Jump to content

Δυναμικό come back (Nothobrancius Korthausae "Red")


panos nts

Recommended Posts

Αποκταμε τα χρωματα μας σιγα σιγα..

Να σας ρωτησω.. επειδη ο αρσενικος αρχισε απ τωρα να πειραζει την θυληκια ποτε θα καταλαβω αν και ποτε ειναι ετοιμα να ζευγαρωσουν??

Screenshot_20180324-190448.png

Screenshot_20180324-190442.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τα βαλεις μαζι στο ιδιο ενυδρειο-δοχειο (με αρκετο χωρο) αλλα χωρις το αρσενικο να μπορει να πειραξει το θυληκο(βαλτην μεσα σε καποιο ποτηρακι η χωρισε το ενυδρειο στη μεση με τζαμι).Για αρκετο καιρο ο αρσενικος θα της επιτιθεται,καποια στιγμη δεν μπορει θα φτιαξει φωλια(αυτο σημαινει οτι ειναι ετοιμος),τοτε βαζεις την θυληκια και ελπιζεις να αρεσει και στην θυληκια αλλιως δουλεια δεν γινεται και θα την κυνηγαει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

αν τα ψαράκια σου είναι σωστά μεγαλωμένα τότε σε 8-10 εβδομάδες μετά την γέννα είναι έτυμα για ζευγάρωμα, το ότι κάνουν τώρα τα παιχνίδια τους είναι νορμάλ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Γιωργος Betta έγραψε:

Θα τα βαλεις μαζι στο ιδιο ενυδρειο-δοχειο (με αρκετο χωρο) αλλα χωρις το αρσενικο να μπορει να πειραξει το θυληκο(βαλτην μεσα σε καποιο ποτηρακι η χωρισε το ενυδρειο στη μεση με τζαμι).Για αρκετο καιρο ο αρσενικος θα της επιτιθεται,καποια στιγμη δεν μπορει θα φτιαξει φωλια(αυτο σημαινει οτι ειναι ετοιμος),τοτε βαζεις την θυληκια και ελπιζεις να αρεσει και στην θυληκια αλλιως δουλεια δεν γινεται και θα την κυνηγαει.

 

Γιατί προτείνεις κάτι τέτοιο? Δέν χρειάζεται. Ένα βαζάκι με τύρφη/ινες καρύδας και θα γεννάνε όποτε θέλουν. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εγω τα ειχα σε ενυδρειο με πολλα φυτα και ριζουλες και τα περιμενα,απλως τα ειχα ολα αυτα στην διαθεση μου και ηθελα να το κανω ετσι,μου γεμιζε το ενδιαφερον.Η τυρφη ειναι μια καλη λυση για την περιπτωση αυτη ωστε να γινει γρηγορα,δεν το χω κανει ποτε αλλα σιγουρα μονο καλο θα κανει στα ψαρια

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 14.03.2018 at 7:28 ΜΜ, το μέλος panos nts έγραψε:

Εδω φαινεται ο αρσενικος που μεγαλωνει..

Εχει αρχισει να βγαζει κοκκινη ουρα και το σωμα του αρχιζει απο την μεση και πισω κοκκινο..

15210485108621039129063.jpg

ομορφουλικο!!!!!!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα απο την στιγμη που εχω γαριδες μεσα οι γαριδες δεν θα μπαινουν στο δοχειο?? Αντε και μπηκαν δεν θα τρωνε τα αυγα?? Για αυτο πιο πολυ το ειπα.. :/

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

ομορφουλικο!!!!!!!!

Καθε μερα γινεται και πιο κοκκινο..

Εχει αρχισει να δειχνει χρωμα και συμπεριφοραα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εαν στο ενυδρειο βαλω σκετη τυρφη με ph 6 που ειναι τυρφη σπορειου αλλα πρωτα την βρασω καλα δεν θα εχω θεμα ετσι??

Ειναι σκετη τυρφη δεν εχει κατι αλλο..

Link to comment
Share on other sites

με τύρφη σπορείου τη εννοείς;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± TS-2

Αυτη εδω ελεγα αλλα νομιζω ότι είναι εμπλουτισμένη με λιπασμα..

Με το βρασιμο δεν θα φυγει ποσοτητα λιπασματος??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια να ρωτησω κατι.. 

-Ολα οκ μεγαλωνουν τα κιλις αλλα θελω να δοκιμασω να κανω αναπαραγωγη.. μπορει να γινει στο μεγαλοτο ενυδρειο??

-Δεν υπαρχει περιπτωση τα αυγα να φαγωθουν απο γαριδες σαλιγκαρια κλπ??

-Και κατι αλλο.. το φιλτρο μεσα εχει μια ροη.. αργη μεν αλλα εχει.. την τυρφη πωςνα την βαλω μεσα ωστε να μην φυγει δεξια αριστερα??

- ποσο καιρο να αφησω μεσα την τυρφη??

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς τα αυγά απο γαρίδες και απο σαλιγκάρια φαγώνονται αλλά αυτό είναι πρόβλημα αν αμελήσεις.

 

Σε πρώτη φάση θα πάρεις ένα πλαστικό δοχείο και θα βάλεις εκεί την τύρφη και τα ψάρια θα μπουν εκεί και θα κάνουν την δουλειά τους, μετά αφού τελειώσουν βγάζεις το δοχείο και ψαχουλέψεις λίγο μπας και μπήκε κάποιο σαλιγκάρι και είσαι όκ. Τα στεγνώνεις και τα φιλάς ελαφρός υγρά για μήνες.

