Jump to content

Αμερικανάκια στο νταμάρι τους


kadmos

Recommended Posts

Θα μου επιτρέψεις λοιπόν να κάνω δύο δηλώσεις..

Πρώτη και θεωρώ πολύ σημαντική: Η γυναίκα σου σε αγαπάει πολύ...!!!(δεν θα πρέπει να έχεις αμφιβολίες γι αυτό ;) )

Και δεύτερον πολλά μπράβο, συγχαρητήρια(όπως θέλεις πάρτο) για την υπομονή σου και την αγάπη σου γι αυτό το όμορφο χόμπυ!!!

Δε χρειάζεται να πω περισσότερα!!

Όσο για τον @avraamp φαίνεται οτι το μικρόβιο αρχίζει να εισχωρεί βαθιά μέσα του!! :)

Υ.Γ. θα με βοηθούσες πολύ αν μου έστελνες σε ένα p.m. τις σελίδες με τις παρουσιάσεις των υπόλοιπων ενυδρείων σου γιατί θέλω να τα χαζέψω, να δω την πορεία τους και να θυμηθώ και πράγματα (αν έχεις το χρόνο φυσικά,αλλιώς θα τα βρω σιγά σιγά μόνος μου) :)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kadmos έγραψε:

@avraamp είμαστε σύμφωνοι! Νομίζω ότι ο @Skoti έχει αξιολογήσει ορθά τη κατάσταση. 

@Skoti να πούμε όμως ότι ο Μάκης @avraamp, παρ'ότι σχετικά νέος στο χόμπυ, είναι σε πάρα πολύ καλό δρόμο κι ας διατηρεί -ακόμα τουλάχιστον- κάποια όρια λογικής. :D

 

Όσο αφορά τις γυάλες του σπιτιού, είναι εννιά. Αναλυτικά, 800λτ, 600λτ, 300λτ, 200λτ, 200λτ, 120λτ, 80λτ, 50λτ, 50λτ. Σύνολο 2.400λτ. Υπάρχουν άδειες ακόμα τρεις γυάλες ετοιμοπόλεμες και τζάμια για ένα 400άρι, τα οποία όμως ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑΩ! Παιδιά πέρα από την πλάκα, ο χώρος δεν είναι το μόνο θέμα. Χρειάζονται αρκετή δουλειά αφού ακολουθώ αυστηρό πρόγραμμα εβδομαδιαίων αλλαγών σε όλα, υπό κανονικές συνθήκες, και συχνότερων σε περιπτώσεις αναπαραγωγών και μεγαλώματος. Μέχρι εδώ είναι καλά και μ' ευχαριστεί. Παραπάνω, θα με φάει!

Το ενυδρείο δουλεύει 2,5 χρόνια. Ξεκίνησε ως πλεκοενυδρείο, οπότε μπήκαν και τα pristella που βλέπετε. Εδώ μεγάλωσε και ο "πολύς" L024 που βρίσκεται τώρα στο 600άρι. Το νερό πλέον δεν είναι τόσο νοτιοαμερικάνικο. Με αφορμή αυτό να σημειώσω ότι τα pristella είναι από τα νοτιοαμερικάνικα characids που δεν έχουν απαίτηση ιδιαίτερα μαλακών και όξινων νερών όπως τα περισσότερα είδη tetra πχ. Μάλιστα μοιάζουν εμφανισιακά αρκετά με τα astyanax aeneus, είδος που απαντάται κατά κόρον στους βιότοπους της Κ. Αμερικής. 

Επειδή σε εκτιμώ σαν άνθρωπο και σαν ενυδρειοφιλο, κάνω την καρδιά μου πέτρα και σου προτείνω να μου ΧΑΡΙΣΕΙΣ:angel: το 400αρι που μπορείς να φτιάξεις με τα τζάμια που "κάθονται" στο σπίτι.

Έτσι

α) δεν θα έχεις τον πειρασμό  μέσ΄ το σπίτι σου

β) θα ξεφορτωθείς περιττό βάρος υλικών από την αποθήκη σου

γ) γλυτώνεις πιθανή έκρυθμη κατάσταση ενδοοικογενειακής βίας αν σου μπει καμιά τρελή ιδέα

δ) κάνεις καλό σε κάποιον συνάνθρωπό σου

ε) θα έχεις μόνιμο βοηθό τον Κύριο αφού θα Του κάνω ειδική μνεία για την "δωρεά" σου

 

Νομίζω ότι είμαι απόλυτα λογικός:bigemo_harabe_net-108:

ΥΓ. θα σου δώσω ακριβείς διαστάσεις για το μέγεθος της γυάλας όταν χρειαστεί, καθώς και για το μέγεθος-σχήμα-λειτουργικότητα του sump που θα συνοδεύει την κατασκευή.

