Jump to content

Αμερικανάκια στο νταμάρι τους


kadmos

Recommended Posts

Πανέμορφο είναι!!! πολλά μπράβο και να το χαίρεσαι!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο πραγματικα Χρήστο! Συγχαρητήρια!!! :thumbsu: 

Βλεπω τα firemouth ρίχνουν πολυ κυνηγητό μεταξύ τους! Ολα φαίνονται τέλεια! 

Δυο ερωτήσεις:

Αυτο που φαινεται στην δεξιά πλευρά του ενυδρείου σαν δοκάρι τι ειναι;

Το l168 που εχεις, ειναι αρσενικό ή θηλυκό; Εχω κι εγω 3 l168 γι αυτο ρωτάω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πωπω ρε Χρηστο,αρρωστησα με την διακοσμιση!!

Εχεις κανει φοβερη με τα βοτσαλα!

Αριστα τοποθετημενα για φυσικο αποτελεσμα.

Τελειο,μπραβο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο στήσιμο Χρήστο.

Τα pristella πολύ κίνηση. Ζωντανεύουν το ενυδρείο.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε πολλα μπραβο, πανεμορφο ενυδρειο που πλησιαζει πολυ τον φυσικο βιοτοπο των ψαριων!! :bowdown:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Ευχαριστώ παιδιά και χαίρομαι που σας αρέσει.

@Vogias στο κηνύγι είναι συνέχεια τα άτιμα. Τις πρώτες 15 μέρες κολυμπούσαν σε γενικές γραμμές μαζί και έκοβαν και καμιά ανάποδη στον διπλανό τους κατά τη διάρκεια της βόλτας. Τελευταία κυνηγιούνται πολύ και έχουν πιάσει τις περιοχές τους. Στο κέντρο κυκλοφορεί συνήθως ένα το οποίο αλλάζει ανά μέρα. Έβαλα τα sajica τώρα για να προλάβω το μεγάλωμα των firemouth και την εδραίωση αυστηρής ιεραρχίας τους. Δεν τους άρεσε τόσο η αλλαγή και τις τελευταίες μέρες προσπαθούν να βρουν ισορροπία μεταξύ της συμβίωσής τους με τα firemouth και της έντονης διάθεσής τους για αναπαραγωγή. Δεν υπάρχουν εμπλοκές μεταξύ των δύο ειδών μέχρι στιγμής, με εξαίρεση τη κηνύγι που κάνει η sajica όταν πλησιάζουν τα firemouth τη φωλιά της. Αφήνω το χρόνο να μου δείξει τι θα χρειαστεί να κάνω στη συνέχεια, τόσο στη σύνθεση όσο και στο στήσιμο.

 Το ενυδρείο βρίσκεται κάτω από το δισκάδικο και το σίδερο που φαίνεται είναι το μεσαίο πόδι της βάσης του... Δυδστυχώς το ενυδρείο δεν μπορεί αν μπει αλλού. Είπα να βάλω ένα φρένο ώστε να σεβαστώ την ανοχή της καλής μου, όσο αφορά το θέμα των ενυδρείων στο σπίτι, γιατί πλέον θα σιχαθώ κι εγώ τον εαυτό μου. Όσοι έχουν έρθει σπίτι καταλαβαίνουν τι λέω...:D

 Έχω κι εγώ 3 L168 σε πλήρες μέγεθος και τα μεγάλωσα από 5 εκατοστά. Δυστυχώς είναι όλα αρσενικά. Πήξαμε στη τεστοστερόνη, για να μη το πω αλλιώς...

