα 2 τα εβαλα σε ενα δοχείο γιαουρτιούτο μεγάλο και τα άλλα 3 τα συμπλήρωσα εκεί που πέθανα τα μικρά... Ακόμα δίνω ινφουσόρια που αλλάζω κάθε 5 μέρες με καινούργιο και όλα μια χαρά.. Η α΄λήθεια είναιδ εν βλέπω κάποια αλλαγή στο σώμα τους και στο μέγεθος αν και δίνω καλή ποσότητα αλλά εντάξειι.. Κάνω υπομονή λογικά σε λίγο καιρό θα αρχίσουν να παίρνουν μποιιι.. Ορίστε και μερικές φώτο από τα μικράα..

24171894_1799689253376666_831083657_n.jpg

24726554_1806274956051429_1632380065_n.jpg

23758241_1790667800945478_1922639895_n.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Εχεις δικιοο, συγνωμη για την απουσία μουυ!! Λοιπόν δείτε πως έχουν τα πράγματα.. Κάποια από τα μικρά ήταν πολύ αδύναμα και δεν τα κατάφεραν 3 από αυτά δηλαδή και ξανα έβαλα τα αυγά να εκκολάπτονται και βγήκαν αλλα 5 που τα 2 τα εβαλα σε ενα δοχείο γιαουρτιούτο μεγάλο και τα άλλα 3 τα συμπλήρωσα εκεί που πέθανα τα μικρά... Ακόμα δίνω ινφουσόρια που αλλάζω κάθε 5 μέρες με καινούργιο και όλα μια χαρά.. Η α΄λήθεια είναιδ εν βλέπω κάποια αλλαγή στο σώμα τους και στο μέγεθος αν και δίνω καλή ποσότητα αλλά εντάξειι.. Κάνω υπομονή λογικά σε λίγο καιρό θα αρχίσουν να παίρνουν μποιιι.. Ορίστε και μερικές φώτο από τα μικράα..

24171894_1799689253376666_831083657_n.jpg

24726554_1806274956051429_1632380065_n.jpg

23758241_1790667800945478_1922639895_n.jpg

Βαλε κανα μπουκαλι με αυγα αρτεμιας. Προσπαθησε να ταίσεις με νεογεννητη αρτεμια (πρωτη εβδομαδα  ομως πρεπει καθε μερα να βαζεις ενα καινουριο μπουκαλι - αρτεμιες μεγαλωνουν πολυ γρηγορα .. οτι μενει- καταψυξη , για μετα). Τα νεον μου απο την 5 -6 ημερα της εκκολαψης ετση ταίσα και ειναι ποιo μικρα ψαρακια απο τους killi. Με infuzoria δεν μεγαλωνουν και δεν αντεχουν πολυ. Δοκιμασε

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/12/2017 at 7:24 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Βαλε κανα μπουκαλι με αυγα αρτεμιας. Προσπαθησε να ταίσεις με νεογεννητη αρτεμια (πρωτη εβδομαδα  ομως πρεπει καθε μερα να βαζεις ενα καινουριο μπουκαλι - αρτεμιες μεγαλωνουν πολυ γρηγορα .. οτι μενει- καταψυξη , για μετα). Τα νεον μου απο την 5 -6 ημερα της εκκολαψης ετση ταίσα και ειναι ποιo μικρα ψαρακια απο τους killi. Με infuzoria δεν μεγαλωνουν και δεν αντεχουν πολυ. Δοκιμασε

 

 

Που εισαι????????????????????????????????????

Κανα νεο?

Link to comment
Share on other sites

Γειιιιιια σας παιδια και συγνώμη για την καθυστερησηη.. Εχω και καλα και κακά νέα!!

Λοιπον τα καά είναι ότι για καποιον λόγο έχανα πολύ infusoria και μειωνόταν κατά πολύ η ποσότητα τους.. Εχασα δυστυχως καποια μικρά και έμειναν κάποια πολύ δυνατα.. 

Εβαλα αρτέμια αλλά δεν μπορούν ακομα να την φανε είναι μικρά ακο΄μα.. Επίσης έβαλα και τα αυγά να ξανα βραχούν και βγήκαν αλλα 7 αρα έχω ισοοφαρίσει.. τα μικρά που βγήκαν τα έβαλα σε ενα μεγάλο μπολ με πολύ νερό και πολύ moss και εκεί μεγαλώνουν πια.. Οπότε είναι σταθερά τα πράγματα και ελπίζω για το καλύτεροο :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν δοκιμαζεις τροφη ξηρα για μωρα??? ειναι έτοιμη και μάλιστα σαν πούδρα... εσυ κανεις καλες αλλαγες νερού... εγω οποτε τις έχω βαλει σε ψαρια μου βλεπω γρήγορη και σταθερη ανάπτυξη... Υπάρχουν αρκετα ήδη απο πολλες εταιρίες... sera, tetra, hikari ,ocean nutrition γιατι δεν δοκιμάζεις??

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ξες γιατι, απλά τα μικρά δεν νομίζω πως παίρνουν τέτοιες τροφές.. καθε μερα κανω αλλαγες πολυ σπανια να κανω ανα 2 δηλαδη αν δεν κανω την μέρα εκείνη την αλλη το πρωι κάνω σίγουρα.. έχω τροφή για μωρά απλά δεν ξέρω αν θα την δεχτούν... μπορώ να δοκιμάσω όμως φυσικα..

Link to comment
Share on other sites

Sera , ocean nutrition και hikari που εχω δοκιμάσει μου φαγανε αμέσως.... απλα θελει προσοχή στην ποσοτητα γιατί λερουν το νερο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Sera , ocean nutrition και hikari που εχω δοκιμάσει μου φαγανε αμέσως.... απλα θελει προσοχή στην ποσοτητα γιατί λερουν το νερο...

Υπαρχουν μικρα που δεν δινουν καν σημασια στις μη ζωντανες τροφες. Για παραδειγμα - τετρες, οτι δεν κουνιεται - δεν τρωγεται.Εχω δοκιμασει και κροκο αυγου και ξηρες τροφες και και και ... μονο ζωντανα τα θελουν μεχρι 3 εβδομαδων. Μετα τρωνε και πετρες :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 25 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Υπαρχουν μικρα που δεν δινουν καν σημασια στις μη ζωντανες τροφες. Για παραδειγμα - τετρες, οτι δεν κουνιεται - δεν τρωγεται.Εχω δοκιμασει και κροκο αυγου και ξηρες τροφες και και και ... μονο ζωντανα τα θελουν μεχρι 3 εβδομαδων. Μετα τρωνε και πετρες :)

Είχες επιλεκτικά και κακομαθημένα ψαρακια!!!:lolu:

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...