δες ένα τυχαίο βιντεακη για να καταλάβεις.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οποτε θα προσπαθησω να τα βαλω μεσα στο κεντρικο και βλεπουμε εκει.. :/

Link to comment
Share on other sites

@elatos Δεν ξερω τι αυγα μου εδωσες αλλα τοσο καιρο μετα ακομα βρεχω και βγαζω μικραα.. :hehe:hehe

Screenshot_20180422-005955.png

Screenshot_20180422-005938.png

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Τι να πω, μάλλον τρώγαν καλά οι γονείς τους, ζωντανό πράγμα,

αλλιώς την εξήγηση θα τι βρούμε στη φύση αυτού του είδους.

 

Χαίρομαι που συνεχίζεις την προσπάθεια. Αυτή η ανάρτηση μπορεί να δώσει απάντηση σε ερώτηση που μου έκανε πρόσφατα ο @Χρήστος.

Πες μας από πότε παρέλαβες τα αυγά και τι ημερομηνία είχαν (αν είχα σημειώσει στο σακουλάκι);

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 Νοεμβρίου τα αυγα ήταν στα χέρια μου και αν θυμάμαι καλα 13 βραδυ ηταν ηδη στο νερο :D

Δεν θυμαμαι καθολου αν ειχε ημερομηνια νομιζω πως ειχε και ηταν για 4-5 μερες πιο μετα η εκκολαψη, αλλά δεν κρατήθηκα.. Με το που τα έβαλα στο νερο σε 30 λεπτά είχα πάνω από 20 ουρίτσες..

Ηταν πολύ άμεση η εκκόλαψη.. στο σύνολο χωρίς υπερβολές μπορεί να έχουν βγει και 50 μικρά..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξανα ρωταω ( εδω θα σας σπάσω τα νευρα.. χαχαχ) Πήρα αυτο το φοινικοχωμα που είναι για ερπετα, απλά εχω μια ερωτηση.. το έχωεκει καιρο και δεν λέει να κατσει κατω το χωμα, θα πρέπει να περιμενω και αλλο η κάτι έκανα λαθος??

Επίσης το έβαλα σε αυτο το βαζο ενα δαχτυλο με 2 για να μπορέσω να την συλλεξω ευκολα..

Ολα οκ ως εδω??

31180012_1961740380504885_7893873062225903616_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πριν το χρησιμοποιήσω το βράζω για 10 λεπτά περίπου και ξαφρίζω όσο επιπλέει, αυτό πάει για εμπλουτισμό στις γλάστρες του κήπου.

Ό,τι κάτσει το στραγγίζω και το έχω σε ένα δοχείο για τις συχνές λήψεις .

Ανάλογα το χρόνο που μεσολαβεί μπορεί να το περάσω από βράσιμο και πάλι. Η μούχλα καραδοκεί…

 

Σαν δοχείο αναπαραγωγής χρησιμοποιώ βάζα μαρμελάδας, που με το βάρος τους κάθονται κάτω και εύκολα τα αποστειρώνω με ένα βράσιμο.

 

Περιμένουμε να μας πεις αν με την εφαρμογή του τρόπο που προπαρασκευάζω τον κοκοφοίνικα τα κατάφερες να σου "κάτσει". 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και εγω σε βάζο μεγάλο μαρμελάδας αλλά δεντο πέρασα απο βράσιμο..

Το κάνω και να δωτι θα "βγει".. :D 

Link to comment
Share on other sites

Και ναιι.. βγηκε οντως.. με βρασιμο 10 λεπτα και ξαφρισμα οτι δεν χρειαζεταιι.. αυριο μπαινει στο.κεντρικο και ο θεος βοηθος.. ελπιζω να μην τα φανε σαλιγκαρια και γαριδες τα αυγα.. θα ειμαι οσο μπορω απο πανω τους.. :/

Screenshot_20180423-224502.png

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι σίγουρος  πως τα σαλιγκάρια θα κάνουν πάρτυ,

Μεγάλο; Μικρό; Θα το κάνουν πάντως!!

Το πέρασα και το περνάω το βάσανο με τα σαλιγκάρια και την προηγούμενη εβδομάδα καθάρισα τελείως δύο δοχεία που έχω τα ζευγάρια για αναπαραγωγή.

Σε φουλ φυτεμένο που έχω άλλο είδος που γεννάει πάνω και μέσα στα φυτά, λίγα αυγά εκκολάπτονται και αυτό λόγω σαλιγκαριών.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα να το βαλω μεν μεσα στο ενυδρειο αλλα με καποιον τροπο να το κρεμασω δηλαδη να μην ακουμπαει κατω και να πεφτουν αν πεφτουν οι αλεξιπτωτιστες τα σαλιγκαρια απο την επιφανεια του νερου μονο.. να ειναι μεν χαμηλα αλλα να μην ακουμπαει..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos nts said:

Σκεφτηκα να το βαλω μεν μεσα στο ενυδρειο αλλα με καποιον τροπο να το κρεμασω δηλαδη να μην ακουμπαει κατω και να πεφτουν αν πεφτουν οι αλεξιπτωτιστες τα σαλιγκαρια απο την επιφανεια του νερου μονο.. να ειναι μεν χαμηλα αλλα να μην ακουμπαει..

 

Αργά ή γρήγορα θα τα δεις μέσα, μην αυταπατάσαι.

Θα κατεβούν από το μέσο που θα κρατάει σε αιώρηση το βάζο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

μόνο με μπανιστήρι θα τα σώσεις :)

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...