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@kadmos Τα firemouth θα μείνουν ολα η οταν σχηματιστεί ζευγάρι θα βγουνε τα υπολοιπα; 

Οσο για το χωρο στο σπίτι ειμαι ακριβως στην ίδια φαση με εσενα! Ευτυχως υπαρχει και σε μενα μια σχετική...ανοχή (μικρή παντοφλα):P:P:hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

 @argy1 είδες που σου λέω έλα στο Αμέρικα ; Έχει απ' όλα!!!! Και νταμάρια και μποστάνια και σαπουνόπερες.:D

Ναι ρε φιλε αλλα ειναι ακριβο το εισητηριο για αμερικα.Καλα ειμαι και εδω,αμα βρω αρκετο χρημα και εχω και παραπανω χρονο μπορει να περασω καμια βολτα :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@VogiasΤο ενυδρείο είναι μικρό για να μείνουν όλα Γιώργο. Ίσως αποδειχθεί μικρό και για δύο ζευγάρια... Το σχέδιο πάντως είναι να βγουν τα υπόλοιπα όταν φανεί ζευγάρι και εύχομαι "καλού" χαρακτήρα.

Χαίρομαι που εμφανιζεται κι άλλος αχόρταγος, αλλά μας έχει ρίξει. Θέλουμε να δούμε υλικό και από τα υπόλοιπα. Το έχεις, και σιγούρα θα έχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε και τις άλλες δημιουργίες σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Ναι ρε φιλε αλλα ειναι ακριβο το εισητηριο για αμερικα.Καλα ειμαι και εδω,αμα βρω αρκετο χρημα και εχω και παραπανω χρονο μπορει να περασω καμια βολτα :P

Μιχάλη η Κεντρική Αμερική είναι "εύκολη", χωρίς απαιτήσεις σε μαλακά νερά κλπ και με "σκληρά" και φθηνά ψάρια.

Όταν θα έρθει η ώρα του και δε σε φοβάμαι. Όπως σου έχω πει σε έχω σίγουρο!:usd:

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε....

Τι έφτιαξες πάλι εκεί...

Φτου φτου φτου.

Πανεμορφο ειναι.  Τα πριστελα δίνουν φοβερή κίνηση και το στήσιμο ειναι όλα τα λεφτά.  

 

Φωτογραφικη μην πάρεις....

Θα έρχομαι εγώ να σου φωτογραφίζω τα ενυδρεία .... και εσύ θα έρχεσαι για να στήνεις τα δικά μου!!!:D

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο κι από εμένα..Μου λειψε λίγο το γλυκό τώρα που είδα και το ενυδρείο σου..Πολύ όμορφη δουλειά  με μεράκι και αγάπη!!!Να το χαρείς όσο δε πάει φίλε @kadmos Για πες μου λιγάκι διακριτικά...Πόσες γυάλες τρέχουν αυτή τη στιγμή στο σπίτι σου κι επίσης πόσο καιρό τρέχει το συγκεκριμένο ενυδρείο?Και ρωτάω γιατί μου αρέσουν οι μετρήσεις σου!! KEEP GOING!!! :thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, avraamp said:

 

 

Φωτογραφικη μην πάρεις....

Θα έρχομαι εγώ να σου φωτογραφίζω τα ενυδρεία .... και εσύ θα έρχεσαι για να στήνεις τα δικά μου!!!:D

 

 

Για οποιαδήποτε άλλη δουλειά θα έλεγα οτι θες να τον χώσεις...Αλλά σε αυτό το χόμπυ και για τον συγκεκριμένο άνθρωπο πιστεύω χώνεις τον εαυτό σου...χαχαχαχα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Πολλά μπράβο κι από εμένα..Μου λειψε λίγο το γλυκό τώρα που είδα και το ενυδρείο σου..Πολύ όμορφη δουλειά  με μεράκι και αγάπη!!!Να το χαρείς όσο δε πάει φίλε @kadmos Για πες μου λιγάκι διακριτικά...Πόσες γυάλες τρέχουν αυτή τη στιγμή στο σπίτι σου κι επίσης πόσο καιρό τρέχει το συγκεκριμένο ενυδρείο?Και ρωτάω γιατί μου αρέσουν οι μετρήσεις σου!! KEEP GOING!!! :thumbsu::thumbsu:

Η σωστη ερωτηση δεν ειναι αυτη..

