Jump to content

Σιλικόνη ενυδρειου


Γιάννης!

Recommended Posts

καλημερα στη ομοδα!θελω να κατασκευασω ενα ενυδρειο και ηθελα να μου προτεινετε αξιολογες σιλικονες για ενυδρεια....ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες.

 

Νομίζω οι bison είναι καλές σιλικόνες.

 

Έχεις ξανακολλήσει ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

καλος σας βρηκα.οχι..θα ειναι η πρωτη φορα με ενα 80χ40χ50...θελω να πειραματιστω κι αν ολα πανε καλα αργοτερα θελω να φτιαξω ενα 500λιτρα...απλα δε ξερω τι σιλικονη ειναι αξιοπιστη...ξερω μονο τη bison  και της den braven....ρωτησα και στο abyssos και μου ειπανε οτι αυτοι χρησιμοποιουν μια μαυρη επαγγελματικη και κοστιζει 15 ευρω το σωληναριο..

Link to comment
Share on other sites

Οι σιλικόνες της bison και den braven είναι πολύ καλές, αλλά προτιμώ πλέον αυτή της bison γιατί τραβάει πιο αργά και σου δίνει χρόνο να δουλέψεις πιο άνετα. Ειδικά όταν κατασκευάζεται μεγαλούτσικη γυάλα αυτό είναι πολύ βολικό.

Όσο αφορά τις επαγγελματικές που χρησιμοποιούν κάποια μαγαζιά, είμαι κάπως επιφυλακτικός. Σε ενυδρείο που παρήγγειλα πριν μερικά χρόνια, το μαγαζί μου είπε ότι χρησιμοποίησε ακριβή επαγγελματική σιλικόνη (μαύρη), άριστης ποιότητας. Δυστυχώς το ενυδρείο άνοιξε μετά από 4 χρόνια, μια ωραία πρωία. Και δε μιλάμε για μικρή διαρροή αλλά για όλο τον πάτο. Όταν έλυσα το ενυδρείο, τα τζάμια ξεκόλλαγαν απλά τραβόντας τα, όπως ανοίγει το καρπούζι όταν το σχίζουμε...

Για να είμαστε σίγουροι για τις όχι και τόσο γνωστές στο ευρύ κοινό, καλό είναι να ξέρουμε για ποιό συγκεκριμένο προϊόν μιλάμε, ωστέ το συγκρίνουμε.

Νομίζω πάντως ότι είσαι καλυμμένος με τις δύο γνωστές που ανέφερες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες εχω κολλησει και εγω bison εβαλα (αυτη που γραφει οτι κανει για ενυδρεια,γιατι εχει πολλες) και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Γιάννης! έγραψε:

καλος σας βρηκα.οχι..θα ειναι η πρωτη φορα με ενα 80χ40χ50...θελω να πειραματιστω κι αν ολα πανε καλα αργοτερα θελω να φτιαξω ενα 500λιτρα...απλα δε ξερω τι σιλικονη ειναι αξιοπιστη...ξερω μονο τη bison  και της den braven....ρωτησα και στο abyssos και μου ειπανε οτι αυτοι χρησιμοποιουν μια μαυρη επαγγελματικη και κοστιζει 15 ευρω το σωληναριο..

Χρησιμοποιώντας τη διάφανη bison όσες φορές κόλλησα ενυδρείο δεν είχα και εγώ κανένα πρόβλημα.

Η μαύρη σιλικόνη της juwel (αυτήν πουλάνε κυρίως τα ενυδρειακά μαγαζιά) θεωρώ ότι επειδή είναι και αρκετά σφικτή είναι αρκετά δύσκολη στο χειρισμό της. Επίσης φαίνονται όλες οι πιθανές ατέλειες του κολλήματος. Πάντως η κόλληση που κάνει είναι εξαιρετική.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Εγω το δικο μου το κολλησα πριν ενα χρονο και εβαλα της elastotet την s100 η οποια ειναι ενυδρειακη.

Δεν εχω παραπονο μια χαρα ηταν και στην εφαρμογη της, τωρα η πορεια θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι σιλικονες ιδιας ποιοτητας ειναι παιδια μην τρωτε το παραμυθι..

Οι μονες διαφορες ειναι αυτες που αναφερε ο Χρηστος και που εχουν σχεση με τον χρονο που χρειαζονται για να στεγνωσουν και το ποσο "σκληρη παστα" κανουν...

Αντε και στις"αναθυμιασεις" που βγαζουν..

Εχω κολλησει και εγω και με bison και με den braven και με s 100 με τον φιλο Βασιλη και πιο παλια με αλλες...

Το μονο ουσιαστικο  που αλλαζει κατα την γνωμη μου ειναι η πειρα στον τροπο που κολλας....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με Bison έχω κάνει επισκευές, μου βγήκε πολύ καλή ως τώρα. Είναι διάφανη, κολλάει αργά και μπορείς να τη δουλέψεις. Το μυστικό είναι να μην χρησιμοποιήσεις πλαστικά γάντια γιατί κολάνε πάνω και μετά τα κάνεις μαντάρα, αλλά να τη δουλέψεις με γυμνά δάχτυλα, βρεγμένα με σαπουνόνερο :)

 

Καλύτερα να τη δουλέψεις σε ανοιχτό χώρο, όπως βεράντα, ταράτσα, αυλή, γιατί έχει δυνατή μυρωδιά και βέβαια να πλύνεις καλά τα χέρια σου μετά τη χρήση. Είναι έτοιμη σε 24 ώρες, αλλά θέλει 2-3 ημέρες πλύσιμο το ενυδρείο πριν την τελική χρήση του. Κλείσε πολύ καλά το μπουκάλι μετά τη χρήση, αλλιώς σε ένα 3μηνο θα σου'χει στεγνώσει και θα πρέπει να το πετάξεις.

 

Εννοείται ότι θα είναι η ειδική ενυδρειακή σιλικόνη, γιατί υπάρχουν πολλές. Προτείνω μάλιστα να την πάρεις από το Praktiker, που την έχει μόνο 5€ και αυτό να μην θεωρηθεί διαφήμιση.:death:

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...