 

Βασούλα θα βρούμε πιστεύω.....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Δεν την ζοριζει την κατάσταση καθόλου, απλά σε λίγο θα κοιμούνται σε ενυδρείο :D

Πολύ όμορφη δουλειά -και πάλι - Χρήστο, τα pristella φαίνονται σαν να πετούν! 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος south έγραψε:

Μπράβο Χρήστο:thumbup: πανέμορφο και από κοντά θα είναι ποίημα...

Ένα μεγάλο μπράβο και στην Ιωάννα που σε ανέχεται, σε λίγο για να μπεις στο σπίτι θα θες μάσκα και βατραχοπέδιλα :hysterical:

Πολυαγαπημένοι γέροντες (του φόρουμ:D) είμαι σίγουρος ότι σας αρέσει, αφού είστε καθαρόαιμοι αμερικάνοι και οι δύο.

Όσο αφορά τα σχόλια που κάνετε στη συνέχεια, προτείνω να είστε πιο επιφυλακτικοί. Είστε συνεργοί στο έγκλημα αφού έχετε βοηθήσει και οι δύο στη συντέλεσή του.;)

Ετοιμάστε τα μπρατσάκια σας για να εγκαινιάσουμε το ενυδρείο αλλά και το καινούριο πόδι σου Χρήστο με κάποιο αναψυκτικό.:hehe Σιδερένιος!!!

πριν 2 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Εγω λεω να εκμεταλευτεις την κατασταση και να αρχισεις να κοβεις κανα εισητηριο...:P

Ισως με τοσο νερο μεσα στο σπιτι η αναγκη για διακοπες να γινει πολυ μικροτερη...

Οσο για την λογικη του Μακη @avraamp μην βαζεις και το χερι σου στην φωτια γιατι εχει αρχισει και "γκαζωνει"...:hehe

Παντως Χρηστο χωρις πλακα (δεν θα βαρεθω να το λεω) αλλα τα ενυδρεια σου αν και ολα αμερικανικα ειναι ολα ξεχωριστα!!

Αυτή τη τρύπα προσπαθούν να κλείσουν τα ενυδρεία ρε Στάθη, αλλά άλλο πράγμα το ελληνικό ποτάμι, με το πλάτανο από πάνω και το κλαρίνο στ' αυτί.:)

Με τον Μάκη το παίζω κάπως πονηρά! Τα βλέπω τα γκάζια του, αλλά βάζω ψηλό ταβάνι για να κινείται άνετα.:D

 

 

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννιαααά;;;;:blink::ooh2:

Εσύ έχεις κάνει το όνειρό μας πραγματικότητα!!! :bow: Όντως η γυναίκα σου έχει μεγάλη ανοχή και της αξίζουν πολλά μπράβο γιαυτό!

Συγνώμη που γίνομαι αδιάκριτος αλλά με τόσα ενυδρεία, τι κάνεις όταν έρχεται η ΔΕΗ ρε φίλε;;; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το δέσιμο πουν κάνουν οι πέτρες με την ρίζα @kadmos!

Τα Pristella φαίνονται μοσχαροθρεμμένα:thumbsu:

 

Αναμένω και για καλύτερες φωτο.

 

Βασίλης 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Θα μου επιτρέψεις λοιπόν να κάνω δύο δηλώσεις..

Πρώτη και θεωρώ πολύ σημαντική: Η γυναίκα σου σε αγαπάει πολύ...!!!(δεν θα πρέπει να έχεις αμφιβολίες γι αυτό ;) )

Και δεύτερον πολλά μπράβο, συγχαρητήρια(όπως θέλεις πάρτο) για την υπομονή σου και την αγάπη σου γι αυτό το όμορφο χόμπυ!!!

Δε χρειάζεται να πω περισσότερα!!