Η σωστη ερωτηση ειναι "ποσα λιτρα νερο εχεις μεσα στο σπιτι σου"?

:hehe:hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά, τι φανταστική δουλεια...

Υπέροχο αποτέλεσμα Χρήστο, πολύ φυσικο! 

Και respect που δεν ζοριζεις πολύ την κατάσταση στο σπίτι!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Καλά, τι φανταστική δουλεια...

Υπέροχο αποτέλεσμα Χρήστο, πολύ φυσικο! 

Και respect που δεν ζοριζεις πολύ την κατάσταση στο σπίτι!!!!

Δεν την ζοριζει την κατάσταση καθόλου, απλά σε λίγο θα κοιμούνται σε ενυδρείο :D

Πολύ όμορφη δουλειά -και πάλι - Χρήστο, τα pristella φαίνονται σαν να πετούν! 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Χρήστο:thumbup: πανέμορφο και από κοντά θα είναι ποίημα...

Ένα μεγάλο μπράβο και στην Ιωάννα που σε ανέχεται, σε λίγο για να μπεις στο σπίτι θα θες μάσκα και βατραχοπέδιλα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

@avraamp είμαστε σύμφωνοι! Νομίζω ότι ο @Skoti έχει αξιολογήσει ορθά τη κατάσταση. 

@Skoti να πούμε όμως ότι ο Μάκης @avraamp, παρ'ότι σχετικά νέος στο χόμπυ, είναι σε πάρα πολύ καλό δρόμο κι ας διατηρεί -ακόμα τουλάχιστον- κάποια όρια λογικής. :D

 

Όσο αφορά τις γυάλες του σπιτιού, είναι εννιά. Αναλυτικά, 800λτ, 600λτ, 300λτ, 200λτ, 200λτ, 120λτ, 80λτ, 50λτ, 50λτ. Σύνολο 2.400λτ. Υπάρχουν άδειες ακόμα τρεις γυάλες ετοιμοπόλεμες και τζάμια για ένα 400άρι, τα οποία όμως ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑΩ! Παιδιά πέρα από την πλάκα, ο χώρος δεν είναι το μόνο θέμα. Χρειάζονται αρκετή δουλειά αφού ακολουθώ αυστηρό πρόγραμμα εβδομαδιαίων αλλαγών σε όλα, υπό κανονικές συνθήκες, και συχνότερων σε περιπτώσεις αναπαραγωγών και μεγαλώματος. Μέχρι εδώ είναι καλά και μ' ευχαριστεί. Παραπάνω, θα με φάει!

Το ενυδρείο δουλεύει 2,5 χρόνια. Ξεκίνησε ως πλεκοενυδρείο, οπότε μπήκαν και τα pristella που βλέπετε. Εδώ μεγάλωσε και ο "πολύς" L024 που βρίσκεται τώρα στο 600άρι. Το νερό πλέον δεν είναι τόσο νοτιοαμερικάνικο. Με αφορμή αυτό να σημειώσω ότι τα pristella είναι από τα νοτιοαμερικάνικα characids που δεν έχουν απαίτηση ιδιαίτερα μαλακών και όξινων νερών όπως τα περισσότερα είδη tetra πχ. Μάλιστα μοιάζουν εμφανισιακά αρκετά με τα astyanax aeneus, είδος που απαντάται κατά κόρον στους βιότοπους της Κ. Αμερικής. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να εκμεταλευτεις την κατασταση και να αρχισεις να κοβεις κανα εισητηριο...:P

Ισως με τοσο νερο μεσα στο σπιτι η αναγκη για διακοπες να γινει πολυ μικροτερη...

Οσο για την λογικη του Μακη @avraamp μην βαζεις και το χερι σου στην φωτια γιατι εχει αρχισει και "γκαζωνει"...:hehe

Παντως Χρηστο χωρις πλακα (δεν θα βαρεθω να το λεω) αλλα τα ενυδρεια σου αν και ολα αμερικανικα ειναι ολα ξεχωριστα!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...