Όσο για τον @avraamp φαίνεται οτι το μικρόβιο αρχίζει να εισχωρεί βαθιά μέσα του!! :)

Υ.Γ. θα με βοηθούσες πολύ αν μου έστελνες σε ένα p.m. τις σελίδες με τις παρουσιάσεις των υπόλοιπων ενυδρείων σου γιατί θέλω να τα χαζέψω, να δω την πορεία τους και να θυμηθώ και πράγματα (αν έχεις το χρόνο φυσικά,αλλιώς θα τα βρω σιγά σιγά μόνος μου) :)

Φίλε @Skoti πράγματι με αγαπάει πολύ, όπως κι εγώ. Έχουμε στο μυαλό μας τον όρο "σύζυγοι" με την ακριβή έννοια του όρου (ετυμολογικά). Τα υπόλοιπα λοιπόν είναι λογικά και απλά συμβαίνουν, αν μπορώ να γίνω κατανοητός.

Τα ενυδρεία που έχω ανεβάσει, 1, 2, 3, 4, 5

 

πριν 2 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Επειδή σε εκτιμώ σαν άνθρωπο και σαν ενυδρειοφιλο, κάνω την καρδιά μου πέτρα και σου προτείνω να μου ΧΑΡΙΣΕΙΣ:angel: το 400αρι που μπορείς να φτιάξεις με τα τζάμια που "κάθονται" στο σπίτι.

Έτσι

α) δεν θα έχεις τον πειρασμό  μέσ΄ το σπίτι σου

β) θα ξεφορτωθείς περιττό βάρος υλικών από την αποθήκη σου

γ) γλυτώνεις πιθανή έκρυθμη κατάσταση ενδοοικογενειακής βίας αν σου μπει καμιά τρελή ιδέα

δ) κάνεις καλό σε κάποιον συνάνθρωπό σου

ε) θα έχεις μόνιμο βοηθό τον Κύριο αφού θα Του κάνω ειδική μνεία για την "δωρεά" σου

 

Νομίζω ότι είμαι απόλυτα λογικός:bigemo_harabe_net-108:

ΥΓ. θα σου δώσω ακριβείς διαστάσεις για το μέγεθος της γυάλας όταν χρειαστεί, καθώς και για το μέγεθος-σχήμα-λειτουργικότητα του sump που θα συνοδεύει την κατασκευή.

 

Βασούλα θα βρούμε πιστεύω.....

Γεια σου ρε Παρασκευά! Δεν έχεις άδικο για το ότι δεν πρέπει να κάθονται άδεια τα ενυδρεία. Επειδή όμως αυτό το καιρό περνάνε από το μυαλό μου ιδέες μετακόμισης, πιθανό να χρειαστούν κάποια πράγματα από την αποθήκη.:D:chair:  Μιλάμε βέβαια για αντικατάσταση ενυδρείων και όχι για αυγάτισμα.:w00t:

Πάντως, αν όντως έχεις τη διάθεση να στήσεις κάτι μεγαλύτερο, μπορείς να με υπολογίζεις σε όποια βοήθεια χρειαστείς.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@VogiasΤα πράγματα με τη ΔΕΗ δεν είναι τραγικά. Ως αμερικάνικα, δεν έχουν δυνατό φωτισμό, και τη θερμοκρασία την καλύπτω το χειμώνα ζεσταίνοντας όλο το σπίτι. Το σπίτι είναι αρκετά ζεστό, χρησιμοποιούμε γκάζι και οι θερμοστάτες κυνηγάνε ουσιαστικά 1-2 βαθμούς. Φέτος με την αύξηση της τιμής του αερίου και με το μακρύ χειμώνα, μας ήρθε κάπως τσιμπημένο, αλλά από να το πλήρωνα στο ρεύμα και να ξεπάγιαζα...

Όσο αφορά τη σύζυγο, σίγουρα είναι άξια θαυμασμού κυρίως για το σύνολο του χαρακτήρα της. Τη σχέση μου με τα ενυδρεία, την ήξερε όταν με γνώρισε πριν αρκετά χρόνια (είχα ήδη τρία) και σύντομα γνώρισε και το ξερό, ηπειρώτικο κεφάλι μου. Τα υπόλοιπα είναι δικό της κουμάντο. Τα μιλήσαμε,τα συμφωνήσαμε που λέει και το τραγούδι.:hehe

Πάντως πέρα από την πλάκα, όπως στα ενυδρεία, έτσι και στις σχέσεις, η ισορροπία είναι το Α και το Ω!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kadmos said:

Πάντως πέρα από την πλάκα, όπως στα ενυδρεία, έτσι και στις σχέσεις, η ισορροπία είναι το Α και το Ω!

 

Τα είπες όλα φίλε μου!;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kadmos said:

Φίλε @Skoti πράγματι με αγαπάει πολύ, όπως κι εγώ. Έχουμε στο μυαλό μας τον όρο "σύζυγοι" με την ακριβή έννοια του όρου (ετυμολογικά). Τα υπόλοιπα λοιπόν είναι λογικά και απλά συμβαίνουν, αν μπορώ να γίνω κατανοητός.

Τα ενυδρεία που έχω ανεβάσει, 1, 2, 3, 4, 5

 

Σε πιάνω και είναι πολύ ωραίο και συνάμα δύσκολο να γίνεται αυτό και ειδικά στις μέρες μας!!Να ζήσετε και να χαίρεστε ο ένας τον άλλον!!Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου να μαζέψεις όλες τις παρουσιάσεις σου, θα τις τσεκάρω μία μία για να σου πω στο τέλος που πρέπει να βελτιωθείς λιγάκι!!! χαχαχαχαχαχα :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοδεχούμενες όλες οι προτάσεις @Skoti. Από σένα όμως, επειδή αναβαίνει η πίεση με τα πολλά αλάτια, θα περιμένω να "οξύνεις" κάπως τη κατάστασή σου.:hehe

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, kadmos said:

Καλοδεχούμενες όλες οι προτάσεις @Skoti. Από σένα όμως, επειδή αναβαίνει η πίεση με τα πολλά αλάτια, θα περιμένω να "οξύνεις" κάπως τη κατάστασή σου.:hehe

Χαχχαχαχαχαχα!!! Τώρα που πάω σε μεγαλύτερο?Μη σου πω πάει για γλυκό το υπάρχον.. ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Φίλε @Skoti

 

πριν 7 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Γεια σου ρε Παρασκευά! Δεν έχεις άδικο για το ότι δεν πρέπει να κάθονται άδεια τα ενυδρεία. Επειδή όμως αυτό το καιρό περνάνε από το μυαλό μου ιδέες μετακόμισης, πιθανό να χρειαστούν κάποια πράγματα από την αποθήκη.:D:chair:  Μιλάμε βέβαια για αντικατάσταση ενυδρείων και όχι για αυγάτισμα.:w00t:

Πάντως, αν όντως έχεις τη διάθεση να στήσεις κάτι μεγαλύτερο, μπορείς να με υπολογίζεις σε όποια βοήθεια χρειαστείς.:)

Χαχα, Χρησταρα μου ξέρεις οτι εισαι πρωτοπόρος και παράδειγμα ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο Χρηστο. Η διακοσμηση ολα τα λεφτα αλλα και τα ψαρια λαμπουν. Το κυνηγητο παει κι ερχεται. Φαινεται κι απ τα πριστελα που ειναι κοπαδιαστα.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Sturm τα pristella είναι είδος που κοπαδιάζει σχετικά εύκολα. Τα συγκεκριμένα κολυμπούν έτσι από την πρώτη μέρα που μπήκαν στο ενυδρείο και οι συγκάτοικοί τους ήταν μόνο κάποια πλέκο. Μεγάλη σημασία για το κοπάδιασμα -εκτός από το θέμα της ασφάλειας- έχει ο αριθμός των ψαριών και η ένταση της ροής του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Κολυμπανε στα χαμηλα επιπεδα σαν ψαρια η προς τα πανω; νομιζω προς τα πανω. Το οτι ειναι μαζεμμενα κατω μηπως δειχνει ανασφαλεια; χωρις να σημαινει αυτο κατι παραπανω για το ενυδρειο.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης Θοδωρή. Δείχνει ότι η ροή είναι ψιλοδύνατή..,:D

Υπάρχει λόγος γι' αυτό, αλλά θα τον αποκαλύψω εφόσον πάρει σάρκα και οστά...:)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο χρησταρα κ απο μενα.πολυ ωραιο αποτελεσμα,τα ψαρακια ουτε που τα ηξερα αλλα δειχνουν πολυ ομορφα στο σπίτι που τους εφτιαξες!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...